Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2010, 21:51:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insula Madeira, un adevarat paradis turistic, a fost inundata de ploi incepand din decembrie, iar in ultimele doua saptamani s-au constatat alunecari de teren, cu victime omenesti. Masini luate de viitura si distruse. Oamenii spun ca au vazut moartea cu ochii.
Cu adevarat mania lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2010, 22:23:28
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Probabil ati auzit ca se spune ca Dumnezeu uraste pacatul dar il iubeste pe pacatos
Este fals acest lucru,este o nascocire a bisericii

Multi spun ca Isus Cristos este tot ce avem nevoie,NU! ,Isus Cristos este tot ce avem !

Majoritatea gandesc ca au o casa frumoasa,o sotie frumoasa,copii frumosi tot ce ne mai trebuie in viata asta e Isus ca sa capatam si Raiul.
NU! Isus nu este un accesoriu care-l atasezi vestimentatiei tale,si nu e un breloc de la cheile tale EL ESTE VIATA TA !!! fara El nu ai si nu esti nimic !

Dovada dragostei lui Dumnezeu pentru omenire este Isus,in afara acestui lucru nu ramane decat mania lui Dumnezeu peste noi

Multi vad pacatul ca ar fi o minora incalcare a unei legi,o greseala pardonabila...NU! pacatul este O OROARE in ochii lui Dumnezeu pentru ca Habacuc spune ca ochii lui Dumnezeu sunt atat de curati incat nu pot sa priveasca raul
"Ochii Tai sunt asa de curati,ca nu pot sa vada raul si nu poti sa privesti nelegiuirea! Cum ai putea privi tu pe cei misei si sa taci cand cel rau mananca pe cel mai neprihanit decat el?" (HABACUC 1:13)

Drept urmare pacatosul merita moartea si toata natura ii va multumi lui Dumnezeu ca a curatat pamantul de acel pacatos
Dar cum sa uitam totusi de pretiosul Sau dar catre noi pe Domnul Isus,care este scaparea noastra de aceasta manie

Ce as putea sa spun despre incidentele din Chile,este foarte posibil ca o pecete din cartea Apocalipsei sa fi inceput a fi rupta,repet foarte probabil dar nu 100%
Eu personal ma rog lui Dumnezeu sa nu mor din urmatoarele 3 cauze : atac de cord,accident de masina sau intr-un cutremur

Dumnezeu sa aiba mila de sufletele celor decedati acolo
Esti in deriva mare....ma scuzi ca te atac...da n-am teminat decat primele 2 fraze de citit ale tale ca mi-a trecut prin gand daca esti ortodoxa oare...si am vazut ca nu esti...spui si lucruri adevarate dar si niste aberatii..
Pai ca sa stii si tu:DUMNEZEU SI-A DARUIT SPRE MOARTE PE UNICUL SAU FIU PENTRU NOI...PACATOSII...CA NE IUBESTE CU MULT PESTE CAT MERITAM(poate nu meritam deloc).
Daca nu ne-ar fi iubit pe pacatosi era vai si amar de noi...asa avem o speranta
E tarziu ca s aii dau citate exacte din Biblie acu si nu le stiu pe de rost..dar stiu ca sunt...documenteaza-te....e vorba de ceva in genul ca Isus nu a venit sa vindece pe cel sanatos...ci pe cel bolnav(pacatosii) Doamne ajuta si tie!!!
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2010, 01:47:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

S-ar putea sa fie ceva si in Romania. In curand
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2010, 11:18:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Probabil ati auzit ca se spune ca Dumnezeu uraste pacatul dar il iubeste pe pacatos
Este fals acest lucru,este o nascocire a bisericii

Drept urmare pacatosul merita moartea si toata natura ii va multumi lui Dumnezeu ca a curatat pamantul de acel pacatos
Dumnezeu sa aiba mila de sufletele celor decedati acolo
aoleu,te bazezi pe scriptura cand vb?
vb de acel Dumnezeu care:"nu voiesc moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"
"nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi"???

