Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.08.2007, 13:44:28
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

De ce tot dati exemple din VT? Mie mi s-a raspuns ca aceea este legea veche si nu se mai aplica.(asta cand am intrebat ce ar trebui sa fac cand am menstruatie, ca in VT am gasit ca orice ating spurc iar cel ce atinge un lucru atins de mine trebuie sa se spele si devine curat seara, sau ceva asemanator; ar trebui sa levitez?)

Stiti ce ar insemna sa se interzica anticonceptionalele in Romania? Am ajunge mai rau ca in Africa. Desigur, este alegerea fiecaruia cati copii face, daca face. Dar trebuie respectata si alegerea celor din jur. Mie una mi se pare egoist sa torni copil dupa copil de frica sa nu ajungi in iad. Nu mi se pare corect: mama se mantuieste iar copilul moare de foame. Iti trebuie o stabilitate materiala si psihica pentru a avea copii. Iar pentru cine decide sa faca cati copii i-o da Dumnezeu, pana la 36 sau cum zicea cineva, sa se inarmeze cu rabdare cand or cere aia mici de mancare..iar pe la 12-13 ani calculator, haine nu mai stiu de care, carti, intimitate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2007, 23:26:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

e o binecuvantare sa ai copii,nu torni pentru ca nu esti o galeata...dar fiecare cu parerea lui ,nu torni copii in scopul mantuirii neaparat ci pentru a fi placut lui Dumnezeu iar o nastere a unui copil dincolo de durerile normale care o insotesc este ca o dovada de pocainta in fata lui Dumnezeu,e mai pretioasa decat orice lacrima e o izbavire de pacate,iar pacatele nostre fiind asa multe 4-5 nasteri nu vad pe cine ar speria totusi,in conditiile in care aproape toate dintre noi ne casatorim pe la 26-30 ani(ca asa e moda acestui veac) si exista o apropiere intre noi si partenerii nostri care se presupune ca respecta posturile din saptamana si din an,o infranare.... ca nu suntem iepuroaice : nu cred ca mai mult de 4 copii eu personal voi face pana sa se instaleze menopauza,nu exgerati,iesiti ca sarpele in drum degeaba.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.08.2007, 03:14:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu stiu sigur ca de ma voi casatori voi face sigur doi copii cu viitoarea sotie...spun asta pentru ca eu am un frate si stiu cat de frumos este sa cresti impreuna cu un frate: m-am invatat in spirit de egalitate, am invatat sa impart in doua tot ce primesc, si asa mai departe. Mi-am petrecut copilaria cu el la tara, cand eram la oras mergeam peste tot cu el(la cinematograf, la strand, la mare, la munte si in multe alte parti), chiar ma mir cum de mi-a dat Dumnezeu un frate asa bun, pentru ca am vazut in alte familii cum se bateau fratii intre ei si se certau mereu, cum se dispretuiau, erau fiecare pe cont propriu si cu asta basta. Fratimiu m-a luat peste tot unde se ducea - bine, asta cand eram mici, cam pana la varsta de 14 ani - acum s-au schibat lucrurile pentru ca el este matur, iar eu sunt deja la facultate, dar tot asa uniti am ramas. Slava Domnului ca nu am avut un frate care sa ma urasca si sa ma indeparteze de la el sau cumva sa nu ma suporte.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2007, 12:01:09
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
e o binecuvantare sa ai copii,nu torni pentru ca nu esti o galeata...dar fiecare cu parerea lui ,nu torni copii in scopul mantuirii neaparat ci pentru a fi placut lui Dumnezeu iar o nastere a unui copil dincolo de durerile normale care o insotesc este ca o dovada de pocainta in fata lui Dumnezeu,e mai pretioasa decat orice lacrima e o izbavire de pacate,iar pacatele nostre fiind asa multe 4-5 nasteri nu vad pe cine ar speria totusi,in conditiile in care aproape toate dintre noi ne casatorim pe la 26-30 ani(ca asa e moda acestui veac) si exista o apropiere intre noi si partenerii nostri care se presupune ca respecta posturile din saptamana si din an,o infranare.... ca nu suntem iepuroaice : nu cred ca mai mult de 4 copii eu personal voi face pana sa se instaleze menopauza,nu exgerati,iesiti ca sarpele in drum degeaba.
Pentru cei ce fac copii pentru ca si-i doresc si au cu ce ii creste, tot respectul, felicitarile mele. Dar sunt si altfel de femei(cu peste 10 copii); ii vezi pe la gura de metrou cu punga de aurolac in mana. Nu exista varsta potrivita pentru maritis. Decat sa te mariti la 18 ani cu cineva nepotrivit mai bine astepti sa mai crsti un picut ca sa vezi ce vrei de la viata. Altfel te pot manca regretele toata viata. Si adolescenta isi are farmecul ei, nu trebuie irosita.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2007, 12:14:38
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

