Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2010, 23:23:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cand erau epidemii de ciuma,murea jumatate din populatia omenirii.
Orice cataclism e rau,si se inmultesc cu cat devenim mai nepasatori,si credem ca linistea si pacea de care inca ne bucuram,ni se cuvin.
Si nimeni nu intelege cat de rau poate fi,stand la caldura si tastand pe net.
Dar trebuie sa ne supunem si sa ne amintim din cand in cand ca Dumnezeu exista,si sa zicem asa cum Domnul in preajma rastignirii "nu Voia Mea ci Voia Ta sa se faca"
Caci domnul a zis "Voi avea 10 ani de pace si o zi de manie"
Daca nu s-ar intampla din acestea ,ne-am rataci cu totul in a crede ca toate ni se cuvin ,si a uita ca Dumnezeu este si drept,si caile sale nu le poate nimeni pricepe
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2010, 23:27:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Apostolul se referă la etapele parcurse de fiecare dintre noi pentru întâlnirea cu Regele nostru, nu la etapele omenirii. E absolut evident din context. "V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari" le scrie Apostolul corintenilor. Eu (adică apostolul) v-am hrănit. Deci, se referă la urcușul duhovnicesc al oamenilor. Nu la vreun urcuș al omenirii, care nici nu există. Dimpotrivă, toată istoria, de la Geneză și până la Apocalipsă, e povestea unui coborâș neîntrerupt. Cristos S-a încarnat din "disperarea" lui Dumnezeu că oamenii sunt tot mai păcătoși și că soluțiile de până atunci, cu profeți inspirați, nu au avut efectul scontat și nu ca premiu oferit oamenilor pentru că ar fi atins vreun nivel la care meritau întâlnirea cu El. Dovadă e că oamenii L-au răstignit și pe Acela.



La pedepse ale lui Dumnezeu prezente în Noul Testament.
Imi pare rau, nu sunt de acord. Inseamna ca Vechiul Testament este superior Noului Testament si nu invers. Hristos S-a intrupat nu din "disperare" ci din iubire, S-a coborat la nivelul si posibiliattea noastra de intelegere tocmai ca sa ne ridice din latura si in umbra mortii in care zacea omenirea. Cum sa nu vorbesc despre un urcus al omenirii-chiar Mantuitorul ii compatimeste pe contemporani ca profetii si-ar fi dorit sa prinda aceste zile.
Nu sunt de acord cu exemplele date pentru a sublinia mania lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.02.2010, 23:43:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cum sa nu vorbesc despre un urcus al omenirii-chiar Mantuitorul ii compatimeste pe contemporani ca profetii si-ar fi dorit sa prinda aceste zile.
Nu sunt de acord cu exemplele date pentru a sublinia mania lui Dumnezeu.
Când Cristos spune contemporanilor că profeții și-ar fi dorit să prindă acele zile, El nu are în vedere în nici un caz vreun urcuș al omenirii care ar fi fost între vremea profeților și vremea întrupării Sale, ci la faptul că și-ar fi dorit să fie contemporani cu El, pentru ca:
-Să audă Adevărul din gura Sa în vremea vieții lor în trup
-Să meargă direct în Rai după aceea, fără să mai aștepte în Limb (sau poarta iadului, sau cum îi zic ortodocșii).

Prin urmare, nici în acest pasaj, nici în celălalt pe care l-ați mai invocat cu laptele și bucatele tari, nu este legitim a vedea vreo susținere biblică a ideii că omenirea se află în urcuș spiritual. Încă o dată: între Grădina Edenului și Armagheddon eu nu văd nici un progres al omenirii, ci afundare continuă. Desigur, salvarea individuală va fi posibilă până la sfârșit, dar omenirea, în ansamblul ei, va pieri pe limba ei. Lucrul acesta se va petrece când vor mai fi doar șapte drepți, iar Dumnezeu, în baza preștiinței Sale, va vedea că nu mai este nimeni să le urmeze.

