Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 21:38:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit B.O.R si sfintii altor biserici ortodoxe

Am observat aici in forum si pe site, ca se vorbeste mult despre sfinti ce apartin altor stiluri ortodoxe (indeosebi bisericii ruse, sau bulgare, etc.).
Multa lume chiar se roaga la ei, cauta si citesc acatiste si lucrari ale unor monahi/preoti/duhovnici rusi. De ce?
Si mie imi place de ex. Evdokimov.
Este corect?
Intreb pentru ca pe de alta parte nu prea este asa acceptata biserica rusa, adica exista diferente si exista critici in acest sens.
Cum este pana la urma?

In alta ordine de idei: nu prea pricep calendarul lor. Ar fi asa: ei au Anul Nou inainte de Craciun (in Postul Craciunului?!), nu au Boboteaza si Sf. Ioan. sau au tot mai tarziu? Le lipsesc sarbatori pe care noi le avem? Pastele il au odata cu noi totusi.

Din nou mentionez ca nu am intentia sa ranesc vreun apartinator la aceasta confesiune, ci doar sa ma lamuresc un pic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 21:41:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu prea exista alte "stiluri" ortodoxe, ci doar biserici surori. faptul ca la noi in calendare inca nu apar toti sfintii din alte biserici ortodoxe, in special cei canonizati de curand, nu inseamna ca nu ne putem ruga lor, ci doar ca nu sunt pomeniti in mod oficial la slujbe, nu li se canta troparele. nu numai romanii sunt ortodocsi. sfintenia nu are limite geografice. din cate stiu, asta inseamna SOBORNICITATEA pe care o marturisim in Crez.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2010, 21:50:16
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

sophia, calendarul unora din bisericile ortodoxe surori ( rusa, sarba, georgiana, patriarhia ierusalimului, muntele athos, etc) este calendarul iulian, care fata de cel folosit de noi ( calendarul gregorian) este in urma cu 13 zile ( cand la noi este 25 decembrie la ei este 12 decembrie, iar cand la noi e 6 ianuarie la ei e 24 decembrie, adica ajunul craciunului) pastele il avem deodata toata ortodoxia pentru ca la conferinta pan-ortodoxa de la rodos din 1924 s-a hotarat ca in toata Ortodoxia Pastele sa se tina dupa vechea Pascalie(sistem de calculare a datei Sfintelor Pasti) ca semn de unitate intre Bisericile Ortodoxe
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 06.01.2010 at 21:52:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2010, 23:17:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat aici in forum si pe site, ca se vorbeste mult despre sfinti ce apartin altor stiluri ortodoxe (indeosebi bisericii ruse, sau bulgare, etc.).
Multa lume chiar se roaga la ei, cauta si citesc acatiste si lucrari ale unor monahi/preoti/duhovnici rusi. De ce?
Si mie imi place de ex. Evdokimov.
Este corect?
Intreb pentru ca pe de alta parte nu prea este asa acceptata biserica rusa, adica exista diferente si exista critici in acest sens.
Cum este pana la urma?

In alta ordine de idei: nu prea pricep calendarul lor. Ar fi asa: ei au Anul Nou inainte de Craciun (in Postul Craciunului?!), nu au Boboteaza si Sf. Ioan. sau au tot mai tarziu? Le lipsesc sarbatori pe care noi le avem? Pastele il au odata cu noi totusi.

Din nou mentionez ca nu am intentia sa ranesc vreun apartinator la aceasta confesiune, ci doar sa ma lamuresc un pic.
Biserica ortodoxa este Una. Noi suntem in comuniune cu Biserica din Rusia, din Bulgaria, din Grecia etc.
Deci, sfintii unel biserici locale sunt si sfinti ai Bisericii, in general, si ii poate venera oricine.
Sigur, exista mici diferente de traditii, dar nu de credinta.
Rusii au calendarul iulian, deci sunt in intarziere cu sarbatorile cu data fixa cu 13 zile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2018, 22:15:46
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Wink Peripetii pe la Manastiri

Doamne ajuta!

Pentru cunoasterea intelepciunii si invataturii, pentru intelegerea cuvintelor mintii, pentru capatarea cuvintelor de bun simt, de dreptate de judecata si nepatimire ca sa dea celor neincercati agerime de minte, tanarului cunostinta si chibzuinta, sa asculte si inteleptul si isi va mari stiinta si cel priceput si va capata iscusinta pentru prinderea intelesului unei pilde sau a unui inteles adanc.
Sa lasam cuvintele duhovnicesti si sa vorbim pe intelesul tuturor.
Sa va povestesc una dintre experientele mele din pelerinaj unde am fost la mai multe Manastiri din Bucovina.
Am ajuns la una dintre Manastirile din Bucovina, la Manastirea din Pojorata Ioan Iacob Ivireanul, marti 31 iulie, destul de tarziu seara, in jurul orei 20;30, unde am fost intimpinati de 3 Calugari foarte tineri, care nu cred ca depasau varsta de 25 de ani. Desi eram in intarziere, slujba incepuse de putin timp, am fost intrebati daca am urcat pe jos, daca suntem flamanzi ori daca ne este sete. Un lucru minunat pentru noi bucurestenii pentru ca nu suntem obisnuiti cu o astfel de amabilitate. Am participat la sfanta slujba impreuna cu alti 5 enoriasi. La sfarsitul slujbei am fost invitati sa ramanem peste noapte fiind foarte tarziu si avand cale lunga de mers pana la sosea unde imi lasasem masina. Aceasta a fost una din frumoasele experiente ale mele mele din Bucovina, si toate au fost frumoase. Ferice de cei ce traiesc cu Dumnezeu pentru ca au ramas pe calea lor.
Pe data de 2 August am ajuns la Bucuresti iar pe 5 August am mers la Manastirea Cernica ca sa ma impartasesc.
Iar acum sa va povestesc experienta noastra de la Manastirea Cernica. Am parcat la strada pentru ca nu stiam ca se putea parca in curtea manastirii, sotia mea impreuna cu mama mea au mers inainte catre slujba, iar toti banii pe care ii aveam la noi erau la sotia mea. Asa ca nu am avut 5 lei pentru parcare, m-am inchinat cand am auzit ca cereti atat si am zis ”fereasca Dumnezeu”. La auzul acestor cuvinte, un golan care rupea tichetele pentru parcare cu un altul de la Vie au vrut sa ma bata. Il citez pe unul dintre ei care nu numai ca s-a tinut dupa mine toata aleea de la intrare pana spre biserica atat cat este de lunga si zicea : ”TE BAT, TE BAT! NU AI VOIE SA VORBESTI DE PARCARE! TE BAT, NU AI VOIE...!!!” Tot ceea ce va povestesc poate fi verificat pentru ca aveti un sistem performant de supraveghere
L-am lasat sa vorbeasca in urma mea si am ajuns la biserica unde experienta neplacuta a continuat.
Am ajuns in biserica si am mers sa stau langa strana unde am participat la slujba. Dar am ramas cu un gust neplacut cand l-am vazut pe unul din preoti (cel care dadea bicuvantarea) vorbind in timpul slujbei si razand alaturi de ce din stanga lui care era imbracat intr-o camasa in dungi si blugi si care isi batea joc de Sfanta Cruce.
Multi din cei fara socoteala fac semnul Crucii pe fetele lor, dar in zadar se ostenesc, de vreme ce nu fac Crucea dreapta pe fetele lor, caci numai dracii se bucura de ingamfarea aceea.
Am vazut si strana care nu purta chipul lui Iisus, adica vreau sa spun ca unii dintre ei erau proaspat barbieriti. Nu ma prea pricep eu la cum ar trebui sa se poarte strana, insa mergand ”la serviciu” la biserica, in opinia mea, ma gandesc ca toti ar trebui sa poarte chipul lui Iisus.
Spre sfarsitul slujbei, cand unul din preoti a tinut predica, a adus vorba ca are leac lasat de Iisus, leac ce starpeste orice boala, desi in Manastire, numai eu am vazut doua persoane fara par si cu masca chirurgicala la gura, probabil cu boli foarte grave, care participau la slujba. Ma intreb daca de ei se ingrijeste Manastirea. Tin sa mentionez ca acestea sunt doar pareri de ale mele si poate vorbesc cu pacat.
Dupa ce m-am impartasit si s-a terminat slujba, am iesit sa mananc ceva, dar pe aceeasi alee pe care am fost alergat, nu am gasit decat un magazin al bisericii care avea numai cascaval, oua, branza si alte produse similare, insa nimic de post in Postul Adormirii Maicii Domnului. Asa ca am plecat flamanzi spre casa.
Nu stiu daca aceasta biserica ofera enoriasilor si mancare de post, dar eu nu am gasit un astfel de loc.
Nepriceputul de mine ar avea si cateva sugestii. Daca ati amesteca o parte de faina de haldan cu 3 parti faina de grau, ati coace paine si le-ati da oamenilor cu o ciorba de post langa, chiar si asa ar pleca mai curati atat trupeste cat si sufleteste. Ar reveni cu drag si v-ar umple cosurile cu bani inmultit fata de acum. Sa nu mai vorbesc despre vinul cel bun, dar despre asta discutam alta data.
Frica Domnului este inceputul stiintei, dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura...!
Un lucru bun am vazut la voi. Macar ca nu ati miruit cu marar si patrunjel, la sfarsitul slujbei. Mai bine ca nu ati miruit deloc. Untdelemnul cel Sfant lasat de Iisus se da bolnavilor ca medicament.
”Ai dar Harul Tau prin apostolii Tai, lesne Iertatorule si Iubitorule de oameni, ca sa tamaduiasca cu Untdelemnul Tau cel Sfant, ranile si bolile tuturor.”
haldan - definitie. https://dexonline.ro/definitie/haldan