daca ar fi precum zici tu de muult tot pamantul era pustiu, si nu mai auzei decat pasarele in vazduh.
tocmai acesta a fost scopul intruparii:ca CEL fara de pacat sa ridice din moarte pe cel pacatos:scriptura e clara si plina de astfel de exemple, trebuie doar sa citesti.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2010, 17:54:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Constat cu mirare că aceleași ciudățenii moderniste pe care le întâlnesc pe forumurile catolice le întâlnesc și pe forumurile ortodoxe. Astfel de fraze arată îndepărtare de tradiția dintotdeauna a Bisericii. Bineînțeles că Dumnezeu este cel Care pedepsește. Bineînțeles că pedeapsa Sa vine în urma păcatelor noastre, că nu e nedrept să pedepsească pe degeaba. Să nu confundăm pedeapsa și suferința cu răul. Pedeapsa este consecința păcatelor, dar nu vine automat după cum cred adepții Karmei-Yoga, ci e hotărâtă de Dumnezeu. El a făcut Potopul, El a ras Sodoma și Gomora, el i-a făcut pilaf pe amaleciți. Tot el va distruge Creația Sa și va da lumii chip cu totul nou.
Nu cred ca am incercat sa surprind doctrina catolica modernista, cred ca esti mult mai aproape de ea prin ceea ce ai spus. Vorbesti despre un Dumnezeu al evului mediu in care daca era jignit sau suparat se manifesta manios sau astepta satisfactia pentru ca sa acorde iertarea. Sa nu confundam pedagogia lui Dumnezeu in Vechiul Testament cu cea a Noului Testament. Iertare daca am suparat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2010, 18:21:17
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 23
Implicit nelamurire

cine i Habacuc???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2010, 18:23:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexeev Vezi mesajul
cine i Habacuc???
Avacum............................................ .............
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2010, 18:28:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa nu confundam pedagogia lui Dumnezeu in Vechiul Testament cu cea a Noului Testament. Iertare daca am suparat.
Nu, nu ați produs supărare, ci ați produs mirare. Spuneți că pedagogia lui Dumnezeu în Vechiul Testament este alta față de cea a Noului Testament ? Pe ce vă bazați ?

Ce trebuie să înțelegem când Mântuitorul spune "Vai de cetatea aceea !" ? Pentru ce este dat dărâmării Templul din Ierusalim, că nu a rămas nici "piatră peste piatră" ? Sau nu este adevăr de credință menținut și explicat în Noul Testament că Secerișul va veni în chip de urgie a lui Dumnezeu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.02.2010, 21:48:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pedagogia lui Dumnezeu in Vechiul Testament si in Noul Testament cunoaste anumite etape, asa cum un parinte se adreseaza copilului sau diferit in functie de etapele varstei, cum minunat spune Apostolul Pavel- "la inceput ne hranim cu lapte si cand crestem ne hranim cu bucate".
Partea a doua a postarii, nu stiu la ce te referi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.02.2010, 22:11:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pedagogia lui Dumnezeu in Vechiul Testament si in Noul Testament cunoaste anumite etape, asa cum un parinte se adreseaza copilului sau diferit in functie de etapele varstei, cum minunat spune Apostolul Pavel- "la inceput ne hranim cu lapte si cand crestem ne hranim cu bucate".
Apostolul se referă la etapele parcurse de fiecare dintre noi pentru întâlnirea cu Regele nostru, nu la etapele omenirii. E absolut evident din context. "V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari" le scrie Apostolul corintenilor. Eu (adică apostolul) v-am hrănit. Deci, se referă la urcușul duhovnicesc al oamenilor. Nu la vreun urcuș al omenirii, care nici nu există. Dimpotrivă, toată istoria, de la Geneză și până la Apocalipsă, e povestea unui coborâș neîntrerupt. Cristos S-a încarnat din "disperarea" lui Dumnezeu că oamenii sunt tot mai păcătoși și că soluțiile de până atunci, cu profeți inspirați, nu au avut efectul scontat și nu ca premiu oferit oamenilor pentru că ar fi atins vreun nivel la care meritau întâlnirea cu El. Dovadă e că oamenii L-au răstignit și pe Acela.

Citat:
Partea a doua a postarii, nu stiu la ce te referi?
La pedepse ale lui Dumnezeu prezente în Noul Testament.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mania orbeste ochii sufletului vicentiu68 Generalitati 34 03.08.2011 17:06:28