Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2015, 19:16:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Pana acolo inteleg, dar nu face o nedreptate la adresa homosexualitatii ca acele lucruri sa fie o absurditate in ziua de astazi, si neacceptarea homosexualitatii pe baza aceluiasi vechi testament sa fie o nedreptate? Adica de ce alea sa fie o absurditate si cealalta nu?
Noi tinem poruncile Vechiului Testament care tin de legea morala, iar poruncile care tin de manifestarea cultica specifica poporului evreu nu se aplica si crestinilor.
In plus, in Noul Testament Hristos ne aduce desavarsirea si legea iubirii.
Homosexualitatea este un pacat impotriva firii care nu este infierat doar in VT, si de Sf Ap Pavel in NT, Romani 1, 26, 27.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 01.02.2015 at 19:39:49.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2015, 20:27:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu nu am venit aici nici sa judec pacatele altora nici sa ma intereseze de ele, nu stiu de unde a venit afirmatia aia, am venit pentru ca eu m-am nedumerit de afirmatiile de pe internet, de ce unele reguli date evreilor le mai tinem si altele nu, cum a fi acea interzicere a homosexualitatii. Mihnea Dragomir mi-a dat o explicatie, dar tot nu stiu ce ne a facut sa tinem unele si altele sa nu o mai facem, pe ce criteriu.
Cred ca MihneaDragomir a sintetizat un raspuns pertinent si complet la nedumerirea ta.
Ti-a spus clar ca Dumnezeu a dat 2 tipuri de legi impletite in cartile Vechiului Testament
1.legi universal valabile in toate timpurile si locurile(principiile celor 10 porunci) si
2.legi temporare si particulare,adresate DOAR evreilor acelor timpuri (uciderea cu pietre la calcarea unora din cele 10 porunci,uciderea altor neamuri,multimea de reguli ce mananci,ce nu mananci,regulile cultice.
Reply With Quote
Răspunde