Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.06.2014, 17:55:55
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Eu nu am opinii personale asupra subiectului. Eu doar afirm ceea ce spune Sfanta Scriptura si implicit Domnul Nostru Iisus Hristos despre locul barbatilor si femeilor in societate si in familie.

Citatul oferit de tine si anume:
Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 3:28 Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus.
se refera la faptul ca toti suntem egali in fata Domnului dar viata lumeasca ( in societate si in familie ) exista unele diferente pe care le-am expus in postarile precedente.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.06.2014, 18:53:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Eu nu am opinii personale asupra subiectului. Eu doar afirm ceea ce spune Sfanta Scriptura si implicit Domnul Nostru Iisus Hristos despre locul barbatilor si femeilor in societate si in familie.

Citatul oferit de tine si anume:
Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 3:28 Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus.
se refera la faptul ca toti suntem egali in fata Domnului dar viata lumeasca ( in societate si in familie ) exista unele diferente pe care le-am expus in postarile precedente.
Orice fiinta umana are pareri personale si subiective,pentru ca ..asta este,suntem oameni si nu roboti.Dovada stau si numeroasele dezbateri aprinse dintre anumiti crestini care se "dueleaza" in citate biblice,care mai de care,evident fiecare selectate cu grija,scoase din context pentru a-si sustine si confirma propriile convingeri . :)
Si da,suntem egali in fata Domnului,dar nu si in fata omului ( sau a anumitor oameni)....se pare.Si inca dorim sa traim dupa niste cutume ale unei societati iudaice de acum 2000 de ani,dar totusi sa ne numim crestini.Iisus Hristos niciodata nu a lasat astfel de invaturi,dimpotriva.Stiti,banuiesc,ca tot in timpuri biblice iudeii omorau cu pietre femeile pentru adulter,asa cum se procedeaza astazi in anumite societati islamice extremiste,desi,paradoxal,una dintre cele 10 porunci transmise lui Moise de catre Dumnezeu era tocmai "sa nu ucizi! " Insa Iisus a oprit acest soi de practici primitive spunand ca doar acela care este fara de greseala sa arunce primul cu piatra.
Intr-adevar,in acele timpuri in care au trait apostolii femeile nu erau profesoare,invatatoare,medici,oameni de stiinta,consilieri (evident ca nici nu existau in aceasta forma respectivele meserii) si totodata nu imi amintesc sa fie mentionate femei sfinte in Vechiul Testament sau care il propovaduiau pe Dumnezeu,aceasta fiind o exclusivitate a barbatului,lucru pe care nu il mai putem spune incepand cu Noul Testament cand apar mucenitele intru Hristos si alte sfinte care propovaduiau cuvantul Domnului invatand oamenii despre acesta:

" Si au fost descoperite si sfintei Fotini toate cele ce erau sa i se intample mai tarziu. Purcezand ea de la Cartagina cu multime de crestini, a ajuns la Roma cea mare. Si s-a tulburat toata cetatea, zicand: cine este aceasta, care a venit cu atata multime? Dar ea, cu indrazneala, marturisea pe Hristos. Atunci a fost prins de catre soldati si Fotin fiul ei, impreuna cu Sebastian ducele. Iar sfanta mergand mai inainte de dansii, s-a infatisat lui Neron, cu Iosi si cu cei ce erau cu dansa. Si Neron i-a zis: pentru ce ati venit la noi? Iar sfanta i-a spus; pentru ca sa te invatam, sa te inchini lui Hristos ! "
Iar in zilele de astazi,avem profesoare inclusiv de religie si v-o pot da drept exemplu si pe Maica Siluana Vlad,care inainte a fost profesoara de filozofie,iar in prezent activeaza in cadrul „Centrului de formare si consiliere Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil “ unde alaturi de alte 3 persoane cu pregatire in asistenta sociala,psihopedagogie si consiliere lucreaza atat cu copiii,cat si cu parintii.Dansa are inclusiv un blog personal unde are articole foarte constructive,tine conferinte etc.Puteti vedea asta pe urmatorul link:

http://maicasiluana.blogspot.ro/

Insa, conform citatelor aduse drept exemplu de dumneavoastra, aceste femei nici nu ar avea dreptul sa deschida gura, nici sa tina vreo cuvantare,nici sa invete sau sa consilieze pe cineva...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.06.2014 at 19:21:37.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.06.2014, 19:25:56
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Eu încerc pe cât posibil sa nu am păreri subiective asupra Noului Testament, și nu încerc sa răstălmăcesc cuvintele astfel încât sa-mi convină mie asa cum se pare ca fac unele persoane care au postat pe acest topic.
Asa cum ai zis și tu în Vechiul Testament se practicau pedepse barbare pentru adulter, viol etc dar dupa venirea lui Iisus Hristos care a afirmat "cine e fără de păcat sa arunce primul piatra" s-au abolit aceste legi primitive. Pana la urma de aceea ne numim creștini.

Totuși, citatele expuse în acest topic sunt din NOUL TESTAMENT, carte de căpătai a creștinătății. Prin urmare nu cu mine te contrazici încercând sa dovedești contrariul ci însa cu Domnul Nostru Iisus Hristos.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.06.2014, 19:36:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Eu încerc pe cât posibil sa nu am păreri subiective asupra Noului Testament, și nu încerc sa răstălmăcesc cuvintele astfel încât sa-mi convină mie asa cum se pare ca fac unele persoane care au postat pe acest topic.
Asa cum ai zis și tu în Vechiul Testament se practicau pedepse barbare pentru adulter, viol etc dar dupa venirea lui Iisus Hristos care a afirmat "cine e fără de păcat sa arunce primul piatra" s-au abolit aceste legi primitive. Pana la urma de aceea ne numim creștini.

Totuși, citatele expuse în acest topic sunt din NOUL TESTAMENT, carte de căpătai a creștinătății. Prin urmare nu cu mine te contrazici încercând sa dovedești contrariul ci însa cu Domnul Nostru Iisus Hristos.

Domnul nostru Iisus Hristos nu a lasat niciodata invataturile pe care le mentionati, El a lasat in primul rand legea iubirii.Ca noi oamenii am fost si inca suntem bolnavi de neiubire de Dumnezeu si semeni si avem dificultati a percepe relatia cu Dumnezeu si oamenii prin intermediul ei,aceasta este propria noastra slabiciune la care avem de lucrat fiecare.
Iar daca eu ma contrazic cu Hristos cum insinuati dumneavoastra pentru ca am oferit acele exemple, stimate domn, inseamna ca la fel au facut toate sfintele,mucenitele,profesoarele de religie,maica Siluana si in genere cam orice femeie care a indraznit sa deschida gura sa propovaduiasca cuvantul Domnului sau s-a pus pe sine in slujba Sa si a omenirii .
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.06.2014 at 19:43:53.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.06.2014, 20:02:00
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Doar pentru ca au fost sunt și au fost într-adevăr femei care au învățat pe alții iar noi creștinii preferam sa închidem ochii la aceste lucruri nu înseamna ca ele sunt în totalitate ok. Atât timp cât contravin Sfintei Scripturi aceste lucruri sunt un păcat.

Pana la urma, ce aceea nu avem preoți femei în Biserica Ortodoxa, călugări femei etc.

Lucrurile pe care le știm despre Iisus Hristos sunt de fapt relatările și învățăturile discipolilor Lui. Atât timp cât nu mai credem sau preferam sa nu mai credem în spusele discipolilor orice fapt sau lucru relatat în Noul Testament poate fi pus la îndoiala, chiar și existenta Lui Iisus Hristos.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea

Last edited by Gheorghe Dinu; 10.06.2014 at 20:21:48.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.06.2014, 20:26:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
"Emanciparea femeilor" este o problema generala din punctul meu de vedere, problema care se manifesta prin spor de natalitate foarte scazut, prin lipsa de educatie "de acasa" a copiilor, prin numarul de divorturi din ce in ce mai mare etc.



De asemenea topicul este emanciparea femeilor si nu violenta domestica asa ca va rog sa ramaneti in topic.
Sporul de natalitate este scazut datorita lipsei banilor pentru cresterea copiilor.

Pretentiile sunt mari in ziua de azi, nu mai poti creste un copil cu mamaliga si cu ceapa si sa nu ii cumperi jucarii si haine, sa traiasca imbracati cu o camasa si vara, iarna sa stea desculti, sa nu ii duci la doctor etc asa cum se intampla la tara pe vremuri.

Lipsa de educatie se datoreaza lipsei parintilor care se duc la lucru si nu au cu cine sa ii lase.

Divorturile se datoreaza infidelitatii, mai ales a barbatilor, in cele mai multe cazuri, si problemelor financiare.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.06.2014, 20:32:58
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
O, da, ca sporul natalitatii e redus doar din vina femeilor, de parc n-ar fi barbatii care sa-si forteze nevasta/prietena sa faca avorturi sau sa foloseasca anticonceptionale... Nuu, e vina femeilor.

Cica femeile n-au voie sa invete pe altii, atunci cum se face ca avem mai multe invatatoare/profesoare decat profesori/invatatori?
Asa se intampla cand unii oameni inteleg Scriptura dupa capul lor in loc sa intrebe preotii, se pun sa interpreteze de capul lor ca sectarii.

O gogomanie mai mare nu cred ca exista, sa spuna cineva sa femeile nu trebuie sa fie invatatoare, profesoare.

Se refera sa nu invete pe altii, adica sa nu predice in biserica si sa nu invete in materie de credinta , dar nu la domenii laice gen fzica, matematica etc.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.06.2014, 20:36:28
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Duminica trecută la o biserică din zonă a venit o tînără din Iran care a mărturisit cum a lucrat Dumnezeu în dreptul ei, în dreptul familiei ei și a bisericii din zona în care locuia. La sfîrșitul programului am fost rugat de către o soră din biserică să-i fiu translator în vederea unei discuții cu tînăra. Din discuțiile noastre am ajuns la subiectul din Corinteni. Ceea ce mi-a spus m-a șocat pur și simplu, a spus că Pavel s-a adresat numai bisericii din Corint în vederea problemei cu femeile.
P.S Dacă tot am adus vorba despre această tînără țin să spun că a făcut un apel creștinilor să se roage pentru puținele biserici care nu au fost închise, cîteva biserici ortodoxe și catolice.
Trebuie ajutor si de rugaciune si banesc pentru crestinii din Iran.

In ceea ce priveste ceea ce a inteles doamna aceea despre cui se adresa Sfantul, acest lucru se intampla pentru ca a interpretat dupa capul ei Scriptura fara sa se adreseze duhovnicului.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.06.2014, 20:38:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Decizia avortului este in totalitate a femeii.
Nu cred ca sunt multi barbati care sa-i bage pe gat sotiei anticonceptionale :))

Pai, conform Bibliei "femeile n-au voie sa invete pe altii", dar comunismul, ateismul, feminismul si alte curente impotriva crstinatatii au dus la aceasta situatie care este neconforma cu ortodoxia, si deci un pacat.
Gresiti de 2 ori.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.06.2014, 20:52:27
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

1.Sporul de natalitate scăzut este datorat in primul rând femeilor care doresc mai mult o cariera decât un copil. Se poate observa și în tari de dezvoltate unde nu se pune problema banilor gen Germania, Franta, tari unde dintr-un singur salariu se pot creste fără probleme copii.

2."Pretentiile sunt mari in ziua de azi" - adica nu ne mai intereseaza partea spirituala ci mai mult cea materiala iar copilul meu are nevoie de ultimul si cel mai scump smart-phone, de jucării cu duiumul, de dulapuri cu haine si mâncare scumpa. Nu ti se pare un pic contra ortodoxiei acest concept materialist ?

3.Lipsa de educație se datorează din lipsa in primul rând al mamei care ar trebui sa se ocupe de copii in timp ce tata muncește pe brânci ca sa ofere condiții cât mai bune familiei lui.

4. Divorțurile au multe cauze si intr-adevar adulterul e unul din motive dar noile statistici arata ca rata infidelitatii la femei este in crestere unele studii demonstrand o rata de 40 % mai mare decat inainte. De ce oare e in crestere ?

5. Sfanta Scriptura nu spune cu exactitate daca aceste citate se aplica doar " in materie de credinta" sau nu, dar ce-i drept sunt multe femei profesoare de religie cu toate ca ortodoxia interzice cu desavarsire acest lucru.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare