Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2015, 00:10:02
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Regulile vechiului testament?

Am vazut in mai multe ocazii pe internet cum multe persoane foloseau legea data evreilor dupa iesirea din Egipt, lege din care apartin poruncile de a nu folosi haine croite cu fire de diferite proveniente, a nu manca fructe de mare, a nu se taia pe corp, a tine Sabatul si a omori pe cel ce te obliga sa lucrezi in Sabat si etc... In apararea homosexualitatii, zicand ca daca noi nu mai tinem acele reguli si sunt inutile pentru noi, atunci nu avem de ce sa uram homosexualitatea, a carei interziceri apartinea acelor reguli si nu alor noastre de acum, deci suntem liberi spre a o face.

Ce ziceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2015, 00:32:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
In apararea homosexualitatii, zicand ca daca noi nu mai tinem acele reguli si sunt inutile pentru noi, atunci nu avem de ce sa uram homosexualitatea, a carei interziceri apartinea acelor reguli si nu alor noastre de acum, deci suntem liberi spre a o face.

Ce ziceti?
Persoanele respective fac confuzie intre legile (canoanele) morale si legile (canoanele) disciplinare.

Toate legile vin de la Dumnezeu. Dar unele vin in mod direct. Adica Dumnezeu este Cel care ni le-a transmis si numai El le poate schimba. Nu prin intermediul Bisericii, ci numai El Personal.
Altele se refera la disciplina sau ceremonial (forma credintei). Pe acestea, la chemarea lui Dumnezeu, Biserica le poate schimba. Sunt canoanele de drept apostolic. Adica nu oricine din Biserica le poate schimba (noi, de exemplu) ci numai urmasii apostolilor, adica episcopii.

Legile referitoare la tot felul de alimente marine interzise, sau la porc, sunt de drept apostolic. Stim asta din Biblie, si anume din Actele Apostolilor (cap 15, daca nu ma inseala memoria). Acolo, vedem bine cum apostolii schimba legile din aceasta categorie.

Homosexualitatea (mai precis: practicarea raporturilor homosexuale) este un pacat. Acest lucru este de ordin moral si nu disciplinar ori liturgic. Prin urmare, nu este de drept apostolic. Presupunand ca Biserica va considera vreodata ca nu este pacat (presupunere absurda, fiindca atunci ar insemna ca Biserica nu este infailibila) ar insemna ca isi depaseste statutul de mireasa in ascultarea lui Cristos.

Dimpotriva, modul concret in care cineva trebuie pedepsit pentru ca a practicat homosexualitatea este un aspect evident disciplinar. Aceasta este, asadar, o materie in care Biserica are competenta apostolica. Ea poate pedepsi cu mai mare sau mai mica asprime un acelasi pacat, mergand de la excomunicare la o simpla dojana parinteasca. Dar episcopii nu isi pot depasi mandatul apostolic, nu pot face altceva decat apostolii au facut.

Sa ne amintim ca primii nostri parinti au cazut in urma pacatului nescultarii. Ei au mancat de la singurul pom al carui rod nu aveau voie sa il manance. Dar nu a fost orice pom. Pomul acela, din gradina Edenului, avea un nume. Era pomul cunostintei binelui si raului. Deci, ori de cate ori oamenii incearca sa defineasca ei, in locul lui Dumnezeu, binele si raul recapituleaza si repeta eroarea primordial: ei mai musca odata din fructul oprit. Dumnezeu, in Sfatul cel Vesnic, rade de asemenea nebuni, zicand "altii precum Adam si Eva vor sa se faca ca noi". Ori de cate ori incercam sa definim binele si raul dupa cum credem noi si nu dupa cum crede Dumnezeu, de fapt ne substituim lui Dumnezeu. El ne-a avertizat, zicand: "Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină" (Isaia, 5:20).

