Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.11.2012, 22:21:30
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Te credem.
Mersi!
Da, trebuie sa scap cumva de ticul acesta verbal si postatic.
Si mai am unul: "vezi, ..."
Iti mai aduci aminte "Cartile junglei"? Acolo refrenul din melodia sarpelui care isi hipnotiza victimele era: "Trust in me, just in me..."
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 24.11.2012 at 22:28:05.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.12.2012, 23:25:48
Aristarh Aristarh is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Locație: Toplita ,jud Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Smile

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Acest topic l-am deschis ca raspuns la un alt topic:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13970
Am vazut ca la celalalt topic unii sunt nestiutori cu privire la subiectul martorilor iar aici vreau ca in repetate ocazii sa prezind doctrina martorilor ca unul care am crescut cu aceasta "idiologie" religioasa si care a mers pe la biserica lor.

Cu privire la reclamele martorilor bagate pe sub usa, nu scapati de ei decat cu amenintarea cu tribunalul.

Pe strada le spui: nu multumesc!

Nu ai ce negocia/discuta cu ei! Metodele radicale sunt singura solutie. Am fost la ei la biserica de vreo 5-10 ori ca sa le studiez felul de a se manifesta religios si am vazut in ce consta pregatirea lor:
-li se inoculeaza convingeri de tipul "poporul ales" in contrast cu convingerilor altor religii
-in pregatirile misionare fac simulari (de exemplu ies doi martori in fata adunarii, unul face pe necredinciosul celalalt pe misionarul iar misionarul trebuie sa arate metode de a convinge necredinciosul si de a raspunde la contraargumentele lui)
-saptamanal primesc o tema de studiu dintr-o carte care se studiaza in perioada respectiva iar la intalnirea de la "Sala Regatului" vorbitorul din fata pune intrebari salii din acea carte... intrebarile sunt cunoscute deja celor din sala si nu trebuie decat sa raspunda la ele. Din cate am vazut fiecare intrebare corespunde unui scurt paragraf. Unii dintre cei care raspund, reproduc din memorie mot a mot ceea ce scrie in paragraful respectiv (cand am fost la martori am inteles de ce colegii mei de scoala, martori ai lui Yehova erau in stare sa memoreze de la prima citire poezii lungi din cartea de romana).
-isi fac mereu upgrade la in privinta misionariatului in sensul ca dupa experiente neplacute pe teren, la intalnirele de la Sala Regatului dezbat problemele aparute si incearca o noua abordare (in acelas stil ... doi cate doi pe strada dar folosind alte argumente)
-sunt in tema cu specificul credintelor locale si te abordeaza in privinta lor... pe tineri cu carti pentru adolescenti, pe cei mai in varsta cu carti despre moarte si starea sufletului dupa moarte etc.
-etc.

GLOSAR:
-Sala Regatului: denumirea locasului de inchinare al sectei
-Turnul de Veghere: grupul de oameni format din "batrani" care sunt cei mai pregatiti in doctrina sectei si care au rolul cel de factor de decizie (a nu se concunda cu revista Turnul de Veghere)
-Congresele: Intalniri pentru pastrarea unitatii doctrinare a religiei, au loc numeroase congrese (uneori pe stadioane) in care mai multi martori dintr-un spatiu geografic mai larg se aduna la un loc pentru a discuta doctrina
-etc

Legatura istorica intre adventisti si martorii lui yehova
http://www.youtube.com/watch?v=Bbtdr...eature=related

In discutiile cu ei ii poti deruta usor cu conditia sa fii foarte inteligent si sa le cunosti bine doctrina. Da nu le cunosti doctrina, evita sa ai a face cu ea... Daca te roade curiozitatea, atunci cunoasteti bine doctrina religiei tale si studiaz-o cea a martorilor lui yehova in paralel cu doctrina altei secte pentru a preveni indoctrinarea. Ei au anumite tipare de gandire si daca ii pui in dificultate, din oameni inteligenti ii vezi cum se transforma in idioti si ai senzatia ca nu mai vorbesc cu tine ci singuri!

Apar si martori ai lui Yehova destupati la minte chiar in interiorul corpului de conducere! Ei isi dau seama ca in privinta unor aspecte, cei considerati infailibili gresesc. Imi pare rau ca nu am reusit sa dau peste o serie de prezentari interesante ale unui asfel de dizident din cultul martorilor.

De asemenea, de-a lungul timpului si-au schimbat doctrina de vreo cateva ori si, dupa esecul adventistilui cu privire la revenirea lui Isus ei au mai anuntat ca Isus va reveni in 1925 (daca imi aduc bine aminte) si in 1975. Dupa aceste esecuri, ei au zis ca Isus a revenit in forma invizibil in 1914 si ca a inceput o etapa in conflictul dintre bine si rau care a avut drept expresie primul razboi mondial. Ei considerau (nu stiu daca considera asta si acum) ca ONU reprezinta un fel de guvern mondial si ca Satana il va conduce in mod direct.

P.S.
In ceea ce am scris mai sus nu sunt doar ideile oficiale ale bisericii ci si ce am reusit sa surprind in subcultura martorilor de rand. (In special ideea in legatura cu ONU)
Si oare de ce le-a zis Hristos Iisus crestinilor,,,,,Va voi face PESCARI ,de oameni?Un pescar trebuie sa cunoasca toate momelile cu care sa PRINDA PESTI ,ASA E EVIDENT.Duceti-va si faceti ucenici ,INVATA-TI ,BOTEZA-TI ,si ,,,etc.Deci prima data trebuie invata-ti oamenii apoi botezati,asta nu prea merge mana in mana cu botezul noilor nascuti niciodata.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.01.2013, 14:08:17
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
Si oare de ce le-a zis Hristos Iisus crestinilor,,,,,Va voi face PESCARI ,de oameni?Un pescar trebuie sa cunoasca toate momelile cu care sa PRINDA PESTI ,ASA E EVIDENT.Duceti-va si faceti ucenici ,INVATA-TI ,BOTEZA-TI ,si ,,,etc.Deci prima data trebuie invata-ti oamenii apoi botezati,asta nu prea merge mana in mana cu botezul noilor nascuti niciodata.

Mantuitorul a spus ca oamenii sa fie invatati deoarece in perioada imediata dupa trimiterea ucenicilor erau oameni maturi care s-au botezat,ori ei trebuiau sa stie de ce se boteaza pt. a putea crede.crestinii de azi isi boteaza copiii de mici deoarece ei stiu cat de bine e pt. acestia sa fie "candidati la inaltare cu Hristos"(parca Parintele Teofil Paraian spunea aceasta,nu?).

atunci cand copilasul e bolnav,are poate nevoie de o operatie,mama asteapta ca acesta sa creasca mare pt. a-l intreba daca vrea sa se opereze?nu, ci ea are grija sa-l duca la spital,asa e si cu Taina Botezului,mama stie cat de bine ii face copilului sa fie botezat si de aceea nu asteapta sa creasca mare ca sa-l invete si sa-l intrebe daca vrea sa se boteze(pe acest forum am citit comparatia aceasta dintre botez si administrarea unui tratament,tare mult mi-a placut).

unde mai pui ca,o data botezat,copilul se uneste cu Dumnezeu(“Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat” Galateni 3,27) si atunci are mai multa intelepciune pt. a pricepe si mai bine invatatura crestina.apoi o data botezat copilul poate fi impartasit cu Trupul si Sangele Mantuitorului care mult folos aduce.si apoi,sunt unii copii care nu ajung nici macar la varsta in care sa mearga in picioare si atunci ce faci?moare nebotezat si neimpartasit,ori Domnul Hristos a zis ca "Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică!."

atitudinea aceasta ("nu-mi botez copilul ca e prea mic si nu stie,mai bine las' sa creasca si sa invete,decide el apoi) a fost insuflata crestinilor ortodocsi(pt. ca vad ca sunteti ortodoxa) de catre sectari.mare atentie!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.01.2013, 14:54:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
Si oare de ce le-a zis Hristos Iisus crestinilor,,,,,Va voi face PESCARI ,de oameni?Un pescar trebuie sa cunoasca toate momelile cu care sa PRINDA PESTI ,ASA E EVIDENT.Duceti-va si faceti ucenici ,INVATA-TI ,BOTEZA-TI ,si ,,,etc.Deci prima data trebuie invata-ti oamenii apoi botezati,asta nu prea merge mana in mana cu botezul noilor nascuti niciodata.
Caror crestini le-a dat porunca propovaduirii? Tuturor crestinilor, oare?

