Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2010, 09:09:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că îngerii sunt una, extratereștrii alta. Îngerii sunt spirite pure, pe când extratereștrii, oricum ar fi imaginați (asemănători nouă sau altfel întocmiți) ar fi existențe dotate cu trup.

În altă ordine de idei, nu e deloc evident că îngerii gardieni sunt mereu alții pentru fiecare om. În principiu, misiunea unui înger gardian se termină la Judecată, după care ar putea foarte bine să preia alt suflet de om.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2010, 09:14:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred că îngerii sunt una, extratereștrii alta. Îngerii sunt spirite pure, pe când extratereștrii, oricum ar fi imaginați (asemănători nouă sau altfel întocmiți) ar fi existențe dotate cu trup.
Si eu cred la fel. Reciteste mai cu atentie versetele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2010, 10:55:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-am vazut nimic din ce ai postat sa sugereze existenta extraterestrilor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 11:00:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-am vazut nimic din ce ai postat sa sugereze existenta extraterestrilor.
Nici nu-i nevoie. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2010, 11:22:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este chiar atat de greu de crezut ca Dumnezeu a creat oameni doar pe pamant?
Crezi ca a "risipit" materia? Crezi ca are calcule gen cost - eficienta in crearea universului.
Ba eu chiar cred ca suntem doar noi!
Si jertfa lui Iisus Hristos intareste acest lucru.
Daca voia sa faca "economie" de materie, de ce nu s-a limitat la sistemul solar si stelele pe care le vedem pe cerul senin al noptii?
De ce a facut si celelalte stele, pe care nu le putem vedea decat cu telescoape foarte puternice?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2010, 11:28:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Tiger buddy , Nu s-a dovedit ca au existat dinozauri! Paleontologii (adica baietzii aia fara Dumnezeu) au zis ca dinozaurii au aparut acum 200 milioane de ani si au disparut acum 50 de milioane! Numai ca ei nu stiu ca Dumnezeu a facut lumea acum 7518 de ani , am o
POVESTIRE DESPRE CHIPUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS CEL NEFĂCUT DE MÂNĂ ȘI DESPRE ADUCEREA LUI DE LA EDESA ÎN CONSTANTINOPOL, iar la sfarshitul frumoasei povesti
e scris:

"Notă. Chipul cel nefăcut de mână al lui Hristos s-a adus din Edesa în Constantinopol în anul 6452 de la facerea lumii - după mărturia scriitorului de ani al Constantinopolului, Gheorghe Chedrinos -, adică în anul 944 de la întruparea lui Dumnezeu."

daca vrea cineva toata povestirea pot sa o postez imediat!

s-a demonstrat ca datarea cu Carbon 14 (care e bazata de fapt pe ipoteze si presupuneri) are valoare de adevar NUMAI pana in Maxim 2000 ani! La fel de contrafacute sunt si "navetele spatiale " cu omuletzii verzi cu tot, monstrul din Lochness , si omu' maimutza si Yety omu' de zapada ,DAR ca sa nu te dezamagesc total au existat URIASI!
in Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare e o rugaciune care spune :

"Te blestem pe tine cu Dumnezeu, care prin cuvânt toate le-a zidit; și cu Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul Lui cel unul născut, care mai înainte de veci negrăit și fără de patimă s-a născut dintr-Însul; cu cel ce a făcut făptura văzută și nevăzută și … A PIERDUT PE URIASII CEI NECUCERNICI, și turnul fărădelegilor l-a sfărâmat și pământul Sodomei și al Gomorei cu foc și cu pucioasă l-a ars și spre mărturie fumega fum nestins…”. apoi inainte de pototp au mai fost uriashi Facerea 6:3-7 .... si , nu stiu daca te satisface , dar a mai existat su un Sfant Cu Cap de Caine ! Sfantul Mucenic Hristofor!
Nu s-a dovedit ca au existat dinozauri? Dar milioanele de fosile gasite pana acum ce sunt?
Sau or fi si alea contrafacute?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2010, 01:59:04
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Undeva scrie ca omul este singura faptura facuta dupa chipul si asemanarea Lui..Exclude asta existenta extraterestilor?eu cred ca sustine indirect..poate ca noi intelegem ca Dumnezeu a facut lumea acum 7000 si ceva de ani la modul fizic..dar..poate ca nu este asa..poate ca informatiei i sa dat un alt sent in timp..si a fost preluata asa..poate se refera la faptul ca desi pamantul exista de mult..omul are gandire abstracta de foarte putin timp..cine stie??Este clar ca biblia stia lucruri generale..care stiinta le-a descoperit recent..de exemplu ca omul a fost facut ultimul..Cred ca problema este cum 'vedem'..cele scrise..poate sensul dat de noi nu este tocmai cel care trebuie..cine stie??
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2010, 03:31:56
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Stau si ma intreb..de ce noi..ortodocsii..radem si ii contestam pe catolici si pe Papa care au mentionat ca nu exclud existenta si a altor planete locuibile pe care Dumnezeu le-a creat,a vietii mai inteligente sau mai putin inteligente pe alte planete din acest Univers daca nu infinit,atunci foarte mare.Daca ne documentam mai bine aflam ca probabilitatea existentei unor forme de viata fie ele bacterii,fie ele insecte,fie ele animale inferioare sau superioare sau poate oameni este de peste 50%.Acum se fac studii pe niste anumite monstre luate de pe alte planete si se pare ca ar exista anumite bacterii pe alte planete.De ce nu e posibil ca Dumnezeu sa fi creat Universul cu foarte multe planete locuibile ,de ce nu e posibil ca nu numai noi sa fim Fii lui Dumnezeu?De ce dezaprobam si radem de mentiunea catolicilor?
Dar, la ce ne-ar folosi ca să știm???!!! Oare ne-am putea mântui noi mai ușor, sau ne-ar ajuta cu ceva la mântuirea noastră???!!! Și, dacă în Sfânta Scriptură nu scrie așa ceva, atunci...!!!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2010, 09:28:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Undeva scrie ca omul este singura faptura facuta dupa chipul si asemanarea Lui..Exclude asta existenta extraterestilor?eu cred ca sustine indirect..poate ca noi intelegem ca Dumnezeu a facut lumea acum 7000 si ceva de ani la modul fizic..dar..poate ca nu este asa..poate ca informatiei i sa dat un alt sent in timp..si a fost preluata asa..poate se refera la faptul ca desi pamantul exista de mult..omul are gandire abstracta de foarte putin timp..cine stie??Este clar ca biblia stia lucruri generale..care stiinta le-a descoperit recent..de exemplu ca omul a fost facut ultimul..Cred ca problema este cum 'vedem'..cele scrise..poate sensul dat de noi nu este tocmai cel care trebuie..cine stie??
Ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa doar pe noi. Asta nu exclude existenta extraterestrilor. In filmele SF extraterestrii nu prea seamana cu noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2010, 09:29:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timtimpui Vezi mesajul
Dar, la ce ne-ar folosi ca să știm???!!! Oare ne-am putea mântui noi mai ușor, sau ne-ar ajuta cu ceva la mântuirea noastră???!!! Și, dacă în Sfânta Scriptură nu scrie așa ceva, atunci...!!!
Chiar ar fi interesant de vazut care ar fi reactia bisericilor in cazul in care s-ar dovedi existenta extraterestrilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred intr-una Sfanta... MariaB Biserica Romano-Catolica 16 30.10.2014 13:01:11
"Cred intr-UNA" Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 7 14.05.2013 18:40:56
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Rog foarte mult ajutati-ma intr-o problema anonim30 Intrebari utilizatori 16 22.08.2010 21:03:39