Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2010, 21:08:57
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.Din bucuresti..dar m-as putea deplasa si prin tara 3 zile 4.Poate imi puteti recomanda o manastire unde pot fi cazata si unde pot si plati ca inteleg ca sunt niste costuri.Sunt botezata ortodox dar a fost alegerea parintilor si cred ca in fiecare religie voi gasi lucruri cu care nu sunt de acord..ideea e sa o gasesc pe cea careia ii apartin.Stiu ca nimeni nu ma va respinge dar nu as vrea o solutie de genul:"Dumnezeu te-a pedepsit pt ca...tine post n zile spune n rugaciuni pe zi si atat"(Nu a fost adresata bisericii ortodoxe presupun ca o pot intalni oriunde).Vreau pe cineva sa imi redea speranta,sa ma convinga ca mai exista bunatate si corectitudine in viata asta.Am 25 de ani si simt ca nu-mi mai gasesc locul aici..am ganduri negre.Am fost ambitioasa in a-mi pastra principiile oricat de greu mi-a fost,dar parca cu cat fac mai mult bine cu atat imi fac mai mult rau singura.Pana si parintii imi zic "Trezirea!!nu poti tu schimba lumea gandeste-te si la tine".Am ajuns sa-mi fie frica sa fiu lasata singura ca nu cumva sa ma sinucid.Ca concluzie cred ca ai dreptate un duhovnic ar fi mai bun
Iartare nuvreau sa par si nici sa fiu rautacios dar o vorba spune si spune bine ca parinti si neamurile nu tile alegi tu singura sint lucruri ce tile da Dumnezeu prin bunatatea lui cereasca si nu inteleg ca parinte de copii spun cum crezi tu ca un parinte stiind ca face un rau copiilor lui Ii boteaza ortodoxi sau la alte confesiuni nu pot crede cu nici un chip numai ca tu din ce am inteles eu ai cam neglijat biserica nu stii tu ca impartasirea cu scumpul si sfIntul trup si sInge a lui Hristos este vindecarea sufletului si a trupului nu uita ce a spus MIntuitorul cel ce voieste sa urmeze mie sa sa lepede de sine si sa ia crucea si sa vina dupa mine ,nu crucerucea grea da piatra sau de fer sau de lemn ce crucea dragostei a rabdari a iubirii de dumnezeu si de poruncile lui.
si ai mai zis ca nu eti deacord cu unele detalii sau cu rInduiala din biserica ortodoxa nu te rusina sa spui si sa primesti raspuns ca poate din multi ce sunt pe acest forum pe unul ai sa poti sal intelegi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2010, 21:18:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
Enumera te rog lucrurile care te deranjeaza si in care nu mai crezi la credinta Ortodoxa pentru a te intelege mai bine
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2010, 21:38:36
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Buna tuturor.Am neveoie de ajutor.Eu sunt botezata in biserica ortodoxa dar nu sunt de acord in totalitate cu religia ortodoxa..micile detalii care fac diferenta.Imi poate recomanda cineva un preot unde ma pot duce si-mi poate oferi calauzire spirituala,sa ma asculte sa-mi puna ideiile cap la cap si sa ma sfatuiasca spre o religie anume?Trec printr-o perioada foarte grea de 7 ani si as incerca si un preot ortodox dar vreau sa ma si inteleaga asa cum sunt nu sa fie fixat pe anumite ideei sau sa incerce sa ma converteasca.Par o persoana necredincioasa dar intotdeauna m-am gandit la binele altora intai si am facut ceea ce este corect.Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
daca un parinte te va invata ceva nu inseamna ca este fixat pe anumite ideei. primeste ce ti se va spune si fa intocmai. DACA AI AJUNS LA DOCTOR SA NU TE INTORCI NEVINDECATA. cu ajutorul lui DUMNEZEU vei razbate. din mesajul tau reiese multa deznadejde si mult pesimis. DUMNEZEU SA TE AIVE IN PAZA
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2010, 22:48:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Buna tuturor.Am neveoie de ajutor.Eu sunt botezata in biserica ortodoxa dar nu sunt de acord in totalitate cu religia ortodoxa..micile detalii care fac diferenta.Imi poate recomanda cineva un preot unde ma pot duce si-mi poate oferi calauzire spirituala,sa ma asculte sa-mi puna ideiile cap la cap si sa ma sfatuiasca spre o religie anume?Trec printr-o perioada foarte grea de 7 ani si as incerca si un preot ortodox dar vreau sa ma si inteleaga asa cum sunt nu sa fie fixat pe anumite ideei sau sa incerce sa ma converteasca.Par o persoana necredincioasa dar intotdeauna m-am gandit la binele altora intai si am facut ceea ce este corect.Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
Daca ai intrat intr-un forum crestin ortodox,nu cred ca vei putea gasi decat acest sfat,regaseste-te in ortodoxie.Acesta este si sfatul meu.Din pacate,nu stiu daca vei putea da peste un preot care sa te smulga din dilemele tale.Cred ca tu esti cea care trebuie sa decida.
Iti recomand conferinta lui Klaus Kenneth ,de joi 27 mai la Iasi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.05.2010, 23:54:34
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Buna tuturor.Am neveoie de ajutor.Eu sunt botezata in biserica ortodoxa dar nu sunt de acord in totalitate cu religia ortodoxa..micile detalii care fac diferenta.Imi poate recomanda cineva un preot unde ma pot duce si-mi poate oferi calauzire spirituala,sa ma asculte sa-mi puna ideiile cap la cap si sa ma sfatuiasca spre o religie anume?Trec printr-o perioada foarte grea de 7 ani si as incerca si un preot ortodox dar vreau sa ma si inteleaga asa cum sunt nu sa fie fixat pe anumite ideei sau sa incerce sa ma converteasca.Par o persoana necredincioasa dar intotdeauna m-am gandit la binele altora intai si am facut ceea ce este corect.Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
Imi pare rau ca esti atat de negajita... Si as incerca sa-ti dau si eu un sfat, doua, acolo. In locul tau eu as incepe prin a-mi schimba "culoarea". Din LadyinBlack mi-as zice Fatainalb. Apoi, as sta linistita la masa cu o foaie alba si un creion si as asterne pe hartie tot ce nu-mi place in jurul meu. Dar sa scri sincer, sincer, ca si cand numai tu vei citi ce scrie acolo. Sa spui tot, tot ce te supara.
Dupa aceea sa-ti scoti din mine orice alta religie. Biserica ortodoxa, este Biserica lui Hristor, adevarata si vie. Este TOT ce-si poate dori un om. Este biseica ta. Nu a fost o intamplare ca parintii te-au botezat ortdoxa.
Continua cu invatarea Juramantului de Credinta (Crezul) PE DE ROST! Invata psalmul 50 si 142, invata "Cuvine-sen cu adevarat........" . Tatal nostru sigur il sti. Si cu aceste "comori" in mintea ta sa te duci la un preot-duhovnic si-ti va spune el ce ai de facut in continuare. Si chiar in sila daca trebuie, faci cu hotarare ceea ce-ti va zice el. Ca stie ce zice,ca nu zice de la el. Preotii au har, toti, chiar daca tie iti par mai nu-stiu-cum... Lor de da Domnul Dumnezeu in gand ceea ce trebuie sa spuna fiilor duhovnicesti, ce sfaturi sa le dea.
Faptul ca esti o fata buna si cuminte este mare lucru. Nu-ti pierde vremea pe la alte biserici asa-zise crestine. Nu acolo gasesti Adevarul, orice ti s-ar spune, orice ti s-ar promite. Biserica Ortodoxa nu promite fericirea in viata aceasta, desi ai putea s-o gasesti. Aici vei ajunge la linistea adevarata doar aici gasesti Pacea. Biserica Ortodoxa iti arata Calea, Adevarul si Viata. Dar nu-ti promite extazul nici harisme si daruri.
Incearca si sa sti, ca rugaciunea staruitoare face MINUNI. Iti garantez. Nu stiu sa-ti recomand un preot bun. Toti sunt buni daca-i privesti cu ochi buni si cu incredere. Poate altcineva de pe forum iti va recomanda un duhovnic. Dar nu te ratacii prin alte biserici.
