Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.03.2009, 19:58:55
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de avocatulcluj Vezi mesajul
te rog mult sa nu ne mai faci eretici.asa te invata sfinta scriptura
.
domnul sa te binecuvinteze
Mai omule, noi suntem un neam ortodox (sau am fost, cel putin pana a venit "grisuletul si laptisorul" de la sectari cand sau dus fiecare acolo unde a primit mai mult, iar apoi au uitat sa mai revina inapoi, MARE NOROC ATI AVUT CU REGIMUL CEAUSESC CA DUPA DESFIINTARE ATI AVUT NOROC CA ATI VENIT CU DARURI SI ATI PRINS TEREN, amu nu mai tine ci va folositi de cuvinte precum :ortodocsii sunt betivi, curvari, hoti,criminali etc.lasa va va resplati Domnu!!!).

Avem cu ce ne mandri noi ortodocsii ca am avut domnitori care au stiut sa pastreze legatura cu Dumnezeu, au aparat CREDINTA SI NEAMUL pana la moarte:vezi sfarsitul vietii lui Constantin Brancoveanu si a fiilor lui,.(nu era sectar).Despre altii nici ca mai vb.

Au fost personalitati care au adus tiparul pe pamantul patriei noastre(nu a venit din America si nu a fost adus de pastori), iar primele carti au fost Biblia, si cartile de cult...nicidecum scrierile E.G.WHITE.

Am avut cine sa ne invete carte, si aici amintesc pe cel care a desfiintat analfabetismul romanilor din Transilvania, pe Mitropolitul Andrei Saguna (nu era pastor).

Nu mai vorbesc de cei care au pus bazele primelor SPITALE si primelor AZILE pt bolnavi si batrani. Cerceteaza si istoria sa vezi ce viata duceau romanii, IAR ACUM IATA RASPLATA OSTENELILOR , FUGA DE CREDINTA STRAMOSEASCA.

VA INTREB ,DACA AR TRAI DOMNITORII NOSTRI ACUM SI AR VEDEA CA O PARTE DIN REPREZENTATII POPORULUI RO FUG LA SECTARISM CE AR SPUNE OARE?

Poporul roman nu traieste cu poezii si nici cu cantece...

RUSINE CELOR CARE NU-SI CUNOSC ISTORIA!!!
  #62  
Vechi 30.03.2009, 20:13:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Experiența dobândită de cealaltă parte a "baricadei" m-a determinat să nu intru în detalii biblice în polemica cu neoprotestanții postcreștini, de orice orientare ar fi ei. Ei se consideră experți, au la dispoziție instituții de învățământ superior de specialitate unde învață schemele polemice adaptate după caz. Poate ați observat că s-a făcut la un moment dat referire la "antropologia biblică" și la texte în original. Acestea sunt doar simple anexe retorice ale discursului neoprotestant și sunt destui oameni onești printre ei care recunosc asta. Să nu vă faceți iluzii că la ei curge numai lapte și miere și trăiesc într-o pace desăvârșită, așa cum susțin peste tot. Luptele interne și divizările nesfârșite sunt aspecte pe care se străduiesc să le ascundă cu grijă pentru a nu fi afectată "mărturia" adică prozelitismul prin imagine. Ecleziologia volatilă și absența rădăcinilor apostolice fac din interpretarea subiectivă a Scripturilor singurul criteriu pentru autojustificare. De cele mai multe ori ei se cred mai deștepți decât cele două milenii de experiență acumulată de Biserică .
Desigur, credința ortodoxă poate fi apărată și pe temeiul strict al textelor canonice dar asta presupune o discuție nesfârșită asupra căreia planează permanent spectrul solipsismului. Cunoscânu-i destul de bine, pot să afirm că niciodată nu vor recunoaște public că sunt în dificultate chiar dacă în sinea lor apar dubii. Ei gândesc și trăiesc într-o mare minciună cu multiple fețe dar au fost condiționați să creadă că sunt în posesia adevărului. Sunt atât de blocați în propria ideologie încât se consideră rătăciți ei între ei. În afară de baptiști, penticostali și creștini după evanghelie (ăștia își mai dau o șansă unii altora, nu se combat reciproc pe față ci doar pe la spate), nu au nicio legătură unii cu alții. De exemplu un adventist e considerat sectar de către un baptist, iar așazișii martori ai lui iehova sunt respinși în bloc de către toți deși, culmea, au o istorie comună de împărțit.
Pentru a-i combate eficient cred că trebuie să ne vedem și noi păcatele. Adeseori comunitățile noastre nu acordă atenția plină de iubire fiecărui mădular în parte. Avem multe de rezolvat în ograda noastră proprie. Să-i lăsăm pe alții să-și vadă de ale lor și să ne concentrăm asupra talanților încredințați nouă de către Domnul Cel în Treime lăudat.
  #63  
Vechi 30.03.2009, 21:22:51
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Că sfinții intervin pentru oameni și după moartea lor o spune clar Biblia:

Apoc.6. 9-10 "[COLOR=red]sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ[/COLOR]?"

Apoc.8.3 “Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu [COLOR=red]rugăciunile tuturor sfinților[/COLOR], pe altarul de aur dinaintea tronului, Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu [COLOR=red]rugăciunile sfinților[/COLOR]. ”.
Iuda 1.3 "am nevoie să vă scriu și să vă îndemn ca să luptați pentru credința dată sfinților, odată pentru totdeauna."

Apostol Pavel scrie efesenilor: Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu (Ef. 2, 19). Așadar, ca pe niște prieteni ai lui Dumnezeu și casnici ai Lui îi cinstim (venerăm) pe sfinți. Încă mai știm că sfinții sunt preaslăviți de Dumnezeu în Ceruri (Luca 20, 36). Sfinții vor judeca lumea (I Cor. 6, 2; Matei 19, 28; Evrei 12, 22–23). Sfinții, încă pe pământ fiind, aveau darul proorociei (III Regi 14, 1–17; proorocia lui Elisei asupra lui Ghiezi, 4 Regi 5, 25–27). Sfinții, încă în viața aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac. 20, 7); Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor ș.a.

Ce spune sfânta fecioară Maria imediat după Buna Vestire?
Luca 1.48 “iată, de acum mă vor ferici toate generațiile”.

De asemenea, în Vechiul Testament este scris: "Iov, robul Meu, se va ruga pentru voi, că de n-aș fi primit eu fața lui și de n-ar fi pentru el, v-aș fi pierdut pe voi, pentru că nu ați grăit adevărat asupra robului meu, Iov "(Iov 42, 8).

O minune săvârștiă de moaștele unui sfânt:
4 Regi 13.21 sau (2 Reg biblia sectanților) "Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale."

Acum, mai e o falsă problemă pe care sectanții o ridică frecvent, prin proasta interpretare a unor versete.

Ei mai spun: "Scriptura ne arată că sfinții și îngerii resping închinarea față de ei, spre a nu fi știrbită și umbrită închinarea față de Dumnezeu căruia Singur I se cuvine cinste deosebită și închinare.
"Și când a fost să intre Petru, Corneliu ieșindu-i înainte, a căzut la picioarele lui și i s-a închinat. Dar Petru l-a ridicat și i-a zis: Scoală-te, că și eu sunt om (Fapte 10, 25–26). Iar despre Pavel și Varnava: Iar preotul lui Zeus, al cărui templu era înaintea cetății, aducând la porți tauri și cununi, voia să le aducă jertfă împreună cu mulțimile. Și auzind Apostolii Pavel și Varnava, și-au rupt veșmintele, au sărit în mulțime și au strigat: O, bărbaților, de ce faceți acestea? Doar și noi suntem oameni, asemenea pătimitori ca voi"… (Fapte 14, 13–15).
Asemenea se întâmplă și cu îngerii, cum este de pildă îngerul care i-a făcut Apostolului Ioan descoperirile din Apocalipsă: Și am căzut înaintea picioarelor lui, ca să mă închin lui. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Sunt împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, care au mărturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închină-te, căci mărturia lui Iisus este duhul proorociei (Apoc. 19, 10). Iar altă dată: Și eu, Ioan, sunt cel ce am văzut și am auzit acestea, iar când am auzit și am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! [COLOR=red]Deci atât sfinții, cât și îngerii refuză orice închinăciune ce li se aduce, știind că ea se cuvine numai lui Dumnezeu[/COLOR]".

