Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.07.2010, 17:17:56
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Dragule eu niciodata nu fac afirmatii gratuite, eu am cam terminat Teologia unde am trait si am vazut multe si detoate pentru toti...si daca pe atunci era ce era, acum am auzit ca e si mai si...daca tu crezi ca merita sa intram in amanunte eu nu am retineri...vrei sa smintesti lumea pe aici, te rog fa-o...intreaba-ma si te lamuresc cam cati analfabeti ies din aceasta facultate si cati din fostii mei colegi la ora actuala sunt slujitori traitori si cati sunt cu "burta"...mentionez ca in acele vremuri erau ca paiul, acum s-a umflat paiul...deh!!! sunt prea multe alimente cu E-uri, ce sa facem!?!
Cam cati analfabeti ies anual din facultatea de Teologie?
Cati dintre fostii tai colegi au burta?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.07.2010, 19:28:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ma gandeam acum citind postarea ta...ce trebuie sa fac? Sa incep sa lingusesc lumea ca sa fie multumita, sa mint, sa ma prefac ca sa fac placere celor din jur dandu-le raspunsul pe care si-l doresc?

Nu draga...eu nu menajez pe nimeni, nici macar pe mine. Teologia nu e joaca, hai sa mergem acolo ca tot se intra cu 5 si cu chiu cu vai o duc asa pana o termin, odata terminata cu patalamaua la mana vad eu cum fac si primesc hirotonia si gata uite-ma popa in nu stiu ce sat unde am eu grija sa fac numai ce-mi trece prin caciula...de ce sa fim bucurosi ca se duc baietii la Teologie daca nu au nici o legatura cu asta?
Nu cantitatea conteaza, ci calitatea...

Hai sa mearga toata lumea care merge la Biserica sa faca teologia si sa fie preoti...daca tot suntem credinciosi de ce sa nu si slujim??? Care-i problema?
Tinarul de mai sus a cerut o lamurire pentru scoala si nu lumea de pe forum,tu incerci sa lumresti ca teologii sint niste prosti tu ai urcat pe tronul lui Hristos si judeci pe cei cu burta mare si pe cei cu note mici. Nu prea suni a o buna credincioasa(s)iti birfesti colegii si la urma urmei un preot sa asculte spovedania nu cred ca ii trebuie multa mate si fizica, hai sa fim seriosi.
Pace intre oameni si buna voire.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.07.2010, 19:48:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Cam cati analfabeti ies anual din facultatea de Teologie?
Cati dintre fostii tai colegi au burta?
Iubirea are dreptate!
Adevarul este ca este o rusine ca preot sa fi umflat cu pompa si sa ai burta si nu spune multe despre duhovnicia ta!..intr-un cuvint sa te manifesti FARA MASURA!

ma uti la unii catolici si ma minunez cum de reusesc sa ramina intr-o forma fizica de-a dreptul exemplara. Oare de ce ei reusesc sa trateze Templul lui DUmnezeu cu acelasi respect, consideratie si seriozitate ca si aspectul duhovnicesc si mental( citesc mult, cunoasc limbi straine, cunoasc clasicii, asculta muzica buna)?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.07.2010, 19:53:42
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra: Cum pot face sa intru si eu la un liceu Teologic, sunt un baiat bun si vreau cu adevarat sa intru la un asemenea liceu. Drept spun ca la scoala nu prea invat, am note de 5 de 6 de 7, mai am si mai mari. Sunt clasa aVIII-a si am venit sa ma interesez ce trebuie sa fac inainte, unde sa ma duc, cum sa fac ?
Domnul Dumnezeu cu noi cu toti !
seminarul teoloc din constanta este foarte accesibil pentru tine.internatul este foarte ieftin si de calitate iar cladirea este reabilitata eu stiu pentru ca invat acolo daca vrei si alte detalii lasi un email pe adresa pavel_vici@yahoo.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2010, 20:40:27
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Voua nu v a placut de parintele analfabet care a rugat o pe Sfanta Scihmbare la Fata sa i daruiasca ceva de trebuinta si a dobandit ce a cerut ? Asa oricare dintre noi, smerenie de am avea si iubire si credinta si de am face rugaciune la Maica Domnului la miezul noptii, Paraclisul Maicii Domnului si Acoperamantul Maicii Domnului si altele, ne poate indrepta Dumnezeu sa avem parte de un preot adevarat care sa ne creasca duhovniceste...
Pacat ca nu ii apreciem pe aceia dintre noi care cauta in mod activ sa si creasca responsabilitatea... cred ca ar avea nevoie de o recunoastere speciala, pentru ca incepem sa avem nevoie de astfel de oameni mai mult decat de aer...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2010, 20:43:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Cam cati analfabeti ies anual din facultatea de Teologie?
Cati dintre fostii tai colegi au burta?
Eu am terminat Teologia in Bucuresti, cand eu am dat admitere am dat 7 examene cu tot cu cele eliminatorii ca veneam de la un liceu laic (acum se dau doar doua examene ca sunt mai destepti). La sectia mea erau 7-8 candidati pe loc.
Atunci era sectia de litere (limba romana, engleza, franceza si germana), asistenta sociala si pastorala...in total cam 400-500 locuri (asta doar in anul meu). Proportia de analfabeti era cam de 85% iar de persoane care nu aveau legatura cu facultatea era de 95%.

