Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.10.2009, 12:26:07
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
ai auzit de RASISM ?! ei bine tu esti unul dintre cei care "imbratiseaza" acest "curent" !
voi sunteti cei mai cei ,voi mancati sanatos ,voi va ... sanatos ,voi voi voi ! nu ti se pare ca semeni cu HITLER ??? voi sunteti RASA PURA ! bravo bravo bravo !
Frumoasa comparatie.

Dar noi (si nu numai) nu exterminam pe nimeni. Dimpotriva, vrem ca si altii sa se bucure de ceea ce ne-a descoperit Dumnezeu (prin Cuvantul Sau). Asa cum viata mea s-a schimbat in bine, as dori ca si viata altora sa se schimbe (inclusiv in chestiuni aparent minore, cum ar fi adoptarea unui stil de viata sanatos).

Referitor la rasisim: de cand fac parte din biserica adventista, mi-am facut multi prieteni de etnie romma (oameni deosebiti, schimbati de Dumnezeu).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.10.2009, 12:30:45
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Frumoasa comparatie.

Dar noi (si nu numai) nu exterminam pe nimeni. Dimpotriva, vrem ca si altii sa se bucure de ceea ce ne-a descoperit Dumnezeu (prin Cuvantul Sau). Asa cum viata mea s-a schimbat in bine, as dori ca si viata altora sa se schimbe (inclusiv in chestiuni aparent minore, cum ar fi adoptarea unui stil de viata sanatos).

Referitor la rasisim: de cand fac parte din biserica adventista, mi-am facut multi prieteni de etnie romma (oameni deosebiti, schimbati de Dumnezeu).
voi aveti papagal ,dc stii ce vreau sa zic .... sa iti fie de bine cu rromi ,ce sa zic ... stiu ...am vazut cum ii schimba ...cand ajung la biserica si li se mai da cate ceva ...stii cu banii poti cumpara orice
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.10.2009, 12:42:39
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
voi aveti papagal ,dc stii ce vreau sa zic .... sa iti fie de bine cu rromi ,ce sa zic ... stiu ...am vazut cum ii schimba ...cand ajung la biserica si li se mai da cate ceva ...stii cu banii poti cumpara orice
Vorbiti cu pacat. Nu banii schimba cu adevarat caracterul omului ci Dumnezeu.

P.S. Ar fi frumos, pentru dvs., sa incetati cu barfele si minciunile.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.10.2009, 12:46:44
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Vorbiti cu pacat. Nu banii schimba cu adevarat caracterul omului ci Dumnezeu.

P.S. Ar fi frumos, pentru dvs., sa incetati cu barfele si minciunile.
nu e o barfa ,nu e o minciuna e o constatare daca stii ce inseamna ! am dreptul sa imi spun parerea sau nu ? am vazut cu ochii mei ! de ce te deranjeaza adevarul ,ca unii dintre voi nu sunt ceea ce incearca sa para a fii ? pentru ca voi vreti sa lasati o alta impresie ...
P.S ar fi frumos ,si crestineste si galant (asta dc esti un adevarat barbat ) sa iti ceri scuze ca m-ai jignit cu aceea "buna si crestineasca" caracterizare !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.10.2009, 12:52:48
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Imi plange sufletul dupa biserica romaneasca ortodoxa

Doresc si eu de multe ori sa ma duc la biserica. In Romania de cate ori mergeam in oras intram in biserica sa fac o scurta rugaciune. De multe ori daca treceam de doua ori pe zii prin oras poate de doua ori ma opream in biserica.

Evident ca asa am dorit sa pot face si cind am venit aici unde stau. Din pacate cea mai aproape biserica ortodoxa de mine este la aprox. 100 km. Sint biserici peste tot, dar de religii ce nu am auzit in viata mea pina cind am sosit aici. Dorinta de a merge in biserica ma impins sa accept invitatia altora din alte religii: adventisti, penticostali, baptisti, iahovisti, etc. M-am gindit, in fond si la urma urmei casa lui Dumnezeu te primeste oriunde indiferent ce nume poarta. Eu cred ca sint multi credinciosi cu adevarat si in religiile astea si o data isi vor gasii ei calea adevarat. Asa cum m-am rugat eu ca Tatal sa-mi areata calea tot asa o vor vedea si altii.

Nu m-am simtit bine la inceput, e normal, cum spunea cineva pe forum, parca eram la teatru, dar Dumnezeu m-a primit la el, si mi-a deschis ochii. Am reusit sa vad greselile , si nu judec doar le iau in socoteala ca sa stiu pe ce cale sa o iau. Nu trebuie sa judecam dar e bine sa vedem si sa cerem intelepciune de la Tatal nostru ca El sa ne arate cum sa ne ferim de ce nu-i bine si cum sa alegem binele, pentru mantuirea noastra.Amin.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.10.2009, 13:05:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu e o barfa ,nu e o minciuna e o constatare
Bine.

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
P.S ar fi frumos ,si crestineste si galant (asta dc esti un adevarat barbat ) sa iti ceri scuze ca m-ai jignit cu aceea "buna si crestineasca" caracterizare !

