Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 24.06.2014, 01:16:46
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica scoti doar pasajele cu 24 de ore de parca asta e important.
Ca daca citeai ai fi vazut ca: ...
Adica e ok sa crezi in 24 de ore ( si dupa cum am mai scris probabil atat Parintele Cleopa cat si Parintele Serafim credeau la fel ), dar nu e ok sa faci o obsesie din asta.
Daca aceasta "obsesie" a mea te-a ajutat sa realizezi cat este de important acest aspect, atunci ma bucur ca am putut sa te ajut.

iuliu46, ma bucur ca pana la urma ti-ai luat seama. Doamne ajuta!
  #892  
Vechi 24.06.2014, 01:28:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Daca aceasta "obsesie" a mea te-a ajutat sa realizezi cat este de important acest aspect, atunci ma bucur ca am putut sa te ajut.

iuliu46, ma bucur ca pana la urma ti-ai luat seama. Doamne ajuta!
Pai ma oftic ca nu intelegi un lucru pe care Parintele Serafim l-a inteles. Si anume ca nu alea 6 zile sau 7500 de ani sunt singura reduta unde s-au refugiat crestinii ortodocsi traditionalisti in fata asaltului inamicilor. Ca e ok sa subliniezi ca Sfintii Parinti credeau ca pamantul e tanar si ca tu crezi la fel, dar nu e ok sa gandnesti ca daca nu-s 7500 de ani ci sunt 100.000 sau 100 de miliarde, atunci gata, sunt adevarate toate prostiile alea incepand cu Big Bang-ul si sfarsind cu Ursul pacalit de vulpe.
  #893  
Vechi 24.06.2014, 01:35:48
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ma oftic ca nu intelegi un lucru pe care Parintele Serafim l-a inteles. Si anume ca nu alea 6 zile sau 7500 de ani sunt singura reduta unde s-au refugiat crestinii ortodocsi traditionalisti in fata asaltului inamicilor...
Nu te mai oftica, ca am inteles mai demult ce spui tu ... si ai dreptate, nu doar cele 6 zile sau 7500 de ani sunt singurele redute in lupta cu evolutionismul ateu ... mai sunt si altele,...
  #894  
Vechi 24.06.2014, 01:36:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Iar, la un moment dat, vei fi pus in fata unei mari alegeri: traditia sau adevarul?
Tu ai cautat adevarul despre Bruno si Galileo ? Sau crezi tot in "traditie" ?
  #895  
Vechi 24.06.2014, 01:52:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tu ai cautat adevarul despre Bruno si Galileo ? Sau crezi tot in "traditie" ?
Giordano Bruno, daca ar fi trait in vremurile noastre, era posibil sa fi fost un foarte bun scenarist SF, cine stie, poate ar fi iesit cu totul altfel filmele Star Wars.

Galilei, are foate multe merite in studiul miscarii pe plan inclinat (problemele de fizica pe plan inclinat el le-a experimentat), el are meritul de a fi primul care a intors totul cu "fundul in sus", a fost precursorul lui Einstein si al teoriei relativitatii fiind primul fizician care a schimbat sistemul de referinta atunci cand a calculat traiectoria unui obuz tras de tun pe un camp de lupta.

Last edited by AlbertX; 24.06.2014 at 01:58:58.
  #896  
Vechi 24.06.2014, 01:55:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Nu te mai oftica, ca am inteles mai demult ce spui tu ... si ai dreptate, nu doar cele 6 zile sau 7500 de ani sunt singurele redute in lupta cu evolutionismul ateu ... mai sunt si altele,...
Nu-ti pot raspunde la mesaj Albert, dar nu am sustinut geocentrismul. Am sustinut doar ca ideea ca pamantul se afla intr-un loc banal din univers nu se bazeaza pe observatii ci pe "principii" filozofice, Adica pentru ca unora nu le place ideea ca ne-am putea afla intr-un anumit loc s-a construit un anume model si se tine cu dintii de el in ciuda observatiilor.
Nu ma deranjeaza ideea ca pamantul s-ar afla intr-un loc banal. Si nici nu aduc citate din Sfintii Parinti care au crezut ca pamantul e in centru, incercand sa arat ca geocentrismul "poate fi considerat ca si o dogma" :) . Spun doar ca nu e normal ca un crestin sa excluda aceasta alternativa, atata vreme cat nu exista observatii care sa o contrazica.

Last edited by iuliu46; 24.06.2014 at 02:06:17.
  #897  
Vechi 24.06.2014, 02:15:26
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Am sustinut doar ca ideea ca pamantul se afla intr-un loc banal din univers nu se bazeaza pe observatii ci pe "principii" filozofice. Adica pentru ca unora nu le place ideea ca ne-am putea afla intr-un anumit loc s-a construit un anume model si se tine cu dintii de el in ciuda observatiilor.
iuliu46, observatia ta este foarte pertinenta. Evolutionistii folosesc acesta arma a "stiintei" numita astrofizica pentru a demonstra, cred ei, ca Dumnezeu nu exista, inventand tot felul de modele cosmologice ... care au culminat cu Teoria M intr-un spatiu cu 10+1 dimensiuni ... modele imaginare abstracte care nu pot fi verificate, deci care au la baza "credinta" in fizica cuantica.

Sfintii Parinti se raportau la modelul geocentric al lui Ptolemeu doar atunci cand descriau miscarea astrelor pe cer, dar nu faceau din acest model un fundament al credintei crestine, deoarece le era foarte clar ca filosofia greaca nu este ceva pe care sa te bazezi atunci cand doresti mantuirea sufletului.

Catolicii au fost singurii crestini care au integrat filosofia lui Aristotel in dogma crestina ... si stim ce s-a intamplat mai departe,... au integrat si Big-bang-ul si teoria evolutionista ... altfel spus au "modernizat" la maxim credinta in Dumnezeu si interpretarea Sfintei Scripturi. In multe biserici de rit catolic sau neoprotestant s-au deschis discoteci si baruri, asa s-au gandit ei ca poate atrag tinerii spre credinta ... dar este evident ca nu acesta este calea.

Last edited by AlbertX; 24.06.2014 at 02:25:09.
  #898  
Vechi 24.06.2014, 02:23:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si inainte sa-mi sara altii in cap, nu era vorba despre vechiul geocentrism , ci de ideea ca sistemul solar sau galaxia noastra s-ar putea afla intr-un anumit loc...desi la cum arata modelul actual al universului se poate promova si vechiul geocentrism : Pamantul are in jur o gramada de materie neagra, deci are destula masa pentru ca soarele sa se invarta in jurul lui. Sigur, nu o putem vedea, dar e acolo pentru ca altfel pica teoria.
  #899  
Vechi 24.06.2014, 03:21:25
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tu ai cautat adevarul despre Bruno si Galileo ? Sau crezi tot in "traditie" ?
Nu cred in "traditie", cred doar in adevar.
Daca "traditia" este intemeiata pe adevar, cu atat mai bine.
Repet ca ceea ce stiu despre Bruno si Galileo este ceea ce am scris.
Daca voi afla ca ceea ce stiu este eronat, imi voi schimba parerea.
  #900  
Vechi 24.06.2014, 12:50:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Nu cred in "traditie", cred doar in adevar.
In Biserica Ortodoxă nu există propriu-zis diferență de "autoritate" între Sfânta Tradiție și Sfânta Scriptură.

Ca și Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție cuprinde descoperirea dumnezeiască trebuitoare mântuirii noastre. Ea este viața Bisericii în Duhul Sfânt și curentul, fluviul viu al vieții Bisericii.
Subiect închis