Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2009, 21:20:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit cantec vs cantare

poate sa-mi explice cineva diferenta intre cantec si cantare? si de ce in cultul ortodox se foloseste termenul de cantari bisericesti si nu cantece bisericesti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2009, 00:18:01
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
poate sa-mi explice cineva diferenta intre cantec si cantare? si de ce in cultul ortodox se foloseste termenul de cantari bisericesti si nu cantece bisericesti?
Nu stiu daca eu sunt cel mai in masura sa raspund si sper sa nu zic ceva incorect.
Insa am sa incerc.

Cantec.. este o melodie oarecare, interpretata de un om, ce are diverse scopuri; sa gadile placut urechea, sa iti induca anumite sentimente; in general se refera la ceea ce este lumesc, laic, nesfant.

Cantare... inseamna cantare de lauda, adusa lui Dumnezeu; in Biserica nu se canta, nu este un spectacol, ca la un concert ci este lauda adusa lui Dumnezeu, facuta asa cum putem noi oamenii sa facem, prin vocea noastra. Aceasta cantare nu se face oricum, si nu sunt niste 'melodii' cum sunt in genurile lumesti, interpretate de un artist; exista foarte multa randuiala, ce s-a format in 2000 de ani de existenta a Bisericii, si cantarea este rugaciune, multumire, lauda catre Dumnezeu folosind vocea. Important ar fi ca ortodoxia care marturiseste adevarata credinta in Hristos si nu se adapteaza deloc la modern si la lume, spre deosebire de alte culte crestine, NU se folosesc deloc instrumentele si cantecele moderne [ si ma bucur ca este asa, si sper sa ramana asa pana la sfarsitul lumii ]

Deci cam de aceea cred eu ca nu este folosit termenul cantec; ar fi impropriu si gresit sa numim 'ridicarea glasului catre Dumnezeu' un cantec.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2009, 17:32:21
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Cu siguranta nici eu nu stiu a da o explicatie. Insa mesajul anterior ma duce cu gandul la o nota de subsol din biblia tradusa de Anania la rugaciunea domneasca. Acolo se face diferenta dintre greseli si gresale, si anume ca greseli e folosit pentru situatiiile obisnuite, iar gresale pentru datoriile fata de Dumnezeu, ca si pentru pacatul ca nu faci binele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2009, 02:31:23
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit Persoana in cantarea ortodoxa

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...tarea-ortodoxa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2010, 14:38:46
Clau44 Clau44 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 6
Implicit parerea mea

Cantarile laice NU se potrivesc in Biserica ortodoxa, sunt prea lumesti si nu au absolut nimic sfant in ele! Eu si majoritatea crestinilor prefera cantarile bizantine (corurile teologice, numai barbati) si cantarile psaltice care sunt cu adevarat cantari sfinte!
Si Biserica ortodoxa din pacate a luat ceva nou, corul laic, in acest fel indeparteaza credinciosii de la Biserica! De exemplu la mine in oras, nu este decat o singura Biserica care NU are cor laic, si foarte multi credinciosi care apartin de alta Biserica, merge la Biserica fara cor (laic)! Daca nu au loc sa intre in Biserica si se face Slujba afara!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cantare auzita la maslu Bianca14 Muzica Bisericeasca 2 03.07.2012 11:01:27
O CANTARE DIN VECERNIE GEORGIANA22 Despre Vecernie 15 10.02.2011 20:39:15
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
cantec ValentinaN Generalitati 5 14.01.2009 18:24:47
o cantare anamaria90 Muzica Bisericeasca 3 09.10.2008 22:41:16