Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.02.2010, 14:50:30
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit Catisma 19

Psalmul 134
Laudati numele Domnului, proslaviti si numele pururea Fecioarei Maria, veniti cu rugaciuni si cu cereri catre sfanta ei maretie, ca Ea va reinoi voia cea buna in inimile noastre si nu ne vor birui poftele pacatului. Cei ce cugeta mereu la ea si se bucura cu multumire pentru milele ei, vor dobandi dulceata cereasca si pace in sufletele si inimile lor. O, pacatosilor, sa suspinam catre Preasfanta Fecioara Maria, cu simtaminte launtrice si cu rugaciunile ei ni se va darui noua tuturor, viata evlavioasa si sfarsit fericit si crestinesc.

Psalmul 135
Marturisiti-va Domnului ca este bun si imparte bunatatea Sa celor ce o cauta prin mijlocirea Imparatesei cerului! O Stapana pomeneste-ne intru smerenia noastra si apara-ne de faraonul cel din iad si de puterea lui vrajmasa cu mana ta cea tare si cu brat inalt. Sa cantam si sa vestim cele de multumita tie mult puternica Stapana ca ne-am izbavit si ne izbavim de cei rai prin tie ceea ce ai purtat in mainile tale Stapanirea nebiruita.

Psalmul 136
La raul Babilonului au seznut si au plans evreii iar noi plangem pentru pacatele noastre si cu smerenie strigam catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria si-i aducem plansul inimii si suspinul duhului ca nu vom dobandi iertare de pacate nici vesnica mantuire a sufletului fara Rodul binecuvantat al pantecelui ei. Noi asteptam, credem si marturisim ca dobandim viata cereasca prin rugaciunile ei cele sfinte si bineplacute lui Dumnezeu pentru noi.
Slava....
Psalmul 137
Marturisi-ma-voi tie Doamna, Stapana Fecioara din toata inima mea ca prin tine am dobandit mila si indurarile lui Iisus Hristos. Auzi cuvintele mele si suspinurile mele, in ziua si in ceasul cand te chem. Inmulteste-mi puterea duhovniceasca a credintei in slabul meu suflet si in necazurile inimii, sa-mi fii o Mangaiere de viata facatoare pentru inima mea, care te cheama pe tine.

Psalmul 138
Preasfanta Doamna Fecioara tu m-ai incercat si mi-ai cunoscut si caderile si faradelegile mele, dar sa se inmulteasca asupra mea a pacatosului milele tale de Maica si se va largi asupra mea bunatatea ta. Eu privesc ca fiul cel desfranat la cer, ca prin mijlocire ta ma smeresc si cu insuflarea ta ma linistesc, cu privirea la sfanta inchipuire a Fetei tale, eu ma mantuiesc cu credinta si nadejdea la Mantuitorul meu. pe care-L tii in mainile tale si mi-L arati mine pacatosului spre mangaiere eu nadajduiesc sa primesc fericirea in vecii vecilor

Psalmul 139
Scoate-ma Preasfanta Doamna Fecioara Nascatoare de Dumnezeu de la omul cel viclean si de vrajmasul din iad pazeste-ma, ca vrajmasul si-a indreptat sageata impotriva mea si cu lingusirile lui imi prinde sufletul meu. Zdrobeste Stapana puterile lui cele viclene si sa cada degraba in prapastia pe care a facut-o, iar eu ma voi bucura de tine si ma voi veseli de mantuirea ta!

Psalmul 140
Preasfanta Doamna Fecioara cu toata smerenia strig catre Tine auzi-ma, ia aminte la rugaciunea si la cererea mea. Sa se indrepteze rugaciunea mea ca tamaia inaintea Fetei tale, seara, dimineata, la amiaza si in orice vreme ca sa nu intunece rautatea lumii acesteia mintea mea. Fa-ma Stapana sa inteleg totdeauna cele placute tie si intareste inima mea intru adevarata dragoste de tine.

Psalmul 141
Cu glasul meu catre Doamna si Stapana Fecioara am strigat si cu osardie m-am rugat ei, varsat-am lacrimile mele in Fata ei si i-am infatisat durerea inimii mele. ca raul vrajmas din iad pazeste calcaiul meu si peste tot intinde cursele sale impotriva mea. Ajuta-ma Stapana ca sa nu se impiedice pasii mei inaintea lui, ci el insusi sa se zdrobeasca sub picioarele mele cu puterile tale.

