Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.05.2011, 00:21:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si totusi ce legatura are un proverb popular cu invatatura crestina?
Daca ne-am casatori cu cineva doar dupa ce il cunoastem f bine,eventual dupa consumarea sacilor de sare,am cadea in curvie-o viata traita in curvie doar pt aprofundarea cunoasterii celui de langa tine...?!?!?

Parintii mai si exagereaza uneori in relatiile cu proprii copii,nimeni sub soare nu este indeajuns de bun pt copiii lor;isi pun copiii pe un pedestal astfel ca devin idoli pt ei.
Masura in toate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.05.2011, 13:56:17
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow "@ yasmina

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si totusi ce legatura are un proverb popular cu invatatura crestina?
Daca ne-am casatori cu cineva doar dupa ce il cunoastem f bine,eventual dupa consumarea sacilor de sare,am cadea in curvie-o viata traita in curvie doar pt aprofundarea cunoasterii celui de langa tine...?!?!?

Parintii mai si exagereaza uneori in relatiile cu proprii copii,nimeni sub soare nu este indeajuns de bun pt copiii lor;isi pun copiii pe un pedestal astfel ca devin idoli pt ei.
Masura in toate!
Iubita mea surioara iartama dar eu nu am spus ca cineva sa tariasca In curvie departe de mine acest gInd.
Mam referit la faptul ca nici dupa ce am consumat acea sare nu ne cunoastem reciproc Intre noi .
Vrajmasul omului sta si asteapta sa rabufneasca din adIncul nostru cu patimile trecutului si de cele mai multe ori chear si reuseste, pt ca noi nu ascultam pe Dumnezeu crezInd ca noi putem sa schimbam ceva In mesul lucrurilor.
As mai adauga ca noi chear ne impotrivim vointei lui Dumnezeu .
Nu spune si Biblia ca din greselile altora poti sa Inveti ceva bun???
Eu sunt sarman si lipsit Intelepciunea lui Dumnezeu si nu trbuie sa va luati dupa mine dar nu pot crede ca aceasta M A M A sa fie nebuna sa doreasca ficei ei raul, dincontra cred ca vrea sa o fereasca de rau sau de a experimenta ceva ce sa dovedit ca nu are veata lunga de catre alti care au cercetat si au scris aceste evenimente de comportament ale oamenilor patimasi care se stapInesc o perioada dar revin la deprinderile trecutului lor, si uni cu mai multa patima.

Doamne Dumnezeule daruieste noua sa facem voia ta si sa plinim porucile tale amin amin amin +++ +++ +++ +++ S L A V I T sa fie D O M U L In veacul veacului amin
Reply With Quote
  #183  
Vechi 16.05.2011, 09:24:08
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iubita mea surioara iartama dar eu nu am spus ca cineva sa tariasca In curvie departe de mine acest gInd.
Mam referit la faptul ca nici dupa ce am consumat acea sare nu ne cunoastem reciproc Intre noi .
Vrajmasul omului sta si asteapta sa rabufneasca din adIncul nostru cu patimile trecutului si de cele mai multe ori chear si reuseste, pt ca noi nu ascultam pe Dumnezeu crezInd ca noi putem sa schimbam ceva In mesul lucrurilor.
As mai adauga ca noi chear ne impotrivim vointei lui Dumnezeu .
Nu spune si Biblia ca din greselile altora poti sa Inveti ceva bun???
Eu sunt sarman si lipsit Intelepciunea lui Dumnezeu si nu trbuie sa va luati dupa mine dar nu pot crede ca aceasta M A M A sa fie nebuna sa doreasca ficei ei raul, dincontra cred ca vrea sa o fereasca de rau sau de a experimenta ceva ce sa dovedit ca nu are veata lunga de catre alti care au cercetat si au scris aceste evenimente de comportament ale oamenilor patimasi care se stapInesc o perioada dar revin la deprinderile trecutului lor, si uni cu mai multa patima.