Asta spun ei. Acum să vedem care e adevărul:

În Faptele Apostolilor, (10, 25–26), Apostolul Petru respinge închinarea ce i-a adus-o Corneliu, sub cuvânt că el este om, deoarece Corneliu îl socotise că este mai mult ca om, adică zeu. Sutașul roman era familiarizat cu noțiunea de zei, ca unul ce fusese păgân. Deci, socotind pe Petru ca pe un trimis al lui Dumnezeu, el era foarte înclinat a-l socoti ca zeu, sau în cel mai rău caz ca pe un om superior celorlalți oameni sau semizeu, căruia i se cuvenea nu venerare, ci adorare, ca zeilor, ceea ce Petru a refuzat să i se aducă.
În citatul din Faptele Apostolilor (14, 13–15), Pavel și Varnava resping închinarea ce li s-a adus, pentru același motiv ca și mai sus, căci erau socotiți ca zei și li s-a adus adorare, nu venerare. Contextul ne spune clar că locuitorii pământului din Listra, uimiți de minunea vindecării ologului din naștere de către Pavel, în văzul tuturor au strigat: Zeii, luând asemănare omenească, s-au pogorât la noi. Și ziceau de Varnava că este Zeus, iar de Pavel că este Hermes, de vreme ce era «purtătorul cuvântului» (Fapte 14, 8–12). Astfel, este lesne de înțeles refuzul apostolilor de a fi adorați ca niște zei, de vreme ce ei tocmai împotriva zeilor predicau întoarcerea la Unicul Dumnezeu (Fapte 14, 15–17). Și vorbind acestea, de abia au domolit mulțimile ca să nu le aducă jertfe (Fapte 14, 18), se spune în continuare.
În al treilea citat (Apoc. 19, 10), îngerul descoperitor al vedeniilor apocaliptice respinge închinarea ce i-a adus-o Apostolul și Evanghelistul Ioan. Respingerea este motivată: Sunt împreună-slujitor cu tine…, adică sunt egal cu tine, ca slujitor al lui Dumnezeu, cum ești și tu, deci suntem în raporturi de egalitate și nu se cuvine să primesc de la tine închinare, mai cu seamă că și tu ești aici, nu în trup, ci în «duh» (Apoc. 1, 10), adică în stare îngerească; și în plus, și tu ca mine ești în «duhul proorociei», care constă în a mărturisi pe Iisus. Al doilea motiv al refuzului este exprimat în cuvintele: «Lui Dumnezeu te închină». Dumnezeu era de față și îngerul descoperitor I-ar fi adus o jignire dacă ar fi primit pentru sine, chiar în fața lui Dumnezeu, închinare de la Ioan.
Chiar și între oameni este jignitor a respecta prea mult pe un înalt slujitor al unui conducător de țară, când acel conducător este de fața. Totdeauna, toată atenția și toată cinstea se îndreaptă către cel ce este mai marele tuturor, atunci când el este prezent. Dar aceasta nu înseamnă că cei din jurul lui nu ar fi și oameni de cinste.
În citatul din urmă (Apoc. 22, 8–9), de asemenea, îngerul exprimă chiar mai limpede decât în citatul dintâi, egalitatea sa cu Apostolul Ioan și necuviința ce ar face-o primindu-i închinarea.
Astfel, în toate citatele de mai sus, invocate de sectari, în motivarea învățăturilor lor greșite, refuzul sfinților și al îngerilor de a li se aduce închinare, își are explicație proprie și particulară: Apostolii Petru, Pavel și Varnava au refuzat a li se aduce adorarea ca unor zei, iar nu cinstirea sau venerarea pe care sfinții o primesc. Iar îngerul descoperitor a respins închinarea lui Ioan, pentru egalitatea pe care o avea cu el, ca împreună-slujitor al lui Dumnezeu.
Însă în ce privește cinstirea și venerarea pe care oamenii o aduc sfinților și îngerilor lui Dumnezeu, acestea sunt primite de ei, după cum se poate vedea, în diferite locuri ale dumnezeieștii Scripturi. Un prim exemplu se poate vedea atunci când al treilea căpitan trimis de împăratul Ohozia, cu cei cincizeci de oameni ai lui, a îngenunchiat înaintea lui Ilie și s-a rugat lui și a grăit către el și a zis: Omule al lui Dumnezeu, caută cu ochi milostivi la sufletul meu și la sufletele robilor tăi, acestor cincizeci (IV Regi 1, 13). Și iarăși: …feciorii proorocilor cei din Ierihon… au venit înaintea lui Elisei și s-au închinat lui până la pământ (IV Regi 2, 15 sau 2 Imp Biblia sectantilor). Și iarăși: Atunci împăratul Nabucodonosor a căzut pe fața sa și s-a închinat lui Daniel (Daniel 2, 46). Și iarăși, vedem că Balaam plecându-se cu fața sa, s-a închinat… îngerului Domnului (Num. 22, 31).
Iarăși vedem că îngerul Domnului a primit închinare de la Iosua, care a căzut cu fața la pământ și i s-a închinat (Iosua 5, 14–15). Îngerii au primit închinare de la Lot (Fac. 19, 1). Îngerul Domnului a primit închinare de la Manoe și femeia lui, care i s-a închinat lui până la pământ, iar îngerul Domnului s-a înălțat cu para focului de pe jertfelnic (Jud. 13, 18–21). Îngerul Domnului a primit închinare de la David și de la bătrânii poporului (I Cronici 21, 16–18). Îngerul Domnului a primit închinare de la Daniel proorocul (Daniel 8, 18; 10, 9–15)
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #64  
Vechi 30.03.2009, 21:25:18
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Oare?

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Penticostalii sunt eretici, as indrazni sa spun chiar mai eretici decat catolici. Mergi la un duhovnic ortodox (dintr-o manastire sau mirean) si te va invata sa te rogi.

Roaga-te cu sinceritate lui Dumnezeu si iti va da un duhovnic bun. Nimeni nu este parasit si uitat inaintera lui Dumnezeu.

Bogdan.
Sunt catolicii eretici?eu cred ca nu sunt si ca sunt la limita.
Grecii sustin acest lucru dar din ce am inteles eu, avem 17 puncte comune cu ei...
  #65  
Vechi 30.03.2009, 22:04:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Pai nu ti s-a aratat limpede cugetătorule, ca sfinții pot sa mijloceasca si dacă trăiesc si dacă au trecut in cealaltă viață, adică erau decedați?

Apoc.6. 9-10 "[COLOR=#ff0000]sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ[/COLOR]?"


O minune săvârștiă de moaștele unui sfânt:
4 Regi 13.21 sau (2 Reg biblia sectanților) "Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale."

Păi a mințit Hristos când a spus ?
Ioan 8.51
Adevărat, adevărat zic vouă: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, [COLOR=red]nu va vedea moartea în vea[/COLOR]c.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #66  
Vechi 31.03.2009, 00:17:11
ndnioan ndnioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 2
Implicit Pentru a-i combate eficient ...

"(...) Pentru a-i combate eficient cred că trebuie să ne vedem și noi păcatele. Adeseori comunitățile noastre nu acordă atenția plină de iubire fiecărui mădular în parte. Avem multe de rezolvat în ograda noastră proprie. Să-i lăsăm pe alții să-și vadă de ale lor și să ne concentrăm asupra talanților încredințați nouă de către Domnul Cel în Treime lăudat."
Subscriu întru aproape tot...
  #67  
Vechi 31.03.2009, 00:36:04
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ndnioan Vezi mesajul
"(...) Pentru a-i combate eficient cred că trebuie să ne vedem și noi păcatele. Adeseori comunitățile noastre nu acordă atenția plină de iubire fiecărui mădular în parte. Avem multe de rezolvat în ograda noastră proprie. Să-i lăsăm pe alții să-și vadă de ale lor și să ne concentrăm asupra talanților încredințați nouă de către Domnul Cel în Treime lăudat."
Subscriu întru aproape tot...
Mantuitorul nostru Hristos atunci cand a propovaduit Evanghelia nu a facut-o doar celor 12 Apostoli ; a mers in toata Palestina cu Apostolii Sai inconjurat de multime multa de oamenii, cu totii erau fascinati de invatatura si minunile Sale, DAR NU TOTI L-AU URMAT INDEAPROAPE.
Intreb , OARE INTRE CEI CARE STRIGAU Rastigneste-L, rastigneste-L, nu se aflau persone care in urma cu o saptamana strigau OSANA, OSANA...???? Pavel nu i-a miscat sufleteste pe cei din Areopag iar atunci cand a vb. de inviere s-au retras....???putem continua cu exemple din Biblie..
Ce atentie sa le dam, daca nu le place ortodoxia, daca sau saturat sunt liberi ca si IUDA, usa e deschisa, ...''daca'' voieste cineva sa vina dupa mine...''daca'' vrei sa intri in viata...ei, daca vrei sa fii crestin ortodox esti liber sa o faci...acest "daca" spune multe..
Ce nu intelege nimeni, sau nu vrea sa inteleaga este ca in Biblie este un verset care spune
cam asa: larga si usoara este calea care duce la pierzare, si STRAMTA si grea e aceea care duce la mantuire...N-A, VAZUT PE NIMENI VREODATA COMENTAND UN ASTFEL DE VERSET...
  #68  
Vechi 31.03.2009, 00:45:06
ndnioan ndnioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Mesaje: 2
Unhappy Pentru a-i combate eficient ...

... dar, am vrut să întreb, pentru că nici pe mine nu mă iert de asta: chiar nu avem altceva de făcut decât să-i combatem pe ei? ... neapărat?... nu primează mărturisirea prin fapte? ... pare că nu mai avem timp să ne trăim viața, din pricina vieții pe care o ducem ...târâș, iertați, dar mărturisirea noastră nu mai aduce cu sine duhul evanghelic. Am urmărit postările la tema aceasta și atitudinea de înfruntare transpare aproape în toate... nu caut formulări savante, pentru că mă doare să simt peste tot țepii suspiciunii, ai autosuficienței, ai atotștiinței, ai competenței totale, ai referirii fără rest... ai în-depărtării! ...oare toți sânt profeți, oare toți - învățători... ?
  #69  
Vechi 31.03.2009, 01:29:32
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ndnioan Vezi mesajul
... dar, am vrut să întreb, pentru că nici pe mine nu mă iert de asta: chiar nu avem altceva de făcut decât să-i combatem pe ei? ... neapărat?... nu primează mărturisirea prin fapte? ... pare că nu mai avem timp să ne trăim viața, din pricina vieții pe care o ducem ...târâș, iertați, dar mărturisirea noastră nu mai aduce cu sine duhul evanghelic. Am urmărit postările la tema aceasta și atitudinea de înfruntare transpare aproape în toate... nu caut formulări savante, pentru că mă doare să simt peste tot țepii suspiciunii, ai autosuficienței, ai atotștiinței, ai competenței totale, ai referirii fără rest... ai în-depărtării! ...oare toți sânt profeți, oare toți - învățători... ?
La recomandarea unei persoane de pe forum am citit cartea INSETAND DUPA DUMNEZEU, unde autorul , fost adventist,care spunea la un moment dat ca acum el vede BIBLIA ca pe un IDOL pt. sectari....si c-am asa este. Vin si ne-o tot pune sub nas si ne spune cititi...cititi..., putem citi toata viata iar apoi sa TRAIM CU IMPRESIA ca D-zeu ne iubeste, ... ve putem confectiona din citatele BIBLIEI un D-zeu care sa ne faca voia, nu noi LUI...unul atat de bun incat sa ne zambeasac totdeauna....ASTA E DURERE.
Ma gandeam ca Sfintii Parinti atunci cand au inceput sa talcuiasca cartile Bibliei au POSTIT si sau RUGAT mult apoi s-au inceput de lucru...Sf. Ioan Hrisostom ,parca, atunci cand talcuia Epistolele Pauline insusi Pavel era cel care-i soptea la ureche ce avea de scris...bine Sf. P. au facut-o dupa multa osteneala, acum PASTORII VIN INTR-UN COSTUM CU O CRAVATA LA GAT si in functie de cultul din care face parte le spune din BIBLIE adeptilor cum ARATA D-zeu...
Vorbesc din Biblie de parca lor li s-ar fi adresat autorul direct, i-au pe citate incat daca nu cercetezi bine aspectele exterioare legate scrierea cartii II CREZI...au dreptate, n-am putea spune ca nu, dar daca te uiti la cate natii de sectari sunt si incepi si numeri ''dumnezeii confectionati'', ar trebui sa-ti de-a de gandit.Si paganii isi pot face dumnezeul lor...mai mult pe un forum satanist adeptii vb. de te uimeau...
NU INTELEG DE CE NU IAU ISTORIA SI MERG PE SIRUL EVENIMENTELOR , INCEPAND CU ANUL 2009 PANA LA ANUL 1, sa vada au istorie, ...cand le spui de deastea vin si spun :nu istoria te mantuieste, nu credinta ... atunci ne intrebam de ce nu-s una...
Oare atunci nu e biblia ca vitelul de aur??? iar acest vitel sa fie pt. ei dumnezeu lor, la altii cu cornite mai mici, la altii ciut,etc. insa sa fie pe placul lor!!!
  #70  
Vechi 31.03.2009, 01:37:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

În general, nu mă preocupă polemicile cu heterodocșii. Dar aici e un forum creștin ortodox nu un forum despre religii sau confesiuni religioase, prin urmare nu e un loc unde se face prozelitism. Nu știu câți orodocși intră pe forumurile lor de discuții (nici măcar nu știu dacă există așa ceva) să le combată lor credința. Nefiind nici noi desărvârșiți au mai fost și discuții mai aprinse, la limită. Credința nu se mărturisește cu întotdeauna cu politețuri.
În condiții normale, cel mai bun argument e viața sfințită dar asta nu se vede pe forum și de multe ori, nici în viața reală. Pe de altă parte nici aritmetica virtuțiilor nu e cea care dă măsura adevărului.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50