Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.09.2011, 11:27:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

nicio parere?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.09.2011, 12:41:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E vreo deosebire între rochie și viitorul soț?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.09.2011, 13:20:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ti-as sugera sa nu faci comentarii rautacioase daca nu ai nimic important de spus referitor la ceea ce am intrebat eu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.09.2011, 13:25:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mi-ai sugera, da' nu o faci, pur și simplu pentru că n-ai de ce.
N-am făcut nici un comentariu răutăcios, am pus o întrebare ajutătoare (pentru tine).

Oricum, te rog să mă ierți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.09.2011, 13:31:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

de iertat te iert, comentariul tau insa este rautacios. si cand sugerez se cheama ca o si fac.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #116  
Vechi 12.09.2011, 13:46:20
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
am si eu nevoie de un sfat, o parere.
v-am povestit ca mi-am cumparat rochita de mireasa la "mana a doua", adica a mai fost purtata inaintea mea de cineva (nu stiu cine).
recent m-a sfatuit o prietena ca ar fi bine s-o duc la parintele s-o sfintesc inainte s-o port.

voi ce ziceti? este necesar sa fac acest lucru? sau este doar o superstitie careia nu ar trebui sa-i dau importanta?

multumesc
poate ca ar trebui sa o duci mai degraba la curatatorie daca ti-e frica de boli de piele. in rest nu consider ca ai de ce sa o duci sa o sfintesti.inteleg ca este o rochie speciala, dar cu restul hainelor ce faci? le duci si pe ele?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.09.2011, 13:49:00
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
am si eu nevoie de un sfat, o parere.
v-am povestit ca mi-am cumparat rochita de mireasa la "mana a doua", adica a mai fost purtata inaintea mea de cineva (nu stiu cine).
recent m-a sfatuit o prietena ca ar fi bine s-o duc la parintele s-o sfintesc inainte s-o port.

voi ce ziceti? este necesar sa fac acest lucru? sau este doar o superstitie careia nu ar trebui sa-i dau importanta?

multumesc
Buna.

Probabil prietena ta stia ceva de te-a sfatuit s-o sfintesti. Poate ca a vazut in alta parte sau asa a primit sfat la nunta ei. Si cum trebuie sa purtam cruciulita la gat in ziua nuntii si suntem "obligate" s-o sfintim, de ce nu s-ar aplica aceeasi regula si pentru rochie. Personal nu m-as fi gandit sa sfintesc rochia, crezand ca totul se sfinteste la ceremonie, dar atunci de ce mai sfintim cruciulita inainte? Deci, ai putea primi si raspunsuri si ca s-o sfintesti si ca sa nu.

In concluzie, cel mai bine il intrebi pe preot si faci ce-ti spune el.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.09.2011, 13:49:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
poate ca ar trebui sa o duci mai degraba la curatatorie daca ti-e frica de boli de piele. in rest nu consider ca ai de ce sa o duci sa o sfintesti.inteleg ca este o rochie speciala, dar cu restul hainelor ce faci? le duci si pe ele?
la curatatorie o duc bineinteles. nu era vorba de boli de piele ci de faptul ca a mai fost purtata de altcineva inaintea mea. Celelalte haine sunt noi nepurtate de nimeni niciodata.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.09.2011, 13:50:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Buna.

Probabil prietena ta stia ceva de te-a sfatuit s-o sfintesti. Poate ca a vazut in alta parte sau asa a primit sfat la nunta ei. Si cum trebuie sa purtam cruciulita la gat in ziua nuntii si suntem "obligate" s-o sfintim, de ce nu s-ar aplica aceeasi regula si pentru rochie. Personal nu m-as fi gandit sa sfintesc rochia, crezand ca totul se sfinteste la ceremonie, dar atunci de ce mai sfintim cruciulita inainte? Deci, ai putea primi si raspunsuri si ca s-o sfintesti si ca sa nu.

In concluzie, cel mai bine il intrebi pe preot si faci ce-ti spune el.
de ce trebuie sa sfintim cruciulita pe care o vom purta la gat in ziua nuntii?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.09.2011, 13:53:19
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
la curatatorie o duc bineinteles. nu era vorba de boli de piele ci de faptul ca a mai fost purtata de altcineva inaintea mea. Celelalte haine sunt noi nepurtate de nimeni niciodata.
pai gandeste-te numai cate persoane au probat hainele inaite sa le fi cumparat tu...eu personal nu am auzit de aceasta practica.si daca a purtat-o ce?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta rizeab Nunta 1 23.09.2007 16:19:11
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24