Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 06.07.2014, 15:03:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ma bag si eu ca musca-n lapte acum...dar...noi stim ca traim acum, in lumea asta, noi nu stim daca exista acea eternitate; inca n-a venit nimeni sa ne zica daca este, si cum e acolo.

Si pentru mare parte din oameni (indiferent de religie) conteaza ce se intampla aici, in lumea asta in care traim noi acuma.

Mie imi pasa cum traiesc aici; pentru aia lupt sa am aici ce e necesar ca sa traiesc, lupt sa dau si sa ajut aici pe altii, lupt sa traiesc si eu aici acceptabil; altfel n-as da doi bani pe viata asta, si nu mi-ar pasa daca fac 15 copii si sa-i cresc in mizerie sau mai rau; nu mi-ar pasa unde si cum stau, nu mi-ar pasa sa fac ceva aici, ca deh...lasa ca ma asteapta viata vesnica si o fi mai bine acolo ca aici nu am nimic si sufar mereu...

Daca lui Dumnezeu nu ii convenea ca ne pasa de lumea asta nu cred ca ar mai fi facut lumea asta. Despre cealalta nu ne-a dat nici o dovada... asta o avem acum, asta o traim...

Da, stiu, nu va va conveni unora ce vorbesc aici, dar e strict parerea mea personala. Nu cred ca ii convie, de exemplu, nici unui om normal la cap sa sufere si sa patimeasca pentru altii si altele asemenea si sa se impace cu gandul asta ce deh, il asteapta o eternitate de fericire, eternitate care poate n-o s-o simta, poate nu exista, poate pur si simplu n-o sa-si aminteasca cum a fost cand a trait pe pament etc.

ar asta:
"Spunem ca Biblia este stramosul comun al tuturor cartilor. Te apuci si inventezi formule matematice si un mecanism, sa spunem ca unii copiau cartea si greseau. Si poti demonstra orice, pentru ca deja stii rezultatul la care trebuie sa ajungi."

Am mai intrebat, cum se face ca traducerile nu-s tocmai perfecte?! Nu inseamna ca cineva a gresit?! Nu inseamna ca si in Biblie, varianta care o avem acum, s-au strecurat greseli?!
Doar ideea aceea ca cele 6 zile pot fi de fapt si perioade de timp (cuvantul in ebraica avnd aceaste doua sensuri) si totusi fiecare tine cu dintii de parerea lui...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #982  
Vechi 06.07.2014, 15:24:42
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ma bag si eu ca musca-n lapte acum...
Corinusha, problema este ca tu ne prezinti doar credinta ta proprie ... asa cum vezi tu lumea. Nu prea te intereseaza Traditia Bisericii ... ca tu esti o fata moderma si traiesti in prezent. Nu s-a intors nimeni din morti sa ne spuna ... ? Asa ai auzit tu ?

Mai ai un pic si ne dai si lectii ... se cam cunoaste ca umbli cu persoane din diverse secte ... si ca esti influentata de credinta acestora. Tu nu pui intrebari ca sa afli raspunsuri, tu intrebi doar ca sa pari ca ai fi preocupata de subiect ...

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 15:27:14.
  #983  
Vechi 06.07.2014, 15:47:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Despre cealalta nu ne-a dat nici o dovada... asta o avem acum, asta o traim...
Ba ne-a dat, dar probabil că ești prea ocupată cu făurirea unui trai bun aici și nu vezi/ignori "dovezile".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #984  
Vechi 06.07.2014, 15:50:47
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

DragosP, tu nu stiai ca sectantii nu cred in viata de apoi si nici in suflet ? Ei nu cred in moaste si nu au respect pentru Sfanta Traditie ... deci este normal sa nu creada in "viata vesnica".

Corinusha a marturisit mai demult ca are destui prieteni sectanti, se pare ca pe acest forum a stat cam degeaba ... ca crede exact ca prietenii ei ...
  #985  
Vechi 06.07.2014, 16:17:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ma bag si eu ca musca-n lapte acum...dar...noi stim ca traim acum, in lumea asta, noi nu stim daca exista acea eternitate; inca n-a venit nimeni sa ne zica daca este, si cum e acolo.

Si pentru mare parte din oameni (indiferent de religie) conteaza ce se intampla aici, in lumea asta in care traim noi acuma.

