Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 18.05.2011, 12:11:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Ma tot gandesc la asta........la mers acasa si vorbit cu ea, dar am un sentiment puternic de frica. Daca poti sa-ti inchipui ca mi-e frica de propria mama . Numele ei este Elena. Daca ma poti ajuta cu rugaciuni...........ti-as fi recunoscatoare. Nu am de ce sa ma supar, orice ajutor cat de mic imi este de folos. Ma prind de orice mana intinsa ca sa rezolv situatia asta. Pe langa mine si ea mai sufera cel putin 3 persoane care nu pot sa inteleaga ce se intampla si in sufletul carora se naste sentimentul de ura. Acestia 3 sunt cei doi frati ai mei si tata. Eu cu mama probabil ne vom rezolva problemele candva, dar sentimentele de ura care se nasc in sufletele celorlalti nu stiu daca vor trece, sau nu cu adevarat. Stiu ca suna ca o scuza, dar chiar nu am vrut asta si chiar mi-e teama de ce va urma. Daca aveam cea mai mica idee de ce va urma nu faceam nunta. Acum e tarziu............daca continui nu e bine, daca ma opresc nu e bine. Orice aleg nu va fi bine ...........
Draga Ioana, mama ta este o femeie puternica, tu esti cea slaba. Tu ai nevoie de ajutor, mama ta se va descurca foarte bine acolo, e o femeie dinamica, voluntara, va avea ocupatie, va "uita" problema ta prinsa fiind cu serviciul de acolo. O sa o suni tu din cand in cand sa vezi ce face, cum se descurca, etc, etc. Tu, insa, oscilezi ingrijorator si asta nu e bine. Vrei sa-ti intemeiezi un camin, da ori ba? pai atunci lupta pentru asta, fii langa viitorul tau sot, fiti intr-un gand amandoi. Restul se rezolva, cu timpul. Nu tu o osandesti pe mama ta, ci ea te osandeste pe tine prin lipsa ei de incredere in tine si prin dirijarea excesiva asupra vietii tale intime. Daca tu ai fi puternica atunci si mama ta ar ceda vazand ca stai bine pe picioarele tale, dar daca te vede osciland, e normal sa creada ca nu faci pasul care trebuie si ca nu vei fi in stare sa duci toate grijile noi tale familii. Eu zic sa fi mai increzatoare in fortele tale, sa inveti sa-ti rezolvi singura problemele, sa nu mai astepti sa vina altcineva sa ti le rezolve. Te poti ruga, poti vorbi si cu duhovnicul, toate astea ajuta dar si tu trebuie sa fii mai increzatoare in viitorul vostru si in posibilitatea de a va descurca pe cont propriu. De asta se spune si in Biblie ca va lasa fiul/fiica pe mama si pe tata si va forma un singur trup cu cel ce-i va fi sot/sotie pe veci.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 18.05.2011, 16:42:12
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Ioana, mama ta este o femeie puternica, tu esti cea slaba. Tu ai nevoie de ajutor, mama ta se va descurca foarte bine acolo, e o femeie dinamica, voluntara, va avea ocupatie, va "uita" problema ta prinsa fiind cu serviciul de acolo. O sa o suni tu din cand in cand sa vezi ce face, cum se descurca, etc, etc. Tu, insa, oscilezi ingrijorator si asta nu e bine. Vrei sa-ti intemeiezi un camin, da ori ba? pai atunci lupta pentru asta, fii langa viitorul tau sot, fiti intr-un gand amandoi. Restul se rezolva, cu timpul. Nu tu o osandesti pe mama ta, ci ea te osandeste pe tine prin lipsa ei de incredere in tine si prin dirijarea excesiva asupra vietii tale intime. Daca tu ai fi puternica atunci si mama ta ar ceda vazand ca stai bine pe picioarele tale, dar daca te vede osciland, e normal sa creada ca nu faci pasul care trebuie si ca nu vei fi in stare sa duci toate grijile noi tale familii. Eu zic sa fi mai increzatoare in fortele tale, sa inveti sa-ti rezolvi singura problemele, sa nu mai astepti sa vina altcineva sa ti le rezolve. Te poti ruga, poti vorbi si cu duhovnicul, toate astea ajuta dar si tu trebuie sa fii mai increzatoare in viitorul vostru si in posibilitatea de a va descurca pe cont propriu. De asta se spune si in Biblie ca va lasa fiul/fiica pe mama si pe tata si va forma un singur trup cu cel ce-i va fi sot/sotie pe veci.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ca de obicei ai dreptate. Ma opresc aici sa mai zic mai departe. Cred ca am nevoie de cineva sa ma scuture bine ca in ultima vreme nu fac decat sa-mi plang de mina :). Merci inca odata si promit sa incerc sa revin la nivel normal de energie si de incredere.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 19.05.2011, 07:47:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb cum iti asterni, ASA dormi.

