Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.04.2013, 11:04:32
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Am fost la duhovnic și am discutat cu dumnealui mult pe tema asta.
Ideile principale sunt în rândurile următoare.

Nici măcar "sărbători fericite" să nu spunem, pentru a nu sminti. Știm bine că vom da socoteală de smintelile noastre și smintelile provocate altora.
Nu mai zic de urarea "Paște fericit" care tot la sminteală se încadrează.
Cel mai bine e să ne vedem de ale noastre.

Și a încheiat cu îndemnul de a merge fiecare la duhovnicul său și să poarte o discuție pe această temă.

Da. Vai de cel ce se sminteste insa si mai vai de cel prin care vine sminteala.
Iar daca ne gandim ca vom da socotela si pentru gandurile noastre ar trebui sa mergem sa ne cautam duhovnici iscusiti care sa opereze adanc buboaiele sufletului nostru.
Caci luand aminte la scrierile inaintasilor nostri, cu viata imbunatatita, stim de unde va veni sminteala!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.04.2013, 11:07:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Discutiile pot merge la infinit, hai sa ne oprim aici pana nu ni se atrage atentia ca ne-am abatut de la subiectul principal
Am inteles ce ai spus, insa trebuie sa tii cont ca nu toate lumea poate tine postul integral, iar postul partial (miercurea, vinerea +ultima saptamana) sau alte forme de posturi personale pe care si le propun din anumite motive, e pentru ei o mica reusita, daca la finalul postului scapa de o patima pe care o aveau inainte.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.04.2013, 17:44:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai tu spui :

"dacă te nasteai în Italia erai catolic și spuneai că ortodocșii sunt cei rupți de Biserica, în Afganistan erai musulman cu kalasnikovul în mâna și urlai "Allah e mare", în Tibet te intrebai ce ai fost în viața anterioara și tot așa.
tine de geografie."

Deci refuzi altora posibilitatea de a cunoaste adevarul, dar pentru tine personal crezi totusi ca e posibil sa cunosti adevarul. ( atata cat il poate cineva cunoaste ).
nu refuz nimănui dreptul la cunoaștere.
era un exemplu cu ce ai fi putut fi tu, credincios fiind.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.04.2013, 21:20:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cine ziceai că urăște pe cine de dimineața până seara?
Chiar am subliniat ca nu ai cartuse reale , deci nu-i vorba de ura reala , in adevaratul sens al cuvantului , dar ne cam place noua sa judecam , sa dam lectii si sa facem vraiste mai toate threadurile de pe acest forum .
Tema aici era atat de simpla : o urare , si atat !
Dar cum toti suntem mari filozofi , de la o simpla urare , uite unde s-a ajuns !
Oare nu era mai corect ca cel care nu doreste sa aduca aceasta urare, simpla pana la urma , sa ignore subiectul , sa nu o faca pur si simplu ?
Nu era ma "crestineste" astfel ?
De ce avem acest "dar" de a face varza orice subiect , orce tema , si sa urmam exemplul jocului de gradinita :" telefonul fara fir" . Se incepe cu teoria batului de chibrit , si se ajunge la bomba atomica

, ca un exemplu !
Cel mai mare campion la "telefonul fara fir" ramane inconfundabilul vsovivi , si ca un ultim exemplu , te rog sa intri aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...334#post513334
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 02.04.2013 at 21:24:12.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.04.2013, 21:55:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare nu era mai corect ca cel care nu doreste sa aduca aceasta urare, simpla pana la urma , sa ignore subiectul , sa nu o faca pur si simplu ?
Nu era ma "crestineste" astfel ?
Se cuvine(pentru creștin) aplecare față de tot aproapele, iar aproapele poate fi oricine, cu atât mai mult în acest caz(tot creștini).
Iisus a trimis pe apostoli la toate neamurile de pe Pământ.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 02.04.2013, 22:27:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu am zis ce am avut de zis.
Mai spun doar ’mai bună e pacea decât dreptatea’ și fiți binecuvântați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #117  
Vechi 02.04.2013, 23:34:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am tot gandit si cred ca eu personal l-am judecat pe Dragos prea aspru si cred ca l-am intristat prin cuvintele mele.Imi pare tare rau.In locul lui poate si eu as fi procedat la fel.Nu cred ca a avut un gand rau ci doar a procedat cum a crezut el mai bine dpdv al invataturii credintei in care traieste.Pur si simplu isi iubeste credinta si a simtit ca ceva nu este bine din perspectiva lui,multi am procedat,intr-o forma sau alta,de multe ori la fel ca el.Eu cel putin sigur am facut-o,in alte circumstante, si prin urmare o sa arunc piatra pe fundul marii si nu in Dragos :)

