Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2014, 19:42:19
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu te obligă nimeni să mergi la biserică, să dai bani. Stai necununat, lasă-ți copiii nebotezați dacă ai și poate s-o găsi și cineva să te înmormânteze...

Nu ai apărut cu gânduri sincere pe la noi, ci cu insinuări, acuze și chef de polemică. Ești liber să faci ce vrei cu viața ta.

Noi ne simțim bine în biserică, așa cum e. Nu îmi ia nimeni banii cu forța, dacă nu am, nu dau. Dar asta e altă poveste. Tu vorbești de principiu...


1.Nu ma obliga nimeni dar eu vreau sa merg pentru ca sunt crestin ortodox.Biserica nu e a ta nici a mea si nici a preotului,e biserica lui Hristos si acolo au loc toti cei care cred in El si in dreapta credinta ortodoxa
2.Eu am platit darile fata de biserica si am sa le platesc si pe viitor deci nu e cazul ca am sa raman necununat,ingropat
3.Am venit cu ganduri sincere cum sa spui ca acuz cand asta e realitatea,de cand adevarul e insinuare si acuza?? mai si zici cu tenta "las ca vedem noi cine te mai cununa,boteaza,ingroapa," intr-un fel imi pui sula in coaste ca daca nu platesc raman in pacat,te-ai dat de gol la faza asta
Pai nu ajungi la ce am spus eu ca cerutul de bani indeparteaza oamenii de Hristos?? asta vreau eu sa scot in evidenta nu banul in sine ma intereseaza si nici suma nu e importanta,efectul e distrugator indepartarea omului de D-zeu

Last edited by FearGod; 26.04.2014 at 19:46:35.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2014, 19:54:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, nu cerutul banilor îndepărteză oamenii de Hristos. Ci mândria, poate și lipsa educației din familie. Lipsa de sinceritate în căutare...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2014, 22:10:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dar de ce anume trebuie sa devenim atat de atasati de bani incat atunci cand trebuie sa-i dam,devenim depresivi sau furiosi ?
Mai curand ar trebui sa va puneti dvs problema de ce sunteti atat de atasat de banii dvs decat sa va intrebati de ce se dau bani la biserica.De ce nu s-ar da?

De ce se dau bani? Pt ca adevarat crestin admite sa dea,sa faca milostenie,sa ajute si pe altul din putinul sau;banii de la biserica merg si spre scopuri caritabile pt ajutorul comunitatii de credinciosi,si nu intotdeauna ajung in buzunarul preotilor.Ei se multumesc si cu putin-dar luati in considerare ca daca dvs si sotia va permiteti sa treceti pe langa sarcini nedorite trisand cu diverse tehnici,in familiile preotesti aceste lucruri sunt nepermise(cum de altfel si intr-o familie autentic crestina),lucru care conduce la o familie numeroasa in care exista multi copii de intretinut.

La biserica pe care o frecventam in Bucuresti,se organizau periodic mese cu mancare calda si ajutoare pt oamenii strazii,batrani defavorizati,someri si saraci.In fiecare Duminica dupa Liturghie si discursul preotului se faceau cunoscute cazuri ale unor oameni necajiti iar oamenii erau sfatuiti sa puna ceva fonduri in cutia special amenajata pt acestia,apoi li se dadeau banii sa-si resolve problema care insemna boala,divort,somerie s.a.m.d.
Prin 2000 si ceva au construit chiar visavis de biserica un camin/azil de batrani pt acele cazuri sociale extreme care nu pot plati(oameni ajunsi la batranete fara venit);azil care este condus de calugarite si unde pot face si oamenii obisnuiti voluntariat.

Spuneti ca se dau bani la biserica pt botez,cununie si inmormantare...
Din moment ce omul de rand admite sa plateasca la un botez menu-ul la restaurant,lautari,tort si alte luxuri care nu sunt necesare ,de ce nu ar avea bani si pt comunitatea de credinciosi si pt preotul care vesnic este pe drumuri cu diverse datorii neavand sufficient timp pt propria familie?
Daca se dau milioane pt o rochie de mireasa,pe pantofi,bijuterii,restaurant de fite si limuzina ,iarasi de ce o parte din banii celor care dispun de mai multi sa nu ajunga cu aceasta ocazie si spre comunitate?

Scuzati-ma,dar eu nu am vazut copil nebotezat,oameni necasatoriti si neingropati deoarece biserica refuza sa practice aceste servicii in lipsa de plata.Intr-o comunitate sunt si bogati si saraci,cei saraci nu au cu ce plati si atunci costurile sunt acoperite de cei care au.Este o matematica simpla.

Care ar fi idea?Ca bogatii sa nu dea nimic niciodata ci doar sa acumuleze la nesfarsit? La ce l-ar mai folosi dupa moarte? Nu mai bine fac un pustiu de bine inspre comunitate,catre cei care nu au avut atatea sanse ca ei,nu au avut atatia talanti?

Chiar si eu si dvs suntem bogati,caci bogat inseamna sa ai o casa,destula mancare in frigider,un dulap cu haine ,un job;in mod sigur avem lucruri si bani care ne prisosesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.04.2014, 22:16:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Pai nu ajungi la ce am spus eu ca cerutul de bani indeparteaza oamenii de Hristos?? asta vreau eu sa scot in evidenta nu banul in sine ma intereseaza si nici suma nu e importanta,efectul e distrugator indepartarea omului de D-zeu
V-as ruga sa vb in numele dvs.
Personal,dvs aveti o problema cu cerutul de bani la biserica;eu nu am! Nu banii ma indeparteaza de Iisus si tocmai pacatele,greselile,patimile mele.
Poate pe dvs va indeparteaza egoismul,zgarcenia,lipsa de mila sau purtarea de grija la nevoile altuia.
Stiti ce se spune? Nu poti declara ca il iubesti pe Dumnezeu daca nu il iubesti pe cel de langa tine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2014, 22:32:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
1.Nu ma obliga nimeni dar eu vreau sa merg pentru ca sunt crestin ortodox.Biserica nu e a ta nici a mea si nici a preotului,e biserica lui Hristos si acolo au loc toti cei care cred in El si in dreapta credinta ortodoxa
Si de ce credeti ca vi se cuvine totul pe gratis,in Biserica? Doar pt ca preotii au salariu nu inseamna ca trebuie sa fie la dispozitia oamenilor dar ei chiar sunt!
Eu am o ocupatie,sunt platita pt asta dar dupa program nu mai sunt la dispozitia oamenilor,pe cand preotii sunt solicitati zi si noapte chiar daca programul lor a luat sfarsit.


O alta afirmare demna de ras in hohote pe care ati facut-o,a fost aceea in care spuneati ca monahii sunt platiti ca sa duca o viata relaxata,tihnita...

O insuficienta cunoastere a randuielilor BO ii pun pe unii intr-o postura nu prea avantajoasa de a spune prostii si lucruri false.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2014, 22:59:26
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar de ce anume trebuie sa devenim atat de atasati de bani incat atunci cand trebuie sa-i dam,devenim depresivi sau furiosi ?
Mai curand ar trebui sa va puneti dvs problema de ce sunteti atat de atasat de banii dvs decat sa va intrebati de ce se dau bani la biserica.De ce nu s-ar da?
Dar nu sunt atasat de bani ce nu pricepeti? la mine credinta e inradacinata bine in Hristos nu mai poate nimeni sa o zdruncine dar ce facem cu cei mai putin convinsi de existenta lui D-zeu cand ei vad ca orice costa la biserica,ce moralitate e aia cand te rogi pe bani"vrei sa te pun bine cu D-zeu da si tu ceva" nu se pupa una cu alta


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
V-as ruga sa vb in numele dvs.
Personal,dvs aveti o problema cu cerutul de bani la biserica;eu nu am! Nu banii ma indeparteaza de Iisus si tocmai pacatele,greselile,patimile mele.
Poate pe dvs va indeparteaza egoismul,zgarcenia,lipsa de mila sau purtarea de grija la nevoile altuia.
Doamna eu nu am nici o problema sa dau bani la biserica si daca inca nu v-ati lamurit in ce am spus eu nu este vorba despre dumneavoastra sau de mine noi suntem deja crestini pe noi cum ati spus si d-voastra ne indeparteaza pacatele,greselile,etc dar mai sunt si oameni care nu mai cred in D-zeu din cauza practicilor bisericii,au ajuns sa creada ca religia e o afacere de prostit prosti sa le ia banii,si in loc sa dea in vinovati ei dau in credinta asta este adevarul.Ati vazut d-voastra alte motive de atacat biserica inafara de bani??



Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiti ce se spune? Nu poti declara ca il iubesti pe Dumnezeu daca nu il iubesti pe cel de langa tine!
Daca il iubesti pe cel de langa tine nu ii cere bani cand ii faci bine,daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l langa Hristos si nu-i cere bani chiar pt orice serviciu religios indiferent ca e el sarac sau bogat,d-voastra dati dovada de egoism pentru ca va ganditi la mantuirea personala si nu va intereseaza de oile ratacite,cred ca mai bine e privit un om de Iisus daca a intors pe cineva spre credinta decat sa spuna un milion de rugaciuni pt el

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O alta afirmare demna de ras in hohote pe care ati facut-o,a fost aceea in care spuneati ca monahii sunt platiti ca sa duca o viata relaxata,tihnita...
Am spus viata lipsita de stres(nu imi puneti vorbe in gura),ce e mai frumos decat sa faci ce iti place si sa fii platit??fara sa ai grija zilei de maine???,si eu sunt credincios si ma rog dar nu ma plateste nimeni

Last edited by FearGod; 26.04.2014 at 23:04:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2014, 23:20:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

:)
Asta este culmea :)
Sa fim credinciosi si sa mai fim si platiti...

Calugarii nu sunt credinciosi ca noi,numai pt ei si familiile lor...ei sunt credinciosi pt toata faptura!
A spune ca este usor,este lipsit de consideratie pt munca si nevointa lor;una este sa renunti la tine si sa aparti altora si alt este sa stai in casa ta,sa ai programul tau,sa te scoli cand vrei,sa te rogi cand vrei si sa te duci la Liturghie cand vrei si cand poti...
Intelegeti ca ei au un program tot timpul,au o misiune,nu pierd vremea ca noi cu activitati inutile dar care ne fac placere.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2014, 23:24:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul

Am spus viata lipsita de stres(nu imi puneti vorbe in gura),ce e mai frumos decat sa faci ce iti place si sa fii platit??fara sa ai grija zilei de maine???,si eu sunt credincios si ma rog dar nu ma plateste nimeni
Domnule draga,relaxarea este opusul starii de stress adica ontonim,iar lipsa de stress este sinonima cu tihna,relaxarea...
Offff greu de tot!

Nu v-am citat intotmai dar nici nu m-am indeapartat de sensul cuvintelor!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2014, 23:39:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Dar nu sunt atasat de bani ce nu pricepeti? la mine credinta e inradacinata bine in Hristos nu mai poate nimeni sa o zdruncine dar ce facem cu cei mai putin convinsi de existenta lui D-zeu cand ei vad ca orice costa la biserica,ce moralitate e aia cand te rogi pe bani"vrei sa te pun bine cu D-zeu da si tu ceva" nu se pupa una cu alta




Doamna eu nu am nici o problema sa dau bani la biserica si daca inca nu v-ati lamurit in ce am spus eu nu este vorba despre dumneavoastra sau de mine noi suntem deja crestini pe noi cum ati spus si d-voastra ne indeparteaza pacatele,greselile,etc dar mai sunt si oameni care nu mai cred in D-zeu din cauza practicilor bisericii,au ajuns sa creada ca religia e o afacere de prostit prosti sa le ia banii,si in loc sa dea in vinovati ei dau in credinta asta este adevarul.Ati vazut d-voastra alte motive de atacat biserica inafara de bani??





Daca il iubesti pe cel de langa tine nu ii cere bani cand ii faci bine,daca il iubesti pe cel de langa tine adu-l langa Hristos si nu-i cere bani chiar pt orice serviciu religios indiferent ca e el sarac sau bogat,d-voastra dati dovada de egoism pentru ca va ganditi la mantuirea personala si nu va intereseaza de oile ratacite,cred ca mai bine e privit un om de Iisus daca a intors pe cineva spre credinta decat sa spuna un milion de rugaciuni pt el



Am spus viata lipsita de stres(nu imi puneti vorbe in gura),ce e mai frumos decat sa faci ce iti place si sa fii platit??fara sa ai grija zilei de maine???,si eu sunt credincios si ma rog dar nu ma plateste nimeni

Vad ca nu comentati nimic despre exemplul pe care tocmai l-am dat cu biserica care organizeaza mese pt saraci si a contruit propriul azil de batrani?
Daca mai doriti sa cautati exemple,puteti gasi usor cu ajutorul internetului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2014, 23:50:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.995
Implicit

Hristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
... ca mine sunt milioane in tara asta,adica noi nu avem voie sa primim raspunsuri ci doar sa fim obedienti??
Tu nu ești obedient, tu ești revoltat că n-ai bani, că dacă ai fi avut poate îi dădeai bunicii(și nu intrai pe forumul creștinortodox).

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
"Dar noi nu ne-am folosit de dreptul acesta,ci rabdam totul ca sa nu punem vreo piedica Evangheliei lui Hristos"
14. Tot așa a poruncit și Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie.(1cor9,14)

Asta a fost în faza propovăduirii Evangheliei, dar tu ești deja ”evanghelizat”, adică știi că trebuie să întreții preotul, dar nu vrei să plătești.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Eu asta observ in ziua de azi ca se pun piedici,oamenii cand li se cer bani isi pierd credinta in Evanghelie si in D-zeu...
Dacă ți se cer bani tu îți pierzi credința...?
Tocmai ai recunoscut(te-ai dat de gol) că banul este dumnezeul tău.
Mă voi ruga pentru tine.

Bunica ta se umilește la tine, sperând că poate o ajuți, ca să nu fie umilită în sat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.04.2014 at 00:47:26.
Reply With Quote
Răspunde