Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.11.2009, 14:13:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
il prefer doar pe cel care il marturiseste drept pe Hristos. Atit si nimic mai mult.
Drept, adica intocmai ca mine, care stiu sigur ca il marturisesc drept
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Lucifer sufla in urechile oamenilor ,in punctele lor slabe, tot ce vor ei sa auda.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.11.2009, 14:39:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
Eu as zice ca nu are de ce sa stea in calea prieteniei.

Eu cred ca as putea fi prietena si cu cineva de alta confesiune, atata timp cat poate duce o viata sociala normala, echilibrata si fara sa incerce sa ma " corupa"...pentru ca eu una, nu deschid subiectul atata timp cat oamenii nu imi cer nici opinia si nici sfatul in aceasta directie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.11.2009, 14:39:25
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++

Eu las prefera pe ortodoxul ne practicant cum bine spune cineva aici mai sus de oare ce prin comportamentul meu prin adevarata smerenie si dragostea frateasca intru Iisus omul vaznd ca nu este In mine sau In cei ce practica otrodoxiea fatarnicie si agresivitate omul or cIt ar fi el de ratacit la un moment dat se opreste si Isi face un proces de constiinta si se apropie singur de adevarata credinta cea ortodoxa.

Si acum daca Imi este Ingaduit as spune ce misa intimplat mie aici in spania si o spun in fata lui Dumnezeu cu toata raspunderea nu vreau sa ma contrazic cu nimeni si nu astept nici un raspuns dar va spun sa stiti ca eu cu un alt frate ortodox aici nu aveam biserica si nici pe aproape si neam dus la Penticostali aici In localitate era acum 6 ani am intrat fara ca ei sa ne cunoasca sau altceva ca acolo erau de toate natiile RomIni unguri spanioli englezi , noi neam pus mai in spate aproape pe ultimul rInd de banci si a inceput programul asa cum spun ei cu cIntari , cu poezie cu predici de catre unul si altul in toate limbile pamIntului dar cred ca nu multi au fost sa inteleaga tot si in toate limbile ce sa predicat , dar in fine a venit timpul rugaciuni in comun cum zic ei atunci sau sulat toti in picioare si a-nceput sa se roage cu glas tare care mai de care strgInd cIt puteau eu cu ael frate ortodox am ramas orecum surprinsi de ce am vazut si ascultat , o jumate de ora am suportat dar la un moment dat am cerut o Biblie de la unul ce sta in stInga mea si mam rugat din adIncul inimi si am cerut de la Dumnezeu sa ma lumineze sa Inteleg voia lui sa in acel moment am deschis Sf.Biblie si unde sa deschis? la proorocul Ilie Tisviteanul cInd prooroci lui bal strigau la bal sa coboare foc sa mistuie jertfa si Ilie le zicea strigati mai tare ca se pote sa fie surd su sa doarma si nu va aude .oe cInd Sf. proorocsa rugat Lui Dumnezeu in tacere si a coborIt Dumnezeu foc din cer si a mistuit jertfa . acum sa nu cerada cineva ca eu sint sfInt sau mai bun de Cit alt cineva din contra sint mai plin de pacate ca toti oameni de pe pamInt dar cInd omul se roaga cu ardoare din adIncul sufletului Dumnezeu la sulta asa si cu mine si cu celalalt frate .si atunci am aratat biblia si locul unde sa deschis si am spus clui dinstInga mea vez Dumnezeu nu este surd ete un Dumnezeu al paci al linistei si acum noi plecam dar nu vom mai veni aici pt ca nu este locul nostru aici si am plecat fara sa ne mai intoarcem la ei si nu dupa mult timp a dat Bunul Dumnezeu sa avem preot si biserica ortodoxa aici und sIntem si azi iertatima daca vam ingreunat cu povestea mea .
Slava Intru cei de sus lui dumnezeu si pe pamint intre oameni bine placuti lui pace dragoste iubire frateasca amin amin amin
+ + + + + + + + + + + +
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.11.2009, 19:27:58
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit alegerea nu inseamna judecata?!

autorul topicului a fost foarte transant la modul de a alege succint si la obiect! ma intreb intre un sef penticostal care ca angajator al tau iti ofera pt munca ta ,1000 de dolari, si altul ,crestin ortodox practicant ,care iti ofera doar.300 de dolari...ce ai alege?! in speta il intreb pe Zaharia si normal pe toti ceilalti dar hai sa fim curati in constiinta cu noi insine cand alegem sa raspundem...argumente pt prima? o mie ,trebuie sa mananc am familie am copii este de datoria mea sa i hranesc citate sute si multe alte! De ce am pus aceasta intrebare folosind ex de mai sus? simplu sa alegem sa dam raspuns la o intrebare cu calm ratiune si suflet! altfel raspundem rece cu principii,leme numai de noi stiute ..orgoliosi si egoisti! notiunea de prietenie se regaseste in scriptura dar capata laic mult mai multa incarcatura ,ca ceva indispensabil si dornic sufletului nostru;iubirea nu inseamna dragoste sacrificiu si ..compromis?! ti a cerut cineva sa alegi dpdv religios? nu ! ironic si subtil cu incarcatura ,autorul ti a spus sa alegi intre un ortodox (oricum ar fi el) si un sectar! dar musai sa alegi prin prisma...PRIETENIEI! raspund eu: nu as renunta la prietenia niciunuia dintre ei ,i as iubi si nu i as judeca..Dar ca si confesiune as ramane ..Ortodox
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.11.2009, 20:26:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Drept, adica intocmai ca mine, care stiu sigur ca il marturisesc drept

Ehe, Topcat, daca l-am marturisi si noi pe Dumnezeu asa cum marturisesti tu maimuta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.11.2009, 20:42:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
Eu as alege un om de omenie...
Intrebarea ta imi aminteste de reclama aceia cu prietenii care " i-ai putea suna noapte sa te ajute ", etc .
Eu am avut de ales odata intre o credincioasa ortodoxa superpracticanta si o fosta prostituata...crede-ma, personalitatea celei din urma, in ceea ce priveste calitatile omenesti, o intrecea cu mult pe cea " dintai ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 10.11.2009 at 20:47:07.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2009, 21:28:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
autorul topicului a fost foarte transant la modul de a alege succint si la obiect! ma intreb intre un sef penticostal care ca angajator al tau iti ofera pt munca ta ,1000 de dolari, si altul ,crestin ortodox practicant ,care iti ofera doar.300 de dolari...ce ai alege?! in speta il intreb pe Zaharia si normal pe toti ceilalti dar hai sa fim curati in constiinta cu noi insine cand alegem sa raspundem...argumente pt prima? o mie ,trebuie sa mananc am familie am copii este de datoria mea sa i hranesc citate sute si multe alte! De ce am pus aceasta intrebare folosind ex de mai sus? simplu sa alegem sa dam raspuns la o intrebare cu calm ratiune si suflet! altfel raspundem rece cu principii,leme numai de noi stiute ..orgoliosi si egoisti! notiunea de prietenie se regaseste in scriptura dar capata laic mult mai multa incarcatura ,ca ceva indispensabil si dornic sufletului nostru;iubirea nu inseamna dragoste sacrificiu si ..compromis?! ti a cerut cineva sa alegi dpdv religios? nu ! ironic si subtil cu incarcatura ,autorul ti a spus sa alegi intre un ortodox (oricum ar fi el) si un sectar! dar musai sa alegi prin prisma...PRIETENIEI! raspund eu: nu as renunta la prietenia niciunuia dintre ei ,i as iubi si nu i as judeca..Dar ca si confesiune as ramane ..Ortodox
Mi-ai pus o intrebare.Chiar ai vorbit serios ? Pai raspunsul este aproape evident; daca traiesti in Romania este sigur ca cunosti urmatorul exemplu : toata lumea stie ca luminarile care se vind in biserica si care se produc (de obicei)la fabricile episcopiilor sunt cele mai scumpe .Deasemenea se stie ca numarul de kilograme de luminari vindute intro luna este un indicator semioficial de bunastare economica a unei biserici si de apreciere aproximativa a puterii unei parohii. De foarte multa vreme se invata in biserici (in toate deopotriva)ca enoriasii sa cumpere luminari din biserica, chiar daca sunt mai scumpe, pt. ca in primul rind sa fie sprijinita biserica . Dar in biserica ,ca si aici pe forum ,crestinii sunt de mai multe feluri si o parte din ei vin cu luminari mai ieftine luate de pe la buticuri cu marfa taliana sau facuta de precupetii romani dornici de un gescheft lesnicios si speculanti ai slabiciunilor celor bisericosi. Unii preoti ,,,rai si haini" fiind nici nu accepta sa apari in biserica in care slujeste cu luminari straine...si gresesc mult... nu-i asa?
Notiunea de crestin practicant nu este numai una teoretica doar ca fiecare ,dupa putere si si interesul sau vrea sa inteleaga sau nu notiunea si semnificatia ascunsa din ea. Dar sa sti ca nu are sinonim ; cei care nu practica viata ortodoxa curata si deplina nu ei se numesc ,,crestini practicanti" chiar daca noi ii gratulam asa...cu respect si multa dragoste !

Last edited by zaharia_2009; 10.11.2009 at 21:33:00.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2009, 21:50:34
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Zaharia,

Multumesc mult ca mi ai raspuns dar umil si pe deplin sincer iti recunosc ca nu inteleg?...vrei sa ai putin timp si rabdare ,pt mine ,in sensul unui raspuns mai explicit? multumesc de pe acuma
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2009, 22:04:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Multumesc mult ca mi ai raspuns dar umil si pe deplin sincer iti recunosc ca nu inteleg?...vrei sa ai putin timp si rabdare ,pt mine ,in sensul unui raspuns mai explicit? multumesc de pe acuma
Ca nu esti de acord cu mine este posibil .Spunea unul din sfintii inchisorilor comuniste(si am mai postat asta)ca ,,daca ne-am asemana urletul(desnadejdea) ne-ar cuprinde".Deci inteleg si accept varietatea ca fina lucrare a lui D.zeu dar ca nu ai intelege... asta nu mai cred.
Pai revezi postarea dumitale si apoi citeste-o si pe a mea in mai multe stari . Si vei intelege sigur. Deci, doamne ajuta ,in cazul in care preferi un ortodox carpanos.Daca ai alte preferinte pot reformula : fir intins !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2009, 22:09:09
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

zaharia inchei acest dialog pe topicul altui autor din respect pt el si toti ceilalti! raman totusi cu convingerea ca intelegerea este reciproca si..nah! sunt eu mai putin smerit ,a ta este prima! Doamne ajuta si lumineaza ne mai adand pe amandoi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am un prieten fotograf mirelat Stiri, actualitati, anunturi 105 28.03.2012 15:07:11
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 22:49:48
Am un caine si un prieten, om eodor nastasa Generalitati 26 25.07.2010 14:10:14
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57