Si ca sa termin mediocra mea interventie cumva onorabil as dori sa va spun ca in aceasta perioada sfanta pt dvs cred ca o lectura frumoasa si ziditoare ar fi capitolele 13-17 din Evanghelia dupa Ioan.Aceste capitole sunt o extraordinara imagine a sufletului Mantuitorului,care in apropierea jertfei Sale a gasit dumnezeiasca putere de a nu se gandi la EL ci tot la cei pe care i-a iubit atunci si mereu.In gradina Ghetsimani framantarea Sa profunda a razbatut la suprafata si cu atat mai mult este cutremurator sa incerci a intelege acele clipe de la Cina cand desi spectrul intunecat al suferintei si mortii se apropiau EL gasea puterea de a-i alina pe altii,de a se jertfi pe Sine.Mereu am crezut ca versetul 13:1 din Ioan este unul dintre cele mai frumoase si impresionante din Biblie,prin profunzimea la ceea ce transmite,cand stai sa meditezi la el,la semnificatia sa,la contextul in care era spus si la ce urma sa se intimple.Il citez drept incheiere pentru a stinge toti dogoarea vrajbei noastre si a merge fiecare in pace acolo unde il cheama inima:

,,Iar înainte de sărbătoarea Paștilor, știind Iisus că a sosit ceasul Lui, ca să treacă din lumea aceasta la Tatăl, iubind pe ai Săi cei din lume, până la sfârșit i-a iubit."

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 02.04.2013 at 23:57:53.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.04.2013, 08:06:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sărbători pascale binecuvântate tuturor colegilor de forum romano-catolici și protestanți! Să vă bucurați, alături de toți cei dragi, de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, Izvorul vieții și Biruitorul morții!
Hristos a înviat!
Hristos a inviat!
(scuze de intarziere, insa nu-i bai, oricum a inviat odata pt totdeauna, pt toat alumea, si este vesnic viu)

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Bucurii duhovnicești tuturor celor care astăzi sărbătoresc Învierea Domnului, cu speranța că într-un viitor nu prea îndepărtat îl vom sărbători împreună!
Amin!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.04.2013, 08:10:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru fratii su surorile de rit apusean, doua mici cadouri de Pasti.

Mai intai, o pictura florentina:



Si o cantare al carei autor este un laic cu merite exceptionale pentru Biserica, un deschizator de drumuri: Viva El Camino Neocatecumenal !

http://fr.gloria.tv/?media=422888
Minunata pictura! Mutumim!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?
Mi se pare ca spune Apostolul ca "ce ne este pus in fata, in numele Domnului, sa nu refuzam"
Cel mai bine ar tb sa stie cei din Ardeal care au mai multi vecini catolici.
Ceea ce ma surprinde insa(placut) este un asemena gest din partea lor, mie mi s-au parut fratii catolici oarecum refractari la "cadourile" si obiceiurile noastre

Last edited by fallen; 03.04.2013 at 08:14:15.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.04.2013, 09:10:47
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Doar atat mai am de spus: In prima duminica din postul mare, numita si a Ortodoxiei, se citesc in bisericile ortodoxe (dar bineinteles ca in Romania nu se mai practica acest lucru, probabil nici in facultatile de teologie nu se mai invata asta) anatemele impotriva TUTUROR ereziilor. Caci exista o singura "sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"
Si daca ne mai gandim ca pentru unii, locul Domnului Hristos este luat de arhanghelul Mihail....
Atunci???? Crestine ortodox, care suspini dupa dragostea lui Hristos!
E sfasietor de trist daca din fata amvonului, din fata Sfantului Altar se predica altceva.
Sau poate avem nevoie de un Vladimir Pustan sa vina sa ne predice ceea ce noi nu stim!
Si cum cele spuse nu reprezinta decat o teorie a chibritului, astept bombele sa-mi bubuie in cap. Si eventual sa-mi faceti si niste "complimente" pe langa. Dar nu-mi pasa!
Caci daca noi vom tacea, intr-o buna zi vor vorbi pietrele.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde