Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.02.2008, 22:37:44
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Traditie, imi pare rau ca te-am facut sa imi reprosezi cele de mai sus, si sunt de acord ca am gresit abordand situatia asa cum am facu-to eu. Dar daca tu ai spus ca nu exista celule, eu chiar nu mai inteleg cum de ai afirmat asta:
Citat:
În prealabil postat de Traditie
Albirea parului survine fiindca parul e un tesut lipsit de nervi,
Spuneai ca nu exista aceste particularitati in trupul omenesc, iar acum ne explici destul de elevat despre tesuturi si nervi :dozingoff:
Dar trec peste asta si nu mai zic nimic, recunoscand ca am gresit fata de tine, asadar te rog sa ma ierti ca te-am suparat! :|

Hai mars, esti terminat.

Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.02.2008, 22:37:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Nu este greu de inteles...Mecanismul imbatrinirii a fost pus in miscare odata cu caderea pe pamint a celor doi din Rai conform alegerii lor.
Celulele si ele au aparut si au fost "descoperite/create mai intii in minte dupa care vizual de primii cercetatori ai materiei, care or fi fost ei totul prin prisma locului neprielnic in care suntem si a pozitiei in universul creat.

Deci stiinta de care vorbeste Stefan este doar o forma (foarte convingatoarte) a manifestarii creatiei lui Dumnezeu. Adica la acest nivel josnic numit pamint unde satana este rege percepem materia asa cum ne este pradata la scoala...crede ca mai simplu de atit nici ca se poate explica

Pace fratilor!:D
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.02.2008, 22:39:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

stai calm tizule, ce ai?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.02.2008, 22:44:45
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Este un individ deosebit de viclean si rau, nici la oamenii necredinciosi nu am vazut asa ceva. Uita-te cum a postat numai ca sa batjocoreasca.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.02.2008, 22:56:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu doresc sa purtam o discutie ca intre oameni, ori tu crezand ca eu imi bat joc de tine, tu nu poti intelege ca eu am vorbit serios cerandu-mi iertare fata de tine pentru atitudinea mea, si nici decum pentru ce sustin eu, asadar nu te-am batjocorit, tu singur intepretezi dupa cum vrei si doar asta iti convine sa crezi, ca eu te iau in ras sau te tratez cu aroganta:(. Eu nu amestec tema discutiei cu modul de abordare. Personal nu am nimic cu tine, eu m-am referit doar la tema discutiei.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 24.02.2008, 22:57:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

"Dark City" este un film foarte reusit in a ne arata cit de duuuusi putem fi, si cum aparentele inseala si cine sunt de fapt cei care conduc aici pe pamint. Este colosala mai ales partea in care eroul principal care se "trezeste" incearca sa le arate celorlalti ca de forte mult timp ei nu au mai vazut lumina zilei ci toata viata cotidiana este petrecuta in noapte...insa lumea nu vede!

...iar la sfirsit faza cea mai tare...ca de fapt pamintul nu este rotund! si capatul pamintului CHIAR exista!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.02.2008, 23:09:24
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Mai veilure, te las sa vorbesti singur daca asta îti place.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.02.2008, 00:20:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Pace fratilor!:D
:) Andrei, mi-am adus aminte de ce ziceai tu odata: sa ne cerem iertare si noi de la copii!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.02.2008, 01:20:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
pt Traditie am cateva intrebari...

Citat:
Trupul exista dar nu e material. Trupul e ansamblul nostru, al fiecaruia, de perceptii si senzatii fizice.
daca trupul nu e material, atunci este imaterial.
pamantul este imaterial? pamantul este tot o perceptie si o senzatie fizica?

Citat:
Tu trebuia, când te-ai ]mbolnavit, sa te cauti la suflet ce probleme ai si daca vindecai problemele sufletesti se vindeca si trupul.
cu alte cuvinte, boala vine numai din cauza "problemelor sufletesti"?


si inca ceva: ce intelegi prin
" Bucura-te, ceea ce iei in atotputernicele tale maini pe cei parasiti de doctori ?
din acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
Ispita, drept sa-ti spun, asa am citit: ca boala vine f rar din alte motive decat cele sufletesti. Te poti imbolnavi din alte cauze exterioare, de exemplu din cauza de otravire a trupului. Dar in rest bolile sunt cauzate
Exista in acest sens terapie Bach, pe baza flori, care ajuta corpul sa-si revina din diverse boli. Se cunoaste si in Romania.
Sa nu uitam ca medicina trateaza de obicei efectele bolii si nu cauza lor, care de multe ori ramane necunoscuta.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.02.2008, 16:55:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu stiu de ce vine de cele mai multe ori, dar e clar ca nu vine numai din cauza pacatelor; un exemplu este dreptul Iov..

Citat:
Sa nu uitam ca medicina trateaza de obicei efectele bolii si nu cauza lor, care de multe ori ramane necunoscuta.
aici te contrazic..
poate ca medicii de familie sau alti medici nu merg pana in panzele albe cu cercetarile, insa altii nu-ti recomanda niciun tratament pana nu efectuezi anumite analize si pana nu sunt ei siguri de cauza... dar, bineinteles, pt aceia trebuie sa platesti bine..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23