Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2013, 14:42:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Satanomorfizare: remarcabil termen. Si remarcabila idee. De retinut !
Multumesc pentru consideratie.
Consider in asentimentul Sfintilor Parinti ca omul are de ales in acesata existenta pamanteasca intre, viata adevarata si moarte (intre: hristificare-sfintenie-indumnezeire si satanomorfizare-refuzul conlucrarii cu harul lui Dumnezeu-existenta egoista egocentrista autosuficienta-independenta de harul lui Dumnezeu).

Astfel consider pertinet sa folosim termeni precum:
satanomorfizare = omul devine ca si demonii, fiind partas exsistentei vesnic chinuite de refuzul conclucrarii cu harul lui Dumnezeu. Precum un om care se mutileaza singur scotandu-si ochii spre exemplu si nu se mai poate bucura de vederea in lumina zilei... Astfel ei sunt cu totul opusi ingerilor buni si oamenilor care au ales sfinteia (pentru om: hristificarea) si care afirma: "intru lumina TA vom vedea lumina" (Psalmi, Iacov)

satanolatrie (satanodulie) = adorarea demonilor, mai mult sau mai putin directa. Caci daca ne plac faptele lor (lacaomie, desfranare, avaritie, manie, invidie, trandavie, slava desarta, mandrie: trufie, viclenie, miciuna) si le dorim si conclucram (mai mult sau mai putin constient) cu ei... devenim satanomorfi.
Precum si daca ramanem in Hristos Iisus si conlucram cu harul sau ("fara Mine nu puteti face nimic" Ioan 15,5) devenim hristificati (indumneziti prin har).

Referitor la limbajul folosit in exprimarea verbala a credintei, cosider elocvent modelul si metodologia Sfantului Maxim Marturisitorul, care in vremea controversei monotelite (sec VII d.Hr) afrima: "Am credinta ortodoxa a latinilor exprimata in limbajul grecilor".
(Astfel si noi trebuie sa intelegem, si sa ne ferim de interpretarile ad litteram... caci cel ce intelege, stie, cunoaste se poate exprima in orice limbaj.)
http://orthodoxwiki.org/Maximus_the_Confessor

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 06.02.2013 at 15:05:57.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2013, 13:56:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Homosexualitatea nu este o boala psihica.
Dar atractia sexuala fata de animale, copii, batrani, morti,papusi sau mai stiu eu ce sunt boli psihice ? Sau oamenii se nasc in felul asta ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2013, 15:54:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

In 2001 Armin Meiwes din Germania a publicat un anunt pe internet, cautand un om pe care sa-l taie si sa-l manance.
In martie 2001 Bernd-Jurgen Brandes a raspuns articolului si s-a oferit pe sine.
In decembrie 2002 Armin a fost arestat iar in urma procesului a primit 8 ani de inchisoare. Ulterior a fost condamnat pe viata.

Orice om citeste asa ceva astazi este ingrozit. Dar daca mergi la radacina lucrurilor o sa constati ca :

A existat liber consimtamant al "victimei "
Canibalismul este intalnit in natura cel putin la fel de mult pe cat sunt intalnite relatiile homosexuale.

Si atunci de ce pe una ar trebui sa o acceptam ca fiind normala iar cealalta sa ne cutremure ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2013, 16:01:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In 2001 Armin Meiwes din Germania a publicat un anunt pe internet, cautand un om pe care sa-l taie si sa-l manance.
In martie 2001 Bernd-Jurgen Brandes a raspuns articolului si s-a oferit pe sine.
In decembrie 2002 Armin a fost arestat iar in urma procesului a primit 8 ani de inchisoare. Ulterior a fost condamnat pe viata.

Orice om citeste asa ceva astazi este ingrozit. Dar daca mergi la radacina lucrurilor o sa constati ca :

A existat liber consimtamant al "victimei "
Canibalismul este intalnit in natura cel putin la fel de mult pe cat sunt intalnite relatiile homosexuale.

Si atunci de ce pe una ar trebui sa o acceptam ca fiind normala iar cealalta sa ne cutremure ?
canibalismul implică moartea victimei, chiar dacă a fost consimțită.
homosexualitatea liber consimțită are că rezultat o plăcere.
nu vezi diferenta?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2013, 16:17:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
canibalismul implică moartea victimei, chiar dacă a fost consimțită.
homosexualitatea liber consimțită are că rezultat o plăcere.
nu vezi diferenta?
Nu, as intelege daca ai manca pe cineva care nu vrea asta dar atata timp cat victima a fost de acord, nu stiu care e problema si nu inteleg de ce vrei sa ranesti tu sensibilitatile canibalilor.
Tu stii cati oameni sunt care vor sa fie mancati si pentru ca voi ii puneti la zid se sinucid ? Parca am mai auzit undeva asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2013, 16:23:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu, as intelege daca ai manca pe cineva care nu vrea asta dar atata timp cat victima a fost de acord, nu stiu care e problema si nu inteleg de ce vrei sa ranesti tu sensibilitatile canibalilor.
Tu stii cati oameni sunt care vor sa fie mancati si pentru ca voi ii puneti la zid se sinucid ? Parca am mai auzit undeva asta.
Din pacate pentru canibali nu vor fi prea multi oameni de stiinta care sa sustina ca asta nu e o boala psihica. Oamenii de stiinta care cred asta vor fi mancati inainte sa deschida gura.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2013, 18:25:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu, as intelege daca ai manca pe cineva care nu vrea asta dar atata timp cat victima a fost de acord, nu stiu care e problema si nu inteleg de ce vrei sa ranesti tu sensibilitatile canibalilor.
Tu stii cati oameni sunt care vor sa fie mancati si pentru ca voi ii puneti la zid se sinucid ? Parca am mai auzit undeva asta.
nu știu. câți?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2013, 18:27:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Din pacate pentru canibali nu vor fi prea multi oameni de stiinta care sa sustina ca asta nu e o boala psihica. Oamenii de stiinta care cred asta vor fi mancati inainte sa deschida gura.
asta să o trec la "înțelepciune crestina"?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2013, 18:49:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu știu. câți?
Nu stiu ca nu am surse din interior dar probabil sunt cativa.

ceea ce noi ne imaginam azi altii vor construi maine - era un slogan pe vremuri. Deci de ce nu LGBTC... ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2013, 19:51:15
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

ah, grozav, am ajuns la vorafilie.

Apropo, din cate am citit, asta ca vrei sa te pape un pic din tine cineva e vorafilie "normala". exista variante muuult mai ciudate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde