Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2016, 16:24:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Statisticile nu spun nimic relevant, nici eu nu am încredere în ele. Singurul mod în care poți compara performanțele unui copil / grup este unul imposibil, anume dacă același copil / grup ar fi făcut matematică 5 ani și dacă ar fi învățat în ultima perioadă materia ca să ia examenul cu notă acceptabilă.

Este de fapt metoda studențească, nu treci un semestru pe la curs după care în sesiune faci rost de cursuri și dacă te ajută intelectul iei 10 la examen după 5 zile de învățat.

Acum cîtva timp mi-au căzut în mînă testele de olimpiadă la mate sau nu știu ce evaluare națională din clasa I. Erau compuse de parcă se căutau genii printre copiii de 7 ani. Acum aflu că fracțiile care pe vremea noastră se predau într-a V-a acum s-au băgat în programa de-a II-a. Latină într-a V-a șamd. Păi nici așa, nici să învețe tabla înmulțirii sau la 16 ani.

După ce ani la rîndul am fost nevoit să trec prin matematici superioare, după o pauză considerabilă am uitat cum se rezolvă ecuația de gradul 2. Mi-a luat ceva pînă mi-am amintit de delta și de formula rădăcinilor.

Cînd am termitat facultatea nu am avut vreo 3 ani de lucru și mi-am căutat orice, indiferent ce. Și la un interviu pentru un job de vînzător la un dealer de telefoane am fost întrebat cum se extrage TVAul dintr-un preț. Și nu am știut. Mi-a zis omul că a întîlnit absolvenți de științe economice care nu au dat un răspuns corect.

Chiar, fără ajutor de niciunde și presupunînd că nu vă amintiți de la școală pentru cei care-au termita ISE: Avem un produs care costă 100 de lei, TVAul este de 24%; cît costă produsul fără TVA? Nu scrieți răspunsul aici, nu ăsta e scopul întrebării.

Este un exemplu simplu care ne poate pune pe gînduri, că ”matematica de supraviețuire” e mai importantă decît operatorul Nabla, distibuțiile Dirac și transformatele Fourier. Și da, matematica de bază se poate învăța și mai tîrziu, dar nu prea tîrziu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2016, 16:41:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

AFIR fractiile erau totusi la invatamantul primar.
Si latina inceapea in cl. V -a dar am auzit ca s-a scos sau urmeaza sa se scoata de tot.

Problema e ce ai spus tu chiar la inceput.

Majoritatea invata in alea 5 zile dinainte de examen, deci e normal sa nu se prinda/ramana nimic.

Normal ca se invata matematica care te ajuta sa extragi tva -ul, problema este ca nu ti se spune "asta te va ajuta sa deduci tva -ul".

Si chiar daca i s-ar spune asta unui copil de 10-12 ani, crezi ca va retine lucrul asta, ii pasa de tva -ul tau?

Chiar si un adult, ce ii pasa in viata de zi cu zi sa calculeze tva -ul cand oricum il plateste?

Atat timp cat nu esti motivat personal sa tii minte ceva, nu ai sa tii minte decat cel mult, daca il folosesti des. Si cum nu-l mai folosesti, uiti.

Cred ca cel mai mare defect al invatamantului de stat, este faptul ca se pune enorm de mult accentul pe memorie.

Trebuie sa inveti sute de formule pe de rost (matematica, fizica, chimie) faptul ca stii sau nu sa le folosesti cade in planul doi.

Conteaza sa inveti pe de rost critica literara cat mai elaborata, nu capacitatea de a procesa personal literatura.

Foarte putine materii sunt cu adevarat utile profesional, in loc sa se puna accentul pe dezvoltarea gandirii in acele domenii, exista presiunea "mediei".

Toate se invata sub presiune, un copil nu intelege la ce ii este util si nici nu i se explica, nu este motivat corespunzator sa o faca ba mai mult, unii parinti il forteaza sa o faca, el gaseste cai de a se eschiva si tot asa.

Pe urma, nu exista cu adevarat formare profesionala pana la facultate.
Mai sunt licee cu unele specialitati, dar foarte putine.

Iar facultatile acum iarasi, sunt mai mult teoretice, in putine domenii (gen medicina, informatica) absolventul stie ceva util.

Restul, in mare majoritate, bantuie piata muncii concurand pentru salariul minim pe economie sau mai trag de tip cu un masterat la fel de inutil.

Parintii ar trebui sa-i gaseaca copilului o meserie inca din invatamantul primar si sa pun accent pe pregatirea in domeniul respectiv.
Si nu ma refer strict la pregatirea intelectuala ci sa-i trezeasca afinitati pentru meseria respectiva.

De altfel la noi nici n-ar fi greu, sunt foarte putine domeniile care dau randament financiar.

Daca are memorie de elefant si logica de fier - dreptul.
Memorie de elefant si rabdare din partea parintilor vreo 10 ani pana iese doctor - medicina.
Logica, perspicacitate - informatica.

Restul sunt meserii de umplutura, hazard total.

Mai sunt parinti care zic "sa faca ce-i place, asta e important".
Dar nu stiu cat o sa le mai placa ceea ce fac atat timp cat sunt cvasi-muritori de foame cu meseria respectiva sau mai mult, nu-si gasesc de lucru si trebuie sa presteze o munca necalificata ca sa se intretina cat de cat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2016 at 16:50:19.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2016, 17:04:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tva-ul e 20%.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2016, 11:02:54
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tva-ul e 20%.
Nu contează, regula de trei simplă nu a fost incă indexată :D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2016, 12:11:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Copy/Paste putea sa dea si un robot :)
Stii ce zice Hristos Alin? Zice asa: esti ce scoti din tine.

