Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2006, 10:59:19
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eugen scuza-ma dar nu il avem pe Iisus acum ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2006, 11:13:31
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de marinaru
Care era rolul preotilor in VT ? Pentru ce exista si pentru ce exista preotii ?
Si atunci, ca si acum, ca sa rezolve problema pacatului.
Draga Eugen,as dori sa aflu mai multe despre raposatul parinte Arsenie Boca[Domnul sa-L odihneasca im pace], dar prin intermediul vostru ptr. ca nu sunt in tara[carti electronice].Dumnezeu sa va calauzeasca pasii pe cararea credintei ,ca sa poata veni si altii dupa voi.Noi nu avem un preot permanent aici si voi sunteti pentru noi hrana spirituala.Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2006, 14:54:56
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Eugen scuza-ma dar nu il avem pe Iisus acum ?
Daca te dai drept crestin ortodox (ca asa te-ai recomandat la alta sectiune), nu mai e cazul sa intrebi. Daca te-ai deghizat numai ca sa ispitesti, sa vorbim discutii, lasa-ne. Stii f. bine ca Biserica a fost infiintata de Apostoli (si nu de Iisus personal), care Apostoli au hirotonit preoti si episcopi care sa pastoreasca turma (imputerniciti sa lege si sa dezlege prin Duhul Sfant pe care l-au primit prin succesiune pana astazi - rugaciune si punerea mainilor). "Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23) . Asta este Taina Spovedaniei. Iisus iarta prin cei pe care i-a imputernicit sa ierte. Daca era suficient sa ierte direct, putea sa spuna de atunci, nu mai era nevoie sa infiinteze Biserica, le dadea la fiecare cate o Biblie in mana. Deci atentie mare: "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi". Nu mergem la Domnul Iisus dupa mintea noastra, dupa cum ni se nazare noua din mandrie, sau cum ne invata alti nechemati. Ci mergem dupa randuiala apostolica a Bisericii. "Iar cand se lupta cineva, la jocuri, nu ia cununa, daca nu s-a luptat dupa regulile jocului." (2 Tim. 2,5).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.04.2006, 16:21:54
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de marinaru
Care era rolul preotilor in VT ? Pentru ce exista si pentru ce exista preotii ?
Si atunci, ca si acum, ca sa rezolve problema pacatului.
Draga Eugen,as dori sa aflu mai multe despre raposatul parinte Arsenie Boca[Domnul sa-L odihneasca im pace], dar prin intermediul vostru ptr. ca nu sunt in tara[carti electronice].Dumnezeu sa va calauzeasca pasii pe cararea credintei ,ca sa poata veni si altii dupa voi.Noi nu avem un preot permanent aici si voi sunteti pentru noi hrana spirituala.Dumnezeu sa va ajute.
Despre parintele Arsenie Boca gasesti la urmatoarele adrese:
http://www.ortodoxmedia.com/autor.php?autor=42 aici gasesti o conf. audio cu Arh. Vasile Prescure "Despre parintele Arsenie Boca"
Apoi, in format electronic gasesti pe site-ul
http://www.resurse-ortodoxe.com la carti scrise, sortate.
Daca folosesti motorul de cautare Google si-i dai sa caute "Despre parintele Arsenie Boca" mai gasesti cate ceva prin "Formula As". Altceva nu stiu daca mai exista.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.04.2006, 17:52:45
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de marinaru
Eugen scuza-ma dar nu il avem pe Iisus acum ?
Daca te dai drept crestin ortodox (ca asa te-ai recomandat la alta sectiune), nu mai e cazul sa intrebi. Daca te-ai deghizat numai ca sa ispitesti, sa vorbim discutii, lasa-ne. Stii f. bine ca Biserica a fost infiintata de Apostoli (si nu de Iisus personal), care Apostoli au hirotonit preoti si episcopi care sa pastoreasca turma (imputerniciti sa lege si sa dezlege prin Duhul Sfant pe care l-au primit prin succesiune pana astazi - rugaciune si punerea mainilor). "Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23) . Asta este Taina Spovedaniei. Iisus iarta prin cei pe care i-a imputernicit sa ierte. Daca era suficient sa ierte direct, putea sa spuna de atunci, nu mai era nevoie sa infiinteze Biserica, le dadea la fiecare cate o Biblie in mana. Deci atentie mare: "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi". Nu mergem la Domnul Iisus dupa mintea noastra, dupa cum ni se nazare noua din mandrie, sau cum ne invata alti nechemati. Ci mergem dupa randuiala apostolica a Bisericii. "Iar cand se lupta cineva, la jocuri, nu ia cununa, daca nu s-a luptat dupa regulile jocului." (2 Tim. 2,5).
eugen scuza-ma dar eu nu sunt cunoscator ca tine. chiar nu am facut nimic nu inteleg de ce te temi de mine am pus doar cateva intrebari. daca vrei raspunzi daca nu le ignori nu inteleg de ce trebuie sa te porti asa de urat cu mine ?!?!?!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2006, 23:17:02
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de marinaru
Care era rolul preotilor in VT ? Pentru ce exista si pentru ce exista preotii ?
Si atunci, ca si acum, ca sa rezolve problema pacatului.
Draga Eugen,as dori sa aflu mai multe despre raposatul parinte Arsenie Boca[Domnul sa-L odihneasca im pace], dar prin intermediul vostru ptr. ca nu sunt in tara[carti electronice].Dumnezeu sa va calauzeasca pasii pe cararea credintei ,ca sa poata veni si altii dupa voi.Noi nu avem un preot permanent aici si voi sunteti pentru noi hrana spirituala.Dumnezeu sa va ajute.
Despre parintele Arsenie Boca gasesti la urmatoarele adrese:
http://www.ortodoxmedia.com/autor.php?autor=42 aici gasesti o conf. audio cu Arh. Vasile Prescure "Despre parintele Arsenie Boca"
Apoi, in format electronic gasesti pe site-ul
http://www.resurse-ortodoxe.com la carti scrise, sortate.
Daca folosesti motorul de cautare Google si-i dai sa caute "Despre parintele Arsenie Boca" mai gasesti cate ceva prin "Formula As". Altceva nu stiu daca mai exista.
Multumesc din tot sufletul,Eugen.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2006, 13:40:56
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am vazut ca pe forum au intrat oameni cu pareri din cele mei diverse, de fapt asta e un forum.
Eu zic ca e bine sa vina oricine pe forum, daca e de bune intentii si deschis.
Inteleg ca dupa ce patrunzi mai adinc in cunoasterea religiei, unele afirmatii (chiar intrebari) par copilaresti, deplasate, sau chiar absurde.