Dumnezeu sa te binecuvinteze, sa te lumineze si Maicuta Domnului sa te insoteasca in drumul tau spre Adevar.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2010, 00:15:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.Din bucuresti..dar m-as putea deplasa si prin tara 3 zile 4.Poate imi puteti recomanda o manastire unde pot fi cazata si unde pot si plati ca inteleg ca sunt niste costuri.Sunt botezata ortodox dar a fost alegerea parintilor si cred ca in fiecare religie voi gasi lucruri cu care nu sunt de acord..ideea e sa o gasesc pe cea careia ii apartin.Stiu ca nimeni nu ma va respinge dar nu as vrea o solutie de genul:"Dumnezeu te-a pedepsit pt ca...tine post n zile spune n rugaciuni pe zi si atat"(Nu a fost adresata bisericii ortodoxe presupun ca o pot intalni oriunde).Vreau pe cineva sa imi redea speranta,sa ma convinga ca mai exista bunatate si corectitudine in viata asta.Am 25 de ani si simt ca nu-mi mai gasesc locul aici..am ganduri negre.Am fost ambitioasa in a-mi pastra principiile oricat de greu mi-a fost,dar parca cu cat fac mai mult bine cu atat imi fac mai mult rau singura.Pana si parintii imi zic "Trezirea!!nu poti tu schimba lumea gandeste-te si la tine".Am ajuns sa-mi fie frica sa fiu lasata singura ca nu cumva sa ma sinucid.Ca concluzie cred ca ai dreptate un duhovnic ar fi mai bun
Dacă sunteți din București, e foarte simplu: din cauza mărimii sale, în București puteți găsi preoți buni. De exemplu, preotul ortodox de la o bisericuță de pe strada Ion Tuculescu (de unde începe cartierul Titan) este un om minunat, care pe mulți i-a ajutat și niciodată nu a făcut paradă cu acest lucru. Retragerile de câteva zile la mănăstire sunt bune foarte, dar ideea este să găsiți un preot în aceeași localitate, nu pe coclauri.
Mai îngrijorătoare mi se pare afirmația că "în fiecare religie voi găsi lucruri cu care nu sunt de acord", care sugerează o înclinație spre păcatul mândriei. Este evident (scrie limpede în Biblie) că Isus a înființat o singură religie și o singură Biserică, pe care o asistă neîncetat. Care e acea Biserică ? Ei, aici e adevărat, opiniile diverg. Este chemarea fiecăruia să cerceteze, lăsându-se condus de acea voce a lui Dumnezeu în sufletul nostru căreia îi mai spunem și "conștiință". Odată găsită însă, față de Biserică se cuvine să avem respect filial: ea ne este Maică și Învățătoare și fără greșeală ne învață credința și ce trebuie să facem ca să ne atingem scopul pentru care am fost creați. Când este un anumit aspect care depășește priceperea noastră, vom numi acest ceva "dificultate" și nu "materie cu care nu sunt de acord" și vom face ceea ce facem de obicei când nu pricepem ceva: cercetăm scrieri și stăm de vorbă cu cei care au experiență și ne așteptăm să știe mai multe.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2010, 01:51:13
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Da, ai nvoie de cineva cu care sa vorbesti. Un duhovnic ar fi ideal, numai sa fie intelegator si milos. In nici un caz nu vei gasi vreunul care sa-ti recomande alta religie, atat timp cat au fost invatati ca numai in BO exista mantuire. Pana il vei gasi , insa, incearca sa te mangai cu cuvintele Domnului pe care le poti gasi in Biblie, Noul Testament:

"Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară" Ioan 6:37

"Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște." Ioan 15:18, 19

"Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică" Ioan 3: 16

"Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura." Matei 5:4-6

Incearca sa citesti Evanghelia lui Ioan, meditand adanc la cea ce citesti. Este deosebit de frumos scrisa si e o mangaiere pentru cei ce o citesc. Te va ajuta sigur.
HRISTOS A ÎNVIAT! Îmi cer iertare dacă o să fiu puțin mai "aspru", dar de ce nu i-ați spus NIMIC de Măicuța Domnului, de Sf. Nectarie, de Sf. Nicolae..., și de mulți alți Sfinți foarte apropiați și mângâietori, sigur că TOȚI sunt apropiați..., dar pe unii îi simțim mai mult, ci numai v-ați oprit doar la Sf. Scriptură! Nu cumva acest forum se numește "Creștin ORTODOX"?! Doamne ajută și Măicuța Domnului să ne miluiască pe toți.
__________________
un păcătos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Regatul Romania?o alegere pierduta sau furata? iulyaan Generalitati 106 25.06.2012 05:24:13