Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 13.10.2013, 16:07:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am citit de curand 'Demian' de Herman Hesse. Mi-a placut foarte mult ideea carti de drum catre noi insine, desi sigur, nu corespunde in toate cu crestinismul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.10.2013 at 16:33:27.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 13.10.2013, 16:37:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit Harry Potter

As vrea sa mai spun ceva si despre Harry Potter, atat de criticat de unii crestini (de toate confesiunile). Eu l-am citit intotdeauna cu placere si am intrezarit mesaje crestine, ba chiar o tipologie hristica (in literatura exista multe figuri care pot fi vazute ca 'figuri hristice' , de ex. printul Miskin al lui Dostojevski, sau Aslan in Narnia, sau Frodo (sau Gandalf) in Stapanul Inelelor. Nu este de loc ceva nou.. Iar o figura hristica nu trebuie sa se sprapuna in toate cu Hristos. Nici cele din Vechiul Testament nu se suprapun in toate.)

Am confirmarea acum, cand am vazut ca nu numai ca si altii (inclusiv crestini) au citit in acelasi fel Harry Potter, dar chiar autoarea insasi a spus ca simbolistica crestina este intentionata.

A se vedea
http://www.mtv.com/news/articles/157...-imagery.jhtml
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 13.10.2013, 17:08:08
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Am confirmarea acum, cand am vazut ca nu numai ca si altii (inclusiv crestini) au citit in acelasi fel Harry Potter, dar chiar autoarea insasi a spus ca simbolistica crestina este intentionata.

[/url]
http://carteromaneasca.wordpress.com...ul-diavolului/

"Într-un interviu dat ziarului Times Autoarea Joanne Kathleen Rowling a declarat cã este membrã a bisericii lui Satan din USA si cã doneazã jumãtate din venitul ei acestei biserici. Astãzi, mai mult de 14.000.000 de copii din toatã lumea apartin bisericii lui Satan în principal datoritã propagandei Harry Potter."

-ce crestina e ea ? a lui Satan ?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 13.10.2013, 17:10:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
http://carteromaneasca.wordpress.com...ul-diavolului/

"Într-un interviu dat ziarului Times Autoarea Joanne Kathleen Rowling a declarat cã este membrã a bisericii lui Satan din USA si cã doneazã jumãtate din venitul ei acestei biserici. Astãzi, mai mult de 14.000.000 de copii din toatã lumea apartin bisericii lui Satan în principal datoritã propagandei Harry Potter."

-ce crestina e ea ? a lui Satan ?
Acu, vorba bancului ca zmeul si fat frumos, in capete sa ne taiem sau in citate sa ne batem?
In situl postat de tine nu se citeaza in original aceasta sursa din Times. Pana nu vad, nu cred ca ar fi zis asa ceva. Am citit mai multe interviuri de-ale ei si nu se potriveste. A zis, ca raspuns la intrebari, ca nu crede in magie.
Magia, dupa parerea mea, este o metafora literara in aceste carti (in stilul basmelor, in adaptare moderna; de altfel putine lucruri sunt inventate de ea, Rowling a preluat toate motivele literaturii fantastice de pana la ea). Este vorba despre lupta dintre bine si rau, despre alegere, despre lupta pentru putere si despre cum puterea dragostei este mai mare, pana la urma. Si, da, este vorba si despre Hristos, intr-un mod criptic.

Rowling a spus ca este crestina in citatele pe care le-am gasit eu (de ex cel pe care le-am postat). N-o fi ea practicanta foarte ferventa, n-o fi ea atat de cunoscatoare de toate fineturile teologice, dar simbolistica crestina (si hristica) din Harry Potter este greu de negat.

Pentru cei interesati si cititori de engleza, a se vedea de ex. urmatoarele situri pentru o interpretare crestina:

http://www.beliefnet.com/Entertainme...st-Figure.aspx (discutie in contradictoriu, aparuta doar dupa primele trei volume)

http://www.ndsmcobserver.com/news/pr...9#.Ulqbbf9V2ic (o conferinta recenta a unui filozof)

http://www.breakpoint.org/bpcommentaries/entry/13/17568 (un comentariu protestant interesant)

http://www.breakpoint.org/features-c...entry/12/17465 (de asemenea)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.10.2013 at 18:39:58.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 13.10.2013, 20:00:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Acu, vorba bancului ca zmeul si fat frumos, in capete sa ne taiem sau in citate sa ne batem?
In situl postat de tine nu se citeaza in original aceasta sursa din Times. Pana nu vad, nu cred ca ar fi zis asa ceva. Am citit mai multe interviuri de-ale ei si nu se potriveste. A zis, ca raspuns la intrebari, ca nu crede in magie.
Magia, dupa parerea mea, este o metafora literara in aceste carti (in stilul basmelor, in adaptare moderna; de altfel putine lucruri sunt inventate de ea, Rowling a preluat toate motivele literaturii fantastice de pana la ea). Este vorba despre lupta dintre bine si rau, despre alegere, despre lupta pentru putere si despre cum puterea dragostei este mai mare, pana la urma. Si, da, este vorba si despre Hristos, intr-un mod criptic.

Rowling a spus ca este crestina in citatele pe care le-am gasit eu (de ex cel pe care le-am postat). N-o fi ea practicanta foarte ferventa, n-o fi ea atat de cunoscatoare de toate fineturile teologice, dar simbolistica crestina (si hristica) din Harry Potter este greu de negat.

Pentru cei interesati si cititori de engleza, a se vedea de ex. urmatoarele situri pentru o interpretare crestina:
-pai normal ca nu recunoaste ca practica magia sau crede in ea ,ca atunci clar ca nu prea ar mai citi nimeni cartile ei
-cartile ei sunt pline de magie ,de ocult,de vraji normal prezentate ca o poveste frumoasa ca sa atraga tinerii spre lumea magica,diavolul e si viclean nu numai rau
-chiar daca se amesteca binele cu raul tot rau se cheama,e o pregatire pentru New Age -religia satanica-in care se vor amesteca ocultismul,practicile magice cu crestinismul....

-uite ce zice o fosta vrajitoare despre cartile cu Harry Potter
http://www.pacinst.com/witch.htm

"Ca fosta vrăjitoare , eu pot vorbi cu autoritate atunci când spun că am examinat lucrările scrise de Rowling și sunt manuale de formare in ocultism . Milioane de oameni tineri sunt învățați să gândească, să vorbească , sa se îmbrace și să acționeze ca vrajitoarele.

Prima carte a seriei , intitulata " Harry Potter si Piatra Filosofala " : Harry Potter este luat la " Scoala de Vrajitorie si Magie Hogwart . " La această școală ocultă , Harry Potter învață cum să obțină și să utilizeze echipamente de vrăjitorie . Harry învață , de asemenea, un nou vocabular , inclusiv cuvinte, cum ar fi " Azkaban " , " Circe " , " Draco " , " Erised " , " Hermes " , și " Viperinilor " , toate acestea sunt nume de diavoli sau demoni . Acestea nu sunt personaje de ficțiune !

Cât de grav este acest lucru ? Prin citirea acestor materiale , mai multe milioane de tineri învață cum să lucreze cu spiritele demonice . Ei le cunosc numele .
"

The Secrets of Harry Potter and Its Author, J.K. Rowling Part 1 of 3
http://www.youtube.com/watch?v=vFP7JbAUJQI

The Secrets of Harry Potter and Its Author, J.K. Rowling Part 2 of 3
http://www.youtube.com/watch?v=ZU8K0PHVRBI

The Secrets of Harry Potter and Its Author, J.K. Rowling Part 3 of 3
http://www.youtube.com/watch?v=x1OZf6b_taM

