Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2015, 19:53:46
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu ii vina mea ca tu stai inchis in casa, eu sunt intr-un liceu cu oameni si cu prieteni unde ii normal sa vorbim despre anumite lucruri, asa ca nu face afirmatii lipsite de cunoastere asupra vietii mele si menite doar sa fie comentarii rautacioase care si asa nu ajuta problema despre care am discutat (posturile tale nu m-au ajutat niciodata, sunt doar comentarii rautacioase care imi spun "vezi-ti de lungul nasului"), nu, multumesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2015, 20:40:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nu ii vina mea ca tu stai inchis in casa, eu sunt intr-un liceu cu oameni si cu prieteni unde ii normal sa vorbim despre anumite lucruri,
Asta am inteles. Am inteles si ca ai carente mari de cunostinte si ca nu cauti informatiie acolo unde trebuie. Nu cauti ordinea fireasca a lucrurilor: cunoasterea si apoi lansarea in dezbateri de diferite teme.
Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
asa ca nu face afirmatii lipsite de cunoastere asupra vietii mele
Hmm... am spus ca sunt doua variante: prieteni imaginari sau discutii pe teme care te depasesc. Si tu recunosti ca te depasesc prin postarie tale. In acelasi timp nu incerci sa dobandesti cunostintele de baza pe care trebuie sa le detina orice crestin si anume cele cu privire la ceea ce invata Biserica.

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
comentarii rautacioase
Asta este un punct de vedere. Si este punctul tau de vedere in conditiile in care nu vrei sa accepti ca ar trebui sa iti incepi cautarile de altundeva.


Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
care si asa nu ajuta problema despre care am discutat
In principiu este bine sa nu ajuti problemele.
Si totusi, daca este sa raspund pe topic: este o difereta colosala intre "Dumnezeu ca produs cultural" si invataurile lui Hristos. In timp ce in cazul culturii accentul se pune pe creatie, in cazul religiei se pune pe spititualitate. Cultura poate sustine spiritualitatea si invers, dar cele doua nu se pot confunda.
Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
posturile tale nu m-au ajutat niciodata,
Dar ai incercat sa le intelegi? Te-ai gandit ca poate nu cauti ce trebuie, unde trebuie?
Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
sunt doar comentarii rautacioase care imi spun "vezi-ti de lungul nasului")
Poate ca nu sunt doar comentarii rautacioase si ca ar trebui intr-adevar sa iti vezi lungul nasului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2015, 21:42:42
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Da. Sa revenim la subiect, va rog :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2015, 23:35:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

In liceu vorbeam si noi multe. Imi aduc aminte ca eu si un coleg, mari atei ne certam cu profesoara de matematica pe tema asta. Cum dansa avea acces la catalog, argumentele ei erau muuuult mai convingatoare. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2015, 00:08:29
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Amicul meu este produsul tipic a gandirii occidentale. El vede toate religiile ca pe ceva cultural, pentru a idea un set de valori si pentru ca societatea sa se ghideze dupa ele, nu il vede pe Dumnezeu ceva viu. Ca un om probabil s-o fi gandit cum sa fie bine dupa ideile lui in societatea lui de atunci si altii le-au impartasit, practic. Un fel de "religia e opiul popoarelor", asa ca saracii, bolnavii si nedreptatitii aveau un sentiment de mangaiere cum ca in viata de apoi totul va fi bine daca indura. El vede lucrurile ca pe faptul ca atunci cand murim nu o sa fim decat mancare pentru viermi.
Daca amicul tau a citit cartea lui Alvin Toffler - Socul Viitorului - https://archive.org/stream/Alvin_Tof...ge/n0/mode/2up , va fi destul de greu sa-l convingi ... trebuie sa ai rabdare si sa mai astepti ceva timp.

Diferenta dintre gandirea rasariteana si cea ocidentala legata de viata este legata de viziunea asupra existentei sufletului si a ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte.

