Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.07.2011, 20:51:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Scrie "te rogi" nu scrie de marturisirea pacatelor.

Of, inca nu ajunsesi pana mai incolo cu lectura Sfintei Scripturi?
Macar ti-am indicat unde sa cauti.
  #102  
Vechi 21.07.2011, 21:17:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scrie "te rogi" nu scrie de marturisirea pacatelor.

Of, inca nu ajunsesi pana mai incolo cu lectura Sfintei Scripturi?
Macar ti-am indicat unde sa cauti.
Rugăciunea poate include și mărturisirea păcatelor și multumire și cereri speciale, etc. Domnul nu se gândea la niște rugăciuni-poezii-litanii, ci la o reală comunicare cu Părintele Ceresc.
  #103  
Vechi 21.07.2011, 22:24:11
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am a mă certa cu dânșii, căci ei știau [ca și nevrednicul de mine] de la Maestrul lor divin că atunci când vrei să-ți mărturisești păcatele nu trebuie să intri în confesional ori sub poala popii, ci:

"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție." (Matei 6,6)
Pocăința este Taina prin care creștinul ortodox, pocăindu-se de păcatele săvârșite și mărturisindu-le înaintea preotului duhovnic ortodox, primește de la Dumnezeu, prin dezlegarea preotului, iertarea păcatelor, fiind reașezat în starea harică.

Instituirea :

„Amin grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer” (Matei 18, 18)

„Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, se vor ierta lor; și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 22-23)

Formula : „Domnul și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, cu darul și cu îndurările iubirii Sale de oameni, să te ierte pe tine, fiule (sau fiică)… și să-ți lase toate păcatele. Și eu, nevrednicul preot și duhovnic, cu puterea ce-mi este dată, te iert și te dezleg de toate păcatele tale, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin”.

Efecte :

Curățirea de păcate și împăcarea omului cu Dumnezeu.

Ușurare sufletească și apropiere de Dumnezeu.

Săvârșitorul : este episcopul sau preotul ca urmași ai Sfinților Apostoli.

Primitorii : sunt toți creștinii care s-au despărțit de Hristos prin săvârșirea unor păcate mai mult sau mai puțin grele.


PS: versetele de la Matei dar mai ales de la Ioan cum le talcuiti voi.... sau le treceti cu vederea?
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu

Last edited by korinna; 21.07.2011 at 22:29:22.
  #104  
Vechi 21.07.2011, 22:26:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Pocăința este Taina prin care creștinul ortodox, pocăindu-se de păcatele săvârșite și mărturisindu-le înaintea preotului duhovnic ortodox, primește de la Dumnezeu, prin dezlegarea preotului, iertarea păcatelor, fiind reașezat în starea harică.

Instituirea :

„Amin grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer” (Matei 18, 18)

„Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, se vor ierta lor; și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 22-23)

Formula : „Domnul și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, cu darul și cu îndurările iubirii Sale de oameni, să te ierte pe tine, fiule (sau fiică)… și să-ți lase toate păcatele. Și eu, nevrednicul preot și duhovnic, cu puterea ce-mi este dată, te iert și te dezleg de toate păcatele tale, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin”.

Efecte :

Curățirea de păcate și împăcarea omului cu Dumnezeu.

Ușurare sufletească și apropiere de Dumnezeu.

Săvârșitorul : este episcopul sau preotul ca urmași ai Sfinților Apostoli.

Primitorii : sunt toți creștinii care s-au despărțit de Hristos prin săvârșirea unor păcate mai mult sau mai puțin grele.
Bravo! Ca la cărțulie... dar nu ca la Carte.
  #105  
Vechi 21.07.2011, 22:30:31
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am a mă certa cu dânșii, căci ei știau [ca și nevrednicul de mine] de la Maestrul lor divin că atunci când vrei să-ți mărturisești păcatele nu trebuie să intri în confesional ori sub poala popii, ci:

"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție." (Matei 6,6)
• Sfânta Taină a Preoției •

Taina prin care o persoană e consacrată în scopul de a săvârși toate celelalte Taine, ca reprezentant văzut al Mântuitorului nostru Iisus Hristos, adevăratul săvârșitor al tuturor Tainelor.