Psalmul 142
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria, asculta rugaciunea mea, pleaca-ti urechea la cererea mea, ca a prigonit vrajmasul sufletul meu, se sileste sa ma impiedice pe care mantuirii vesnice! Mi-a ingreunat inima cu intunericul lui si s-a mahnit foarte duhul meu. Nu intoarece Stapana Doamna Fecioara Fata ta de la mine, ca sa nu cad cu cei ce se coboara in prapastia iadului si trimite lumina ta si darul tau si va disparea din fata mea intunericul lui si se va pazi viata si mantuirea mea.
Slava...
Sfinte Dumnezeule......Preasfanta Treime.....Tatal nostru
Tropare dupa catisma 19, glas 5.
Vai mie! ce voi face eu ticalosul? Ce inceput de mantuire voi pune, ca in zadar trece viata mea! Nu ma lepada preabuna Stapana Doamna Fecioara pe mine cel lepadat si ratacit ci arata-mi chipuri de pocainta Maica lui Dumnezeu pentru ca intru laude sa te slavesc pururea. Vezi Doamna cumplitele patimi trupesti din pricina carora sunt cuprins de boli, plin de necazuri sunt si de multa deznadejde si de stramtorari intuneca. Ci tu care L-ai nascut pe Dumnezeu cel ce a luat in trupul sau ranile si neputintele oamenilor, pe Acela roaga-L sa-mi dea pace si mare mila!
Bucura-te petrecerea Dumnezeiasca a Stapanului, Slava ingerilor si nadejdea oamenilor, tarie in nevoi, puternica Mijlocitoare pentru noi toti, intarirea si zidul celor ce au nadejde in tine, adapostirea credinciosilor iubitoare de bine Maica lui Dumnezeu Celui iubitor de oameni pe Acela roaga-L sa dea robilor Sai pace si mare mila!

RUGACIUNE

O, preamilostiva Doamna Imparateasa cerului si a pamantului Stapana ingerilor si a oamenilor! Tie preamilostiva Aparatoarea noastra, Domnul nostru Iisus Hristos la rastignirea Sa, L-a incredintat pe ucenicul sau, mare Apostol si evanghelist Ioan, zicandu-i: "'Iata, Mama ta'' iar prin el te-a numit Mama tuturor crestinilor ortodocsi pentru ca toti cei ce cu credinta si cu dragoste alearga sub stapanescul tau Acoperamant sa se mantuiasca si sa se izbaveasca de toate nevoile si necazurile. Pentru aceasta si eu nefiind vrednic, spurcandu-mi mintea si inima cu nenumarate pacate, trandav si lenes de orice lucru, bun, indraznesc sa alerg la Acoperamantul tau, Maica Milostivirii, Maica Milei si a Bunatatii rugandu-te si cerand cu umilinta si cu zdrobirea inimii sa nu ma lepezi pe mine cel ce ma caiesc. Vezi bubele si puroiul ticalosului meu suflet auzi plangerea inimii mele indurerate cerceteaza-ma cu indurarile tale de Mama, de care m-am invrednicit eu nebunul, care am lepadat poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu. Dar tu care n-ai trecut cu vederea rugaciunile lui Teofil cel care s-a lepadat de Fiul tau, de Domnul si de tine, Prea Curata Lui Maica, cerandu-si iertare pentru pacatul lui cel infricosat tot asa nu ma trece Stapana cu vederea nici pe mine care imi pun toata nadejdea in tine! Nu ma lepada ca pe un rob impietrit cel ce-L rastignesc a doua oara pe Fiul tau cu pacatele mele. Nu te ingretosa de mirosul urat al meu, cred Aparatoarea mea cea plina de osardie ca poti cere de la Fiul tau toate cate le doresti! Daca Solomon imparatul om fiind a zis mamei sale: ''Cere de la mine maica mea tot ce doresti si eu iti voi da'' ce bunatati nu-ti va implini Fiul tau, Imparatul cerului si al pamantului, Atotputernicul, Milostivul si Iubitorul de oameni? Ca Lui I se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, cu cel fara de inceput al Lui Parinte si cu Preasfantul si bunul si de viata facatorul Lui Duh, in vecii nesfarsiti. AMIN!
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.03.2010, 13:54:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit catisma 20

