Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 16.01.2013, 10:55:42
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Osutaunu,
Cand vei fi ajuns la o mie, dai un bairam cu must si azima?
Reply With Quote
  #162  
Vechi 16.01.2013, 12:04:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, nu e suficient a o citi și cu atât mai puțin a înghiți pe nemestecate interpretarea unui pastor. Trebuie s-o studiezi și nu oricum, ci cu rugăciune și călăuzirea Duhului Sfânt - ceea ce presupune dispoziția de a și împlini ceea ce zice.
Si cine iti garanteaza ca rugaciunea ta nu este fariseica si implinirea a ceea ce scrie, la fel?

Nimeni, esti la mana judecatii tale de om pacatos care e pe masura - pacatoasa si corupta.

Citat:
Aceste lucruri te rog să le spui colegilor ortodocși de aici. Că nu ai voie să o interpretezi personal, ci să asculți doar de interpretarea servită de Părinți și de duhovnic - este o idee ortodoxă, în niciun caz neoprotestantă.
Pai hai sa vedem cum e mai logic:

1. Sa asculti de cel cu o viata sfanta, sa primesti indrumare spirituala de la o persoana care poate fi mai obiectiva decat tine (varianta ortodoxa)

2. Sa te lasi la mana judecatii tale care iti zice ca ai o viata destul de sfanta ca sa pricepi corect ce trebuie sa faci si mai mult, ai o vointa cvasi-desavarsita in a face ceea ce e bine. (varianta neoprotestanta).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 16.01.2013, 12:27:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Martorii lui Iehova sunt cei mai fermi cand vine vorba de intratul in bisericile noastre, chiar daca sunt invitati sa participe la evenimente importante din viata rudelor lor. Poate sa-i fie mama, tata, fiu, fiica... ei tot nu calca in biserica. Daca-i chemi la o nunta si mirii-s ortodocsi, ei participa la starea civila, merg si la masa, dar nu intra in biserica, nu participa la cununie. Daca-i chemi la botez nu merg, pentru ca nu-s de acord cu botezul la copii, (nu-s de acord cu orice botez care nu-i facut la ei) nu merg la biserica si refuza politicos sa se alature la masa de dupa botez, caci nu pot participa la o masa data in cinstea unui eveniment cu care nu-s de acord. Trimit un cadou pentru copil sau oricum merg in vizita la familia respectiva, cum se merge de obicei dupa nastere, dar nu participa la botez. Singura slujba la care am vazut ca asista e cea de inmormantare. Daca le moare o ruda ortodoxa apropiata, merg la inmormantare, insa nu si la cununia ei, prefera sa astepte afara, in curtea bisericii si dupa sa se alature alaiului, sa mearga mai departe la masa. Nu asista la slujbe, la sarbatori la noi, in schimb te cheama mereu la ei sa vezi cum e, mai ales la comemorarea mortii lui Iisus. (nu sarbatoresc Invierea, Pastele) Catolicii si reformatii participa la cununie la ortodocsi, nu stau afara ca martorii, ci in biserica, alaturi de ceilalti oameni si merg si la inmormantari. Neoprotestantii(adventisti,penticostali) si baptistii nu stiu ce fac, nu prea am cunostinte din zona asta sa vad daca merg sau nu la cununie, respectiv botez. La inmormantare merg (de baptisti si penticostali sunt sigura, de adventisti nu stiu, dar banuiesc ca da)

Si ca sa raspund la intrebarea initiatorului topicului: de ce n-am intra in alte biserici? Pentru ca nu simtim nevoia, nu avem de ce sa mergem, iar daca un om, totusi, merge, e datorita curiozitatii, ce nu-i un motiv legitim;n-ar trebui sa mergi la biserica pentru ca ai curiozitati. Eu am mers o data la baptisti, o data la penticostali si o data la martori (ca de atatea ori m-au chemat, ca deja mi-era mie jena) si mi-a fost suficient. Inevitabil dupa 10 min. ajungi sa te intrebi: ce caut eu aici? si numeri minutele pana la final ca sa poti pleca. Simti si mai acut ca locul tau nu e acolo, cu toate ca stiai dinainte, dar deh'... curiozitatea. Greco-catolicii tot organizeaza seri de rugaciune in Cluj, intalniri ecumenice si nu mai stii cum sa le spui ca nu mergi, ca oricum te rogi pentru "pacea lumii" si esti convins ca toti o fac in bisericile lor, insa ei vor sa fie lumea impreuna etc. etc. si asta nu inseamna sa-ti schimbi credinta (cum ne asigura). Tu le spui ca exista unitate in diversitate, cu totii suntem frati intru umanitate si e bine sa aratam asta prin faptele noastre, nu printr-o rugaciune comuna organizata parca in scop demonstrativ. Noi ortodocsii suntem priviti ca oaia neagra, aia incapatanati, inchisi in cercul lor, ce nu participa la astfel de evenimente decat rar, cand domina latura culturala, nu atat religioasa, deci evenimente tip simpozion. Se bucura insa sincer daca participa si un cleric ortodox.

