Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.12.2006, 00:49:45
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!
Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.12.2006, 00:51:48
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Apostolii de altadata sint preotii de azi .
Preotii sint Apostolii Domnului , si pentru cine crede si pentru cine nu crede .
Ei tot Apostoli raman .
Doamne ajuta !
Te inseli sa stii.Intreaba un Preot siti va spune el care e diferenta.Si e mare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.12.2006, 00:52:50
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
.......SO DES NE!
Nu inteleg imi cer scuze.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.12.2006, 00:57:30
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
ARHANGHEL
" Ce credeti voi ca este un Preot????"
Depinde din ce punct de vedere vrei sa ti se raspunda,teoretic din carti sau practic din ce vedem si traim zilnic.
Tu ca om individual ce crezi ce simti in interiorul tau.Sa spunem ceea ce simtim noi nu teorii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.12.2006, 01:49:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Iubitul meu fratior, ce adevar vrei tu sa afli? adevarul e aflat de 2000 de ani, doar Hristos nu a venit degeaba atunci, crezi ca venirea lui Hristos nu a adus adevarul? sau crezi ca de 2000 mii de ani nu se stie adevarul? adevarul se stie dragul meu si tu nu o sa poti afla alt adevar, eventual o erezie, Tu dragul meu trebuie sa urmezi Adevarul , au mai fost multi ca tine care s-au "lipsit" de preoti cautand singuri "adevarul" si se vede in lume la ora actuala cate "adevaruri" sunt. Or fi dat si sfaturi rele preotii dar acele sfaturi nu au fost sfaturi de credinta si totodata au fost fapte conjuncturale, nu trebuie sa privesti Biserica prin prisma razboaielor, cruciadelor si inchizitiei, si oricum ortodoxia nu are deaface cu nici una dintre astea, Cauta-ti un duhovnic bun, cu siguranta nu-ti va da sfaturi rele, asculta-ma, tu singur iti dai sfaturi rele incercand sa intelegi Biblia dupa mintea ta, noi santem chemati sa citim Biblia sa ne hranim si sa ne aprofundam din ea dar nu santem chemati sa ne facem propriile opinii straine de Biserica pt ca astfel ne facem dusmanii lui Hristos, sti ca Biblia nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia! Domnul sa te ajute sa intelegi tainele lui, si te rog din suflet, du-te discuta cu un preot, intereseaza-te de un preot bun, si du-te discuta cu el, nu-ti face propriile speculatii luand idei din stanga si din dreapta, pe internet sunt o gramada de predici a unor mari duhovnici, incearca sa le asculti, mai ales pe www.ortodoxmedia.ro vei gasi multe cuvinte de invatatura, incearca sa-i scri si maicii Siluana, si nu te afunda in ratacire dragul meu, pt ca simt ca asta faci, asculta-ma ca si eu am umblat si poate mai umblu in ratacire dar nu e bine, nu te desparti de Biserica lui Hristos, nu exista crestinism inafara Bisericii, Domnul prin Biserica lucreaza ca de asta a infintat-o, si Biserica este un organism viu real si vizibil,deavolul asta vrea sa nu mai fie preoti ca daca nu mai sunt preoti nu mai este nici Liturghie(cina) si oamenii nu se mai impartasesc din Hristos si atunci bucurie pe el, ca-i poate castiga pt iad! Domnul Dumnezeul nostru sa te ajute in cautarea ta, si roaga-te Domnului mult sa-ti arate calea, sa nu te lase sa cazi, caci de multe ori atunci cand crezi ca te-ai ridicat mai mult defapt ai cazut mai mult, Domnul sa te binecuvinteze, cu dragoste iti spun, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.12.2006, 10:43:09
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Arhanghelul
Este important sa fii in ascultare fata de Biserica, chiar daca n-o sa ai norocul sa gasesti un preot deosebit. Ascultarea te fereste de mandrie si harul lui Dumnezeu te va proteja de inselaciunile dracilor.
Dintr-o postare a ta am vazut ca te ghidezi si dupa scrierile antroposofului Rudolph Steiner. Iata cum esti inselat de cel rau! Crezand ca gasesti intelepciune, te adapi din izvoare otravite.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.12.2006, 14:20:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Arhanghelul
Este important sa fii in ascultare fata de Biserica, chiar daca n-o sa ai norocul sa gasesti un preot deosebit. Ascultarea te fereste de mandrie si harul lui Dumnezeu te va proteja de inselaciunile dracilor.
Dintr-o postare a ta am vazut ca te ghidezi si dupa scrierile antroposofului Rudolph Steiner. Iata cum esti inselat de cel rau! Crezand ca gasesti intelepciune, te adapi din izvoare otravite.