Cu faptul că nu sunteți de acord cu exemplele de urgie a Domnului pe care vi le-am dat, nu pot decât să ridic din umeri și să zic: unde am ajunge dacă am fi toți de acord ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.03.2010, 00:17:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când Cristos spune contemporanilor că profeții și-ar fi dorit să prindă acele zile, El nu are în vedere în nici un caz vreun urcuș al omenirii care ar fi fost între vremea profeților și vremea întrupării Sale, ci la faptul că și-ar fi dorit să fie contemporani cu El, pentru ca:
-Să audă Adevărul din gura Sa în vremea vieții lor în trup
-Să meargă direct în Rai după aceea, fără să mai aștepte în Limb (sau poarta iadului, sau cum îi zic ortodocșii).

Prin urmare, nici în acest pasaj, nici în celălalt pe care l-ați mai invocat cu laptele și bucatele tari, nu este legitim a vedea vreo susținere biblică a ideii că omenirea se află în urcuș spiritual. Încă o dată: între Grădina Edenului și Armagheddon eu nu văd nici un progres al omenirii, ci afundare continuă. Desigur, salvarea individuală va fi posibilă până la sfârșit, dar omenirea, în ansamblul ei, va pieri pe limba ei. Lucrul acesta se va petrece când vor mai fi doar șapte drepți, iar Dumnezeu, în baza preștiinței Sale, va vedea că nu mai este nimeni să le urmeze.

Cu faptul că nu sunteți de acord cu exemplele de urgie a Domnului pe care vi le-am dat, nu pot decât să ridic din umeri și să zic: unde am ajunge dacă am fi toți de acord ?
Daca lumea dupa restaurarea realizata de catre Hristos este decazuta fata de cea a Vechiului Testament, asta inseamna un act de neputinta a lui Hristos, iar pe de alta parte numai inteleg de ce a venit Hristos. Nu trebuie sa uitam ca lumea creata era buna, dar nu desavarsita- venirea lui Hristos aduce desavarsirea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.03.2010, 00:37:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Daca lumea dupa restaurarea realizata de catre Hristos este decazuta fata de cea a Vechiului Testament, asta inseamna un act de neputinta a lui Hristos,
.

Nu, deoarece El nici nu își propune să-i salveze pe oameni contrar voinței lor. Așa cum Tatăl nu l-a salvat pe Adam în mod automat în V.T., nici Fiul nu o face în N.T. Lumea ? Păi lumea i-a cam urgisit pe profeți. Ultimului, celui mai mare dintre ei, i-au pus capul de tavă. Pe urmă a venit Însuși Dumnezeu, pe Care L-au întins pe cruce. Gradul de neascultare față de perioada în care doar au mâncat din fructul interzis nu îmi pare a fi scăzut. Unul Îi ia lui Dumnezeu merele, altul Îl scuipă în obraz: dv chiar vedeți progres spiritual aici ?

Citat:
iar pe de alta parte numai inteleg de ce a venit Hristos. Nu trebuie sa uitam ca lumea creata era buna, dar nu desavarsita- venirea lui Hristos aduce desavarsirea.
Lumea era bună la început "și a văzut că erau bune foarte". Dar, prin Cădere, diavolul s-a înstăpânit în lume și lui i se spune "Prințul lumii acesteia". El Îl ispitește pe Domnul pe munte și e gata să îi ofere toate împărățiile, fiindcă are ce: doar erau ale lui. Deci, lumea creată nu mai era bună, ci căzută: oamenii erau morți sufletește și nimeni nu se mai putea mântui. De asta a venit Domnul. El instaurează, într-adevăr, o nouă împărăție, desăvârșită așa cum spuneți, dar e împărăție tainică: este Biserica, al cărei mister se va desfășura la sfârșit. În mod vizibil, tot prințul acestei lumi, prințul întunericului e stăpân. Deocamdată e ținut în frâu de Dumnezeu, care îi permite puteri limitate. Dar va veni o vreme când va fi scos din lanțurile lui, spre ultima încercare a oamenilor. Dacă un singur înger a putut face prăpădul pe care l-a făcut asupra amaleciților, vă dați seama de ce e capabil Arhanghelul Întunericului cu toate cetele lui ! Vai de zilele acelea ! Vai de urgia pe care o va abate asupra oamenilor păcătoși, care ÎL scuipă și azi și ÎL batjocoresc pe regele nostru, a Cărui împărăție nu e din această lume !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.03.2010, 00:51:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu intervine sa faca dreptate intre oameni.
Pacatele noastre nu il ating pe Dansul ci pe fratii nostri si creatia si sufletul nostru.
Pentru acestea Dumnezeu lasa diverse mustrari si uneori intervine pentru a apara pe cei nedreptati,pe cei prigoniti,pe sarmani etc.