"28.Și pe unii i-a pus Dumnezeu în Biserică: întâi, apostoli; al doilea, profeți; al treilea, învățători... Apoi sunt minunile, apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurimea limbilor.
29.Oare toți sunt apostoli? oare toți sunt profeți? oare toți sunt învățători? oare toți fac minuni?" 1 Cor.12.

Tu din care grupa faci parte?
Cine te-a chemat pe tine la propovaduire? Ti-ai luat singur asupra ta sarcina propovaduirii? Pai, daca tu singur ti-ai luat aceasta sarcina, inseamna ca nu ti-a dat-o Dumnezeu, si, ca urmare, esti un ratacit ce umbla in afara turmei!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 01.01.2013 at 14:56:12.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.01.2013, 17:41:47
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aristarh Vezi mesajul
Si oare de ce le-a zis Hristos Iisus crestinilor,,,,,Va voi face PESCARI ,de oameni?Un pescar trebuie sa cunoasca toate momelile cu care sa PRINDA PESTI ,ASA E EVIDENT.Duceti-va si faceti ucenici ,INVATA-TI ,BOTEZA-TI ,si ,,,etc.Deci prima data trebuie invata-ti oamenii apoi botezati,asta nu prea merge mana in mana cu botezul noilor nascuti niciodata.
Schimba ortodox de la religie. Nu dealta, dar orice ortodox site de ce se trebuie sa botezam pruncii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2013, 10:45:22
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Schimba ortodox de la religie. Nu dealta, dar orice ortodox site de ce se trebuie sa botezam pruncii.
cred ca o atitudine mai blanda ar fi cea mai potrivita.din pacate,sunt multi ortodocsi care nu stiu multe lucruri legate de credinta lor,dar poate tocmai de aceea sunt pe acest forum,ca sa invete.eu de ex.,inainte de a deveni o "crestina practicanta" nu stiam multe lucruri,dar am citit mult,nu doar acest forum,ci si carti.

Aristarh>eu ti-as recomanda sa citesti "Calauza Ortodoxa in Familie Si Societate" si "Calauza ortodoxa in biserica" de Arhimandritul Ioanichie Balan(costa 7 lei fiecare) si "Catehism ortodox".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2013, 11:32:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Mantuitorul a spus ca oamenii sa fie invatati deoarece in perioada imediata dupa trimiterea ucenicilor erau oameni maturi care s-au botezat,ori ei trebuiau sa stie de ce se boteaza pt. a putea crede.
Credința este absolut necesară în vederea botezului, Noul Testament prezentând doar exemple de oameni maturi care au crezut înainte de a fi botezați. Ba chiar au făcut dovada pocăinței lor, nu doar acceptarea teoretică a adevărului evanghelic.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.01.2013, 11:38:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Credința este absolut necesară în vederea botezului, Noul Testament prezentând doar exemple de oameni maturi care au crezut înainte de a fi botezați. Ba chiar au făcut dovada pocăinței lor, nu doar acceptarea teoretică a adevărului evanghelic.
tu esti botezat in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.01.2013, 11:48:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
tu esti botezat in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant?
Bineînțeles.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.01.2013, 11:56:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bineînțeles.
si numele Duhului sfant, care este, stii? doar esti botezat si in numele Duhului Sfant....nu? doar ai admis acest fapt!

Last edited by Cornel Urs; 02.01.2013 at 12:00:43.
Reply With Quote
Răspunde