Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2008, 20:04:42
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Ovidiu, ceea ce marturisesti tu nu te caracterizeaza numai pe tine. Cu astfel de framantari si cu inca multe altele se lupta toate sufletele crestinilor ortodocsi. Pentru sufletul omului este importanta lupta cu murdariile care se revarsa in lumea aceasta, dar mantuirea vine numai de la Dumnezeu si numai prin taina sfintei spovedanii. A te pocai inseamna a-ti marturisi pacatele dar, mai ales, a nu le mai repeta. Dumnezeu stie cat de slaba este credinta noastra, de aceea ne asteapta mereu la scaunul de spovedanie si ne intinde mereu mana si ne ridica din pacat. Aminteste-ti ca, atunci cand Sf.Apostol Petru a plecat pe ape, la chemarea Domnului, incet, incet a inceput sa se scufunde si a strigat la Dumnezeu sa-l salveze, iar Dumnezeu i-a intins mana si l-a salvat. Asa sunt si murdariile din lume, viclene, te inghit incet, incet, dar daca strigi la Dumnezeu, cu toata inima ta, El te va salva de fiecare data.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2008, 13:32:57
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

:)multumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2008, 13:50:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Nici la pocainta vad ca nu se inghesuie multi dat totusi are ceva mai mult succes decat smerenia:rolleyes:

Of! Acuma stiu care-i baiul! Ne place mai mult teologia! :dontgetit:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2008, 14:36:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nairda
Ovidiu, ceea ce marturisesti tu nu te caracterizeaza numai pe tine. Cu astfel de framantari si cu inca multe altele se lupta toate sufletele crestinilor ortodocsi. Pentru sufletul omului este importanta lupta cu murdariile care se revarsa in lumea aceasta, dar mantuirea vine numai de la Dumnezeu si numai prin taina sfintei spovedanii. A te pocai inseamna a-ti marturisi pacatele dar, mai ales, a nu le mai repeta. Dumnezeu stie cat de slaba este credinta noastra, de aceea ne asteapta mereu la scaunul de spovedanie si ne intinde mereu mana si ne ridica din pacat. Aminteste-ti ca, atunci cand Sf.Apostol Petru a plecat pe ape, la chemarea Domnului, incet, incet a inceput sa se scufunde si a strigat la Dumnezeu sa-l salveze, iar Dumnezeu i-a intins mana si l-a salvat. Asa sunt si murdariile din lume, viclene, te inghit incet, incet, dar daca strigi la Dumnezeu, cu toata inima ta, El te va salva de fiecare data.
Murdariile din asta lume , intradevar sunt viclene precum vicleanul ce le imprastie tot timpul, peste tot fara crutare. Important sa nu cadem in adormire, ci veghea sa ne fie scut si arma in acelasi timp. Hristos e tot timpul langa noi. Numai orbirea pacatului ne face sa nu- L simtim sa nu-L vedem cu ochii sufletului. Pocainta, drum lung si anevoios, dar important ca dorim a merge pe acest drum, pentru ca mizerile acestei lumi sa nu ne inghita. Suferintele, patimile si trairile noastre sunt aceleasi pentru toti crestinii si de aceea este de neanteles , ghetarul ce se aseaza intre noi , care si el, face parte pana la urma din multele mizerii ale acestei lumi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2008, 17:02:20
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Nici la pocainta vad ca nu se inghesuie multi dat totusi are ceva mai mult succes decat smerenia:rolleyes:

Of! Acuma stiu care-i baiul! Ne place mai mult teologia! :dontgetit:
Nu mi-am propus sa obtin vreun succes anume. Eu nu fac studii de piata. Eu nu emit verdicte. Pur si simplu imi exprim, in mod sincer, parerile. Daca folosesc la ceva, ma bucur. Daca nu folosesc, astept cu interes sfaturi pentru indreptare. Oricum iti multumesc pentru evaluarea pe care ai facut-o.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2008, 17:05:33
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Cristiboss 56, ai multa dreptate in ceea ce spui
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2008, 17:23:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Termenul "pocainta" si-a pierdut din sensul originalului "metanoia". Astazi el inseamna parere de rau pentru savarsirea unei fapte rele si dorinta de a pune inceput bun. Metanoia inseamna ceva mai mult: schimbarea mintii, a modului de intelegere si a lumii si a rostului omului in lume. Numai asa te indrepti spre a fi faptura noua in Hristos.
Nu intamplator Ioan isi rezuma predica sa la "Pocaiti-va ca s-a apropiat imparatia cerurilor", iar Mantuitorul isi incepe propovaduirea cu aceleasi cuvinte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2008, 18:25:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

costel, multzumesc pentru interpretarea ta..... e foarte adevarata shi trebuie sa recunosc sincer ca nu mi-am dat seama pana acum ca asta inseamna, ceea ce spui dumneata. :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2008, 12:39:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am citit un citat

"Iata, Eu trimit pe ingerul Meu si va gati calea inaintea fetei Mele si va veni indata in templul Sau Domnul pe Care il cautati si ingerul legamantului pe Care voi il doriti. Iata ca Eu va trimit pe Ilie proorocul, inainte de a veni ziua Domnului cea mare si infricosatoare; El va intoarce inima parintilor catre fii si inima fiilor catre parintii lor, ca sa nu vin sa lovesc tara cu blestem" (Maleahi 3, 1; 23-24); (cf. Matei 11,1; Marcu 1, 2; Luca 1, 17; Luca 1, 76; Luca 7, 27; Ioan 1, 6; Ioan 3, 28).

coroborat cu:
"Si ei l-au intrebat: Dar cine esti? Esti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Esti tu Proorocul? Si a raspuns: Nu. Deci i-au zis: Cine esti? Ca sa dam raspuns celor care ne-au trimis. Ce spui tu despre tine insuti? El a zis: Eu sunt glasul celui care striga in pustiu: "Indreptati calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul" (Ioan 1, 21-23).

shi cu:
"Caci toti proorocii si legea au proorocit pana la Ioan. Si, daca voiti sa intelegeti, el este Ilie, care va sa vina".

shi coroborat cu: "ce atzi ieshit sa vedetzi in pustie, au doara o trestie clatinata de vant? au doara un prooroc, poi este mai mult decat un prooroc" ceva citat din Hristos dar am uitat cum era defapt citatul exact,

dar din aceste citate se poate intzelege ca sf Ioan Botezatorul era defapt "Ingerul Meu" din proorocie, Domnul Iisus Hristos era "fetei Mele" iar sf Ilie proorocul este cel ce va sa vina inaintea zilei infricoshatoare shi care v-a veni in lucrarea lui Ioan Botezatorul, de inaintemergere shi pocaintza ca sa nu blesteme Dumnezeu Tzara.

deci daca urma s-o blesteme inseamna ca este shi v-a fi in vremea veniriilor lui antihrism shi lucrarilor lui care se cer a fi blestemate....

deci nu e vorba despre o aceiashi persoana ci este vorba ca Ilie Proorocul a fost, este shi iarashi v-a veni, dar va veni in inainte mergerea ingereasca a lucrarilor shi pocaintzei promovate de Ioan Botezatorul, fiind acestia unul in lucrarea lor de inainte Mergerea lui Dumnezeu in a "El va intoarce inima parintilor catre fii si inima fiilor catre parintii lor", ca sa nu loveasca tara cu blestem, probabil fiindca se vor para unii pe altzii shi se vor hulii unii pe altzii, preotzi shi duhovnici shi copii shi invers, atrashi in paraciune shi pedepse shi delatziunii shi margand ca shi cartitzele inspre patimi shi pacate shi oasande, shi tot felul de faradelegi, inshelatorii, vrajitorii shi inchinatori de idoli shi traitori de minciuni...

deci nu shtiu daca v-a veni Ilie shi Enoh, ca poate e vorba de Ilie shi sf Ioan Botezatorul in chip ingeresc... care or fi cei doi martori sau finici ai Domnului sau poate ca vor veni totzi trei din moment ce Ioan shi Ilie, Mantuitorul spune ca ar fi unul shi acelasi cand vor veni....

iar lucrarea o fi "pocaitzi-va, pocaitzi-va, pocaitzi-va" asha pentru a reushi lucrarea Apocaliptica a sf Ioan Teologul, "iubitzi-va, iubitzi-va" (deci subantzelegandu-se shi stradania nepacatuirii shi folosirii sfintelor Taine shi a mijloacelor de nalbire a hainelor shi sfintzitoare shi de impartashire intru Hristios)

cineshtie cum o fi dar este clar ca sf porooroc Ilie va veni ca inainte mergator a zilei sfarshitului... shi aceshtia vor fi ucishi de lume shi de antihrism cand ishi vor fi terminat lucrarea, shi trupurile lor moarte vor sta in piata cetatzii celei mari Sodoma shi Egipet, shi lumea se va bucura crezand poate ca au fost prooroci mincinoshi sau ca au scapat de gura lor sau de Dumnezeu sau de invatzatura, dar v-a veni Duh de Viatza de la Dumnezeu shi ii v-a invia shi se vor ridica la ceruri, shi atunci ii va apuca pe oameni o frica asha de mare ca vor zice muntzilor sa cada peste ei shi mormintelor sa-i inghita fiindca o foarte mare disperare shi panica shi neputintza ii v-a lovi deoarece antihrismul ii va pecetlui pe mana dreapta shi pe frunte, cu shtampila, shi probabil vor conshtientiza putzinatatea timpului ramas pentru pocaintza, shi minciunile shi vrajitoriile antihrismului....... ca poate va fi tarziu..... Sa nu ne fie noua una aceasta, shi daca se poata nici unui pacatos pacatos, ci sa ajungem la intoarcerile cele Bune, care Milostivesc pe Dumnezeu, shi nu sa ajungem in poporul Maniei lui Dumnezeu pentru care a pregatit ziua aceea a infricoshetoarei judecatzi, caci toata judecata a dat-o Dumnezeu in Mana Fiului shi Tatal nu judeca pe nimeni.

rog sa ma ierte cei pe care i-am suparat, shi sa se roage shi pentru mine sa nu cad in mrejele lui antihrist, baiat deshtept, capabil de pacate, shi de orishice slugareala ca sa ia slava de la lume... pentru priceperile lui in ale capcanelor diavolului cu care se indeletniceshte ca fals mantuitor... pentru voiIrea bisericii splendide in care lucreaza o desfranata rabinica ce se ocupa cu corectura adevarului pentru a te adanci in ingamfare, aduleu shi a trai in patimii shi minciuna ca o binecuvantare shi bunastare, lumesc naturala shi luxurianta a laudarosheniei voirii shi aventurii ca shi cum ar fi credintza... cand defapte e atragere in sinagoga satanei unde rautatea e in mijlocul huzurului pentru ca a razbunat durerea nedreptatzii prin alte nedreptatzi shi patimi shi pacate mai mari prin minciuna shi inshelaciune shi ca ar fi fost de la Dumnezeu spunand ca acela este adevar... ca sa tarasca pe mici shi mari, pe sfintzi shi mireni, la razboiul zilei celei mari, a-shi ridica hula shi gura catre cortul lui Dumnezeu, shi a face razboi cu sfintzii shi a-i birui pe gog shi pe magog. Dar Domnul ii va birui shi vor birui alaturi de El shi Apocalipsa o va duca Dumnezeu l-a indeplinire, precum este scris.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2008, 14:14:55
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nairda
Nu mi-am propus sa obtin vreun succes anume. Eu nu fac studii de piata. Eu nu emit verdicte. Pur si simplu imi exprim, in mod sincer, parerile. Daca folosesc la ceva, ma bucur. Daca nu folosesc, astept cu interes sfaturi pentru indreptare. Oricum iti multumesc pentru evaluarea pe care ai facut-o.
Nu fi suparata pe mine! "Evaluarea" era de fapt o consternare, ca de pe 4 ianuarie pana pe 30 cand am vizitat acest topic nu erau prea multe afisari si ma asteptam sa fie plin, caci asa cum spne si Costel, pocainta/metanoia (ce frumos suna!) e doar temelia pe care se construieste restul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Pocainta vrajitorilor The_Fallen Generalitati 20 04.08.2011 03:08:56
Ce este pocainta? iosif Pocainta 154 28.11.2010 01:54:10
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48