Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 03.03.2013, 10:32:14
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gertzedek Vezi mesajul
Pana acum am intrat in Biserici Crestine (Ortodocsi, Catolici, Baptisti, Penticostali si Luterani) si in Sinagogi (Ortodoxe si Conservatoare) si m-am simtit bine oriunde. De ce ? Pentru ca am vazut oameni care se preocupa si de spiritual si nu de material.
asta la prima vedere

in realitate, neoprotestantii se ocupa numai de material, nu au venit cu cosuletul la dvs pentru a cersi bani ?
Reply With Quote
  #242  
Vechi 04.03.2013, 02:43:13
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit E lejer...

Eu in liceu, dupa ce am inceput sa imi revin din nesimtirea spirituala si am inceput sa citesc Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti mi s-a activat o sete de cunoastere religioasa puternica. Si in cateva duminici, seara m-am dus prin bisericile diferitelor confesiuni care le-am gasit in oras: romano-catolice, penticostale si baptiste.

Chiar daca nu stiam aproape nimic despre aceste biserici, nici chiar despre ortodoxie nu reusisem inca sa acumulez cunostinte consistente, totusi am simtit ca trebuie sa imi conturez o idee prin proprii ochi despre diversitatea religioasa in care traiesc.

M-au ajutat foarte mult acele vizite, discernamantul meu interior a intarit credinta in mostenirea ortodoxa. Repet, nu aveam multe cunostinte dogmatice, eram un simplu observator, care dorea sincer sa-si satisfaca o curiozitate.

In bisericile neo-protestante nu am gasit nimic sacru, erau niste intalniri de oameni si un fel de spectacol interesant si destul de placut. Insa nu asta insemna pentru mine o biserica. Pe atunci nu stiam multe, insa intelegeam prin Biserica, un locas sfant, unde intalnirea cu Dumnezeu iti despica sufletul pana in strafundurile existentei tale, unde sa meditezi profund la viata ta. Nu un loc in care te delectezi cu un spectacol in care se vorbeste despre un anume "Isus'' ca si cum ar fi ceva personalitate care ne-ar putea ajuta daca il contactam. Nimic simbolic, care sa iti provoace mintea dincolo de cuvinte. Plus anumite lucruri care mi s-au parul lipsite de echilibru, uneori chiar penibile, despre care nu are rost sa mentionez ca s-a discutat mult pe tema asta. M-au intampinat oamenii foarte zelosi dupa slujbe, caci deobicei se cunosc toti intre ei, si mi-au dat diferite carti si m-au incurajat sa mai vin. M-am intalnit chiar cu fosti colegi de generala. Lumea simpatica si binevoitoare, insa nu asta inseamna sa crezi in Dumnezeu, iar Biserica Lui nu trebuie sa fie un raspuns la nevoile sociale.

In concluzie, va zic ca pe mine m-au ajutat aceste vizite sa imi formez credinta in Dumnezeu, in diversitatea religioasa si culturala in care traim.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.03.2013, 09:23:17
roboam roboam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2013
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
iar Biserica Lui nu trebuie sa fie un raspuns la nevoile sociale.
Daca citesti Sfanta Scriptura vei vedea ca Domnul Iisus Hristos pune accent pe "nevoile sociale". (sa cercetezi pe vaduve si orfani, sa dai mancare celui flamand, sa imbraci pe cel gol, etc.)

Implinirea "nevoilor sociale" vor fi si principalul criteriu de judecata al Mantuitorului (Matei 25:31-46). Adevarata "slujba" placuta lui Dumnezeu, este grija de cel in nevoi. Iar o biserica adevarata are grija de cei in nevoi. Este o rusine si o dezonoare adusa lui Dumnezeu sa ai cersetori sau nevoiasi nebagati in seama, in sanul comunitatii din care faci parte.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.03.2013, 09:38:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Daca citesti Sfanta Scriptura vei vedea ca Domnul Iisus Hristos pune accent pe "nevoile sociale". (sa cercetezi pe vaduve si orfani, sa dai mancare celui flamand, sa imbraci pe cel gol, etc.)