Last edited by ioanna; 16.01.2013 at 14:06:22.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 16.01.2013, 14:04:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de logos Vezi mesajul
Am primit si primesc numeroase invitatii de a participa la botezuri sau alte evenimente asa-zis importante (considerate de respectivii) desfasurate in alte biserici decat BO, ma refer in mod special la neo-protestanti &co.
Ma intreb doar de ce noi, ortodoxii fiind, trebuie sa fim atat de reticenti fata de tot ceea ce insemana ne-ortodox, asa cum intelegem noi. Apoi, daca chiar credem ca detinem adevarul si lumina sfanta si adevarata, de ce ne-am teme de alte confesiuni? De ce sa nu participam sau sa intram in alte biserici? oare chiar ne fac atata rau? Si pana la urma, nu trebuie sa intram in mijlocul lor ca sa-i putem convinge si pe ei?
Nu stiu daca sunt preoti/duhovnici care frecventeaza forumul, dar mi-ar plecea sa primesc pareri avizate. De ce nu altceva afara de BO? In plus, tindem sa-i catalogam pe ceilalti ca fiind eretici sau habotnici, dar noi oare nu suntem cu atat mai habotnici decat ei?
In cateva zile, am o invitatie intr-o biserica protestanta pt un botez. Nu stiu ce sa fac. Sa merg? Daca nu, de ce? Daca da, cu ce scop si care ar fi utilitatea?
Cu multumiri, astept pareri...
Hristos a spus asa: sinagoga nu mai este templul al lui Dumnezeu, ci locas al satanei.

Daca Hristos a spus asa atunci ar trebui si noi sa avem MARE GRIJA pe unde calcam.

Vezi tu, mersul pe la sectari este ca atunci cand intri intr-o fabrica de vopsele:
intri acolo, inspiri de cateva ori aburii otravitori, si nu mai stii ce-i cu tine, iti pierzi cunostinta si constiinta.

Daca intri intr-o adunare de demoni, asa cum sunt adunarile sectare, care prin hulele lor continue se demonizeaza (nu o zic de la mine, ci sunt sfinti parinti care spun asta), atunci demonii te vor tulbura atat de rau incat nu vei mai sti de tine.


Invatatura Bisericii spune clar:
"NU AI VOIE SA VORBESTI CU SECTARII".

Daca Biserica interzice clar discutiile cu sectarii pe motivul important ca sunt demonizati si ca produc mare vatamare sufletului, cu atat mai mult mersul in adunarile lor demonice.

Nu merge acolo, ca nu stii sigur daca vei iesi intreg la minte sau in viata.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 16.01.2013, 17:34:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Martorii lui Iehova sunt cei mai fermi cand vine vorba de intratul in bisericile noastre, chiar daca sunt invitati sa participe la evenimente importante din viata rudelor lor. Poate sa-i fie mama, tata, fiu, fiica... ei tot nu calca in biserica.
Noi, catolicii, nu avem asemenea probleme. Putem intra in oricare lacas de cult, de orice religie sau confesiune. Au existat si la noi canoane care interziceau acest lucru, dar au fost implicit abrogate. Nu mai exista in codex-urile actuale.

Citat:
Daca-i chemi la botez nu merg, pentru ca nu-s de acord cu botezul la copii, (nu-s de acord cu orice botez care nu-i facut la ei) nu merg la biserica si refuza politicos sa se alature la masa de dupa botez,
Din pacate, "botezul" iehovist este printre putinele tipuri de botez neoprotestante despre care Sfantul Oficiu al Inchizitiei s-a pronuntat, inca de acum cateva decenii, asupra invaliditatii lor. Acest lucru este din cauza invaliditatii formulei (formula treimica lipsa).

Citat:
Noi ortodocsii suntem priviti ca oaia neagra, aia incapatanati, inchisi in cercul lor, ce nu participa la astfel de evenimente decat rar, cand domina latura culturala, nu atat religioasa, deci evenimente tip simpozion.
Poate asemenea privire sa fie la nivelul perceptiei comune, adica oamenii simpli si de nivel spiritual indoielnic sa gandeasca asa. La nivelul discursului Bisericii, nu am auzit niciodata vreo incriminare a unei asemenea inchideri. Nici nu s-ar putea: timp de secole si la noi au functionat aceste prevederi, am fi precum Itic care, imediat dupa ce a trecut Oltul, i-a strigat lui Strul, pe malul celalalt: "bai jidane !".

