Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2009, 14:42:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lucrul ziditor cere rabdare si multa lucrare. Noi ne-am obisnuit cu cel care provoaca stricaciune. Si cel din urma nu-i greu de indeplinit.

De multe ori imi spun ca trebuie sa-i privesc pe toti la fel si sa-i iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine. Dar ies din casa, si ma intorc dupa un timp tot cu mine. Acesta e lucrul cel mai greu pentru mine: sa ma intorc in casa, pe fiecare zi, cu un nou om in inima.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2009, 15:38:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am inceput sa adun cateva persoane in mine. Trebuie sa am grija ce fac, cum gandesc ca sa nu-i pierd pe cei adunati. Orice gand rau aduce furtuni in inima. Iar oamenii nu pot supravietui la nesfarsit in astfel de locuri.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2009, 15:58:04
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Adevarata iubire

...cel mai greu sa uit ceea ce a fost rau si sa iubesc cu adevarat pe cel care m-a ranit/ma raneste; A IUBI asa cum Treimea Sfanta ne invata...a iubi jertifndu-ne...(Bunul Tata vede neputintele noastre si fiecaruia ne da doar cat putem duce).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2009, 16:00:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De multe ori imi spun ca trebuie sa-i privesc pe toti la fel si sa-i iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine. Dar ies din casa, si ma intorc dupa un timp tot cu mine. Acesta e lucrul cel mai greu pentru mine: sa ma intorc in casa, pe fiecare zi, cu un nou om in inima.
Citat:
În prealabil postat de costel
Am inceput sa adun cateva persoane in mine. Trebuie sa am grija ce fac, cum gandesc ca sa nu-i pierd pe cei adunati. Orice gand rau aduce furtuni in inima. Iar oamenii nu pot supravietui la nesfarsit in astfel de locuri.
Frumos spus. Este un lucru minunat deoarece de la a purta pe cineva in inima, pana la a-l purta in rugaciune, nu mai e decat un pas. Desigur, nu si pentru cei cu o inima pururi rugatoare. Ei nu mai au nevoie de acel pas, caci au aflat "odihna".

Last edited by Marius22; 16.07.2009 at 16:08:39.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.07.2009, 16:14:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pentru mine, [COLOR=darkred]cel mai greu lucru este sa iubesc[/COLOR], pana si pe cei mai apropiati, randuiti mie de Domnul.
Oricat as lupta cu mine, nu reusesc sa iubesc asa cum ar trebui, adica odihnitor, intru toate ale celui din fata mea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.07.2009, 16:54:37
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai greu lucru este sa meditezi,sa-ti gasesti o liniste interioara totala. Adica sa nu te gandesti la nimic. Oare reusiti? Caci chiar si atunci tu te gandesti ca nu trebuie sa te gandesti la nimic!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.07.2009, 17:06:05
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Frumos spus. Este un lucru minunat deoarece de la a purta pe cineva in inima, pana la a-l purta in rugaciune, nu mai e decat un pas. Desigur, nu si pentru cei cu o inima pururi rugatoare. Ei nu mai au nevoie de acel pas, caci au aflat "odihna".
Sa ne rugam sa avem inimi pururi rugatoare!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.07.2009, 17:15:16
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pentru mine, [COLOR=darkred]cel mai greu lucru este sa iubesc[/COLOR], pana si pe cei mai apropiati, randuiti mie de Domnul.
Oricat as lupta cu mine, nu reusesc sa iubesc asa cum ar trebui, adica odihnitor, intru toate ale celui din fata mea.

Tuturor cred ca ne este greu sa iubim cu adevarat...sa cerem IUBIRE, si sa credem ca am si primit-o si o vom avea!
"Dumnezeu ne iubeste atat de mult ca sus in ceruri la Tatal Sfant El a pregatit o minune...El si noaptea are grija de noi" acestea sunt cuvintele fetitei mele care acum are 21 de ani, au fost scrise cand era in clasele mici...si fiindca ceva parca nu era bine spus...pentru mine cel mai greu este sa vad ca darurile primite de la Dumnezeu (copiii) se indeparteaza de EL...cred ca Iubirea am pierdut-o cand am pierdut si Iubirea copiilor...pentru ei, acum, este mai important altceva...nu-i deloc usor, dar Tatal ne da Iubire cand stie ca avem nevoie...macar un picut!
Sa incercam sa spunem cateva cuvinte pentru acei care se indeparteaza de EL, pentru cei pe care lumea ii ademeneste cu "stralucirile ei trecatoare" pentru copiii nostri care au nevoie de rugaciunile acelora care sunt in stare sa le ridice la ceruri!
Ma iertati!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2009, 17:48:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Cel mai greu lucru este sa meditezi,sa-ti gasesti o liniste interioara totala. Adica sa nu te gandesti la nimic. Oare reusiti? Caci chiar si atunci tu te gandesti ca nu trebuie sa te gandesti la nimic!
Eu nici cind ma rog nu pot fi cu mintea numai la rugaciune adica sa trag o cortina in fata si sa fiu numai cu Dumnezeu, si nu stiu cum sa fac sa uit toate grijile vietii macar cind ma rog.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2009, 21:52:04
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cred ca cel mai greu lucru pentru mine e sa uit de gandurile rele, care ma bantuie de atatea ori intr-o zi.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 06:59:12
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 01:42:40
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 02:24:31