Implinirea "nevoilor sociale" vor fi si principalul criteriu de judecata al Mantuitorului (Matei 25:31-46). Adevarata "slujba" placuta lui Dumnezeu, este grija de cel in nevoi. Iar o biserica adevarata are grija de cei in nevoi. Este o rusine si o dezonoare adusa lui Dumnezeu sa ai cersetori sau nevoiasi nebagati in seama, in sanul comunitatii din care faci parte.

Nu este complet ce zici.

Prima indatorire a credinciosului este: "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta".
Iar in Biserica, exact asta se face, se slaveste Dumnezeu, credinciosul se sfinteste, invata cum sa slujeasca lui Dumnezeu si cum sa-si iubeasca aproapele.

Apoi vin faptele iubirii aproapelui: milostenia, cercetarea celor in nevoi.

Nu uita de indemnul dat de Hristos: "daca vrei sa fii desavarsit urmeaza-Mi Mie" si "fiti sfinti, precum si Tatal vostru cel ceresc Sfant este".
Desavarsirea si sfintirea sunt capatul drumului, si sunt mai mari decat milostenia.

Dar, noi fiind in lume, trebuie sa ne straduim mult si in faptele iubirii aproapelui.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 04.03.2013, 10:28:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Daca citesti Sfanta Scriptura vei vedea ca Domnul Iisus Hristos pune accent pe "nevoile sociale". (sa cercetezi pe vaduve si orfani, sa dai mancare celui flamand, sa imbraci pe cel gol, etc.)
...si sa platesti bani grei unor pastori care nu fac nimic altceva decat sa dea din gura.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 04.03.2013, 14:26:02
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Eronat...

roboam...ai inteles gresit ce vroiam sa spun.

In contextul in care am folosit "nevoile sociale", ma refeream ca nu trebuie sa ma duc la biserica doar pentru ca oamenii sunt zambitori si bineprimitori, iar in interiorul meu nu simt ca acolo e Dumnezeu. Ce ai zis tu, sunt deacord, insa sper ca ai inteles la ce m-am referit eu.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #247  
Vechi 04.03.2013, 15:15:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sincer,nu am facut-o pana acum dar cred am sa o fac,as intra pentru a vedea doar ce fel este si ce fel se desfasoara slujba intr-o biserica catolica.Nu cred ca e un pacat,raman ortodox bineinteles dar sunt interesat sa vad ce fac si fratii nostri,catolicii.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 05.03.2013, 00:28:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sincer,nu am facut-o pana acum dar cred am sa o fac,as intra pentru a vedea doar ce fel este si ce fel se desfasoara slujba intr-o biserica catolica.Nu cred ca e un pacat,raman ortodox bineinteles dar sunt interesat sa vad ce fac si fratii nostri,catolicii.
La ce bun, tigerAvalo9? Nu cred ca e cazul sa Il manii pe Dumnezeu. Mai gandeste-te, inainte de a te arunca cu capul inainte. Au mai fost si alti "curiosi" pe aici, si au sfarsit prin a lasa ortodoxia. (Asta, bineinteles, in cazul in care acestia au fost sinceri in cele spuse si nu ne-au pacalit!)
Reply With Quote
  #249  
Vechi 05.03.2013, 01:39:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pai nu pentru a ma converti ci doar din curiozitate.Sa vad ce fel e o slujba catolica,sa vad ce fel e o biserica catolica etc.Sunt absolut convins ca voi ramane ortodox,ortodox m-am nascut,ortodox mor.Nu cred ca Il manii pe Dumnezeu,de ce crezi asta?Daca am sa o fac,o sa ma duc ca intr-o vizita la un muzeu si nu pentru a ma ruga.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 05.03.2013, 02:01:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Este o rusine si o dezonoare adusa lui Dumnezeu sa ai cersetori sau nevoiasi nebagati in seama, in sanul comunitatii din care faci parte.
Eu cunosc un astfel de caz, om ajuns la stramtoare si tot "ajutorul" care i l-a putut oferi comunitatea a fost sa-l mustre ca se deplasa in sabath incercand sa castige o paine.

Mai stiu si caz de unii care isi ignora familia si cei apropiati in schimb dau fugutza sa slujeasca "comunitatea".

Deci PR -ul e una, realitatea e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48