Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2010, 18:51:50
LadyinBlack LadyinBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 3
Unhappy pierduta..

Buna tuturor.Am neveoie de ajutor.Eu sunt botezata in biserica ortodoxa dar nu sunt de acord in totalitate cu religia ortodoxa..micile detalii care fac diferenta.Imi poate recomanda cineva un preot unde ma pot duce si-mi poate oferi calauzire spirituala,sa ma asculte sa-mi puna ideiile cap la cap si sa ma sfatuiasca spre o religie anume?Trec printr-o perioada foarte grea de 7 ani si as incerca si un preot ortodox dar vreau sa ma si inteleaga asa cum sunt nu sa fie fixat pe anumite ideei sau sa incerce sa ma converteasca.Par o persoana necredincioasa dar intotdeauna m-am gandit la binele altora intai si am facut ceea ce este corect.Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2010, 19:07:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu ne-ai spus de unde esti pentru a ne orienta cat de cat... Si apoi imi pare rau ca treci prin incercari insa daca aceste incercari le vezi ca o manifestare a dragostei lui Dumnezeu fata de tine, e foarte bine. Faptul ca ai intrat pe un forum crestin ortodox inseamna ca doresti sa Il cunosti pe Dumnezeu desi pana acum inteleg ca ai incercat si alte modalitati de redresare, concluzie pe care am tras-o din cuvintele tale:"as incerca si un preot ortodox".
Acum esti dezorientata si sfatul meu e sa iti alegi un preot duhovnic care sa te indrume. Nu doresti ca preotul "sa te converteasca " desi mi se pare putin stranie afirmatia ta devreme ce esti botezata ortodox Si apoi nici un preot nu te va alunga!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2010, 19:55:04
LadyinBlack LadyinBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 3
Implicit raspuns

Multumesc de raspuns.Din bucuresti..dar m-as putea deplasa si prin tara 3 zile 4.Poate imi puteti recomanda o manastire unde pot fi cazata si unde pot si plati ca inteleg ca sunt niste costuri.Sunt botezata ortodox dar a fost alegerea parintilor si cred ca in fiecare religie voi gasi lucruri cu care nu sunt de acord..ideea e sa o gasesc pe cea careia ii apartin.Stiu ca nimeni nu ma va respinge dar nu as vrea o solutie de genul:"Dumnezeu te-a pedepsit pt ca...tine post n zile spune n rugaciuni pe zi si atat"(Nu a fost adresata bisericii ortodoxe presupun ca o pot intalni oriunde).Vreau pe cineva sa imi redea speranta,sa ma convinga ca mai exista bunatate si corectitudine in viata asta.Am 25 de ani si simt ca nu-mi mai gasesc locul aici..am ganduri negre.Am fost ambitioasa in a-mi pastra principiile oricat de greu mi-a fost,dar parca cu cat fac mai mult bine cu atat imi fac mai mult rau singura.Pana si parintii imi zic "Trezirea!!nu poti tu schimba lumea gandeste-te si la tine".Am ajuns sa-mi fie frica sa fiu lasata singura ca nu cumva sa ma sinucid.Ca concluzie cred ca ai dreptate un duhovnic ar fi mai bun
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2010, 20:11:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ca manastire unde ai putea sa te linistesti eu iti recomand Manastirea Petru Voda, comuna Poiana Teiului, Judetul Neamt. La aceasta manastire nu platesti cazarea si poti sta 3 zile, acolo ai avea cu cine sa discuti desi parintele Iustin e bolnav si nu mai primeste poti sa discuti cu pr Ioan e foarte iubit de tineri.
Apoi si la M-rea Sihastria este pr Ciprian deasemeanea iubit de tineri, numai ca la Sihastria e cazarea o singura zi; nu cred totusi daca ii spui ca vrei sa mi stai nu te mai tine, insa nu mai mult de 3 zile!
Ocrotitoarea tinerilor este si Sfanta Parascheva de la Iasi, la 25 de ani a trecut la cele vesnice!

In Bucuresti iti recomand sa mergi la Moastele Sfantului Nectarie, sigur vei gasi alinare!