Daca noi incriminam ceva la ortodocsi nu este dorinta lor de a nu intra in bisericile noastre, ci dorinta lor de a...nu pleca de acolo, din acelea pe care le-au luat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #166  
Vechi 16.01.2013, 18:11:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noi, catolicii, nu avem asemenea probleme. Putem intra in oricare lacas de cult, de orice religie sau confesiune. Au existat si la noi canoane care interziceau acest lucru, dar au fost implicit abrogate. Nu mai exista in codex-urile actuale.
nu ma mira ca au abrogat acele canoane, din moment ce BC a devenit promotorul miscarilor ecumenice.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din pacate, "botezul" iehovist este printre putinele tipuri de botez neoprotestante despre care Sfantul Oficiu al Inchizitiei s-a pronuntat, inca de acum cateva decenii, asupra invaliditatii lor. Acest lucru este din cauza invaliditatii formulei (formula treimica lipsa).
fals.

martorii lui iehova boteaza in numele Tatalui, Fiului si Duhului Sfant.

cei care boteaza doar in numele lui Isus, se cheama branhamisti.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 22.01.2013, 00:33:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de logos Vezi mesajul
De ce nu altceva afara de BO?
Pentru cei botezati in Hristos, in Sfanta Biserica Ortodoxa, raspunsul meu e simplu:
pentru ca nu avem vocatia curviei si-a tradarii, pentru ca sufletul nostru e deja Mireasa lui Dumnezeu, poate nu tocmai vrednica, mereu
"doar" pentru asta! AMIN+

Pentru ceilalti, problema ramane, desigur, deschisa in toata libertatea ei...
(Ca ecumenist declarat am vorbit, desigur.)

Last edited by cezar_ioan; 22.01.2013 at 00:35:57.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 22.01.2013, 10:43:39
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Hristos a spus asa: sinagoga nu mai este templul al lui Dumnezeu, ci locas al satanei.

Daca Hristos a spus asa atunci ar trebui si noi sa avem MARE GRIJA pe unde calcam.

Vezi tu...
Vezi tu, dacă citești aiurea despre Robinson Crusoe și-l citezi greșit, nu e mare scofală.

Când însă citești neatent cuvintele Bibliei ajungi să te crezi și tu vreun sfânt părinte fără să-ți dai seama că aiurezi cu grație prin pustii, emanând aburi otrăvitori sectari fără nicio legătură cu învățătura Mântuitorului.

Dacă vei vrea vreodată să înveți pe alții ce a spus Hristos, va trebui mai întâi să-I citești învățătura.
Succes și binecuvântare!

Last edited by penticostalul; 22.01.2013 at 10:46:25.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 22.01.2013, 12:02:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Vezi tu, dacă citești aiurea despre Robinson Crusoe și-l citezi greșit, nu e mare scofală.

Când însă citești neatent cuvintele Bibliei ajungi să te crezi și tu vreun sfânt părinte fără să-ți dai seama că aiurezi cu grație prin pustii, emanând aburi otrăvitori sectari fără nicio legătură cu învățătura Mântuitorului.

Dacă vei vrea vreodată să înveți pe alții ce a spus Hristos, va trebui mai întâi să-I citești învățătura.
Succes și binecuvântare!
Si totusi nu ai spus ce am spus gresit. Si nu am spus ceva gresit.

Si Hristos ne invata sa nu "mancam aluatul fariseilor". Cu atat mai mult ne invata ca la sfarsitul veacurilor vor fi multi sectari (prooroci mincinosi) care vor minti si insela.
Cu atat mai mult aluatul martorilor lui Iehova si al sectarilor trebuie ocolit.

Invatatura Bisericii Ortodoxe spune clar: nu ai voie sa discuti cu sectarii, sa citesti carti sectare; intratul in "sinagoga sectara" nici nu se pune in discutie.


Am citit invatatura lui Hristos, si cu ajutorul Sfintilor Bisericii Ortodoxe, am mai inteles cate putin din ea.
Din cate vad, si tu ai citit invatatura lui Hristos, dar dupa intelepciunea voastra extraordinara, cu care ati fost inzestrati voi sectarii, ai reusit sa ajungi la stari inalte de iluminare si intelegere a invataturii lui Hristos.

Daca vroiai sa contesti ce am spus raspundeai punctual si cu argumente.


Vezi tu, ortodocsii si sectarii sunt separati de invatatura cum este cerul si pamantul, Dumnezeu si diavolul.
Oricat ati incerca voi sa va suiti in barca "crestina", numai un singur cult este in situatia asta: sau ortodocsii, sau catolicii, sau sectarii.
Nu eu creez aceasta logica a excluderii, ci Adevarul, care presupune o singura cale, si care "nu are parte cu minciuna si hula".


Vezi tu, daca eu ti-as injura-o pe mama ta, asa cum fac sectarii cu mama lui Hristos, eu personal ar reactiona rau de tot.
Cu siguranta, ca pe langa injuraturile "personale" la adresa Maicii Domnului, la afronturile si la injuraturile aduse prietenilor lui Hristos si a tuturor celor care stau in Imparatia lui Hristos langa Hristos se adauga multe alte hule, minciuni, injuraturi, invataturi gresite, facute de cei preaintelepti, dupa mintea lor.

Principiul: eu sunt la fel de destept ca si Dumnezeu, si sunt in stare prin propria forta sa fiu ca Dumnezeu, si sa inteleg tainele Scripturii nu merge amice.
Principiul asta al vostru are o singura directie: 4000 de confesiuni neoprotestante in SUA.
Voi mergeti prin santuri dupa mintea voastra aroganta.

Noi avem unitate, asa cum Sfanta Treime este unita.
Noi ascultam de Dumnezeu si de oamenii lui cei mari, cei sfintiti de Dumnezeu.
Voi ascultati de aroganta voastra.


Spre deosebire de voi, noi citim mai mult din Scriptura, daca vroiai sa-mi dai peste nas cu asta.
Dar noi nu aplicam principiul: "noi citim, nu gandim", ci aplicam regula "noi citim, noi gandim, noi ascultam de cei luminati de Dumnezeu, cum sunt Apostolii si ucenicii Apostolilor, care i-a randuit Hristos in Biserica Sa".


Si apropo, cine afirma ca Biserica a murit la anul 300 afirma de fapt ca "Duhul Sfant a murit". Pentru ca BIserica lui Hristos este Duhul Sfant in credinciosii lui Hristos.

Vezi tu, noi suntem de 2000 de ani in credinta asta.
Voi sunteti.... de ieri?

Voi sectarii o faceti pe desteptii numai in fata celor care nu au citit o boaba de Scriptura.
Dati 2-3 texte si i-ati aburit.

Daca este credinta ta de diamant, atunci ar fi bine sa o calci tu in picioare, si sa-ti pui la indoiala si ultima virgula din credinta ta.
Daca va fi adevarata atunci va sta in picioare.

Iar sectarismul nu sta in picioare deloc. Este o minciuna totala.
Uita-te si tu la invatatorii vostri:

Luther - un fost calugar, cazut din fagaduinte, casatorit, trait in desfrau.
James ... - baptistul ca a creat curentul advent - un fanatic al numerelor, care a dat date peste date cand vine Hristos.
Ellen White - o schizofrenica.
James Russel Taze - un desfranat, care traia cu "domnisoare cucernice" si care a pus bazele martorilor lui Iehova
Mormonii - alti profeti care l-au vazut pe Hristos.
Mahomed - care a infiintat Islamul, alt inselat, care a vazut un inger care i-a dictat Coranul.


Prietene, tu mai ai vreun dram de luciditate in cap?
Nu vezi ca TOTI, dar TOTI invatatorii vostri au fost pe coclauri?
Dupa astia mergi tu sa te .... salvezi?
Dupa desfranati? Dupa nebuni? Dupa aroganti, care dupa creierelor lor mai destepte decat Dumnezeu au taiat din Scriptura?


Eu iti zic sa scoti putin nasul din Scriptura si sa citesti si tu ceva Istorie.
Si inainte sa acuzi pe ortodocsi ca "nu citesc Scriptura", mai veziti de lungul nasului.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 22.01.2013, 12:12:22
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi nu ai spus ce am spus gresit. Si nu am spus ceva gresit.

Si inainte sa acuzi pe ortodocsi ca "nu citesc Scriptura", mai veziti de lungul nasului.
Fiule „vorbă lungă” nu am acuzat pe ortodocși ci pe tine.
Și te-am acuzat că l-ai citat aiurea pe Hristos. Adică ai scris:

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hristos a spus asa: sinagoga nu mai este templul al lui Dumnezeu, ci locas al satanei.
Niciodată Mântuitorul Hristos nu a făcut asemenea afirmații.
Sunt doar în mintea ta.

Nu mai prezenta ideile tale ca și cum ar fi spusele Mântuitorului.
Când scrii „Hristos a spus” asigură-te bine, dar bine de tot, că Hristos a afirmat ce pretinzi tu că a afirmat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48