cred ca se poate extinde altfel intrebarea de mai sus: "este permis sa ai relatii sexuale neproductive in cadrul familiei?"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.08.2007, 17:20:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)ca sa gandim crestineste pana la capat ,desi faptele ne lipsesc(cel putin mie)si de acei amarati cu punga de aurolac in mana are Dumnezeu grija,are planul Lui cu ei...stiu din experienta personala ca atunci cand se naste un copil Dumnezeu se ingrijeste sa aiba si el bucatica lui de paine(daca parintii sunt de buna credinta,pot munci,sunt harnici s.s.m.d.p.).Cand lucram intr-o fundatie(Cobncordia,Sf.Lazar)cu copiii strazii ,am intalnit o mama cu 10 copii,care tocmai fusesera investigati de medicul din centru;,acesta le-a facut o serie de analize mai amanuntite si a fost uimit sa constate ca nici unul din copii nu suferea de o boala grava,desi murdari si prost imbracati toti aveau privirea vioaie,rumeni in obraji,nici o problema cu fierul cu calciul...cat despre saracie si boli,poti avea si un singur copil care se poate imbolnavi grav desi ii oferi si luna de pe cer(leucemie sau altele) si eu nu sunt habotnica,dar am tras aceste concluzii repet din experientele pe care le-am avut prin tot felul de centre,de orfelinate,de scoli ..poti ajunge cu el in strada chiar daca perspectiva ti se pare atat de indepartata...totul este la mana lui Dumnezeu.Asa ca putina nadejde nu ne-ar strica..nadejea ca Dumnezeu nu ne lasa..nu trebuie sa o judecam pe acea mama sau s-o desconsideram,ea se va mantui inaintea noastra fiti convinsi...eu cand vad asa o mamA MA cuprinde un sentiment de rusine,pentru ca nu ma pot compara cu ea in veci,e mult mai bogata decat mine cu toata suferinta ei,tocmai asta o inobileaza..dar suntem obisnuiti sa judecam omul dupa haine,dupa cate doctorate are...adica suntem destul de superficiali,elitisti si fandositi,incercand sa tinem pasul cu moda acestei lumi...sper ca nu ma urati ,nu ma adresam cuiva anume..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.08.2007, 17:42:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
cred ca se poate extinde altfel intrebarea de mai sus: "este permis sa ai relatii sexuale neproductive in cadrul familiei?"
relatiile neproductive in familie sa inteleg ca sunt doar pentru placere ta, ceea ce denota egocentrism din partea ta si uite cum s-a confirmat ca rd urmareste din relatiile lui afective doar PLACEREA ORGASMICA. Da, este adevarat ca si barbatul si femeia fac sex in mare partea pentru orgasm, dar macar se bucura ca vor avea si un copil, pe cand tu te bucuri doar ca esti satisfacut pentru ca ai avut orgasm si atat, in relatia ta imorala. De ce vii mereu si ne iscodesti cu intrebari perverse de genu daca poti avea relatii neproductive in cadrul familiei? stii prea bine ce ti se va raspunde, fiind pe acest forum, dar tu nu vrei decat sa fii jignit ca sa ai motiv sa ne tot bati pe noi la cap ca nu suntem credinciosi. Da, nu sunt nici eu credincios, esti multumit?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.08.2007, 20:46:21
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de romandragut
cred ca se poate extinde altfel intrebarea de mai sus: "este permis sa ai relatii sexuale neproductive in cadrul familiei?"
relatiile neproductive in familie sa inteleg ca sunt doar pentru placere ta, ceea ce denota egocentrism din partea ta si uite cum s-a confirmat ca rd urmareste din relatiile lui afective doar PLACEREA ORGASMICA. Da, este adevarat ca si barbatul si femeia fac sex in mare partea pentru orgasm, dar macar se bucura ca vor avea si un copil,
Asta-i gresit. Sotul si sotia nu fac dragoste numai ca sa faca copii. O fac si ca sa intareasca legatura dintre ei, si ca sa elimine tentatiile si ispitele...hai sa nu fim simplisti. Dragostea trupeasca nu este numai ca sa faci copii si atat.

Adica batranii care nu mai pot avea copii nu au voie sa faca dragoste? Cei mai tineri care dintr-un motiv sau altul nu pot sa aiba copii -- trebuie sa divorteze si sa se duca intr-o manastire??? Unde ai auzit de asa ceva. Nici macar nu cred ca este undeva asa ceva in canoane.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.08.2007, 20:50:37
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)Candva am citit o carticica, o brosura scrisa de par.Arsenie Boca,in care par.vorbea despre procreere intr-un mod care pe mine m-a speriat.Vorbea despre hormonul numit foliculina(eu nu am cunostinte medicale prea vaste sa ma contraziceti daca grasesc) acest homon este responsabil de aparitia cancerului (de col,la san).Acest hormon toxic la nivelul creierului provoaca femeilor care se feresc(calendar,prezervativ)dureri de cap intense.Par,spune ca de acest pericol scapa numai femeile care au 3-4 copii.Nu stiu daca e folclor,sau parintele era documentat,adica nasterea cat mai multor copii impiedica aparitia cancerului
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar astea-s baliverne. Probabil ca parintele nu era prea informat. Si nefiind casatorit...

Mama are doi copii, si nu am vazut-o niciodata sa aiba dureri intense de cap. Nici alte femei care stiu ca au unul-doi copii. Pai atunci cele care nu au nici un copil si se feresc ar trebui sa nu poata umbla de durere de cap...eh.

Eu stiu ca excesul de foliculina duce la aparitia mustatii, barbii...eu am vazut asta chiar la femei cu multi copii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.08.2007, 15:42:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
cred ca se poate extinde altfel intrebarea de mai sus: "este permis sa ai relatii sexuale neproductive in cadrul familiei?"
am crezut ca s-a referit strict la relatia cu sotul lui, de asta am fost atat de intrigat in discutie, pentru ca din ce a spus rd eu am inteles doar ce am vrut eu si cum am vrut eu, adica numai din punctul meu de vedere, fara sa-mi dau seama ca ell s-a referit si la sot/sotie. Imi pare rau inca odata ca am inteles gresit ce a vrut sa spuna omu asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor FiulRisipitor Biserici Protestante 12 07.09.2017 15:23:48
Metode contraceptive Andra_07 Nunta 74 15.12.2012 15:21:20
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14