Gandurile negre nu sunt de la Dumnezeu si nu le lasa sa intre in inima; te afli intr-o incercare dar gandeste ca Dumnezeu e langa tine si nu vrea moartea sufletului tau! Un preot duhovnic in Bucuresti ti-ar putea recomanda alti forumisti, eu cel pe care l-am cunoscut a plecat la Aiud. Poti cere ajutorul Sfintilor din inchisorile comuniste, multi oameni si-au gasit alinare si vindecare de boli dupa ce au mers la Rapa robilor din Aiud si s-au uns cu ulei sfintit din candela ce arde inaintea icoanei Maicii Domnului.
Azi este o zi mare si maine la fel; citeste Acatistul Sfantului Duh este pentru luminarea mintii!

Cel mai important: nu descuraja! Deznadejdea nu e de la Dumnezeu!

Pace si multa bucurie!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2010, 20:17:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Da, ai nvoie de cineva cu care sa vorbesti. Un duhovnic ar fi ideal, numai sa fie intelegator si milos. In nici un caz nu vei gasi vreunul care sa-ti recomande alta religie, atat timp cat au fost invatati ca numai in BO exista mantuire. Pana il vei gasi , insa, incearca sa te mangai cu cuvintele Domnului pe care le poti gasi in Biblie, Noul Testament:

"Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară" Ioan 6:37

"Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște." Ioan 15:18, 19

"Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică" Ioan 3: 16

"Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura." Matei 5:4-6

Incearca sa citesti Evanghelia lui Ioan, meditand adanc la cea ce citesti. Este deosebit de frumos scrisa si e o mangaiere pentru cei ce o citesc. Te va ajuta sigur.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2010, 20:20:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doriana

Nu as vrea sa cred ca ai fost ironica... Sfatul tau are si o aschie aruncata...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2010, 20:29:59
LadyinBlack LadyinBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 3
Implicit raspuns

Multumesc mult...nici nu ma asteptam la raspunsuri asa de repede.Multumesc si celor ce mi-au dat mesaje private si iertare ca nu le raspund momentan.Astept sa treaca putin "furtuna "la mine si sunt foarte obosita.O sa citesc inainte de culcare.O sa intru online si maine si poate marti va urmez sfatul si plec pentru o zi sau doua.va tin la curent cu ce o sa se intample.Noapte buna tuturor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2010, 20:35:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mult curaj si biruinta in lupta!
Sa ne tii la curent! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2010, 20:36:43
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LadyinBlack Vezi mesajul
Buna tuturor.Am neveoie de ajutor.Eu sunt botezata in biserica ortodoxa dar nu sunt de acord in totalitate cu religia ortodoxa..micile detalii care fac diferenta.Imi poate recomanda cineva un preot unde ma pot duce si-mi poate oferi calauzire spirituala,sa ma asculte sa-mi puna ideiile cap la cap si sa ma sfatuiasca spre o religie anume?Trec printr-o perioada foarte grea de 7 ani si as incerca si un preot ortodox dar vreau sa ma si inteleaga asa cum sunt nu sa fie fixat pe anumite ideei sau sa incerce sa ma converteasca.Par o persoana necredincioasa dar intotdeauna m-am gandit la binele altora intai si am facut ceea ce este corect.Nu mai cred in valori,in bine,in viata.Astept raspuns.va multumesc
Poti sta de vorba cu Geo,este ortodox curat,pana gasesti un preot cu care sa stai de vorba fata catre fata.Ceea ce trebuie sa intelegi este ca misiunea unui preot este sa converteasca si nu sa fie convertit.Dupa sapte ani grei este posibil sa-ti gasesti linistea,dar depinde foarte mult de tine.Toate cele bune!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2010, 21:04:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Uite aici niste dovezi:

http://www.godandscience.org/apologe...ebible-ro.html

Blogul asta demonstreaza minciunile coranului:
http://www.google.com/url?sa=t&sourc...W6sRIYY8EXzBww
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Regatul Romania?o alegere pierduta sau furata? iulyaan Generalitati 106 25.06.2012 05:24:13