Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2010, 19:24:31
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Cum interpretati Apocalipsa Sfantului Ioan?...

Apocalipsa mi se pare unul dintre cele mai delicate si mai interpretabile capitole din Sfanta Scriptura. Nu de putine ori mi-am spus punctul de vedere in legatura cu talcuirea unor versete si poate tot de atatea ori cei din preajma mea aveau alte interpretari, care le contraziceau pe ale mele.
Spre exemplu, in Cap. 21 se vorbeste despre imparatia cerurilor... Penticostalii spun ca acolo totul este din aur si pietre scumpe... Voi ce credeti?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2010, 19:33:44
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Apocalipsa mi se pare unul dintre cele mai delicate si mai interpretabile capitole din Sfanta Scriptura. Nu de putine ori mi-am spus punctul de vedere in legatura cu talcuirea unor versete si poate tot de atatea ori cei din preajma mea aveau alte interpretari, care le contraziceau pe ale mele.
Spre exemplu, in Cap. 21 se vorbeste despre imparatia cerurilor... Penticostalii spun ca acolo totul este din aur si pietre scumpe... Voi ce credeti?
Pai daca ne luam dupa mahomedani, in rai te asteapta 10 fecioare, ca sa faci dragoste cu ele, un Mercedes Z25, model anul 2050, si o casa din ystur (noua piatra pretioasa descoperita in anul 2090). Punctul nostru de vedere in privinta Sf Scripturi vine din parerea de sine, si parerea de sine vine din........? Cine ghiceste ii dau un inel din ystur.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2010, 00:26:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Desi apocalipsa e cea mai incifrata si greu de inteles,totusi unele lucruri parca ne suna familiare,ca un deja vu.
Ce mi-a placut mie la descrierea imparatiei Cerurilor e ca " nu soarele si luna o vor lumina"ci dreptatea.Se trece deci de la elementele materiale care dau lumina:soare,luna la ceea ce tanjim de fapt cu toti:si anume dreptatea.Se trece de la materie la spirit.
Se mai spune ca nimic nedrept nu va patrunde acolo,deci nimeni din cei ce fac strambatate pe pamant,nimic necurat in suflete, nu va putea patrunde in Imparatie.Aceasta arata legatura cu viata pamanteasca,doar daca ajungi la neprihanire aici ,in viata aceasta,ai hainele pregatite pentru aceea imparatie a dreptatii .
Se mai vorbeste de cei plansi si chinuiti,care li se va sterge orice lacrima,si care vor fi condusi la pomul vietii.
Desi e imposibil de inteles per ansamblu,si ramane ascunsa,unele pesaje sunt foarte puternice,foarte sugestive ,cum ar fi:cei omorati care stau sub tronul lui Dumnezeu,semnul Fiarei inscris pe brat de care se face atata caz azi,oprirea jertfei neintrerupte,armaghedonul,aparitia Mielului si ruperea pecetilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2010, 00:54:13
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Desi apocalipsa e cea mai incifrata si greu de inteles,totusi unele lucruri parca ne suna familiare,ca un deja vu.
Ce mi-a placut mie la descrierea imparatiei Cerurilor e ca " nu soarele si luna o vor lumina"ci dreptatea.Se trece deci de la elementele materiale care dau lumina:soare,luna la ceea ce tanjim de fapt cu toti:si anume dreptatea.Se trece de la materie la spirit.
Se mai spune ca nimic nedrept nu va patrunde acolo,deci nimeni din cei ce fac strambatate pe pamant,nimic necurat in suflete, nu va putea patrunde in Imparatie.Aceasta arata legatura cu viata pamanteasca,doar daca ajungi la neprihanire aici ,in viata aceasta,ai hainele pregatite pentru aceea imparatie a dreptatii .
Se mai vorbeste de cei plansi si chinuiti,care li se va sterge orice lacrima,si care vor fi condusi la pomul vietii.
Desi e imposibil de inteles per ansamblu,si ramane ascunsa,unele pesaje sunt foarte puternice,foarte sugestive ,cum ar fi:cei omorati care stau sub tronul lui Dumnezeu,semnul Fiarei inscris pe brat de care se face atata caz azi,oprirea jertfei neintrerupte,armaghedonul,aparitia Mielului si ruperea pecetilor.

Apocalipsa=aratarea unui lucru ascuns?
"In mana Lui cea dreapta avea sapte stele; si din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, iar fata lui era ca soarele cand straluceste in puterea lui."
Ce credeti ca simbolizeaza cele sapte stele? Si de ce sabia iesea din gura Lui si nu dintr-o teaca, de la brau, din mana?
Imi cer scuze, dar intotdeauna am fost fascinata de Apocalipsa si am cateva talmaciri, dar as vrea sa cunosc si altele, sa stiu unde gresesc. Multumesc
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2010, 01:01:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Apocalipsa=aratarea unui lucru ascuns?
"In mana Lui cea dreapta avea sapte stele; si din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, iar fata lui era ca soarele cand straluceste in puterea lui."
Ce credeti ca simbolizeaza cele sapte stele? Si de ce sabia iesea din gura Lui si nu dintr-o teaca, de la brau, din mana?
Imi cer scuze, dar intotdeauna am fost fascinata de Apocalipsa si am cateva talmaciri, dar as vrea sa cunosc si altele, sa stiu unde gresesc. Multumesc
Si mie mi-a placut in mod deosebit Apocalipsa.Dar m-a si speriat...
Am spus in postul meu ca sunt unele pasaje foarte puternice,care ne raman,dar si altele ascunse ,care pot insemna orice,si care nu ne e dat sa stim,doar sa speculam
In pasajul pomenit de tine,si tinand seama de context si de alte locuri ,sabia ar fi Cuvantul care a iesit din gura Sa,intocmai ca o sabie a fost acesta.La fel,si Duhul care a purtat acest Cuvant in inimile noastre,taind tot paienjenisul neputintei noastre
Stelele ar putea fi cele 7 biserici sau cele 7 urgii de mai departe.Nu am idee.Iau citatul ca atare ,il tin in mine,si cand se potriveste cu ceva fac asociatii.Cam asa fac eu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2010, 01:14:12
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si mie mi-a placut in mod deosebit Apocalipsa.Dar m-a si speriat...
Am spus in postul meu ca sunt unele pasaje foarte puternice,care ne raman,dar si altele ascunse ,care pot insemna orice,si care nu ne e dat sa stim,doar sa speculam
In pasajul pomenit de tine,si tinand seama de context si de alte locuri ,sabia ar fi Cuvantul care a iesit din gura Sa,intocmai ca o sabie a fost acesta.La fel,si Duhul care a purtat acest Cuvant in inimile noastre,taind tot paienjenisul neputintei noastre
Stelele ar putea fi cele 7 biserici sau cele 7 urgii de mai departe.Nu am idee.Iau citatul ca atare ,il tin in mine,si cand se potriveste cu ceva fac asociatii.Cam asa fac eu...

Iti multumesc. Si eu cred ca sabia simbolizeaza Cuvantul. "La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul". Si cred ca era cu doua taisuri, pentru judecarea celor ce au ascultat Cuvantul si a celor ce nu l-au luat in seama. "fata lui era ca Soarele" cred ca simbolizeaza Lumina. Daca la inceput Dumnezeu a facut soarele si luna pentru ca pamantul sa fie luminat, in imparatia cerului va lumina doar slava Domnului. Eu cred ca cele sapte stele (pe care mai apoi Domnul sa spuna ca sunt "ingerii celor sapte biserici") simbolizeaza episcopii bisericilor (parerea mea!). Altii spuneau ca cele sapte stele simbolizeaza Europa (steagul uniunii Europene). Nu stiu...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2010, 01:23:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu cred ca fiecare imagine de acolo trebuie neaparat interpretata.Uneori interpretarea a fost evidenta,ca acum,dovada ca aman2 ne am gandit la acelasi lucru.
Cred ca trebuie urmarit sensul ,si plasticitatea unor imagini.
Sensul este de a arata diferitele lovituri date lumii,la sfarsit,si diferitele infatisari ale fiarei.
Apoi judecata care are loc,si Imparatia cerurilor.
Pe acest sens de baza,se adauga diferite franturi de imagini,care trebuie traite,iar nu interpretate neaparat.Ca un film aievea,ca un deja vu,ca un ceva care are sa vina.Intelesul lor exact e ascuns pina ce are sa se intample,si poate chiar si dupa ce se va intampla nu vom sti ca a si avut loc.
Dar,ca si profetiile asupra rastignirii Mantuitorului,pina la urma se vor dezvalui toate,ca intr-o simfonie a implinirii.
Caci tot ce a zis Dumnezeu,se va si implini.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2010, 01:31:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca doriti un folos duhovnicesc, consultati, va rog, niste talcuiri ale Sfintilor Parinti, nu va dati cu parerea asupra acestor lucruri atat de delicate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2010, 01:39:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca doriti un folos duhovnicesc, consultati, va rog, niste talcuiri ale Sfintilor Parinti, nu va dati cu parerea asupra acestor lucruri atat de delicate!
In acest subiect e f interesant de consultat sfintii Parinti,caci sigur e plin de intelesuri ascunse. Dar e si un inteles simplu al Apocalipsei care l-am zis:vremurile din urma,pedepsele,judecata ,Imparatia.Dupa ce am inteles aceste cuvinte,apoi pot prelua diferite interpretari de la sfintii Parinti,care sa imbogateasca acel schelet.
Nu cred ca trebuie doar sa citim,ci si sa gandim,sa integram in noi ce am citit.
Ca si in parabola semintei ,avem pe de o parte samanta aruncata pe piatra care rasare repede ,dar se vestejeste repede ,si pe de alta parte,samanta care intra in pamant ,e inteleasa,si aduce roada.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2010, 05:02:04
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Iertati-ma; postez lucrarea facuta de mine--APOCALIPSA,dupa Ioan----cu binecuvintarea duhovnicului meu;
Am mai incercat odata si mi-a spus,ca numai cite 4 poza;asa ca voi face mai multe postari,sa le vedeti pe toate,13 tablouri;
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 2 23.06.2017 22:19:24
Mana Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 3 07.01.2013 16:22:04
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Din viata Sfantului Ioan Gura de Aur mirelat Intrebari utilizatori 0 27.05.2010 05:05:07