Dupa ani s-a intamplat sa-mi mai revad fostii colegi cu diverse ocazii sau pur si simplu intamplator....am fost socata sa vad efectiv niste popi de tara umflati cu pompa, rosii la fata, unii m-au salutat de la distanta ca sa auda toata lumea "ce faci sorooo???" iar altii s-au facut ca nu ma vad, probabil de jena...hidos!!!

Asta este din pacate, Teologia scoate popi pe banda rulanta, ca sa fie...

P.S
Si ca sa fie si mai interesant imi aduc aminte ca in primul an de facultate cand am participat la prima repetitie la cor pentru colinde cu pr. Moldoveanu, am avut ocazia sa ma intalnesc cu studenti din toti anii si atunci cand intrau fiecare in amfiteatru am putut sa-i vad mai bine. Dintre toti tin minte ca la un moment dat a intrat un baiat cu barba, la locul lui, sfios care efectiv isi vedea de treaba lui, comparativ cu altii care se dadeau smecherasi.
De-a lungul celor 4 ani de facultate l-am intalnit adesea pe acel baiat si il admiram pentru personalitatea lui...nu-l vedeai in gasti, era studios, il mai intalneam in biblioteca si chiar ma gandeam: uite ca exista unul cu vocatie...etc. Niciodata nu am discutat cu el, doar il admiram de la distanta. In final dupa ani de zile de cand am terminat facultatea am avut ocazia sa-l reintalnesc exact cand a fost calugarit la o episcopie. Atunci am vorbit cu el pentru ca era insotit de o fosta colega de facultate care ii era prietena. Eu pe atunci eram in manastire. Cand mi-a spus ca nu a stat nici o zi in manastire si ca respectivul episcop ii era prieten am ramas socata...desigur ca nici nu urma sa mearga in vreo manastire, el avea o misiune speciala...cica.
In fine mi s-a parut foarte dubios dupa felul cum vorbea, tonalitatea vocala, gesturi...dar pana la urma am zis ca mi s-o parea mie...insa nu mi s-a parut. Am aflat mai tarziu...este homosexual...slujeste si la ora actuala, are niste gesturi si niste cuvinte atat de pioase ca mie mi se face o mare greata...stiu exact unde slujeste ca am fost special sa vad minunea cu ochii mei...

Deci...mai vrei? mai am astfel de povesti, poate si mai cutremuratoare...dar, daca vrei am si povesti cu adevarat minunate despre alti colegi...dar din pacate aceste povesti sunt mult mai putine.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2010, 20:57:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Proportia de analfabeti era cam de 85% iar de persoane care nu aveau legatura cu facultatea era de 95%.

In final dupa ani de zile de cand am terminat facultatea am avut ocazia sa-l reintalnesc exact cand a fost calugarit la o episcopie.
Am aflat mai tarziu...este homosexual...slujeste si la ora actuala, are niste gesturi si niste cuvinte atat de pioase ca mie mi se face o mare greata...stiu exact unde slujeste ca am fost special sa vad minunea cu ochii mei...

Deci...mai vrei? mai am astfel de povesti, poate si mai cutremuratoare...
O recomandare din partea preotului Paisie Olaru: "Sa nu spui tot ce stii!..." Spune ceva care zideste cititorul.

Iar acuzele trimite-le celor care pot si vor sa ia o masura disciplinara impotriva calugarului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2010, 20:59:07
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Tinarul de mai sus a cerut o lamurire pentru scoala ...
Tocmai ca a cerut o lamurire, dupa felul in care a cerut-o, eu i-am dat un sfat si cred ca a fost destul de amabil, caci puteam sa fiu si mai caustica...acum ca exista "credinciosi" asa buni ca voi care intelegeti printre randuri postarile sau care incercati sa ascundeti realitatea dupa usa, e alta problema si nu e problema mea...fiecare pana la urma avem dreptul la o parere.

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
... la urma urmei un preot sa asculte spovedania nu cred ca ii trebuie multa mate si fizica, hai sa fim seriosi.
1. A spus cineva ca trebuie sa invete mate si fizica in mod special, desi aceste materii au meritul sa-ti dezvolte capacitatea de gandire logica, analitica...etc (dar adevarat preotul nu are nevoie de asa ceva, el poate fi precum mormolocul, e de ajuns ca exista)?
2. La urma urmei eu n-am nimic de obiectat daca pe tine te multumeste ca un duhovnic doar sa te asculte si tu sa pleci de la spovedanie daca nu mai rau, macar la fel cum te-ai dus...ca doar nu e mantuirea mea in joc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2010, 21:02:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
O recomandare din partea preotului Paisie Olaru: "Sa nu spui tot ce stii!..." Spune ceva care zideste cititorul.

Iar acuzele trimite-le celor care pot si vor sa ia o masura disciplinara impotriva calugarului.
Dragul meu asa este...recunosc ca m-am lasat dusa de valul acestor postari si nu trebuia sa raspund cu aceeasi moneda...
Mea culpa...intentia nu este sa smintesc dar nici sa ma fac ca realitatea nu exista.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2010, 21:19:17
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am terminat Teologia in Bucuresti, cand eu am dat admitere am dat 7 examene cu tot cu cele eliminatorii ca veneam de la un liceu laic (acum se dau doar doua examene ca sunt mai destepti). La sectia mea erau 7-8 candidati pe loc.
Atunci era sectia de litere (limba romana, engleza, franceza si germana), asistenta sociala si pastorala...in total cam 400-500 locuri (asta doar in anul meu). Proportia de analfabeti era cam de 85% iar de persoane care nu aveau legatura cu facultatea era de 95%.

Dupa ani s-a intamplat sa-mi mai revad fostii colegi cu diverse ocazii sau pur si simplu intamplator....am fost socata sa vad efectiv niste popi de tara umflati cu pompa, rosii la fata, unii m-au salutat de la distanta ca sa auda toata lumea "ce faci sorooo???" iar altii s-au facut ca nu ma vad, probabil de jena...hidos!!!

Asta este din pacate, Teologia scoate popi pe banda rulanta, ca sa fie...

P.S
Si ca sa fie si mai interesant imi aduc aminte ca in primul an de facultate cand am participat la prima repetitie la cor pentru colinde cu pr. Moldoveanu, am avut ocazia sa ma intalnesc cu studenti din toti anii si atunci cand intrau fiecare in amfiteatru am putut sa-i vad mai bine. Dintre toti tin minte ca la un moment dat a intrat un baiat cu barba, la locul lui, sfios care efectiv isi vedea de treaba lui, comparativ cu altii care se dadeau smecherasi.
De-a lungul celor 4 ani de facultate l-am intalnit adesea pe acel baiat si il admiram pentru personalitatea lui...nu-l vedeai in gasti, era studios, il mai intalneam in biblioteca si chiar ma gandeam: uite ca exista unul cu vocatie...etc. Niciodata nu am discutat cu el, doar il admiram de la distanta. In final dupa ani de zile de cand am terminat facultatea am avut ocazia sa-l reintalnesc exact cand a fost calugarit la o episcopie. Atunci am vorbit cu el pentru ca era insotit de o fosta colega de facultate care ii era prietena. Eu pe atunci eram in manastire. Cand mi-a spus ca nu a stat nici o zi in manastire si ca respectivul episcop ii era prieten am ramas socata...desigur ca nici nu urma sa mearga in vreo manastire, el avea o misiune speciala...cica.
In fine mi s-a parut foarte dubios dupa felul cum vorbea, tonalitatea vocala, gesturi...dar pana la urma am zis ca mi s-o parea mie...insa nu mi s-a parut. Am aflat mai tarziu...este homosexual...slujeste si la ora actuala, are niste gesturi si niste cuvinte atat de pioase ca mie mi se face o mare greata...stiu exact unde slujeste ca am fost special sa vad minunea cu ochii mei...

Deci...mai vrei? mai am astfel de povesti, poate si mai cutremuratoare...dar, daca vrei am si povesti cu adevarat minunate despre alti colegi...dar din pacate aceste povesti sunt mult mai putine.

Doamne ajută!
Dragă "iubire", nu mai fiți "răutăcioasă"! Fiindcă nu sunt "compatibile" amândouă!
Și să nu uităm că "luminătorul trupului este ochiul. De va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat"...! Deci să vedem ce TREBUIE în această viață și ne va fi bine, iar de vedem și "ce nu trebuie", să "nu trâmbițăm"!
Bucurii multe, Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
(îmi cer iertare de la "iubire", și sper să mă ierte, fiindcă doar se numește...!)
__________________
un păcătos

Last edited by VasilePr; 22.07.2010 at 21:59:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
buna ziua drexler_justin Generalitati 9 23.07.2010 21:08:15
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29