Harry Potter: Witchcraft Repackaged part 1 of 2
http://www.youtube.com/watch?v=3CV5kKHxiQQ

Harry Potter: Witchcraft Repackaged part 2 of 2
http://www.youtube.com/watch?v=cjiZbo2nFG0

Harry Potter: Initiation Into Wicca, Witchcraft & The Occult
http://www.youtube.com/watch?v=2iKfFnABBis

Last edited by antiecumenism; 13.10.2013 at 20:24:08.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 13.10.2013, 22:42:31
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Aoleu, hai ca nu trebuie sa fii ultra inteligent ca sa-ti dai seama ca e fictiune. Eu am citit cartile si mi-au placut foarte mult, dar realizez ca sunt o inventie si ca lumea reala e altfel.

Stii macar despre ce e vorba in ele? Unele intamplari de acolo sunt scrise intr-un fel anume ca sa arate cat de pretioasa este dragostea, loialitatea, prietenia, adevarul.

Dupa cum vezi, nu m-am apucat sa strig Azkaban in stanga si-n dreapta si nu fac ritualuri dubioase.

Iar daca asculti ce zice o "fosta vrajitoare", apai... Domnul fie cu tine!

Last edited by Lady Brightside; 13.10.2013 at 22:45:15.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 13.10.2013, 22:52:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pai normal ca nu recunoaste ca practica magia sau crede in ea ,ca atunci clar ca nu prea ar mai citi nimeni cartile ei
Cum nu recunoaste, daca ziceai ca ar fi declarat ea insasi in Times ca ar fi satanista? hm??
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 13.10.2013, 22:56:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Aoleu, hai ca nu trebuie sa fii ultra inteligent ca sa-ti dai seama ca e fictiune. Eu am citit cartile si mi-au placut foarte mult, dar realizez ca sunt o inventie si ca lumea reala e altfel.

Stii macar despre ce e vorba in ele? Unele intamplari de acolo sunt scrise intr-un fel anume ca sa arate cat de pretioasa este dragostea, loialitatea, prietenia, adevarul.

Dupa cum vezi, nu m-am apucat sa strig Azkaban in stanga si-n dreapta si nu fac ritualuri dubioase.

Iar daca asculti ce zice o "fosta vrajitoare", apai... Domnul fie cu tine!
Nu cred ca antiecumenism a citit Harry Potter.
Cuvintele astea sunt considerate ca negative si in carte. Se face clar distinctia intre bine si rau. Raul este a fi ahtiat dupa putere, a tortura, a fi crud si nemilos, a trada. Binele este cum spui tu loialitatea, dragostea, prietenia, sacrificul. Harry salveaza lumea prin faptul ca se sacrifica.

Dar in fine, nu vreau sa ma cert cu nimeni. Este parerea mea (desi nu sunt singura; exista chiar o carte a unui ateu care o acuza pe Rowling ca a folosit 'mitologia' crestina ca sa atraga cititorii, acartea se numeste Harry Jesus Potter Christ). Vrajitoria in Harry Potter este o conventie literara.
Orice carte te poate duce pe calea pierzarii si te poate face sa bati campii - inclusiv Biblia... Depinde cum o citesti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 13.10.2013, 23:00:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred ca antiecumenism a citit Harry Potter.
Cuvintele astea sunt considerate ca negative si in carte. Se face clar distinctia intre bine si rau. Raul este a fi ahtiat dupa putere, a tortura, a fi crud si nemilos, a trada. Binele este cum spui tu loialitatea, dragostea, prietenia, sacrificul. Harry salveaza lumea prin faptul ca se sacrifica.

