Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.10.2009, 20:53:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint cu mult mai multe cazuri in care a fost, din pacate, pe dos, in care, cu toate rugaciunile, pacientul nu si-a revenit. Din faptul ca unul din o suta de mii de pacienti se insanatoseste "miraculos" nu poti trage concluzia ca exista Dzeu.
Tot asa cum, daca acei 99999 nu se vindeca, nu poti spune ca nu exista Dumnezeu. Din fericire, nimic nu se intampla dupa capul nostru.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.10.2009, 21:08:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tot asa cum, daca acei 99999 nu se vindeca, nu poti spune ca nu exista Dumnezeu.
Nu poti spune nici ca nu exista unicornul roz
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.10.2009, 21:11:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu poti spune nici ca nu exista unicornul roz
:) Cui ii pasa daca exista sau nu unicorn roz? Nu ne ajuta cu nimic. Desi mie imi place rozul, dar nu asa se pune problema.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.10.2009, 21:15:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:) Cui ii pasa daca exista sau nu unicorn roz? Nu ne ajuta cu nimic. Desi mie imi place rozul, dar nu asa se pune problema.
:)
Dar cum se pune?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.10.2009, 21:22:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai intai vrei lucruri rationale, acum vrei minuni, deci lucruri irationale... cand totul e atat, dar atat de simplu!...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.10.2009, 21:27:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai intai vrei lucruri rationale, acum vrei minuni, deci lucruri irationale... cand totul e atat, dar atat de simplu!...
:) ok, noapte buna :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.10.2009, 21:37:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:) ok, noapte buna :)
Replica ta imi aduce aminte de semnatura lui Fani: daca nu putem fi buni, macar sa fim politicosi! O sa te lumineze Dumnezeu si pe tine intr-o zi, nu avea grija! Noapte buna!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2009, 12:53:22
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspuns

Nu credeti ca ar fi fost mai corect ca in Scriptura sa se spuna "Iată semnele care vor însoți pe UNII DIN cei ce vor crede"?
Sau, cu alte cuvinte: de ce aceste semne nu ii insotesc pe toti cei care cred?
In Scriptura scrie foarte corect, semnele i-i insotesc pe toti cei ce cred! Partea mai putin placuta este ca multi se considera credinciosi si nu sunt. Doar cei ce urmeaza cuvantul lui Dumnezeu intru totul se pot considera cu adevarat credinciosi. Eu am o vorba: crestinismul nu este o destinatie, este un drum! Eu cred dar nu sunt credincios desavarsit! Nu stiu daca explic clar, sper sa se inteleaga. Sunt pe drumul catre credinta adevarata dar inca nu am ajuns acolo! Trebuie mai intai sa te cureti sa te intaresti cu duh si dupa aia poti zice ca ai ajuns aproape de scopul final. Oricum acest subiect este destul de complex, nu cred ca poate fi usor acoperit doar dandu-ne cu parerea.
PS Sfantul Calinic de la Cernica a fost otravit si a supravietuit cand nimeni nu se mai astepta. Era pe pat de moarte si in Biserica manastirii ceilalti monahi se rugau si cantau ca sa fie luat sufletul lui in mainile lui Dumnezeu. Si deodata usa s-a deschis si a intrat chiar el pe picioarele sale fara ajutor. Asta a fost miracol!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2009, 13:13:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Asta a fost miracol!
Miracol era daca mai traia si acum
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2009, 13:21:45
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
15 Apoi le-a zis: „Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede și se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.
17 Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoși.”

As vrea sa stiu daca acest text este interpretat sau luat mot-a-mot de catre canoanele ortodoxe si ce parerea aveti voi despre el
Multumesc


Tocmai de asta au aparut sectele... Cum a spus cineva mai devreme, nu suntem destul de credinciosi si nu ducem o viata lipsita de pacate ca sa avem parte de cele descrise in evanghelii. Credinta e din ce in ce mai rara, toti se gandesc la luxuri, la bani, la masini, la ziua de maine... cine se gandeste intr-adevar la mantuire, la ceea ce va fi la judecata de apoi... Nimeni cu adevarat. Chiar daca as spune ca ma gandesc, tot nu o fac, pentru ca viata e stresanta, avem nevoie de bani sa supravietuim, avem nevoie de munca, sa producem bani, avem nevoie de scoli pentru a ne gasi de munca... Voi credeti ca asa era viata pe vremea Apostolilor? Nu! Totul se limita la Biserica si la Dumnezeu... si lumea avea ce manca si unde pune capul noaptea... asta era important. Pe cand noi visam la palate si averi materiale.
Daca vreti semne si "minuni" mergeti la penticostali... La ei mandria da pe dinafara, dar majoritatea "vorbesc in limbi", "proorocesc", "isi pun mainile peste bolnavi si bolnavii se insanatosesc"...
Dar vedeti voi, semnele si minunile si "vorbirea in limbi" sunt pentru cei necredinciosi, cum spune insasi Biblia... De ce am avea nevoie de ele. Ca sa fim siguri ca Dumnezeu exista? Fericiti vor fi cei ce nu vor vedea, dar vor crede...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuviosul Marcu din muntele Fracesc - Etiopia antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 3 02.01.2016 18:41:14
Mănăstirea MĂRCUȘ,jud.Covasna,are nevoie de ajutor cristian67 Umanitare 0 08.01.2011 10:07:55
Rugaciuni ale parintelui Marcu de la Sihastria NECTARIE Generalitati 0 10.12.2010 11:36:18
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 10:43:03
acatistul Sf. Apostol si Evanghelist Marcu vodoina Resurse ortodoxe on-line 0 10.12.2008 10:21:55