Si daca cei care urmeaza acea Biserica gresesc ce faci???????Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.Cand eram in ratacire am rugat un Preot Ortodox sa ma duca la o Manastire ear el a crezut ca am probleme.Si sa nu mai vorbesc despre cei care merg la Biserica care sant mai rai decat copii care sant la scoala care vorbesc in timpul orei.Cate lucruri nu sant mai importante pentru ei decat ce zice Preotul la Slujba:telefoanele mobile,ce spune prietena de langa ea,cine a intrat in Biserica,pleaca in timpul Slujbei ca are treburi mai importante,vin la Biserica unii ca sa se intalneasca cu altii dar nu pentru Biserica si sant multe dar nare rost sa le enumar pe toate.Sant lucruri care un Preot nu lea trait si nu poate sa le explice,cati Preoti iti pot spune care e treba cu viziunile,vazutul anumitor lucruri din viitor,anumite trairi interioare care numai tu le simti si dece le simti.Un Preot ar spune ca astai voia LUI DUMNEZEU sau ca misterioase sant caile Domnului dar o explicatie nu poate sati dea ca el nu stie decat ce a invatat la seminar si cam atat.Nu spun ca nu sant si Preoti care stiu mai multe decat se vede cu ochiul fizic dar ii poti numara pe degete, cred ca de asta se spune: sa nu faci ce face Preotul,sa faci ce spune.Si merg la Biserica Ortodoxa in fiecare Duminica si sarbatoare care este trecuta in calendar cu cruce rosie.Iar Preotii care sant la Biserica care merg sant foarte apreciati si eu ii apreciez dar nu intratat incat sa uit ca sant oameni care invata pe oameni.Nu exista noroc ci destin care depinde de fiecare om an parte.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2007, 22:39:58
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!
Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.
Chiar esti convins ca stii sa citesti si mai ales sa intelegi singur Biblia? Nu mai stiu care mare savant,la sfarsitul vietii sale incununate de impliniri si recunoasteri unanime spunea:"Tot ce stiu este ca nu stiu nimic!" Cu atat mai mult cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu revelat in Sfanta Scriptura! Daca e sa fim sinceri pana la sfarsit cu noi insine s-ar putea sa nu stim nici macar a scrie bine.Desi acesta nu este important pentru mantuire,recunoasterea neputintei poate fi un argument in plus pentru o pocainta reala.Sincer sa fiu,nu stiu ce rol au maimutele care abunda in postarile tale.Daca ai avea si un nume de botez as posta cu o formula de adresare.Mi se pare o impietate nick name-ul tau.
Cu ingaduinta crestina,
Liviu
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2007, 14:26:11
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviusinorchian
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de danyel
Nu sunt Apostoli, ci urmasii lor, Apostolii au randuit preoti in fiecare biserica intemeiata, punandu-si mainile peste ei, asfel trasmitandu-le puterea data lor de Hristos, ce te face sa crezi ca Hristos a dat putere exclusiv apostolilor, si acestea oare atat de egoisti or fi fost incat sa o pastreze pt ei? in lumea protestanta unii predicatori se numesc evanghelisti,ei cu ce drept se numesc asa? iubite frate cerceteaza ortodoxia, du-te la un duhovnic neapart, nu te mai alimenta cu scrieri sectare, ca pierzi, unde crezi ca a fost Hristos inainte de aparitia protestantilor? unde a fost Biserica Sa? nu a existat 1500 de ani? poi Biserica lui Hristos nu moare, si de la pogorarea Duhului Sfant nu inceteaza sa reverse har, din inima te rog du-te discuta cu un duhovnic de la o manastire neaparat, nu parasi Biserica lui Hristos, nu te lasa inselat de aparente, Domnul sa te binecuvinteze!
Si daca un duhovnic ma indeamna gresit cio sa se intample???????Sau vazut chiar si razboaie din cauza acestor sfaturi.Eu insumi nu pot sa incerc sa descopar Adevarul chiar imi trebue un duhovnic???????Stiu sa citesc si Biblii sant peste tot ce mar putea opri sa inteleg singur fara ajutorul Preotului Noul Testament???????Sa numi spui ca raul, ca asta se poate antampla si cu un duhovnic.
Chiar esti convins ca stii sa citesti si mai ales sa intelegi singur Biblia? Nu mai stiu care mare savant,la sfarsitul vietii sale incununate de impliniri si recunoasteri unanime spunea:"Tot ce stiu este ca nu stiu nimic!" Cu atat mai mult cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu revelat in Sfanta Scriptura! Daca e sa fim sinceri pana la sfarsit cu noi insine s-ar putea sa nu stim nici macar a scrie bine.Desi acesta nu este important pentru mantuire,recunoasterea neputintei poate fi un argument in plus pentru o pocainta reala.Sincer sa fiu,nu stiu ce rol au maimutele care abunda in postarile tale.Daca ai avea si un nume de botez as posta cu o formula de adresare.Mi se pare o impietate nick name-ul tau.
Cu ingaduinta crestina,
Liviu
Mam exprimat gresit.Invat de la alti oameni care nu sant Preoti si pot invata mult mai bine oamenii, ce arata cu adevarat Biblia.Si sant atati Preoti care sant cu mult mai in urma la a invata oamenii ce este explicat in Biblie ca adevar.

Ma numesc GABRIEL
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2007, 20:36:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Gabriel vezi cum ai nascut furtuna? Nu exista padure fara uscaciuni, asta e clar! Dar acest lucru nu ne permite sa generalizam . Sint biserici mai bine sau mai putin bine organizate, cu preoti mai mult sau mai putin implicati in meseria lor. Aceasta nu ne da dreptul sa nesocotim rolul foarte important al preotului intr-o comunitate crestina si mai ales ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04