Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 18.08.2014, 00:06:23
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si Eugenia nu a fost ideea lui Hitler ci se aplica deja in Anglia si SUA.
Ma refeream la ideea de aplicare in masa, asupra unui popor.
Citat:
Interesant cine erau finantatorii, ca-s cam aceiasi care conduc si astazi lumea.
Dap.Iar stramosii acestor finantatori se trag inca de pe vremea civilizatiilor antice.
Tot acesti finantatori au pus la cale "revolutia" franceza, "revolutia" bolsevica
cruciadele, etc, etc.
  #1092  
Vechi 18.08.2014, 08:15:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ma intrebam aseara cand am vazut filmul unde am mai intalnit aceeasi idee. Exista un episod in Stargate Atlantis in care unul din personaje, (Rodney), este lovit de o raza intr-un laborator. Si tot asa, incepe sa-si foloseasca tot mai mult si mai mult din creier si face tot felul de magii si trebuie sa invete sa mediteze pentru a se pregati pentru "ascensiune".

https://www.youtube.com/watch?v=jA666vz879M
Lui nu i-a reusit, Lucy asta a facut-o fara nici o meditatie, a ajuns zeu doar cu ajutorul drogurilor.
  #1093  
Vechi 18.08.2014, 13:31:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking Oreste Teodorescu - despre buddhism si creștinism

Sursa: http://www.playboy.ro/playmakers/int...ndial-12732266

Te-ai născut creștin și știi foarte multe despre doctrina creștină. Nu rezonezi deloc cu doctrina budistă, de exemplu?

Ba da, dar trebuie să spun că nu cred că budismul este o religie, cum nici creștinismul nu este o religie. Sunt antireligii.
Să nu uităm că Buddha se naște în plin Brahmanism și este și prinț, continuator de drept la tron. El tocmai că a propovăduit ruperea legăturilor cu orice tradiție care nu este vie. Același lucru a făcut și Hristos. Hristos se naște în plin iudaism. El vine și spune că va dărâma templul și-l va ridica în trei zile. Și a fost răstignit de niște teologi, pentru că Ana și Caiafa erau niște redutabili teologi ai iudaismului. E vorba aici însă de credință. Credința e darul făcut de Dumnezeu fiecăruia dintre noi, pe când religiile nu sunt decât niște simple și banale filosofii ale noastre despre Dumnezeu. Și atunci eu sunt eretic în ceea ce privește religiile, deoarece consider că toate religiile nu vin de la Hristos, vin de la dracu'.

Deci, există vreun curent care să fie religie, din moment ce spui că budismul și creștinismul sunt antireligii?

Sunt căi de eliberare, căi spre mântuire. Religiile nu sunt căi spre mântuire, sunt căi spre păcălire. Eu cred mult în vorba
care spune că dogma ucide spiritual. Iar eu cred în spirit, nu în dogmă.
(Nota: toata lumea crede in ceva, Oreste crede ca ar mai bea un paharel, el crede de fapt in spritz, nu in dogma)



E clar ca Oreste Teodorescu este total pe langa credinta ortodoxa. Ce pretentii putem avea de la acest tip de indivizi care nici macar nu pot deosebi dogma de doctrina si religia de filosofie. Acesti tip de indivizi scrantesc lumea cu tot felul de prostii despre extraterestri si campurile energetice, au capul vraiste si se doresc a fi "formatori de opinie". Remus Cernea este ceva similar cu Oreste, dar diferenta dintre cei doi este ca Remus Cernea este un ateu militant declarat.