Preoția este Taina în care, prin punerea mâinilor episcopului și prin rugăciune, harul divin se pogoară asupra unui candidat anume pregătit, sfințindu-l și așezându-l într-o treaptă a ierarhiei bisericești, împărtășindu-i acestuia puterea de a învăța cuvântul lui Dumnezeu, de a săvârși lucrările sfinte și de a-i conduce pe credincioși pe calea mântuirii.

Efecte :

Împărtășește celui hirotonit harul și puterea de a împlini toate cele ce țin de treapta în care a fost sfințit.

Imprimă asupra celui hirotonit un caracter neșters, făcându-l membru al cinului preoțesc.

Instituirea: Taina a fost instituită de Mântuitorul nostru Iisus Hristos după Învierea Sa din morți, atunci când arătându-Se Apostolilor, le-a zis:

„Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu vă trimit pe voi. Acestea zicând, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 21-23).

Formula : „Dumnezeiescul har, care pe cele neputincioase le vindecă și pe cele lipsite le împlinește, hirotonește pe cucernicul ipodiacon, diacon, preot (Numele) în diacon, preot, episcop. Să ne rugăm dar pentru dânsul ca să vină asupra lui harul Sfântului Duh”.

Săvârșitorul : acestei Taine este numai episcopul.

Primitorul : Tainei este o persoană de parte bărbătească, de religie ortodoxă, care îndeplinește condițiile fizice, morale și intelectuale necesare, având o pregătire specială în acest sens.

Taina Preoției se dă în trei trepte: episcop, preot și diacon, plenitudinea puterii preoțești primind-o episcopul.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #106  
Vechi 21.07.2011, 22:36:43
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bravo! Ca la cărțulie... dar nu ca la Carte.
mmm... daca ai si argumenta putin ai fi credibil... niste cuvinte aruncate aiurea doar ca sa scapi si sa treci peste sunt de toata rusinea... !
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #107  
Vechi 21.07.2011, 22:45:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
mmm... daca ai si argumenta putin ai fi credibil... niste cuvinte aruncate aiurea doar ca sa scapi si sa treci peste sunt de toata rusinea... !
Și cum ai dori să argumentez pentru a fi credibil? Tot așa, postând un cearșaf întreg copiat din cărțile noastre de teologie de doi bani?
  #108  
Vechi 21.07.2011, 22:51:39
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
„Amin grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer” (Matei 18, 18)

„Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, se vor ierta lor; și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 22-23)
Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
• Sfânta Taină a Preoției •
„Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, și Eu vă trimit pe voi. Acestea zicând, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 21-23).
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și cum ai dori să argumentez pentru a fi credibil? Tot așa, postând un cearșaf întreg copiat din cărțile noastre de teologie de doi bani?
Da... ai putea face si asta ca nu m-ar deranja... dar zi-mi simplu, dupa intelegerea ta, ce zice Mantuitorul in versetele de mai sus?
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
  #109  
Vechi 21.07.2011, 22:57:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Da... ai putea face si asta ca nu m-ar deranja... dar zi-mi simplu, dupa intelegerea ta, ce zice Mantuitorul in versetele de mai sus?
Exact ce zice. Deși suntem deja offtopic, pot să-ți spun doar atât că cuvintele acelea nu erau adresate preoților, ci tuturor ucenicilor Lui. Fiind conștientă de acest adevăr, ai mai fi atât de categorică?
  #110  
Vechi 21.07.2011, 23:21:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-am a mă certa cu dânșii, căci ei știau [ca și nevrednicul de mine] de la Maestrul lor divin că atunci când vrei să-ți mărturisești păcatele nu trebuie să intri în confesional ori sub poala popii, ci:

"Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție." (Matei 6,6)
Nu se intra "sub poala popii", ci sub patrafir.
Ma intreb insa, tie cine iti da iertarea pacatelor, daca nu ingenunchezi sub patrafir? Si ce sfat iti dai tu singur, spre indreptarea pacatelor? Ce canon, ca doctorie pentru pacatele savarsite?
Fara preot nu ai nici iertarea de pacate, nici leac de vindecare, nici invatatura, ca sa nu repeti cele gresite.
Fara toate acestea te poti considera sfant, fara sa fii.
Si ce sfant este acela, care nu se impartaseste cu Trupul si Sangele Domnului? Si ce crestin, fara Sfanta Liturghie?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29