Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.12.2007, 23:58:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Cand am zis sa nu imbatraneasca m-am referit sa ramana mereu tanar , sa nu se inteleaga altceva:D;).
Hai, ca esti simpatica si atat de naturala, incat m-ai dezarmat. Putem spune, sa imbatranim frumos, cu sufletul mereu tanar si trupul viguros cu mintea lucida in intelepciune.Multi cred, ca a imbatrani, inseamna uzura. Gresit, depinde de cat ne-am pretuit sufletul si mintea, drept pentru care trupul pentru toate ponoase trage.Oricum, tinerete fara batranete , la toti va doresc.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.12.2007, 00:57:37
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

multumesc, cristi:)."Putem spune, sa imbatranim frumos, cu sufletul mereu tanar si trupul viguros cu mintea lucida in intelepciune.Multi cred, ca a imbatrani, inseamna uzura. Gresit, depinde de cat ne-am pretuit sufletul si mintea, drept pentru care trupul pentru toate ponoase trage.Oricum, tinerete fara batranete , la toti va doresc."frumos si intelept spus :dozingoff:
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.12.2007, 00:59:07
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

":dozingoff:" de la urma era de fapt ":rolleyes:":D
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.12.2007, 03:48:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Referitor la acei academicieni, poate imi spui si argumentele lor, cum vedeau ei trupul, cum vedeau moartea trupeasca.
Poate calugaria nu e buna pentru toata lumea. Gandeste, nu ar mai fi copii pe lume. Oricum, calugaria NU E SINGURA CALE DE MANTUIRE.

Asta sa fie metanoia? Spalare de creier ca sa nu mai cred ca e adevarat ce vad in fata ochilor? De unde sunteti asa siguri ca sunt inselari? IDEEA ERA SA CREDEM MAI MULT DECAT CE E IN FATA OCHILOR! iDEEA ERA SA FIM MAI APROAPE DE IUBIRE, CU FIREA NOASTRA PATIMASA, CARE NECESITA TRANSFORMARE.
Ma gandesc sa parasesc si eu forumul, sumteti prea transfigurati pentru gustul meu.
cOZIA, ARUNCI NISTE VORBE!!NU MI-AI SPUS DESPRE COPIII SALBATICI, ACUM MA IEI CU MAIMUTA SI CARTOFUL, VORBESTI DE EXPERIMENTE, N-OR FI SI ACELEA DE LA DRACI? SI TREBUIE SA TE CRED PE CUVANT CA 3 ACADEMICIENI AU VENIT LA CREDINTA (OK, PANA AICI TE CRED) SI CA MOTIVUL LOR E CA NU CRED IN CELULE!!!!
Draga Lidia,
Uita de maimute si cartofi, voiam sa merg intr-o directie dar m-am razgindit..., oricum poti sa citesti aici despre experimentul "a o suta maimuta"
http://www.naturewise.org.uk/page.cfm?pageid=nw-monkey si poate ne scrii cum iti explici acest fenomen de salt informational de pe o insula pe alta.

Metanoia este profunda transformare a fiintei noastre, nu numai a mintii, dar cu ea incepem, incepind cu interiorul nu cu exteriorul cum de fapt avem o inclinare naturala sa o facem, adica incepem cu spalarea de pacate, de emotii negative, neplacute, ne observam practic ce facem, ce gindim si poate tinind-o tot asa dupa ffff multi ani poate ajungem sa ne cunoastem si astfel ne apropiem de Hristos.

Academicienii nu au spus ca celulele nu exista, VEZI ghilimele, dar ca exista si un mod ADEVARAT, OPUS MINCIUNII de a privi materia, in alte cuvinte, drumul parcurs de ei in cercetarea materiei era o inselare draceasca(erau convinsi si oamenii de gabaritul lor nu vorbesc in van...), si mai tirziu, in profunda lor pocainta(in urma unor evenimente f personale)i-a luminat sa revina la credinta si la capatarea unei inimi in Hristos si in cazul lor au INTUIT ca singurul mod de a umple "pestera pustiita de tilhari"(sper sa intelegi) este prin daruirea de sine lui Hristos prin monahism aspru la Muntele Athos.