Beneficiile semințelor de cânepă pentru sănătate: https://prodieta.ro/seminte-de-canep...a-decorticate/

Semintele de canepa: 10 beneficii pentru care trebuie sa le incluzi in alimentatia ta: https://www.ele.ro/dieta/alimentatie...tatia-ta-45082

Sper din tot sufletul meu ca tot ceea ce am scris SA RAMANA SCRIS, (Media)
Iar pacatul sa ramana al meu.
Pentru ca niciunul nu suntem fara de pacat inaintea DOMNULUI DUMNEZEULUI NOSTRU si cu totii ne putem indrepta atunci cand ne dorim aceasta.
Sunt convins ca in prostia si nebunia mea, fara sa cuget prea mult, am recurs la sentimente omenesti si lumesti, fara sa stiu prea multe despre religia noastra.
Si il mai rog pe DUMNEZEU ca pacatul sa ramana al meu. Si am sa ma rog pentru noi toti, asa cum o fac de fiecare data.

Tu poți, Doamne, într-o clipă
Din om ca să faci nimic,
Dar îl lași să se întoarcă
Și-i dai harul câte un pic.

Poți, Doamne, s-aduci pace,
Împacare între noi.
Poți să învii pe cel ce zace,
Ne poți scoate din nevoi!

Tu poți bogății și ranguri
Să dai omului, de vrei,
Dar mai poți ca, într-o clipă
De la dânsul să le iei.

Și la fel ca Iov, sărmanul,
Pe o groapă cu gunoi
Să îl laude pe Domnul
Și când sunt bolnavi și goi.

Tu ne-ai scos din iadul roșu,
Dumnezeule preasfănt.
Adă, Doamne, bunăstare
Și împăcare pe pământ!

C-au facut din astă țară
Un pământ al nimănui
Și s-au pus pe dânșii iară
Mai sus decât voia Lui!
IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI, AL SFANTULUI DUH. TREIMEI CEI DE O FIINTA SI NEDESPARTITE. AMIN!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserici ortodoxe în Roma-Italia Simply_me Pelerinaje la locuri Sfinte 3 29.09.2012 22:09:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Cate biserici ortodoxe canonice sunt in SUA? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 31.03.2009 00:29:47
puneti si voi niste poze cu biserici ortodoxe eduard_grigore Generalitati 4 27.05.2008 11:45:36