Last edited by AlbertX; 18.08.2014 at 16:12:44.
  #1094  
Vechi 02.09.2014, 09:22:00
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Foarte bine punctat.Da, asa este.
Si daca tinem cont ca acum transhumanismul se promoveaza ca o solutie a tuturor problemelor omenirii, era abundentei, era pacii, era bunastarii , era disparitiei tuturor problemelor, putem observa fie un alt mar sau poate acelasi mar.
Mai degraba un mar otravit ... Daca o sa-si foloseasca toti creierul, cine o sa mai munceasca ?
  #1095  
Vechi 02.09.2014, 11:30:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Mai degraba un mar otravit ... Daca o sa-si foloseasca toti creierul, cine o sa mai munceasca ?
Corect si aici.
  #1096  
Vechi 14.09.2014, 02:48:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Rolul ciupercilor in evolutie :



Dialog intre A. Huxley si Timothy Leary, relatat de acesta din urma. Nu-i interesant ?
"Rolul tau e simplu. Devino un "animator" al evolutiei... Obstacolul impotriva evolutiei este Biblia".

Cand te gandesti ca alti animatori nici macar nu mananca ciuperci... :)

Last edited by iuliu46; 14.09.2014 at 02:50:22.
  #1097  
Vechi 16.09.2014, 09:18:21
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Rolul ciupercilor in evolutie :



Dialog intre A. Huxley si Timothy Leary, relatat de acesta din urma. Nu-i interesant ?
"Rolul tau e simplu. Devino un "animator" al evolutiei... Obstacolul impotriva evolutiei este Biblia".

Cand te gandesti ca alti animatori nici macar nu mananca ciuperci... :)
Vor sari unii, indeosebi proocidentalii forumului, sa zica ca sunt dus cu capul, ca sunt fanatic, in cel mai bun caz ca exagerez, etc., dar acesti doi "porci din tinutul Gadarenilor" nu sunt decit putini din lunga lista de "savanti" (a se citi "activisti ai Raului") occidentali, indeosebi anglo-saxoni (anglo-saxonii sunt poporul ales al Diavolului, se poate dovedi cu cartea de istorie in mana).
Anglia, si in general europa germanica, era plina de societati secrete, inca din incepitul evului mediu. (Impulsul in sine, de a crea sau adera la societati secrete, este infam si neuman prin natura lui). Ah, si ca sa nu fiu subiectiv, si Orientul era/este plin de porcarii din astea. Diferenta? Occidentalii au exportat gunoiul prin cruciade, apoi prin colonizare si exploatare in epoca numita pompos " a marilor descoperiri geografice", si actualmente prin lacomia lor de posedati a corporatiilor si lojilor in epoca post-comunista. Mda, faptul ca au fost exterminate popoare si nimicite culturi si civilizatii intregi, sau aproape la fel de rau, otravite cu idei "europene", nu conta, daca li s-au bagat pe gat religii false.
M-am cam ambalat, recunosc, ca de obicei cind mai iau contact cu dovezile nenumarate ale nebuniei occidentale uritoare de Dumnezeu/Natura si om, dar intaresc ce scrie Iuliu: sa nu uitam de acel neverosimil de inteligent pentru un anglo-saxon, Frank Herbert, cu propaganda lui abila pentru droguri: "Today, the most precious substance in the Known Universe is the spice melange".
Porci posedati precum acei doi anglo-saxoni sunt adevaratii autori morali ai traficului de droguri, si ai nenumaratelor si incomensurabilor victime si drame ale acestuia. Vai, am uitat deviza (cum altfel? americana): Afacerile sunt afaceri.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 16.09.2014 at 13:43:56.
  #1098  
Vechi 17.09.2014, 10:25:36
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Vor sari unii, indeosebi proocidentalii forumului, sa zica ca sunt dus cu capul, ca sunt fanatic, in cel mai bun caz ca exagerez, etc.
Theodore, un pic de cumpatare nu strica nimanui. Ar fi frumos daca ai folosi un limbaj mai civilizat, am vazut ca cu alte ocazii te-ai descurcat foarte bine ...
  #1099  
Vechi 17.09.2014, 19:41:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Obstacolul impotriva evolutiei este Biblia".
Ceea ce e adevarat. Singurul lucru care te opreste pe tine macar sa accepti posibilitatea acestui fenomen observat in realitate este invatatura evreiasca din Biblie.
  #1100  
Vechi 17.09.2014, 19:58:58
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

@abaaaabbbb63,

se pare ca ai ramas ultimul virus activ pe acest forum ... nu te-ai plicti ?
Subiect închis