Viziunea ortodoxa este aceasta: Sufletul dupa moarte - Ieromonah Serafim Rose - http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...upa_moarte.pdf

Viziunea atee asupra vietii spune ca nu exista suflet, nu exista judecata de apoi si ca noi suntem doar niste maimute evoluate aparute intamplator din spuma marii in miliarde de ani de adaptare la mediu. Dar a dovedit ateismul aceste lucruri, nu cumva e si atesimul tot o "religie" ? Multi atei cu un nivel minimal de cunostiinte au impresia gresita ca progresul tehnologic si stiinta se opun religiei, si dau tot felul de exemple in sprijinul acestei constructii fantasmagorice din capul lor. Sfatul meu este sa incerci sa te detasezi de abordarea filosofica a credintei ortodoxe ... si dupa un timp ai sa vezi si rezultatele.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 00:33:38.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.01.2015, 01:15:53
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Discutam aseara cu un prieten care mi-a spus ca Isus a fost doar o miscare culturala, creata pentru a stabili un nou cod al moralei si ca este la fel cu celelalte religii, adica pentru a educa oamenii cu un sistem de valori si a tine societatea, cumva, in frau. Ca Isus a existat sau nu, nu stie, dar crede ca ii la fel cu toate celelalte religii, un produs al mintii umane pentru a ne salva de ideea de moarte si ideea de frica a zilei de maine, sa fie oare adevarat? Cum il pot contrazice?
Uneori,nu~ti este de folos sa stii “ cum poti contrazice“ pentru ca nu ai “licenta“.E ca si cum vrei sa faci pe politistul,medicul,pilotul fara sa ai pregatirea necesara ,ci doar imprumuti “autoritatea“ respectivilor,lucru care mareste mandria.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.01.2015, 01:45:12
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Uneori, nu-ti este de folos sa stii “cum poti contrazice“ pentru ca nu ai “licenta“. E ca si cum vrei sa faci pe politistul, medicul, pilotul fara sa ai pregatirea necesara, ci doar imprumuti “autoritatea“ respectivilor, lucru care mareste mandria.
Buna observatia! Dar faptul ca doreste sa afle totusi, este bine ca are o asemena preocupare.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 02:03:33.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.01.2015, 07:42:09
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu i -am spus acel lucru. Probabil ca ce ma enerveaza ii ca s-a pierdut sensul adevarat al credintei si s-a bagat in randul lucrurilor pamantesti. Acum credinta e privita filozofic, stiintific, matematic dar doar religios nu, si ei au argumentul suprem cand vad ca pierd o discutie: "No bun, arata-mi ca D-zeu exista, ca eu nu il vad". Este cumva frustrant, dar mai bine am sa ignor de acum incolo aceste conversatii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.01.2015, 07:46:41
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
ei au argumentul suprem cand vad ca pierd o discutie: "No bun, arata-mi ca D-zeu exista, ca eu nu il vad".
Daca a ajuns la argumentul asta, nu cred ca este o minte prea sclipitoare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.01.2015, 11:48:05
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu i -am spus acel lucru. Probabil ca ce ma enerveaza ii ca s-a pierdut sensul adevarat al credintei si s-a bagat in randul lucrurilor pamantesti. Acum credinta e privita filozofic, stiintific, matematic dar doar religios nu, si ei au argumentul suprem cand vad ca pierd o discutie: "No bun, arata-mi ca D-zeu exista, ca eu nu il vad". Este cumva frustrant, dar mai bine am sa ignor de acum incolo aceste conversatii.
Iti recomand sa citesti "Dialog în tren între părintele Ilie Cleopa si un grup de ofițeri"
- http://www.ortodoxiatinerilor.ro/int...rintele-cleopa

- Auzi, că ăstia ai nostri, toti sunt curiosi să ne spuneti ceva despre Dumnezeu! Cum îi povestea asta cu Dumnezeu? Se spune în Biblia aceea, a voastră, că Dumnezeu ar fi făcut cerul, pământul, lumea, dar noi avem altă conceptie despre lume.

- Să nu vă supărati, eu sunt un călugăr simplu, dar, dacă voi începe povestea cu Dumnezeu, trenul ăsta trebuie să înconjure globul de trei ori si tot n-o pot termina, atâta-i de lungă!

- Auzi, ce zice popa!

- si îi si curioasă, zic, grozav! Când vom începe povestea cu Dumnezeu, îi cu cântec!

- Vrem si noi să stim! Sunteti călugăr, noi suntem ofiteri, tot mergem împreună până la Bacău. Cum îi, părinte?

Înainte de plecare, m-am ridicat si mi-am făcut cruce. Ei, nu. Treaba lor.

- Dacă este vorba că trebuie să discutăm, vă cer un cuvânt de onoare. Să mă iertati, ati intrat aici un vagon de ofiteri, dar eu stelele astea nu le cunosc, eu am făcut armata când erau trese. Dacă m-oi adresa gresit cumva, să nu vă supărati!

Dar, un maior se ridică si întreabă:

- Părinte, uite ce-i, vreau să-ti spun ceva. Nu este o absurditate să credem noi în ceva ce nu se vede? Dumneavoastră spuneti că există Dumnezeu, dar l-a văzut cineva vreodată? Este o nebunie să creadă cineva în ceea ce nu se vede!

- Domnilor, dar mai întâi, aveti cuvânt de onoare? că începem o discutie serioasă!

- Auzi, băi, popa! Avem, părinte, cum să nu! si cel ce se va supăra, îi nebun! zice.

- Vă văd oameni destepti, eu îs un prost, dar o să-ncepem asa, "povestea" cu Dumnezeu, cum ne-om pricepe noi. Uite ce-i, domnilor, eu am să spun că dumneavoastră, toti câti sunteti în vagonul ăsta, sunteti nebuni!

- Ia auzi, popa ne face nebuni!

- Sigur! si, dacă n-am dreptate, la prima gară, predati-mă la politia gării! Dacă n-am dreptate. Dar, întâi am să vă demonstrez de ce vă fac nebuni.

- Da, este mare nebunie să creadă cineva în ce nu vede! Cine l-a văzut pe Dumnezeu?

- Fratilor, eu merg până la Bacău, dar atât vă spun: dacă încep "povestea" cu Dumnezeu, trenul acesta trebuie să înconjoare lumea de trei ori si tot n-o termin!...

- Ia auzi ce spune popa?!

- Ati auzit că dumnealui a spus că e mare nebunie să crezi în ce nu se vede.

Mai întâi, că zice Duhul Sfânt în Psaltire la începutul psalmului 13 si 52, la noi în Scriptură: Zis-a cel nebun în inima sa: Nu este Dumnezeu! si îmi ziceam: "Lasă că-i vorba să mărturisesc pe Dumnezeu, nu contează ce urmează de-aici". Eram bucuros de asta.

Al doilea. Mata ai spus că este o nebunie să crezi în ceea ce nu se vede?

- Da, eu!

- Păi eu v-am spus că dumneavoastră toti n-aveti minte. Toti sunteti nebuni. stii de ce? Am tot dreptul să vă fac nebuni.

- Dar pentru ce?

- Pentru că eu n-am văzut mintea nimănui niciodată! si atunci, nu-i o nebunie să cred că aveti minte, dacă n-am văzut-o?

- Uite, băi, ne-a luat popa front! - adică în loc. Discutia era si frumoasă si serioasă si hazlie.

- Păi cum să cred eu că aveti minte, dacă n-am văzut minte de când sunt eu? Nici la voi, nici la mine. Cum este? Albă, neagră, rosie, verde? Ce formă are? Pătrată, dreptunghiulară, hexagonală? Cum este domnule, forma, culoarea? si-i pipăibilă, sau cum este? Dacă îmi arătati aceste însusiri la minte, atunci eu zic că aveti minte, dacă nu, n-aveti deloc! Pentru că n-am văzut-o, nici culoarea, nici forma.

- Uite, măi, popa! Poti să-i zici ceva?

- Dacă n-ai tăcut din gură! Măi prostule, n-ai pus problema bine!

Ei se prosteau unul pe altul.

- Stai, măi, că cu popa ai de lucru!

- Afară de asta, se crede de toată lumea de pe glob că oamenii au minte? Se crede. Fără să se vadă. Iată un argument că toată lumea crede că are minte! si dumneavoastră credeti si eu, dar nu vedem mintea.

Dar viata ati văzut-o vreodată? Cine a văzut vreodată viata din om? si cu toate acestea cine zice că-i mort, când este viu si are viată? Se vede viata?

- Nu se vede!

- si atunci nu-i o nebunie să credem noi că oamenii au viată? Dacă n-o vedem.

- Dar viata se manifestă, părinte!

- Foarte bine. Prin manifestările ei se crede că există, cu toate că n-o vezi.

Asa-i si Dumnezeu. Care-s manifestările Lui în lume?

si am început să spun toate puterile sufletului.

- Dumneavoastră aveti imaginatie?

- Da.

- Ati văzut-o vreodată? Nu! Dumneavoastră aveti mânie? Ati văzut-o vreodată? Dumneavoastră aveti cugetare, gândire? Ati văzut-o vreodată? Aveti poftă? Aveti, pentru că acestea sunt puterile sufletului - cea mânioasă si cea poftitoare.

Dumneavoastră aveti partea sadică, adică cea crescătoare. Ati văzut-o vreodată? stii dumneata cum cresti? Sau te-ai văzut vreodată cum cresti?

Afară de asta. Dumneavoastră aveti puterile sufletului, cum este cugetarea, alegerea, hotărârea, mâhnirea, întristarea, bucuria; le-ati văzut vreodată pe acestea, căci acestea sunt puterile sufletesti?

Nouă ne spune Scriptura că omul este chipul si asemănarea lui Dumnezeu. Dar nu după forma cea dinafară, ci după cea sufletească.

Iată câte puteri are sufletul! si nici mânia, nici ratiunea, nici pofta, nici bucuria, nici întristarea, nici mâhnirea, nici imaginatia, nici voia liberă, nici viata, nici mintea nu le-a văzut nimeni. si toate există. si la filosofia profană se învată că există aceste puteri ale sufletului. Dar sufletul l-ati văzut vreodată?

- Păi tocmai, că nu-i!

- Cum nu-i? Dacă n-ai avea suflet, n-ai mai vorbi cu mine! Dumneata nu poti clipi o dată fără Dumnezeu, dacă n-ar fi viata în dumneata. si vedeti câte sunt? si viată, si minte, si voie liberă, si ratiune, si mânie, si bucurie, si întristare, si poftă, care se crede de toată lumea, fără să se vadă. Toate facultătile sufletului sunt nevăzute, toate puterile lui sunt după chipul si asemănarea lui Dumnezeu, că Dumnezeu este nevăzut. Iar omul este prototip si icoană a lui Dumnezeu pe pământ - în ceea ce priveste sufletul: minte, cuvânt si duh.

Ai văzut vreodată cuvântul? ti-ai văzut duhul cu care vorbesti? Iată câte puteri si câte facultăti nevăzute are sufletul nostru! si dumneavoastră nu le-ati văzut. Dar se crede de toată lumea? Căci omul are si bucurie si mâhnire; are si poftă si ratiune si voie liberă...

- Măi - a spus unul -, mai bine tăceai! N-ai pus bine problema! Ăsta trebuie să fie un director de seminar!

- Nu, domnule, dar ne spune adevărul! Vezi, că toti credem că sunt acestea, si există în om, dar nu se văd!

- si tu ai spus că-i o nebunie să crezi ceea ce nu vezi! Dar vezi că-i faci pe toti nebuni, că acestea sunt, si noi le credem fără să le vedem.

Mai stau asa, si se ridică un doctor:

Părinte, dă-o la boala! Eu sunt maior-doctor. Fac operatii si umblu cu bisturiul prin matele omului - îi tai gâtul, îi tai picioarele -, tai, operez de 30 de ani si eu n-am dat peste suflet! si cum să cred că există, dacă n-am dat cu bisturiul peste el!

- Dumneata esti doctor?

- Da!

- si de aceea nu crezi că există suflet, că nu-l vezi?

- Da!

- Dar dumneata, si cei asemenea cu dumneata doctori, credeti că există durere în lumea asta?

- Există, părinte!

- Eu nu cred! E o nebunie să cred, domnule, dacă n-am văzut-o!

- Există, părinte!

- Dar când îl tăiai cu bisturiul si omul răcnea acolo si se zbătea în ghearele mortii, durerea n-ai văzut-o?

- Nu. Asta nu se vede!

- si vrei să vezi sufletul? si durerea-i una din facultătile trupesti, firesti, ale omului, si-i amestecată cu cele sufletesti. si după cum nu poti vedea durerea, asa nu poti vedea sufletul. Mai ales sufletul fiind duh.

- Auzi, bă, si tu cu doctoria ta, vorbesti prostii! Te-a lovit în cap, măi! N-ai văzut durerea! Dar cine dracu a văzut durerea? Insă toată lumea crede că este durere.

- Uite, bă, ti-a astupat gura si tie!

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 11:52:14.
Reply With Quote
Răspunde