Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.07.2015, 12:06:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Astea, nu acatiste, nu paraclise, nu dsicursuri dogmatice, ma fac pe mine sa cad in genunchi, la figurat si la prorpriu, cand ma gandesc la ce a facut Facatorul.
Ar mai fi Sfânta Euharistie, poate o iei măcar pe aceea în considerație.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.07.2015, 12:09:32
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ar mai fi Sfânta Euharistie, poate o iei măcar pe aceea în considerație.
Bine, bine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.07.2015, 12:09:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sfântul Simeon Noul Teolog:

"Asculta Dumnezeiestile Scripturi care zic: Și a spus Dumnezeu lui Adam, dupa incalcarea poruncii: "Adame, unde esti?". De ce zice aceasta Facatorul tuturor? O face fiindca voieste sa-l aduca in simtiri, chemandu-l la pocainta pe Adam."

"Adame, unde esti? Cunoaste-te pe tine, ia seama bine ca esti gol de harul pe care ti l-am dat! Ia aminte la vesmantul si la slava pe care le-ai pierdut!"

"Adame, unde esti?" Se indreapta spre acesta rugandu-l si zicandu-i: "Cugeta, nefericitule si iesi de unde esti ascuns! Crezi ca poti sa te ascunzi de Mine? Spune: "Am pacatuit!" Adica Dumnezeu il roaga pe Adam sa spuna: "Am pacatuit!". Dar nu spune aceasta, mai ales eu, nenorocitul nu spun acest lucru, al meu este pacatul! Dar ce spune? Mergand prin Rai am auzit glasul Tau, si am cunoscut ca sunt gol si m-am ascuns!"
Iti dai seama cata minte au aia si in ce fel citesc orice carte...daca o citesc. Citesti acolo ca ala se ascunde si Dumnezeu il intreaba unde e si dintr-o data li se aprinde beculetul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.07.2015, 12:11:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Bine, bine.
Dar stai! Tu ești bisericoșceptic, tu-ți ești singur de ajuns, am uitat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.07.2015, 12:14:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Credinta nu este ca raspunsul la cat fac 2 ori 2. E poezie si in acelasi timp cea mai inalta ratiune. Priveste natura. Crede-ma, se vede clar ca este creata. Eu pot fi eclesiosceptic, pot fi revoltat de felul cum traiaesc sau dogmatizeaza fariseic unii, dar...sa Imi neg Creatorul, niciodata!
La 4 grade C, apa are densitate maxima. Asta ingaduie ca gheata sa urce linistita la suprafata, in timp ce straturile cu aceasta temepratura sunt spre fund, unde ingaduie viata creaturilor acvatice. Asta e GANDITA DE DUMNEZEU. Astea, nu acatiste, nu paraclise, nu dsicursuri dogmatice, ma fac pe mine sa cad in genunchi, la figurat si la prorpriu, cand ma gandesc la ce a facut Facatorul.
Respiratia mea si a ta sunt automate. Nu le faci constient. Mintile noastre pot fi astfel libere pentru altele. Eu, cadn vad complexitatea vietii si a Universului, atat cat pot eu, o maimuta imbracata, meschina si rea, sa vad, ucid orice impuls de ateism mi-ar putea da, nevazut de ochiul mintii, tarcoale. Pentru mine, ateismul este infirmitate. Inseamna sa iti scoti ochii, si sa zici ca tot ce ai vazut nu a existat. Nebunia suprema, crede-ma, frate. Pentru mine esti un frate, si vreau sa iesi urgent din orice deznadejde. Sufeltul tau este mai important decat orice lucru material. Nu il arunca deci la Pradatorul din Adanc. Stii ce miracol este ca triaesti si esti saantos?
Eu nu inteleg de ce nu cantam ca ingerii pentru macar minimul ce il avem: saantatea si viata. Oh, ne putem revolta. Impotriva (unor) semeni, impotriva societatii, impotriva propriiilor greseli. Deseori, e chiar trebuincioasa aceasta revolta, intrucat este constructiva. Dar niciodata, absolut niciodata, sa nu mai cazi in dezanadejde/scepticism in privinta Tatalui nostru Care este in Ceruri.
Ce univers tata, daca eram ateu (oarecum familiarizat cu crestinismul) si vedeam ce se intampla astazi in lume cu ISIS, gayii, si mai nou dementa aia de la Planned Parenthood, sigur ma pocaiam.
Uite-te atent in ce fel discuta femeia asta in timp ce baga in ea, si o sa vezi intruchiparea raului suprem :

https://www.youtube.com/watch?v=-uBQk9Mdm4A
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.07.2015, 12:15:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Nu sunt atat de logice cat ai impresia, doar ca nu reusesti tu sa vezi erorile de rationament.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.07.2015, 12:18:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce univers tata, daca eram ateu (oarecum familiarizat cu crestinismul) si vedeam ce se intampla astazi in lume cu ISIS, gayii, si mai nou dementa aia de la Planned Parenthood, sigur ma pocaiam.
Uite-te atent in ce fel discuta femeia asta in timp ce baga in ea, si o sa vezi intruchiparea raului suprem :

https://www.youtube.com/watch?v=-uBQk9Mdm4A
Avortul este deja raul suprem, ca mai vindea ce vinde e deja o chestie derizorie.

Trista ironiaeeste ca partea a doua este ilegala pe cand prima nu.

O data ce oamenii s-au obisnuit cu ideea avortului, pot accepta cam orice altceva.

Si ateii sunt bine mersi cu ideea asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.07.2015, 12:20:21
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce univers tata, daca eram ateu (oarecum familiarizat cu crestinismul) si vedeam ce se intampla astazi in lume cu ISIS, gayii, si mai nou dementa aia de la Planned Parenthood, sigur ma pocaiam.
Uite-te atent in ce fel discuta femeia asta in timp ce baga in ea, si o sa vezi intruchiparea raului suprem :

https://www.youtube.com/watch?v=-uBQk9Mdm4A
La ce reactie mi-a venit vazand kilngoniana aia, mai bine iti scriu pe privat pe aceasta tema, ca iar ma baneaza bunii mei prieteni de forum tari in teoria scripturii si judecarea aproapelui.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.07.2015, 12:21:36
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Avortul este deja raul suprem, ca mai vindea ce vinde e deja o chestie derizorie.

Trista ironiaeeste ca partea a doua este ilegala pe cand prima nu.

O data ce oamenii s-au obisnuit cu ideea avortului, pot accepta cam orice altceva.

Si ateii sunt bine mersi cu ideea asta.
Ateii sunt...bine merci cu ideea uciderii de copii nou-nascuti. Venind de la atei, nu ma mira nimic, nici daca ar propune executia spontana pe strada a celor infirmi si batrani. Odata ce Dracul e liber, se vede ca self-containment-ul este partea lui lipsa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.07.2015, 12:25:01
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Mergi la duhovnic, spovedeste-te si impartaseste-te cu binecuvantarea lui.
Reply With Quote
Răspunde