Imi cer scuze pentru partea cu jignirea. As vrea sa invat sa spun unele lucruri fara sa jignesc.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.10.2009, 14:08:53
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Doamne ajuta!!!
In legatura cu stilul de viata am sa dau exemplu viata parintelui Cleopa care timp de 10 ani a trait cu un cartof pe zi si cu buruienile care le gasea prin padure. De asemenea il putem aminti si pe parintele Ioanichie Moroi sau pe parintele Paisie Olaru toti de la manastirea Sihastria si toti au ajuns la o varsta frumoasa. Nu gresim daca adaugam aici si pe Mosul Gheorge Lazar care manca o singura data in zi, sau pe Sfantul Paisie Aghioritul care cu darul bunului Dumnezeu traia 40 de zile doar cu Sfanta Impartasanie.
Cateva cuvinte de la Sfintii parinti in legatura cu postul:
Auzi ce spune Sfantul Vasile cel Mare: "Omule, vrei sa traiesti mult? Posteste mult! Postul este maica sanatatii si lungimea vietii"
Tot acelasi Sfant parinte spune si acestea in cuvantul IV din Hexaimerion: "Bucatele cele multe si grase neputand sa le mistuie stomacul, multe boli au adus in lume. Iar postului si infranarii, pururea ii urmeaza sanatatea"
Si daca imi spui ca postul e unul singur am sa-ti raspund cu cuvintele Sfantului Marcu Ascetul : "Precum se deosebeste arama de fier si fierul de vreascuri atata deosebire este intre un trup si altul" adica poate tu poti sa nu mananci pana seara si rezisti, iar eu daca nu mananc la amiaza mi se face rau...
Asa spune si Sfantul Vasile cel Mare; " Masura infranarii sa se ia dupa masura puterii fiecaruia"
Sfantul Maxim mai zice: "Da-i trupului tau, dupa putere, si mancare si odihna si bautura, dar toata grija ta o pune pentru minte, ca mintea ta sa fie cu Dumnezeu. Totdeauna in rugaciuni, in cugetari, in contemplatii duhovnicesti, iar trupul sa-l tii sanatos si usor"
Am scris aceste cuvinte din cartea "Viata parintelui Cleopa"
Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ajute fiecaruia.
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.10.2009, 15:20:38
Alexandros Alexandros is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Mesaje: 4
Implicit al mare il da la o parte pe al mai mic.

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Prieteni..aduceti-va aminte ceea ce le-a spus Iisus ucenicilor care-l urmau pe Ioan atunci cand acesta din urma i-a trimis LA Iisus pentru a-l intreba "..daca EL este acela care trebuie sa vina sau daca asteapta pe alcineva..". Va aduceti aminte ce le-a spus Iisus? A spus asa ucenicilor lui Ioan: "..spune-ti celui ce v-a trimis ca orbii isi recapata vederea, mutii vorbesc, schiopii sar in picioare.."etc. Atat le-a zis Iisus si cand a auzit Ioan Botezatorul aceste cuvinte a fost sigur ca acela care face aceste lucruri este MANTUITORUL. Ceeace mi-a fost dat ochilor sa vad in satul bunicilor mei (si poate ca nu numai aici se petrec asemenea lucruri) m-a lasat ingandurat. Am vazut pe unul care-l stiam ca umbla numai beat si jegos in ultimul hal toata ziua si care si-a distrus familia mergand la adunare imbracat atat de frumos ca mi-a fost greu sa-l recunosc, si ma intreb ce a vazut ala acolo? Ce a vazut ciobanul satului care toata viata lui a stat numai pe camp cu oile..de primavara pana iarna.. si acum, de cand merge la adunare parca este alt om? Ce a vazut omul ala care si-a omorat nevasta cu bataia si dupa ce a iesit de la parnaie este cu totul alta persoana? Nu stiu ce vad unii oameni acolo, dar stiu ceva si anume..faptul ca ceea ce vad acolo nu vad la Biserica.
Spun multi Sfinti Parinti ca degraba pleaca diavolul desfranarii sau al lacomiei sau al maniei atunci cand vine diavolul ereziei sa le ia locul. Ca la ispite, te lasa una mai mare si mai la vederea oamenilor ca sa vina alta si mai mare dar ascunsa vederii acestora. Fiecare dupa vederea si viata lui duhovniceasca. Dumnezeu ne va judeca intru cele in care ne va gasi. Dar vai celui ce a avut habar de Cuvantul Lui Dumnezeu si nu L-au urmat pe Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Vorba parintelui Paisie Athonitul: Fie sa mergem toti in rai fie niciunul in iad! Dumnezeu sa ne miluiasca pe noi toti!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.10.2009, 15:38:43
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
voi aveti papagal ,dc stii ce vreau sa zic .... sa iti fie de bine cu rromi ,ce sa zic ... stiu ...am vazut cum ii schimba ...cand ajung la biserica si li se mai da cate ceva ...stii cu banii poti cumpara orice
Vedeți de ce nu e bine să judeci? Ne-ați judecat pe noi adventiștii că suntem rasiști. Eu și cred că și condor suntem români deci de aceeași rasă cu tot neamul ortodox românesc, cum am putea deci nutri gânduri rasiste impotriva lor? Dvs. însă v-ați dovedit a fi rasistă prin atitudinea aceasta vis a vis de romi.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.10.2009, 16:36:01
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandros Vezi mesajul
Spun multi Sfinti Parinti ca degraba pleaca diavolul desfranarii sau al lacomiei sau al maniei atunci cand vine diavolul ereziei sa le ia locul.
Sa intelegem ca suntem nevoiti sa pastram diavolul desfranarii sau al lacomiei sau al maniei, ca sa nu ne napadeasca diavolul ereziei. Nici vorba de sfintire a vietii.

Sfanta Scriptura ne invata ceva mult mai intelept si aducator de viata (pe acest pamant si in vesnicii):
"Supuneti-va dar lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi."(Iacov 4:7)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost la Parintele Proclu andmih Generalitati 29 21.01.2013 18:31:34
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42