Psalmul 143

Binecuvantata esti, Doamna, caci ne inveti pe noi, robii tai, sa luptam impotriva lumii, trupului si diavolului. Impotriva lumii , ca sa ne intoarcem ochii de la inselaciunile ei. Impotriva trupului, ca sa ne mentinem in curatie si sa nu ne atingem de lucrurile oprite. impotriva diavolului, ca sa intelegem ispitele lui si smintelile lui si sa ne impotrivim din toate puterile ispitelor / lucrarilor lui.
O, prea puternica Stapana! te rugam, si nu vom inceta a te ruga, slobozeste fulgerul puterii tale si alunga-l, trimite sagetile grabnicei tale aparari si loveste-l. preaslaveste, din inaltimea slavei tale, in aceasta lupta, dreapta cea puternica, pentru ca noi, robii tai, izbaviti fiind de rele, cantand, sa cantam pururea slava si lauda ta. Cunoaste, Stapana, cat suntem noi de lesne aducatori spre pacat si cat de trebuincioasa este mana ta de ajutor. inflacareaza in inimile noastre dorintele cele ceresti si umple-ne de duhul dulcetilor raiului!

Psalmul 144

Inalta-te-voi pe tine, iubita Maica a Fiului lui Dumnezeu, si in fiecare zi iti voi canta tie laude. Peste tot pamantul oamenii preaslavesc faptele tale si milele tale si ostroave multe preamaresc minunile tale. ingerii si arhanghelii preamaresc si propovaduiesc sfintenia sufletului tau si toti sfintii binevestesc blandetea si smerenia ta.
Ochii nostri nadajduiesc la tine, Doamna, trimite-ne noua hrana si bautura la vreme buna, iar sufletul flamand sa ni-l hranesti si sa-l saturi cu dulceata ta cea cereasca, iar noi, robii tai, te vom binecuvanta ca pe o maica preamilostiva in vecii vecilor. Amin!
Slava...

Psalmul 145

Lauda, suflete al meu, pe Doamna, pururea Fecioara Maria, laud-o neincetat, pana cand mai locuiesti in trupul acesta. Iar cand vei iesi din temnita trupului stricacios, ea ti se va infatisa ca o aparatoare si in calea cea necunoscuta iti va fi o calauza de nadejde. palcurile viclenilor diavoli vor disparea in fata luminii sale si vei trece fara frica pana la portile pacii vesnice.
Slava, lauda si cinste imparatesei cerului, care ne va duce pe noi impreuna cu ea in imparatia cerurilor.

Psalmul 146

Laudati pe Doamna pururea fecioara Maria, caci bun este psalmul. Dulce si frumoasa este pentru ea o asemenea lauda. caci aceasta este ajutatoarea celor cu inima zdrobita si ii unge pe ei cu mirul de buna mireasma a bunei sale voiri catre ei. Mari sunt milele ei, darul si indurarile ei nu au sfarsit. intampinati-o cu strigate de bucurie, cantati-i intru marturisirea psalmilor, caci va binevoi imparateasa cerului intru cei ce o preaslavesc si nadajduiesc la milele ei.

Psalmul 147

lauda, Biserica lui Dumnezeu, pe iubita Mama a Mantuitorului Hristos, preaslaveste-o, Sioane al darului celui nou, caci fiii tai vor fi binecuvantati de ea si se vor intinde de la mare pana la mare, impodobi-se-vor cu pace buna si nadejdea lor nu se va rusina si te vor lauda din neam in neam.
Slava....

Psalmul 148

Laudati pe Doamna Maria din ceruri, laudati-o pe ea intru cele inalte, unde sade pe scaunul neapropiatei sale slave, in vesminte aurite imbracata si impodobita. laudati-o, toate popoarele si dobitoacele, si pasarile cerului si pestii marilor. laudati-o, soare si luna, laudati-o, toate stelele si lumina, laudati-o, heruvimii si serafimii, scaunele si domniile si puterile, laudati-o, toti ingerii si arhanghelii si toate cetele ostilor ceresti.
Slava, lauda si cinste pururea Fecioarei Maria.

Psalmul 149

Cantati Doamnei noastre si imparatesei noastre o cantare noua. Lauda ei in adunarea dreptilor. se vor bucura cerurile de slava ei, ostroavele marii si tot pamantul, apa, focul, gerul si caldura, fulgerul si lumina sa o preaslaveasca pe ea. Inaltimea ei in gura dreptilor si lauda ei in cetele tuturor sfintilor.
Cetate a lui Dumnezeu, Sioane ceresc, praznuieste-o vesnic in cantari de laude.