Mie imi pasa cum traiesc aici; pentru aia lupt sa am aici ce e necesar ca sa traiesc, lupt sa dau si sa ajut aici pe altii, lupt sa traiesc si eu aici acceptabil; altfel n-as da doi bani pe viata asta, si nu mi-ar pasa daca fac 15 copii si sa-i cresc in mizerie sau mai rau; nu mi-ar pasa unde si cum stau, nu mi-ar pasa sa fac ceva aici, ca deh...lasa ca ma asteapta viata vesnica si o fi mai bine acolo ca aici nu am nimic si sufar mereu...

Daca lui Dumnezeu nu ii convenea ca ne pasa de lumea asta nu cred ca ar mai fi facut lumea asta. Despre cealalta nu ne-a dat nici o dovada... asta o avem acum, asta o traim...

Da, stiu, nu va va conveni unora ce vorbesc aici, dar e strict parerea mea personala. Nu cred ca ii convie, de exemplu, nici unui om normal la cap sa sufere si sa patimeasca pentru altii si altele asemenea si sa se impace cu gandul asta ce deh, il asteapta o eternitate de fericire, eternitate care poate n-o s-o simta, poate nu exista, poate pur si simplu n-o sa-si aminteasca cum a fost cand a trait pe pament etc.
Corinusha, e ok sa-ti pese de ce vrei tu, de aceea avem libertatea sa alegem. Dar sa spui ca Dumnezeu nu ne-a dat nici o dovada si in acelasi timp sa-l acuzi ca a facut nu stiu ce, asta e peste puterea mea de intelegere.
Hotarati-va mai fratilor. Ori luam tot ce scrie in carte drept bun si intelegem ca atata timp cat suntem aici suntem departe de Dumnezeu si ca telul nostru este sa ajungem acolo si atunci Iov iese in castig, ori spunem ca nu exista nici o dovada, ca Biblia e oricum inventata de oameni si nu-l mai acuzam nici pe Dumnezeu ca s-a purtat urat cu Iov.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Iar asta:
"Spunem ca Biblia este stramosul comun al tuturor cartilor. Te apuci si inventezi formule matematice si un mecanism, sa spunem ca unii copiau cartea si greseau. Si poti demonstra orice, pentru ca deja stii rezultatul la care trebuie sa ajungi."

Am mai intrebat, cum se face ca traducerile nu-s tocmai perfecte?! Nu inseamna ca cineva a gresit?! Nu inseamna ca si in Biblie, varianta care o avem acum, s-au strecurat greseli?!
Doar ideea aceea ca cele 6 zile pot fi de fapt si perioade de timp (cuvantul in ebraica avnd aceaste doua sensuri) si totusi fiecare tine cu dintii de parerea lui...
Aici era vorba de folosirea matematicii pentru a obtine un anume rezultat chiar daca nu are nici o legatura cu realitatea.
In rest fiecare este liber sa creada ce vrea, dar sa stii ca si daca traduci azi Biblia dupa manuscrisele de la Marea Moarta sau dupa Septuaginta o sa ai exact aceeasi Biblie si aceleasi probleme. Adica aia care vad zile o sa citeasca zile si aia care vor sa acomodeze ce scrie acolo cu ce ne spun oamenii de stiinta o sa citeasca perioade de timp.
  #986  
Vechi 07.07.2014, 01:54:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aici era vorba de folosirea matematicii pentru a obtine un anume rezultat chiar daca nu are nici o legatura cu realitatea.
Uite un exemplu : Luam 2 editii ale unei carti si numaram semnele diferite. Sa spunem ca gasim 100 de semne, iar editiile s-au tiparit la o distanta de 2 ani. Spunem ca rata mutatiilor este de 50/ an, dupa care putem "analiza dpdv stiintific" oricare 2 carti pentru a le afla stramosul comun, care a trait acum sute de milioane de ani probabil...daca scriitorul n-a plagiat sau n-a scris o carticica mica.