Dar in fine, nu vreau sa ma cert cu nimeni. Este parerea mea (desi nu sunt singura; exista chiar o carte a unui ateu care o acuza pe Rowling ca a folosit 'mitologia' crestina ca sa atraga cititorii, acartea se numeste Harry Jesus Potter Christ). Vrajitoria in Harry Potter este o conventie literara.
Orice carte te poate duce pe calea pierzarii si te poate face sa bati campii - inclusiv Biblia... Depinde cum o citesti.
-nu am citit nici una dintre carti si nu m-am uitat la nici un film pentru ca sunt pline de magie si vrajitorie
-da citim carti pline de ocultism si zicem ca nu-i nici o problema dar Biblia poate ne dauneaza...ce ortodocsi suntem noi
Reply With Quote
  #190  
Vechi 13.10.2013, 23:05:26
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Aoleu, hai ca nu trebuie sa fii ultra inteligent ca sa-ti dai seama ca e fictiune. Eu am citit cartile si mi-au placut foarte mult, dar realizez ca sunt o inventie si ca lumea reala e altfel.

Stii macar despre ce e vorba in ele? Unele intamplari de acolo sunt scrise intr-un fel anume ca sa arate cat de pretioasa este dragostea, loialitatea, prietenia, adevarul.

Dupa cum vezi, nu m-am apucat sa strig Azkaban in stanga si-n dreapta si nu fac ritualuri dubioase.

Iar daca asculti ce zice o "fosta vrajitoare", apai... Domnul fie cu tine!
-tu ti-ai dat seama ca e fictiune dar nu ti-ai dat seama ca ideile pline de magie si ocultism din cartile si filmele cu Harry Potter pot influenta copiii in rau
-da eu tin cont de ce zice o fosta vrajitoare care acum s-a intors la crestinism pt ca stiu si eu care am fost la yoga si am practicat magie ,vrajitorie...yoga...ca nu e de gluma cu aceste lucruri
-daca copiii sunt familiarizati de mici cu magia,vrajitoria,ocultismul...uitandu-se la filme cu Harry Potter si ale mizerii de la TV si citind astfel de carti, dupa aceea ne miram de ce se apuca de yoga,practici magice,oculte ,new age-iste...

"Iată cîteva remarci a unor tineri care au citit cărtile despre Harry Potter:

Craig Nowell (10 ani): As vrea să învăt blestemul Cruciatului (…) pentru a-l face pe nesuferitul meu profesor să sufere, pentru că mi-a dat note mici…
.

Bradley Winters (11 ani), si-a cheltuit banii de buzunar exact la miezul noptii de 8 iulie, cumpărîndu-si “Pocalul de Foc”, de asemenea el si-a creat propriul său club numit “Potterienii”, pentru distrugerea lui Iisus (…). Suma de 66,6 dolari(!) e oferită ca premiu oricărui membru care acceptă să blasfemieze numele lui Iisus si să-si facă semnul fulgerului pe frunte ( adică: lumina ce luminează “strîmb”sinonimă cu influenta sau lăsarea în voia Satanei). El afirmă: “cînd mă voi face mare as vrea să învăt despre necromantie putînd în acest fel să invoc “marii”demoni de pe pămînt.”

Redăm în continuare unele comentarii tipice ale copiilor care au citit toată seria de cărti dedicată lui Harry Potter:

1. O fetită de 12 ani scrie: “Am citit toate cărtile de 3 ori. Cînd le citesc călătoresc într-o lume magică. As vrea să devin si eu vrăjitoare.”


2. Un băietel de 10 ani afirmă: “E posibil ca în apropierea casei să existe un oras (…) întreg de vrăjitori. Doamna de peste drum e putin cam ciudată, poate că si ea e vrăjitoare”

3. O fetită de 9 ani zice: “Sunt o cititoare înfocată a lui Harry Potter si as fi vrut ca în lumea noastră să existe magie”


Consecintele povestilor lui Harry Potter

1. Familiarizarea tinerilor cititori cu vrăjitoria , ocultismul si demonologia.


2. Insuflarea fricii.

3. Transmiterea de mesaje anti-educationale/pedagogice."

http://carteromaneasca.wordpress.com...ul-diavolului/

Last edited by antiecumenism; 13.10.2013 at 23:10:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49