Sfantul prooroc David fiindca gresise adica nedreptatise un neevreu zicea la psalm ca a gresit lui Dumnezeu.Pentru ca s-a pocait nu a fost lasata ca mustrare peste dansul decat ca a murit primul copil pe care il avusese cu Betseba.

Sodoma si Gomora nu pentru acele pacate au fost lasate sa fie arse ci pentru modul in care se comportau cu cei straini care treceau pe la ei prin cetate ca inselati de draci ii violau.
Pentru asta a lasat Dumnezeu de au fost arse.
Dar asta nu e mania lui Dumnezeu ci dreptatea pe care o face intre oameni.


Insa acel cutremur nu cred ca a lasat Dumnezeu sa se intample ca mustrare pentru cei de acolo.

Last edited by mihailt; 01.03.2010 at 01:05:50.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.03.2010, 01:46:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu tolereaza mustrarile pe care le lasa sa le lucreze duhurile rele dar nu le voieste.

Nu Dumnezeu a provocat respectivul cutremur ci duhurile rele adica dracii.
Daca ii ajuti pe cei care au patit ceva e bine-placut lui Dumnezeu.
Apoi sa fim seriosi ce pacate sa aibe aceia din Chile sau aceia din Haiti asupra fratilor lor?
Asa ca nu cred ca are rost sa ii judecam ca nu e drept.

Last edited by mihailt; 01.03.2010 at 01:49:38.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.03.2010, 10:23:41
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 23
Implicit ganditi-va si la Dreptul Iov

Diavolul i-a daramat casa prin cutremur, omorandu-i copii si slujitorii in afara de unul si de sotie, tot el a coborat foc din cer care i-a omorat turma de oi ... iar in final, diavolul este cel care l-a lovit si pe Iov cu lepra, de a zacut timp de 7 ani si jumatate.
Bineanteles, cu acordul lui Dumnezeu, si cu un scop anume.
Nu cunoastem judecatile lui Dumnezeu...

Cred Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.03.2010, 12:49:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca avem parte de cutremure, nu inseamna ca Dumnezeu nu mai este prezent in lume, sau ca din cand in cand devine si El manios. Faptul ca "Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu!", e dovada cea mai clara ca nu El este autorul raului din lume. Dar un lucru e cert, nu s-au petrecut fara ingaduinta lui Dumnezeu.

S-a spus ca acum omul nu-si mai face vietel de aur ca sa i se inchine, caci lumea a devenit un idol pentru om. Atat de mult s-a alipit omul de ea, incat a ajuns sa creada ca doar creatia exista, nu si Creatorul. Anumite persoane au afirmat ca Dumnezeu a ingaduit sa piara o parte din creatie, ca sa trezeasca prin aceasta pierdere omenirea la credinta in El. Nu voi incerca sa ofer explicatii in acest sens, caci judecata lui Dumnezeu nu este judecata mea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.03.2010, 14:23:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor a fost cutremur foarte puternic.
E adevarat au pierit vreo 700 de oameni,Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti in pace!
Cum ziceti unii din fratiile voastre ca asta e mania lui Dumnezeu?
Mie mi se pare mai degraba mila lui Dumnezeu ca la asemenea cutremur au fost foarte putine victime.
Ca nu Dumnezeu a facut cutremurul si Dumnezeu nici nu a voit acest cutremur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mania orbeste ochii sufletului vicentiu68 Generalitati 34 03.08.2011 17:06:28