Deci asta cu stramosul comun, e o idee. Este plauzibila pentru cei care n-au o explicatie mai buna. Dar ne lipseste dovada ca asa au stat lucrurile, daca am gasi "stramosul " printre fosile si ADN-ul s-ar fi prezervat intr-un mod miraculos la fel cum s-au prezervat tesuturile alea moi zeci de milioane de ani, atunci am sti macar ca matematica noastra functioneaza, avem o ipoteza naturalista solida si chiar facem stiinta. Pana atunci ne jucam si ne rugam sa nu se prinda nimeni atunci cand ii anuntam ca Fefeleaga si Baltagul au avut un stramos comun.
  #987  
Vechi 07.07.2014, 10:20:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

ok, sa o zic altfel... s-a intors cineva din lumea cealalta sa ne zica cum e? Avem altundeva decat in Biblie (adica acum mii de ani) minunea invierii cuiva, care sa ne zica ca a fost in Rai/iad si stie ca acolo e mai bine/rau?
Ai auzit tu in ultimele mii si sute de ani de cineva care s-a intors din morti si a zis lumii intregi ce e dincolo de moarte? Da, cred in viata vesnica, dar atata timp cat nu stiu si nici nu o sa stiu cum e acolo pana nu voi ajunge acolo, prefer sa imi pese de viata care mi-A dat-o Dumnezeu sa o traiesc aici pe Pamant; desigur ca ma gandesc si la viata de apoi, dar nu o pot face in acelasi fel cum o fac referitor la viata de acum, cea prezenta.
O fi corect, o fi gresit, e parerea mea si viziunea mea si nu incerc sa o bag nimanui pe gat, dar nu cred ca ranesc atat de tare pe cineva prin fapul ca o scriu. Singura dovada care o am de la Dumnezeu e ca El exista si ne ajuta pe fiecare in parte intr-un fel sau altul. Altfel cum imi pot explica ca de fiecare data cand sunt intr-un impas si ma rog Domnului sa ma ajute sa aleg calea cea buna, exact asta se intampla? Coincidenta?! Nu cred in coincidente.
Ce nu avem, dovezi documentate despre cum e in viata de apoi (unii nici macar nu cred in existenta vietii de apoi). De asta imi pasa cum traiesc aici; momentan viata asta mi-A dat-o Dumnezeu; asta o traiesc si e asta imi pasa sa fie cat mai buna din toate punctele e vedere, inclusiv d.p.d.v. al faptelor. Dumnezeu e bun, e un exemplu pentru noi, atunci ar trebui sa fim si noi buni, sau macar sa ne straduim sa fim buni in cele mai multe ocazii...

Albert, te rog termina cu sectantii, ca ce gandesc eu n-are legatura cu sectantii; crezi ca n-am alte subiecte de vorbit cu prietenii mei de alta relogie decat despre secta lor sau credinta mea? Nu suntem atat de limitati in subiecte.
Albert, ia spune-mi tu cine la cine da lectii? Tu esti ala care te iei de fiecare pentru ca nu iti convine ceva din ce vorbste (scrie), nu eu. Eu imi prezint pur si simplu ideile mele, fara sa te acuz pe tine de una si de alta si fara a acuz pe altul de ceva. Cum se face ca iuliu46 poate sa imi demonteze ideile fara sa faca vreo referire la faptul ca am prieteni sectanti sau mai stiu eu ce, si tu nu poti?!

Bine asta cu stramosul comun, pot sa zic ca Biblia e stramosul comun al scrierilor religioase. Aici nu cred ca gresesc. Nu voiam sa zic prin asta ca Biblia e gresita, pur si simplu vroim sa zic ca, unde e vorba de traducere, care poate fi in doua moduri, cum e cu perioade/zile de exemplu, nu cred ca e asa gresit sa lasam omul sa creada oricare din variante; cred ca e bine sa acceptam ambele variante, in sensul ca daca unul crede ca acel cuvant inseamna perioade de timp, sa ii explicam de ce noi credem altceva, insa fara polemica (eu am dreptate, tu nu - s-a intamplat asta chiar si la subiectul respectiv).

later edit: Iuliu, imi spui te rog unde L-am acuzat pe Dumnezeu si de ce anume L-am acuzat? (nu, nu sunt ironica, dar pur si simplu nu vad unde L-am acuzat, pentru ca nu voiam in nici un caz sa Il acuz de nimic).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 07.07.2014 at 10:26:48.
  #988  
Vechi 07.07.2014, 11:15:39
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Albert, te rog termina cu sectantii, ca ce gandesc eu n-are legatura cu sectantii;
Corinusha, ce gandesti tu ARE legatura cu ce gandesc sectantii. Daca tu nu realizezi acest lucru, e pacatul tau.
  #989  
Vechi 07.07.2014, 12:23:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ok, sa o zic altfel... s-a intors cineva din lumea cealalta sa ne zica cum e? Avem altundeva decat in Biblie (adica acum mii de ani) minunea invierii cuiva, care sa ne zica ca a fost in Rai/iad si stie ca acolo e mai bine/rau?
Ai auzit tu in ultimele mii si sute de ani de cineva care s-a intors din morti si a zis lumii intregi ce e dincolo de moarte? Da, cred in viata vesnica, dar atata timp cat nu stiu si nici nu o sa stiu cum e acolo pana nu voi ajunge acolo, prefer sa imi pese de viata care mi-A dat-o Dumnezeu sa o traiesc aici pe Pamant; desigur ca ma gandesc si la viata de apoi, dar nu o pot face in acelasi fel cum o fac referitor la viata de acum, cea prezenta.
O fi corect, o fi gresit, e parerea mea si viziunea mea si nu incerc sa o bag nimanui pe gat, dar nu cred ca ranesc atat de tare pe cineva prin fapul ca o scriu. Singura dovada care o am de la Dumnezeu e ca El exista si ne ajuta pe fiecare in parte intr-un fel sau altul. Altfel cum imi pot explica ca de fiecare data cand sunt intr-un impas si ma rog Domnului sa ma ajute sa aleg calea cea buna, exact asta se intampla? Coincidenta?! Nu cred in coincidente.
Ce nu avem, dovezi documentate despre cum e in viata de apoi (unii nici macar nu cred in existenta vietii de apoi). De asta imi pasa cum traiesc aici; momentan viata asta mi-A dat-o Dumnezeu; asta o traiesc si e asta imi pasa sa fie cat mai buna din toate punctele e vedere, inclusiv d.p.d.v. al faptelor. Dumnezeu e bun, e un exemplu pentru noi, atunci ar trebui sa fim si noi buni, sau macar sa ne straduim sa fim buni in cele mai multe ocazii...
Crestinii cred ca s-a intamplat, da. Paradoxal dar asta este baza credintei crestine, ca Dumnezeu s-a intrupat si a invins moartea. Si ne-a si sugerat cum ar fi pe acolo. Deci daca esti crestin crezi in asta, daca nu crezi nu esti crestin.
"Dacă nu este înviere a morților, nici Hristos n-a înviat. Și dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este și credința voastră."
Moartea si viata reprezinta cu totul altceva in crestinism. ( Cine crede in Mine ...s-a mutat de la moarte la viata ). Sigur ca fiecare este liber sa creada ce vrea si sa pretuiasca mai mult viata asta decat viata adevarata. Dar sa nu amestecam lucrurile. Cine e crestin intelege lucrurile astea. Asta cu Dumnezeu e bun si important e sa fii bun e dintr-un alt film. E un fel subtil de a spune ca nu prea crezi, ca importanta e viata asta si important e sa ne fie bine ca sa nu ne fie rau, vorba regelui Hagi.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Bine asta cu stramosul comun, pot sa zic ca Biblia e stramosul comun al scrierilor religioase. Aici nu cred ca gresesc. Nu voiam sa zic prin asta ca Biblia e gresita, pur si simplu vroim sa zic ca, unde e vorba de traducere, care poate fi in doua moduri, cum e cu perioade/zile de exemplu, nu cred ca e asa gresit sa lasam omul sa creada oricare din variante; cred ca e bine sa acceptam ambele variante, in sensul ca daca unul crede ca acel cuvant inseamna perioade de timp, sa ii explicam de ce noi credem altceva, insa fara polemica (eu am dreptate, tu nu - s-a intamplat asta chiar si la subiectul respectiv).
Eu nu am spus ca Biblia este stramosul cuiva. Am spus doar ca putem manipula matematic lucrurile asa incat sa dovedim ca Biblia este stramosul tuturor cartilor scrise vreodata.
Desi eu cred ca acolo unde scrie zile inseamna zile, si eu cred ca este la latitudinea fiecaruia dintre noi sa creada sau nu anumite lucruri. De aceea nu m-am legat niciodata de acest aspect, ba din contra, mi-am luat si o sapuneala pentru ca am indraznit sa sugerez ca nu e cel mai important lucru asta cu 24 de ore si 7500 de ani. ( personal accept ca pot fi 10.000 de ani ).

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
later edit: Iuliu, imi spui te rog unde L-am acuzat pe Dumnezeu si de ce anume L-am acuzat? (nu, nu sunt ironica, dar pur si simplu nu vad unde L-am acuzat, pentru ca nu voiam in nici un caz sa Il acuz de nimic).
Era vorba de discutia dintre mine si colegul abaaa.... Eu doar am dat un argument ca sa arat de ce asta cu ochiul e un argument prostesc ( lasand la o parte faptul ca exista explicatii clare pentru faptul ca avem un ochi diferit de al caracatitei si de ce ochii caracatitei nu ne-ar ajuta prea mult ). Pur si simplu am spus ca inainte sa critici ceva ar fi bine sa arati ce inseamna mai bine. Si m-am folosit de un citat din Biblie. La care replica a fost : da uite ce a patit saracul Iov din partea unui Dumnezeu care pune pariuri. Un crestin intelege ca Iov nu a patit nimic, in final, atunci cand se trage linie, Iov iese in castig. Unul care crede ca doar viata asta e importanta, ca important e sa fim buni etc. o sa inteleaga cu totul altceva : " Uite ce bine traia Iov si dintr-o data astia pun un pariu si ...". Din punct de vedere crestin Iov traieste si acum foarte bine, iar noua ne-a ramas o invatatura care sa ne ajute in drumul nostru catre mantuire.
  #990  
Vechi 07.07.2014, 13:14:03
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Exact, Dumnezeu s-a intrupat si a invins moartea. De acord. In afara de Iisus, care e Dumnezeu, cati s-au intors din morti sa ne spuna cum e in viata de apoi?

Albert, da, e pacatul meu, nu al tau. Tu uite-te si dupa paiul din ochiul tau nu doar dupa barnele altora.Se pare ca tu raspunzi la intrebari numai ca sa arati altora mai prosti ca tine cum le sti tu pe toate si cat de ortodox esti tu. Si gresesti cand spui de ce sunt pe forum sau ca as fi degeaba. Tu nici macar nu sti cum eram cand am intrat prima data pe forum si habar nu ai daca si ce s-a schimbat in mine de atunci...Dar cum sa sti?! Doar pe tine nu te intereseaza decat sa ne arati cat de mare crestin esti si cum le sti tu pe toate si restul vorbesc prostii.

Fa numai o comparatie intre felul in care vorbesti tu cu oamenii si felul in care vorbeste iuliu46, asta asa numai sa vezi ca unii au mai mult bun simt decat altii; unii explica frumos si asa proaste cum sunt, respecta opiniile celorlalti, in schimb tu dai vina pe prieteni sectari si faci aluzii la fel de fel de lucruri.

Iuliu, eu chiar cred ca Dumnezeu e bun si ca trebuie sa luam exemplul lui Iisus in bunatate si iubire. Asta nu inseamna ca trebuie sate traduiesti sa fi bun, sa ii ajuti pe altii, sa dai la altii, dar sa te ajuti si pe tine?
Ne poate fi bine si faa conturi de zeci de mii de euro in banca, ne poate fi bine si fara vile si masini, ne poate fi bine fara lux, iar daca ai e bine sa dai; oricum nu iei nimic cu tine din viata asta cand mergi in viata de apoi; toate raman aici. Dar MIE mi se pare important cat esti aici sa incerci macar sa faci ceva si pentru familia si copiii tai, sa ii ajuti, pentru ca Dumnezeu ni-I da nu ca sa ne batem joc de ei, ci ca sa ii crestem, educam, ajutam si sa ii ocrotim cat si cum putem mai bine.

Dragos, stai linistit ca nu-s chiar asa ocupata sa imi fie mie bine aici; pe langa mine sunt si persoane mai importante, ca de exemplu sot si parinti, rude si prieteni.
Daca tot ai vazut dovezile, de ce nu mi le spui si mie, care in prostia mea chiar nu le vad sau poate chiar le ignor poate chiar fara sa imi dau seama? Daca incepi sa zici ceva, de ce nu dezvolti, sa stie si altii? Nu toti suntem la fel de inalti pe "scara" induhovnicirii; eu sunt undeva la minus spre zero si nu ma supar daca dezvoltati ideile, cei care stiu mai mult decat mine, atata timp cat nu o faceti ironic sau sarcastic, atata timp cat chiar vreti a dati o vorba de ajutor.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Subiect închis