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
E trist ca am ajuns aici. Nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge sa ma cert cu parintii mei............
DA, este foarte trist ca ai ajuns sa discuti subiectul cu virtual necunoscuti (pe 20 de pagini!) iar lucrul acesta elementar nu ti-a trecut prin cap.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.05.2011, 09:07:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
DA, este foarte trist ca ai ajuns sa discuti subiectul cu virtual necunoscuti (pe 20 de pagini!) iar lucrul acesta elementar nu ti-a trecut prin cap.
Eu am intalnit si cazuri cand strainii au fost mai aproape de un copil,decat parintii sai...
Sa fereasca Dumezeu!
(nu vb de acest caz particular al ioanei)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 19.05.2011, 11:45:47
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
DA, este foarte trist ca ai ajuns sa discuti subiectul cu virtual necunoscuti (pe 20 de pagini!) iar lucrul acesta elementar nu ti-a trecut prin cap.
Mda, cum iti asterni asa dormi. Eu am crezut ca mi-am asternut mai bine si se pare ca m-am inselat. Am apelat la straini ca sa ma lamuresc pe mine nu pe altcineva, dar nu voi mai deranja cu problemele mele. Le voi rezolva eu cu ajutorul celor care imi sunt apropiati.
Doresc sa multumesc incaodata celor care m-au inteles si au vazut mult mai departe decat am reusit eu sa transmit prin scris.

Ioana Mirona
Reply With Quote
  #206  
Vechi 19.05.2011, 12:10:32
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Ioana,

Acum nu te mai intrista si mai rau pentru cu nu toata lumea a inteles ca traversezi niste stari sufletesti apasatoare, ca de fapt cauti nu numai lamuriri ci si sprijin si ajutor.
Aici pe forum multi oameni te-au inteles si compatimit, poate unii te-au
judecat(treaba lor!) tu ia de bun ceea ce te ajuta sa nu disperi, ceea ce te indeamna spre Dzeu si biserica, spre intarirea ta sufleteasca.
Nu sunt singulare situatiile de genul acesta, de neintelegeri in familie.Pe acest forum sunt multi care cer lamuriri si sfaturi ce sa facem sa-i blamam ca-si expun problemele pe forum. Eu zi c ca ortodox este sa ajuti un om sfatuindu-l asa cum crezi ca e mai bine fara sa-l faci sa se simta jenat ca a apelat la orice forma de ajutor. Insa pentru linistea si intarirea ta sufleteasca ar trebui sa iti cauti un duhovnic, pt spovedanie cand vei fi pregatita dar in special pentru sfatuire in situatia aceasta.

Dzeu sa va lumineze si sa va ajute pe tine si familia ta cu ceea ce stie El ca aveti nevoie.


Nu te desparti acum de noi, esti cumva particica si din familia aceasta de pe forum a credinciosilor de aici, asteptam vesti bune si impresii si fotografii de la nunta.

Sa auzim numai de bine!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 19.05.2011, 16:47:02
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Ioana,

Acum nu te mai intrista si mai rau pentru cu nu toata lumea a inteles ca traversezi niste stari sufletesti apasatoare, ca de fapt cauti nu numai lamuriri ci si sprijin si ajutor.
Aici pe forum multi oameni te-au inteles si compatimit, poate unii te-au
judecat(treaba lor!) tu ia de bun ceea ce te ajuta sa nu disperi, ceea ce te indeamna spre Dzeu si biserica, spre intarirea ta sufleteasca.
Nu sunt singulare situatiile de genul acesta, de neintelegeri in familie.Pe acest forum sunt multi care cer lamuriri si sfaturi ce sa facem sa-i blamam ca-si expun problemele pe forum. Eu zi c ca ortodox este sa ajuti un om sfatuindu-l asa cum crezi ca e mai bine fara sa-l faci sa se simta jenat ca a apelat la orice forma de ajutor. Insa pentru linistea si intarirea ta sufleteasca ar trebui sa iti cauti un duhovnic, pt spovedanie cand vei fi pregatita dar in special pentru sfatuire in situatia aceasta.

Dzeu sa va lumineze si sa va ajute pe tine si familia ta cu ceea ce stie El ca aveti nevoie.


Nu te desparti acum de noi, esti cumva particica si din familia aceasta de pe forum a credinciosilor de aici, asteptam vesti bune si impresii si fotografii de la nunta.

Sa auzim numai de bine!
Nu ma intristez, doar ca MariS a avut perfecta dreptate, imi cam plang de mila in loc sa ma ocup de chestiuni importante. Voi reveni si cu poze dupa nunta (promisiunea e promisiune) si dupa un an ca sa va spun daca e ok casnicia mea. Iti multumesc pentru incurajari
Reply With Quote
  #208  
Vechi 19.05.2011, 16:58:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Allooooo, domnisorico, unde fugi????

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Am apelat la straini ca sa ma lamuresc pe mine nu pe altcineva, dar nu voi mai deranja cu problemele mele. Le voi rezolva eu cu ajutorul celor care imi sunt apropiati.

Ioana Mirona
E foarte bine ca ai apelat la straini. De multe ori ei sunt foarte obiectivi, comparativ cu cei apropiati tie. NU AI DERANJAT PE NIMENI cu problemele tale. AR FI CULMEA , CULMILOR SA CREZI ASTA! Ca doar nu obligi pe nimeni sa citeasca ce postezi. Fiecare avem pase proaste si nu trebuie sa pui la suflet daca cineva iti raspunde in 2 peri. Odihneste-te citind mesajele gen MariS, carora le simti caldura sufleteasca. Sunt multi care ti-au raspuns asa.

Eu am urmarit ce ti-a scris MariS si nu am mai intervenit, pentru ca sunt de acord cu el, nu aveam ce sa mai adaug.

ZOE, FII BARBAT!!! FRUNTEA SUS SI VEZI-TI DE FERICIREA TA! TAIE ODATA CORDONUL ALA OMBILICAL, BATA-L CUCU, CA ALTFEL NU VEI PUTEA FI FERICITA!

Suntem multi aici, care asteptam vesti bune.Pana atunci, suntem tot aici si pentru vesti mai putin bune.Te ascultam, daca vrei sa iti spui oful mai departe.

Te pup,
Melissa
Reply With Quote
  #209  
Vechi 19.05.2011, 17:06:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Mda, cum iti asterni asa dormi. Eu am crezut ca mi-am asternut mai bine si se pare ca m-am inselat. Am apelat la straini ca sa ma lamuresc pe mine nu pe altcineva, dar nu voi mai deranja cu problemele mele. Le voi rezolva eu cu ajutorul celor care imi sunt apropiati.
Doresc sa multumesc incaodata celor care m-au inteles si au vazut mult mai departe decat am reusit eu sa transmit prin scris.

Ioana Mirona
Remarca Mirelei este de o rautate evidenta.
E mai bine sa nu o iei in considerare mai ales ca dupa cum vezi, majoritatea celor la care ai apelat ti-au dat cu totul si cu totul alte raspunsuri.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 21.05.2011, 07:49:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pe langa dulcegariile si "imbarbatarile" botaniste, vb lui Zaharia

N-am fost rea, ci i-am spus ce trebuia sa auda.

Nu s-au terminat barbatii pe lumea asta, dar Mama una este. Pacat ca unele fete/ femei aleg s-o sacrifice pentru te miri cine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03