In speranta ca ajuta,
M. Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.02.2015 at 00:40:57.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2015, 10:33:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca nu ar trebui sa te intereseze pacatele altora. Pana la urma, ei sunt cei care trebuie sa se ocupe singuri de ele. Ar trebui sa te intereseze la fel de mult faptul ca cineva este homosexual ca faptul ca altcineva a facut sex inafara casatoriei. Este inutil si chiar nociv sa te incarci cu gandurile altora.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2015, 15:48:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ar trebui sa te intereseze la fel de mult faptul ca cineva este homosexual ca faptul ca altcineva a facut sex inafara casatoriei. .
Da,degeaba lovim in homosexualitate,doar penbtru ca ni se pare scarboasa, daca nu ne revoltam si impotriva adulterului ,care nu ni se pare atat de scarbos, dar care este o incalcare a unei porunci directe a lui Dumenzeu .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2015, 15:52:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da,degeaba lovim in homosexualitate,doar penbtru ca ni se pare scarboasa, daca nu ne revoltam si impotriva adulterului ,care nu ni se pare atat de scarbos, dar care este o incalcare a unei porunci directe a lui Dumenzeu .
Sau pur si simplu nu te consumi cu probleme altora, pe principiul "nu judeca", si vezi-ti de propria persoana si treaba. Atunci o sa traiesti in pace.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2015, 17:34:13
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu nu am venit aici nici sa judec pacatele altora nici sa ma intereseze de ele, nu stiu de unde a venit afirmatia aia, am venit pentru ca eu m-am nedumerit de afirmatiile de pe internet, de ce unele reguli date evreilor le mai tinem si altele nu, cum a fi acea interzicere a homosexualitatii. Mihnea Dragomir mi-a dat o explicatie, dar tot nu stiu ce ne a facut sa tinem unele si altele sa nu o mai facem, pe ce criteriu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2015, 17:45:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu nu am venit aici nici sa judec pacatele altora nici sa ma intereseze de ele, nu stiu de unde a venit afirmatia aia, am venit pentru ca eu m-am nedumerit de afirmatiile de pe internet, de ce unele reguli date evreilor le mai tinem si altele nu, cum a fi acea interzicere a homosexualitatii. Mihnea Dragomir mi-a dat o explicatie, dar tot nu stiu ce ne a facut sa tinem unele si altele sa nu o mai facem, pe ce criteriu.
Pai poruncile lui Dumnezeu din VT au ramas vaalabile ,si Hristos le-a intarit,iar regulile referitoare la cult ,Hristos le-a desfiintat
Principala regula,cea a a sacrificarii animalelor pentru iertarea pacatelor,Hristos a inlocuit-o cu sacrificarea lui Insusi
In acelasi spirit,toate regulile decurgand din acel cult vechi,au fost inlocuite de credinta cea nou,in Foiul lui Dumnezeu intrupat
Dar legile morale au ramas aceleasi,Hrisotos doar le-a dat si puterea de a fi indeplinite
Homosexualitatea si adulterul sunt legi morale,valabile atata timp cat este viata pe pamant
Regulile de cult sunt valabile doar cat acel cult "Testament" ,e in vigoare
Cand vine un nou "Testament" ele nu mai sunt valabile
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2015, 18:16:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu nu am venit aici nici sa judec pacatele altora nici sa ma intereseze de ele, nu stiu de unde a venit afirmatia aia, am venit pentru ca eu m-am nedumerit de afirmatiile de pe internet, de ce unele reguli date evreilor le mai tinem si altele nu, cum a fi acea interzicere a homosexualitatii. Mihnea Dragomir mi-a dat o explicatie, dar tot nu stiu ce ne a facut sa tinem unele si altele sa nu o mai facem, pe ce criteriu.
Pentru ca lumea se schimba. Daca acum 3000 de ani, sa omori o femeie pentru ca nu era virgina la casatorie era practicat fara nici o problema, acum nu mai este acceptabil. La fel cu hainele, in zilele de azi este o absurditate. Cine stie ce motiv a avut Moise sa scrie asa ceva in cartile lui, dar contextul de acum 3000 de ani era total diferit de cel de acum.

Pe vremea aceea multi se imbolnaveau de la fructe de mare, si de la faptul ca mancau carne de porc (care poate avea boli daca nu este gatita bine). Acum putem sa evitam asta. Pe vremea aceea era mai greu, si de aia scrie in Biblie sa nu mananci fructe de mare si porc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2015, 18:32:54
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Pana acolo inteleg, dar nu face o nedreptate la adresa homosexualitatii ca acele lucruri sa fie o absurditate in ziua de astazi, si neacceptarea homosexualitatii pe baza aceluiasi vechi testament sa fie o nedreptate? Adica de ce alea sa fie o absurditate si cealalta nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2015, 18:53:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Pana acolo inteleg, dar nu face o nedreptate la adresa homosexualitatii ca acele lucruri sa fie o absurditate in ziua de astazi, si neacceptarea homosexualitatii pe baza aceluiasi vechi testament sa fie o nedreptate? Adica de ce alea sa fie o absurditate si cealalta nu?
Homosexualitatea, inclusiv din punct de vedere biologic, este ceva anormal. Nu ai cum sa perpetuezi o specie prin relatii homosexuale, deci, prin aceasta prisma, homosexualii contribuie la imbatranirea si rarefierea populatiei.

Ce este absurd acum (in majoritatea tarilor), si nu era absurd atunci, este sa ii omori pe homosexuali cu pietre. In Biblie asta scrie, iar noi ( ma rog, tarile civilizate) nu mai facem asta, ci pur si simplu ii lasam in pace.
Reply With Quote
Răspunde