Noi spunem ca puterea botezului copiilor sta in educatia religioasa data de Nasi si de parinti, si bine spunem. Numai ca nu se prea intampla asa, si asta e fisura in care se infiltreaza teoriile unor secte.
Nu e de mirare ca din partea unor oameni de bun simt vin intrebari de origine evident sectara, ei nu au avut ocazia sa cunoasca Ortodoxia, in timp ce sectarii te agata la orice colt de strada. Si vin cu explicatii care par si logice !
Daca putem sa le raspundem cu rabdare, le-ar putea fi de mare folos.

Iisus e Invatatorul si Arhiereul Dumnezeiesc, fara indoiala, dar El nu ne-a lasat singuri, doar cu cuvintele de invatatura, ne-a lasat pe Apostolii sai, pentru care s-a rugat: “Pentru ei Mă rog. Nu Ma rog pentru lume, ci pentru aceia pe cari Mi i-ai dat Tu; pentru ca sint ai Tai“ Ioan 17:9
Asadar exista oameni alesi, nu oricui a dat Hristos puterea de a ierta pacatele, nu pe oricine a trimis zicand: “Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh” Matei 28:19
Doar pe Apostoli, si acestia pe ucenicii lor, atunci s-au randuit preoti, si acesta e transmiterea neintrerupta a Harului pana in zilele noastre.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2006, 23:11:22
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Toti stim foarte bine ca sunt preoti si PREOTI, asta in functie de chemare sau CHEMARE... Bunul Dumnezeu sa se indure de fiecare in parte si sa ne ajute pe toti cei care IL cautam pe EL sincer, din toata inima, sa il iubim pe aproapele nostru, sa il iubim pe dusmanul nostru si sa ne rugam pentru toti preotii nostri !

Lasa HARUL TAU, Bunule Tata in inimile noastre !Doamne Iisuse Hristoase,miluieste-ne !

Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.05.2006, 16:29:49
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Hristos dupa inaltarea Sa, devine nevazut pentru noi(Il putem vedea daca vom face si noi ceea ce a facut El cu firea omeneasca pe care a asumat-o). Insa, voind sa ne daruiasca Trupul si Sangele Sau in mod vizibil, alege si sfinteste El insusi persoane prin taina hirotoniei. Daca nu s-ar face daruirea in mod vizibil, am ramane in nesiguranta - daca Hristos ni S-a daruit in mod real sau suntem robii unor iluzii subiective.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.06.2006, 13:12:14
toader toader is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 6
Implicit

eu am cumparat un vesmant foarte frumos de preot de la o firma din bucuresti,str. lanariei ,nr 95,langa liceul sincai,la un pret bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 15:44:19
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
preot cu mitra madalinjomy Preotia (Hirotonia) 7 09.08.2009 22:31:39