Si tu scoti din tine numai rautati. Ironii, jigniri, cearta. Asta esti tu. Pus pe harta si contre si rautati. Citeste si tu ce scoti din tine, pentru ca exact asta esti tu ca om.

Si mai zice Hristos asa: vindeca-te pe tine doctore, inainte sa vindeci pe altii.

Dpmdv in momentul asta nu ai cum sa-i inveti nimic pe altii atata timp cat tu esti in patimi sufletesti, in dezechilibru. Pentru ca de fiecare data reusesti un singur lucru: sa provoci cearta si sa dezechilibrezi situatia. Si lumea iti zice pe fiecare thread sa stai departe, sa taci din gura. Si culegi roadele scandalului tau peste tot pe unde treci.
Si nu pentru ca ai fi vreun profet pus pe mari adevaruri si indreptari de moralitate. Ci pentru ca esti pus pe scandal.

Asta esti tu, astea sunt vorbele tale si asta sunt roadele tale.
Masoara-te pe tine inainte de a masura pe altii, judeca-te si te vindeca pe tine inainte sa-i judeci si sa-i "vindeci" (aliniezi la patimile tale) pe altii!

Iar legat de copy/paste. Nu sunt angajatul forumului sa fac recenzii, am pus cateva pasaje si pentru altii, si mai am si alte indatoriri pe langa. Si cele cateva pasaje sunt suficiente pentru cei care nu au bunavointa sa deschida o pagina.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.04.2016, 13:48:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu sunt angajatul forumului sa fac recenzii, am pus cateva pasaje si pentru altii, si mai am si alte indatoriri pe langa. Si cele cateva pasaje sunt suficiente pentru cei care nu au bunavointa sa deschida o pagina.
De acord cu tine, dar nu pe tine te rugasem să faci recenzia link-urilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.04.2016, 14:12:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai si ce facem cu un copil care vrea sa invete matematica inca din clasa intai? Ii zicem sa astepte 5 ani?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2016, 14:31:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai si ce facem cu un copil care vrea sa invete matematica inca din clasa intai? Ii zicem sa astepte 5 ani?
Ideea e să-i predai cei place atunci cînd este interesat. Dacă îi plac formulele și deducțiile logice, poate să învețe mate de performanță devreme. În scurt timp se poate angaja un programator pentru a-i face cunoștință cu limbajele de programare... dar asta doar dacă are aptitudini, dacă este suficient de deștept și, încă o dată, dacă-i face plăcere.

Dacă nu-l interesează numerele și face școala acasă, atunci poate să-și ocupe timpul cu altceva. Să citească, să deseneze, să cînte, să descopere un instrument, să facă sport, să învețe să facă ceva practic șamd. Spre exemplu fiică-mea a vrut să învețe literele de pe tastatură pe la 3 ani sau mai devreme, nu pentru că am pus-o eu. Însă cifrele nu au interesat-o, deci nu i le-am ”predat”. Încet, în timp, învață și numerele la modul natural, descoperindu-le în viața de zi cu zi. Nu văd absolut nici o problemă dacă ar învăța tabla înmulțirii la 10 ani în loc de 7 ani.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2016, 14:43:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Alin,

O să descoperi în curînd îndeaproape toate dezavantajele învățămîntului de stat. Și aici trebuie să ne gîndim la cel de actualitate, nu cel prin care am trecut noi cîndva. Peste vreo 5-6 ani poate vom reveni la dilema de a-ți așeza copiii sub așa-zisul clopot de sticlă versus aruncarea lor în ceea ce se numește școală, cu tot ce implică asta.

Ce-i mai drăguț e faptul că oricum faci școală în particular acasă, de la 2 la 5 ore pe zi chiar dintr-a-ntîia - vorbesc din cazuri reale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2016, 15:31:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ideea e să-i predai cei place atunci cînd este interesat. Dacă îi plac formulele și deducțiile logice, poate să învețe mate de performanță devreme. În scurt timp se poate angaja un programator pentru a-i face cunoștință cu limbajele de programare... dar asta doar dacă are aptitudini, dacă este suficient de deștept și, încă o dată, dacă-i face plăcere.

Dacă nu-l interesează numerele și face școala acasă, atunci poate să-și ocupe timpul cu altceva. Să citească, să deseneze, să cînte, să descopere un instrument, să facă sport, să învețe să facă ceva practic șamd. Spre exemplu fiică-mea a vrut să învețe literele de pe tastatură pe la 3 ani sau mai devreme, nu pentru că am pus-o eu. Însă cifrele nu au interesat-o, deci nu i le-am ”predat”. Încet, în timp, învață și numerele la modul natural, descoperindu-le în viața de zi cu zi. Nu văd absolut nici o problemă dacă ar învăța tabla înmulțirii la 10 ani în loc de 7 ani.
Poate sa nu fie niciodata interesat de nimic practic din care sa-si poate castiga un trai relativ decent.

Nu bag mana in foc, dar parca totusi nu la 7 ani se invata tabla inmulturii.

Si daca ar fi "interesata" de tabla inmultirii abia pe la 18-20 asa..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde