Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 20.01.2014, 13:50:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ateul care a deschis topicul si-a dat seama ca ceva pute in ideile preconcepute care le are, dar din pacate, n-a putut infrunta concluzia pana la capat si a dat bir cu fugitii...
Nu cred ca din cauza asta a plecat. Cei cu o astfel de initiativa nu se deosebesc deloc de ceilalti, gen "ni-meni". Aceiasi ambitie ii stapaneste de a dovedi nu doar cata dreptate au, dar si cat de "infailibili" sunt fata de mediocritatea inconjuratoare, care "e multi, da' prosti!" Modul acesta provocator, de a da buzna intr-o comunitate de care te deosebesti fie si numai prin "palaria" pe care o porti, avand un aer arogant sau dimpotriva, bland ca un mielusel, dar scotand din maneca aluzii profanatoare, doar-doar se incaiera fraierii intre ei, mi se pare ca aseaza intr-o lumina indoielnica, inteligenta pe care tin cu tot dinadinsul s-o scoata in evidenta. De aceea poate nici nu trebuie sa ne lasam provocati, nici de unii, nici de altii. Cine vrea sa caute si chiar il framanta astfel de probleme, n-are nevoie de pareri ca ale noastre. Mergend dintr-un "clic" intr-altul, ne putem lumina, nu din pareri superficiale ca ale noastre, fiindca noi insine avem mare nevoie de indrumari serioase la randul nostru, ci din invataturile si experientele sfintilor parinti. Dar depinde si cine/ce ne stapanesate in momentul cautarilor: mandria sau dorinta de a afla Adevarul, oricare ar fi el. Ca daca e Adevarul, nu ne lasa Dumnezeu, si ne da "mura-n gura"! Daca e mandria, nu ne lasa celalalt, ci ne alimenteaza la nesfarsit, doar ce ni se pare noua ca e mai aproape de adevarul nostru!...

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Chiar daca ateul nu va deveni credincios, desi nu este exclus, cu siguranta dialogul e binevenit, pentru ca poate vedea unele greseli pe care le face si poate isi va pune unele intebari esentiale ceea ce e un inceput bun. Nu se stie pe viitor ce se va intampla dar macar va avea puse bazele.
Multi dintre atei, isi schimba in timp, propriile convingeri. Candva, prin "85, aveam un prieten cu care copilarisem, deosebit de inteligent. Era student la filologie pe atunci. Cand ne nimeream impreuna la tara, ne vizitam si aveam discutii interminabile pe aceasta tema, el fiind ateu. Cunostintele mele de atunci erau aproape nule, in materie de religie. Vorbeam doar din instinct si dupa cum consideram eu din ce intelesesem pana la acea varsta de 25 de ani, mai mult din literatura beletristica. Dar era sincer, bland, nu era arogant, nu ar fi jignit pe nimeni si uneori mi se parea ca in multe privinte, credinciosii ar trebui sa ia exemplu de la el. Timpul a trecut, iar Dumnezeu n-a lasat sa se piarda un suflet ca al lui. Acum este credincios, mai merge la biserica, a inteles pana la urma ca daca toate au un rost, acel rost vine de undeva. Dar i-au trebuit multi ani ca sa ajunga la aceasta concluzie si mai ales... mila lui Dumnezeu a facut posibila o astfel de schimbare. Lucru curios, acum, daca ne intalnim, aproape ca nu prea mai avem ce discuta... Temele preferate la acea vreme, erau "Intamplari necesare / Necesitati intamplatoare" ; "Negarea negatiei"; "Destin sau fatalitate"... unde fiecare se agata cu disperare de argumentul lui... Era mai mult o joaca, nimic profund, dar erau ore intregi pe care nici nu le simteam trecand!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #242  
Vechi 20.01.2014, 14:35:25
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multi dintre atei, isi schimba in timp, propriile convingeri.
Asta este aproape regula. Foarte rar cineva sufera schimbare brusca. Este nevoie de mult timp si framantari ca omul sa isi schimbe conceptiile si credintele sale in care a trait si le-a crezut bune atata timp. Sa accepte ca agresit si intr-o chestiune asa importanta e destul de greu.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
  #243  
Vechi 20.01.2014, 22:35:00
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Eu nu am nici un fel de credinta religioasa; pana in acest moment nu am fost convins de argumentele aduse in favoarea vreunei religii, deci nu am ce paradigma sa discut in acest sens.
Ai uitat de credinta in alti oameni ca si tine (sau e vorba de credinta in nimic?). Deci hai sa discutam evolutionismul sa vedem cit de adevarat este. Asta a fost propunerea mea de la bun inceput, nu stiu de ce ai luat-o pe partea “religiilor”.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 20.01.2014, 22:39:04
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Delia 31, hai sa mai incerc totusi o data, ultima data (pentru ca esti foarte obositoare cu incapatinarea ta).

Deci, chestiunea cu dictionarele, pe care o sustii in continuare, nu numai ca e exagerata, dar e chiar incorecta. Un exemplu rapid:
http://www.thefreedictionary.com/beget

Arata-mi si mie unde anume, pe toata acea pagina, zice ceva de “give birth” ca eu nu gasesc. Deloc.

In al doilea rind, continui sa faci acuzatii complet gratuite. Mai nou, ca pentru mine vesiunea KJ n-ar conta. De fapt, sunt un sustinator doar al acestei versiuni (atita timp cit ne referim la limba engleza), si am motive serioase pentru asta (in special privind Vechiul Testament). Am pomenit de NIV special pentru tine, ca te-ai incapatinat sa sustii ca toate versiunile in limnba engleza foslosesc acel termen, si eu ti-am demonstrat ca nu e adevarat (si apropo, in afara de NIV mai sunt si alte versiuni care nu, repet: nu folosesc acel termen pe care tu l-ai declarat comun tututor traducerilor in engleza ale Bibliei).

In al treilea rind, ma intristeaza situatia ta. Daca tu crezi ca inamicii Ortodoxiei sunt cei pe care-i numesti, cu atita superioritate, “sectari”, atunci chiar ca ai un grad extrem de redus de percepere corecta a realitatii. Am mai observat si la alti Ortodocsi aceasta, chiar si aici pe forum, dar realitatea e ca toate denominatiunile Crestine sufera de boala asta. Ca s-o zic altfel: Ortodocsii gresesc cind cred ca numai Ortodocsii se vor mintui. Si Catolicii gresesc cind cred ca numai Catolicii se vor mintui. Si, desigur, si Protestantii gresesc cind considera (unii dintre ei) ca numai Protestantii se vor mintui. Asta de fapt nu o zic eu, ci o spune Biblia: mintuirea e individuala. Chiar si din Vechiul Testament reiese clar asta (ce sa mai vorbim de Noul), asa ca nu stiu cum cineva poate gindi altfel. Gindeste-te de exemplu la evrei: doar nu sustii ca toti cei nascuti, iniante de venirea lui Iisus, in poporul evreu, poporul ales, se vor mintui. Pentru ca Vechiul Testament (ca si Noul), vorba lui Mosh Neagu, mai degraba ii cearta pe evrei decit sa-i laude. In schimb, Dumnezeu insusi lauda (cam rar, si pe buna dreptate) individualitati – de ex. Avraam sau Iov.

O sa ignor celelalte exprimari ale tale la adresa mea, complet gratuite desigur, caci precum am, zis nu vreau sa intru in argumentatie contra altor Crestini, ca regula generala.

Iti doresc un an mult mai aproape de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 20.01.2014, 22:40:17
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Dobrin7m, iti multumesc pentru cuvintele fratesti la adresa mea.

As indrazni sa fac o corectie, desi cred ca o fac degeaba:

In discutia mea cu Flavius (care practic e tot aminata) era vorba de paradigmele oficiale in care crede – si ma refer la cele tinind de evoltuie, de orice tip o fi ea. De la bun inceput am zis asta, doar ca Flavius, ca si altii, a preferat sa ignore ce am zis eu de fapt si sa o ia pe partea religiilor. Eu in nici un moment nu mi-am exprimat intentia sa discut religii cu Flavius sau cu orcine altcineva. Daca asta e asa de greu de osbrvat, chiar nu e problema mea.

Si, in general, ma simt coplesit de dragostea frateasca arata de voi Ortodocsii: eu nici un moment nu mi-am exprimat intyentia de a ataca Ortodoxia. N-am facut asta, si nici n-o sa faca asta vreodata. Cu atiat mai putin pe un forum Crestin, si cu atit mai putin pe un forum Orotodox. La fel, n-o sa atac niciodata Catolicii (cu excpetia deja mentionata: evolutionismul, si resrtingind atacuul doar la acaseta tema). Cind m-am adresat Deliei, mi-am exprimat doar parearea ca a procedat gresit fiind atit de aspra cu Cosmin, ateul care a initiat topicul, si motivul pentru care, asa cum am zis, m-am inscirs in acest forum.

Sper ca acum lucrurile sunt mai clare. Daca nu, atunci imi cer scuze dar asta a fost cam tot ce am putut face spre a le lamuri.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 20.01.2014, 22:40:54
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Amistad, sunt de acord cu ce ai spus (privind Hollywood-ul si celelalte). Multumesc.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 20.01.2014, 22:42:16
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

AlinB, am mai intilnit oameni orbi, dar nu chiar ca tine. Am insa o veste buna: Dumnezeu poate fi gasit chiar si in intunericul evolutionist si relativist in care te afli.

PS: cind o sa vrei sa fii stiintific, adica sa renunti la “bla bla”-uri, anunta-ma, sa vedem ce anume mai ramine din universul tau atit de ireal.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 20.01.2014, 23:11:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
L-ai cautat mult ?

Last edited by iuliu46; 20.01.2014 at 23:23:27.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 21.01.2014, 00:39:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
AlinB, am mai intilnit oameni orbi, dar nu chiar ca tine. Am insa o veste buna: Dumnezeu poate fi gasit chiar si in intunericul evolutionist si relativist in care te afli.

PS: cind o sa vrei sa fii stiintific, adica sa renunti la “bla bla”-uri, anunta-ma, sa vedem ce anume mai ramine din universul tau atit de ireal.
Hai ca partea cu creatonismul o inteleg.

Dar in ceea ce priveste relativitatea este clar ca traiesti o tragica confuzie intre ceea ce e o teorie fizica si norma morala daca acolo vrei sa ajungi sau poate cine stie, te bantuie vreo fantoma geocentrista si de asta iti sta Einstein in coaste.

Pana una alta tu esti cel faci afirmatii cu zero sustinere, doar cu "blabla" -uri stil predicator neoprotestant
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2014 at 01:01:39.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 21.01.2014, 01:49:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Delia 31, hai sa mai incerc totusi o data, ultima data (pentru ca esti foarte obositoare cu incapatinarea ta).

Deci, chestiunea cu dictionarele, pe care o sustii in continuare, nu numai ca e exagerata, dar e chiar incorecta. Un exemplu rapid:
http://www.thefreedictionary.com/beget

Arata-mi si mie unde anume, pe toata acea pagina, zice ceva de “give birth” ca eu nu gasesc. Deloc.


Deja mie mi-e jena. Ma asteptam sa nu mai dai reply doar negand evidenta. Deci nu exista nici un dictionar englez-roman pe google si de aceea ai apelat la unul englez-englez? Chiar si asa, tu ai auzit de sinonimie?

Uite unde scrie in linkul tau:
be•get (bɪˈgɛt)
v.t. be•got, be•got•ten be•got, be•get•ting.
1. (esp. of a male parent) to generate (offspring).


Traducere – (mai ales referitor la un parinte de gen masculin) a genera (odrasla, progenitura).


Si pentru ca nu era vorba de nastere in sensul comun, ci de nasterea Fiului din Tatal din vesnicie, care e o taina de nepatruns, de neasemanat cu nimic, sfintii talcuitori au exprimat cumva ceea ce nu stim, folosindu-se de ceea ce stim. Am si amintit anterior metafora cu focul.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sfintii folosesc analogia cu focul. Dupa cum flacara focului genereaza simultan atat lumina focului, cat caldura lui, tot asa, Tatal Il naste din vesnicie pe Fiul si purcede (izvoraste) din vesnicie pe Sf. Duh.

Lasand la o parte taina cea de negrait si faptul ca tu consideri nasterea Fiului drept o erezie, revin la opozitia ta gramaticala.

Daca tu nu vrei ca to beget sa insemne a naste, a da nastere, asta e, nu te obliga nimeni, fie tie dupa dorinta/credinta ta. Daca insa, vrei ca nici altii sa nu admita acest sens, va trebui sa faci niste demersuri serioase. Sa-i anunti si pe cei care au alcatuit dictionarele englezo-romane sa scoata sensul asta din ele. Inclusiv pe cei de la prestigioasa editura BBC English and Harper Collins Publisher. Dupa care, singurul lucru care ar mai fi, e sa scotocesti prin toata istoria culturii si sa il stergi din toate lucrarile, cartile, documentele de pe fata pamantului. O nimica toata! Erasio nominis. Good luck!

Nici aici nu se vede deloc ce inseamna beget? Si tot eu oi fi cea incapatanata?

http://www.dictionarenglezroman.ro/en/?cuvant=beget
beget
Verb tranzitiv
1. tr. begot, part. tr. begotten
a naște
2. a da naștere la
3. tr. begot, part. tr. begotten
a genera

No further comments! Nu e nevoie sa mai dai reply. Fie tie cum doresti!
Ce este da, da, iar ce este nu, nu. Iar ce e mai mult decat aceasta, de la cel rau este.
Reply With Quote
Răspunde