Nu a afirmat nimeni ca pentru a vedea materia asa cum o vede Sf Duh trebuie sa te calugaresti, insa traind in lume sansele de a ajunge ACOLO, in acel punct, parerea mea( si am studiat problema indelung), tind spre ZERO.
Si calugaria iti poate oferi doar cadrul, suportul, dar nu iti asigura imbunatatirea.

Nu o sa-ti spuna nici un sfint si nici un duhovnic ca celulele nu exista, la fel cum nici Hristos nu a scapat nici o vorba smintitoare si nu vorbea decit in parabole, pe intelesul lumii care nu POSEDA "ORGANUL" NECESAR INTELEGERII SUPERIOARE. Pentru a nu sminti lumea trebuie sa vorbesti pe intelesul ei!....DESI!!! si Hristos si multi dintre Sfintii Parinti nu mai vedeau celulele si microbii ci doar lucrarea PURA a Sfintului Duh.
Cum de Sf Pavel nu a murit in urma muscaturii de vipera numita "Sapte pasi" adica mai mergi putin si pici mort?...incident bine documentat.

Deci in nici un caz metanoia nu este spalare de creier desi expliatia asta se vehiculeaza in cercurile protestante unde toti sunt perfecti, nu au nevoie sa depuna efort ci doar bani la disc, iar mai nou si in cele ecumeniste.

Faceti-va temele de casa!:)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.12.2007, 05:54:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Omul in pozitia in care se afla pe pamint nu poate sa faca nimic. Totul pur si simplu se intimpla.

"Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor" nu a oamenilor de stiinta

Nu cu microscopul“Cautati Imparatia Cerurilor si toate celelalte vi se vor adauga voua”.;)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.12.2007, 20:13:50
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu o sa-ti spuna nici un sfint si nici un duhovnic ca celulele nu exista, la fel cum nici Hristos nu a scapat nici o vorba smintitoare si nu vorbea decit in parabole, pe intelesul lumii care nu POSEDA "ORGANUL" NECESAR INTELEGERII SUPERIOARE.
1. Cu alte cuvinte <<crede-ma pe mine ca si sfintii stiu treaba asta dar nu spun ca sa nu smiteasca>>.
Aveti grija fratilor pe cine credeti. "și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare". "dupa roade ii veti cunoaste".
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


2. Observ ca-ti inchipui ca tu ai o INTELEGERE SUPERIOARA. De aceea ai ajuns sa crezi lucruri pe care nu le sustine invatatura crestina.
"cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă".
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.12.2007, 20:35:02
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citand Z.Lidia:"Ma gandesc sa parasesc si eu forumul..."
Sunt un om batran care nu a avut acces la asemenea dezbateri foarte interesante.Esti un om cu o pregatire superioara si printre putinii care s-au apropiat de credinta adevarata.Suntem in zi de mare sarbatoare crestina.S-a nascut Domnul Iisus Hristos!Fie
laudat in veci!
Iarta si ramai.Avem nevoie si de medici crestini pe forum .

Sarbatori fericite!
Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.12.2007, 20:53:38
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri
învățători mincinoși
Scuze, citatul nu e bine ales, banuiesc ca tu chiar crezi ce spui.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.12.2007, 21:03:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri
Observ ca-ti inchipui ca tu ai o INTELEGERE SUPERIOARA.
Nu este de la mine, nici nu are cum sa fie, este ceea ce am invatat si auzit de pe la altii insa da, se potrivesc cu experientele mele de pina acum. Insa despre mine stai linistit(a) ca nu am o parere prea buna...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.12.2007, 21:22:34
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
este ceea ce am invatat si auzit de pe la altii
Cred ca e bine sa ramai la ce invata biserica in ansambul ei, nu unul sau altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23