Doamne Dumnezeule daruieste noua sa facem voia ta si sa plinim porucile tale amin amin amin +++ +++ +++ +++ S L A V I T sa fie D O M U L In veacul veacului amin
Nu am mai vrut sa spun nimic legat de acest lucru, dar hai sa mai zic ceva: m-au sunat ieri si alaltaieri doi unchi care m-au rugat sa nu fac un copil in perioada asta. La intrebarea mea de ce? mi-au rapspuns ca e periculos pentru ca mama m-a blestemat sa moara copilul in mine. Ma doare groaznic. Acum 5 min am primit un mesaj de la mama care ma intreaba daca sunt insarcinata?
Sunt la servici si nu ma pot concentra la munca.
Nu pot sa inteleg cat de tare i-am putut gresi incat sa-mi doreasca asa ceva.
Ieri am vorbit cu ea la telefon (m-a sunat) si i-am spus ca oricat ar fi de suparata nu are dreptul sa ma blesteme. Ea sustine ca nu e asa, dar sa fiu sunata de neamuri si sa ma avertizeze sa nu fac copii..............e prea mult.
Mi-e teama ca ajung s-o urasc.
Ma rog incontinuu sa dispara acest sentiment...........
Si ca o completare: nu mai vorbeste cu abolut nimeni pentru ca toti vin la nunta mea. Cu aceste blesteme i-a facut pe toti sa ma sustine. Nimeni nu mai poate sa inteleaga ce e cu ea si de ce ma uraste.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.05.2011, 10:47:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Aceste blesteme dovedesc ca atitudinea ta de neascultare a ranit-o(mandrie) si subconstient iti doreste o situatie similara prin care si tu sa ai de suferit!Dinte pt dinte.
Numai o mama ar trebui sa stie prin ce ar trece o alta mama la moartea copilului ei...dar cum se intampla si altora,mandria este cea care ne intuneca constiinta si ne ucide iubirea!
Pacat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.05.2011, 11:07:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iubita mea surioara iartama dar eu nu am spus ca cineva sa tariasca In curvie departe de mine acest gInd.
Mam referit la faptul ca nici dupa ce am consumat acea sare nu ne cunoastem reciproc Intre noi .
Vrajmasul omului sta si asteapta sa rabufneasca din adIncul nostru cu patimile trecutului si de cele mai multe ori chear si reuseste, pt ca noi nu ascultam pe Dumnezeu crezInd ca noi putem sa schimbam ceva In mesul lucrurilor.
As mai adauga ca noi chear ne impotrivim vointei lui Dumnezeu .
Nu spune si Biblia ca din greselile altora poti sa Inveti ceva bun???
Eu sunt sarman si lipsit Intelepciunea lui Dumnezeu si nu trbuie sa va luati dupa mine dar nu pot crede ca aceasta M A M A sa fie nebuna sa doreasca ficei ei raul, dincontra cred ca vrea sa o fereasca de rau sau de a experimenta ceva ce sa dovedit ca nu are veata lunga de catre alti care au cercetat si au scris aceste evenimente de comportament ale oamenilor patimasi care se stapInesc o perioada dar revin la deprinderile trecutului lor, si uni cu mai multa patima.

Doamne Dumnezeule daruieste noua sa facem voia ta si sa plinim porucile tale amin amin amin +++ +++ +++ +++ S L A V I T sa fie D O M U L In veacul veacului amin
Da,dragul meu...Cateodata am si eu niste interpretari de toata jena,te rog sa-mi ierti graba cu care m-am aruncat!
Tu trebuie sa sti mai bine cata DRAGOSTE simti pt copiii tai ,eu nu sunt parinte inca!
Dar stiu ca oricate greseli am facut mama nu m-a renegat niciodata,nici nu si-a dorit sa nu ma mai vada,nu a avut atata mandrie pt propria persoana!M-a iubit cu tot cu greseli si cu parti negative,caci asa iubesti cu adevarat!
Nu si-a dorit sa se mandreasca pe la cunostiinte cu ultimele mele realizari,si-a dorit doar sa-mi fie bine si uite ca binele asta al meu a sacrificat de multe ori binele ei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.05.2011, 11:58:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Nu am mai vrut sa spun nimic legat de acest lucru, dar hai sa mai zic ceva: m-au sunat ieri si alaltaieri doi unchi care m-au rugat sa nu fac un copil in perioada asta. La intrebarea mea de ce? mi-au rapspuns ca e periculos pentru ca mama m-a blestemat sa moara copilul in mine. Ma doare groaznic. Acum 5 min am primit un mesaj de la mama care ma intreaba daca sunt insarcinata?
Sunt la servici si nu ma pot concentra la munca.
Nu pot sa inteleg cat de tare i-am putut gresi incat sa-mi doreasca asa ceva.
Ieri am vorbit cu ea la telefon (m-a sunat) si i-am spus ca oricat ar fi de suparata nu are dreptul sa ma blesteme. Ea sustine ca nu e asa, dar sa fiu sunata de neamuri si sa ma avertizeze sa nu fac copii..............e prea mult.
Mi-e teama ca ajung s-o urasc.
Ma rog incontinuu sa dispara acest sentiment...........
Si ca o completare: nu mai vorbeste cu abolut nimeni pentru ca toti vin la nunta mea. Cu aceste blesteme i-a facut pe toti sa ma sustine. Nimeni nu mai poate sa inteleaga ce e cu ea si de ce ma uraste.
Incercati sa va rugati mai mult in aceasta perioada pentru aceasta problema.Este clar ca este influentata de un duh rau,daca nu i-ati dat prilej intemeiat sa va urasca.
Rugati-va ca acel duh rau sa o paraseasca,sa nu o mai influenteze.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.05.2011, 12:06:32
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Incercati sa va rugati mai mult in aceasta perioada pentru aceasta problema.Este clar ca este influentata de un duh rau,daca nu i-ati dat prilej intemeiat sa va urasca.
Rugati-va ca acel duh rau sa o paraseasca,sa nu o mai influenteze.
Ma tot intreb de ce mi se intampla aceste lucruri. Pana la urma cred ca Dumnezeu a vrut sa ma aduca mai aproape de el

De cand am aceasta problema ma rog incontinuu si m-am apropiat de biserica. Poate ca tot raul inspre bine.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.05.2011, 12:10:52
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Daca reusiti in rugaciune,se poate ca si mama D-voastra sa se apropie de Dumnezeu mai mult.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 16.05.2011, 14:02:40
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Daca reusiti in rugaciune,se poate ca si mama D-voastra sa se apropie de Dumnezeu mai mult.
Mama sustine ca este religioasa. Eu nu cred ca exista vreun motiv ca cineva sa blesteme in asa fel. Nu cred ca cineva iti poate gresi in asa hal incat sa-i doresti un asa mare rau. Cu atat mai putin eu care i-am ajutat cat am putut. Nu zic ca nu am gresit.......pentru ca nu ar fi adevarat, dar niciodata cu dorinta de a le face lor rau. Pana la urma orice pacate am sunt cu sufletul impacat ca nu au fost facute intentionat. Oricat ar fi fost de mari pacatele mele nu au fost cu rea intentie.
Imi amintesc ca cel mai rau gand pe care l-am avut pentru un barbat care mi-a facut mult rau a fost " sa nu poata sa ma uite niciodata, sa-si aminteasca intotdeauna de mine si sa nu poata fi linistit din cauza asta...." :).
Poate ca suna pueril pentru cineva de varsta mea, dar asta a fost cel mai rau gand pe care l-am avut. In rest..................si eu ca tot omul.
De aia nu pot sa inteleg de unde atata ura si asta doar fiindca ma marit cu cine nu este ea de acord.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 16.05.2011, 14:18:33
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

A fi religios nu inseamna automat si a fi in ordine fata de Dumnezeu.Si eu sunt "religios" si fac in continuare pacate mai mici sau mai mari.

Problema noastra ,a "religiosilor" este sa fim din ce in ce mai buni,sa ne apropiem de sfintenie,si asta se face cu jertfa si rugaciune.

A crede in Dumnezeu nu ne transforma in oameni desavarsiti,ci este un inceput in urcusul duhovnicesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03