Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2010, 21:54:35
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este excrocherie!
Lumea se imprumuta pentru ca POATE si nu are de ales.
Cred ca cei care mor in datorii pina-n git tind sa o faca cu un zimbet pe buze, chiar rizind in drum spre ...
Romanul nostru constiincios inca nu intelege acest aspect insa ce poate fi mai frumos decit sa traiesti toata viata linistit intr-o casa frumoasa(care de altfel apartine bancii), platind rate minuscule, si sa mori la batrinete datorind sute de mii de euro :)).
Ti-am dat un exemplu de ce ai spus tu..
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.02.2010, 09:56:05
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Aoleu, mai era unu parca, care era asa de bun incat a zis sa-ti puna tronul mai sus...
Daca esti asa de bun de ce mai pierzi timpul pe aici? Ai nevoie de confirmare zilnica a superioritatii tale? Esti un fel de Narcis si noi suntem oglinda ta? Atunci esti plin de complexe si nu mai esti superior. Daca esti intradevar net superior, fa-ti un site/blog si indruma oamenii pe calea buna, fii un far! Dupa numarul celora care te vor urma iti vei da seama de valoarea ta.
din pacate in domeniul IT sunt destul de limitat, de aceea nu mi-am facut un blog, dar poate gasesc pe cineva dispus sa ma ajute si atunci o sa-ti urmez sfatul
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2010, 11:03:15
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

cati dintre noi cerem harului Duhului Sfant pt a intelege legea Domnului? despre ea vorbim si in acest thread,nu i asa? si atunci....crec,ca cel mai mare dar care l putem primi este smerenia si umilinta! find prima saptamana a postului ,zile de incercare duhovniceasca de "ispita" ,cred ca aici (unde nu ne doare) putem mai mult decat in viata ,sa fim mai iertatori cu ceilalti ,iertandu ne mai intai noua ..sfiala! asa cum am mai vazut pe acest forum,cand alti membrii dupa ceva rastimp ,s au umilit si infratit cu toti cei ce suntem rodul lucrarii Dumnezeiesti,au iertat si s au sfiit! pacea Domnului sa fie cu noi!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2010, 11:10:22
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cat despre datornici...cred ca depinde de circumstante, cum zicea cineva pe forum, daca datornicul ia cu gandul de a numai se achita de datorie, atunci cred ca va avea probleme cu mantuirea, insa daca datornicul datorita unor factori ce nu depinde 100% de el se afla in imposibilitatea de a plati, atunci cred ca nu va avea probleme cu mantuirea, desi e cam fortat exemplul cred ar trebui sa ne uitam la datornicul nemilostiv, care aflandu-se in imposibilitate de plata primeste totusi iertarea stapanului, fiind pedepsit pt comportarea sa ulterioara fata de aproapele sau care ii datora infima suma de 100 de dinari, incomparabila cu datoria sa de 10000 de talanti(cateva miliarde bune de euro, pe cand 100 de dinari ar veni vreo 10 salarii minime pe economie)...in final Dumnezeu stie. Am zis!
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2010, 11:14:11
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Eu cred ca datoriile imping oamenii la gesturi necugetate.Si aici este problema.Cati oameni nu vedem la televizor ca si-au pus capat zilelor ca nu au mai putut sa faca fata datoriilor,atunci isi iau viata si ajung direct in IAD.Deci nu exista mantuire pt care recurg la astfel de gesturi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 01:57:33
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 21:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 20:26:41
Credeti ca exista mantuire fara Hristos? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 57 22.02.2010 23:39:35
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29