Pslamul 150

Laudati, dreptcredinciosilor, pe marea Doamna, pe puternica Stapana, pe imparateasa cerului si pe preamilostiva voastra Maica, pe grabnica ajutatoare, pe aparatoarea plina de osardie, laudati inaltele ei fapte bune si marile ei minuni. Laudati-o, cete ale patriarhilor si prorocilor, laudati-o, apostolii si sfintii toti, laudati-o, mucenicii si marturistorii, laudati-o, fecioarelor si cei ce traiti in curatie, laudati-o, pustnicilor si monahilor, laudati-o, toti credinciosii din toate straturile, laudati-o, pruncilor si toate sufletele neprihanite care sunteti cetateni ceresti. Toata suflarea sa laude pe cea plina de har, pe pururea Fecioara Maria!
Slava...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.03.2010, 12:51:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit tropare dupa catisma 20, gl. 8

Tu, ceea ce esti sfesnic aurit al luminii dumnezeiesti, neprihanita Doamna, sufletul meu intunecat de negura patimilor lumineaza-l cu lumina nepatimirilor, te rog, si ticaloasa mea inima o spala cu lacrimi de pocainta, caci pe tine te am, robul tau, nadejde de mantuire.
Amaraciunea chinurilor de acolo si cruzimea chinuitorilor, intunericul cel fara de lumina si vesnicul tartar care ingheata si nu incalzeste, viermele purtator de venin si neadormit, infricosata scrasnire a dintilor, flacara gheenei si nesuferita ardere, infricosatele vaiete si plansul cel deznadajduit, despartirea de cei drepti si lipsirea de mostenirea lor cugetandu-le, cutremura-te, suflete al meu si indupleca cu suspinele si cu lacrimile tale pe Maica Judecatorului, zicand: Nascatoare de Dumnezeu, cere iertarea faptelor mele celor rele mie, celui ce alerg cu credinta la acoperamantul tau.
Da-mi, Stapăna, sa ma indulcesc de bunatatile raiului si sa locuiesc in cerestile lacasuri. Invredniceste-ma de camara lui Dumnezeu si sa ma impartasesc acolo de slava lui Hristos si sa ma satur de razele dulci si de negraita lumina a frumusetii Lui, pentru ca, cu bucurie, sa cant vesnic pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Treimea cea nedespartita, Care toate le-a creat cu intelepciune din cele ce nu existau, si pe tine pururi sa te slavesc, ceea ce esti preaslavita de Dumnezeu.

Rugaciune

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu sfintele si preaputernicele tale rugaciuni, alunga de la mine, smeritul si ticalosul tau rob, deznadajduirea, uitarea, nechibzuinta, negrija si toate necuratele ganduri viclene si hulitoare de la ticaloasa mea inima si de la mintea mea cea intunecata. Si stinge aprinderea patimilor mele, caci sarac sunt si ticalos. Si ma izbaveste din robia multor amintiri si fapte cumplite si din toate lucrurile rele ma slobozeste, ca binecuvantata esti de toate neamurile si se slaveste preacinstit numele tau in veci. Amin!

***
O, Preasfanta Fecioara, Maica Domnului celui Preainalt, preamilostiva aparatoare si acoperamantul tuturor, catre tine alergam cu credinta! Cauta din inaltimea slavei ceresti la mine, care cad la picioarele tale, asculta smerita mea rugaciune de la mine, pacatosul si nevrednicul tau rob, si du-o inaintea iubitului tau Fiu. O, preabinecuvantata Nascatoare de Dumnezeu! tu, care esti numita de toti grabnica ascultatoare si bucuria celor scarbiti, asculta-ma pe mine, necajitul. tu, care esti linistea celor mahniti, linisteste durerile si intristarile mele sufletesti. Tu, care esti rug nears, pazeste lumea si pe noi toti de vatamarea sagetilor celor de foc ale vrajmasului. Tu, care esti cautarea celor pierduti, nu ingadui sa ma pierd in adancul pacatelor mele. Tu, care esti vindecarea celor ce sunt in suferinta, vindeca-ma si pe mine, cel ce sunt ranit de neputintele mele trupesti si sufletesti. Tu, ceea ce esti neasteptata bucurie, cu bucuria mantuirii tale ia de la mine frica chinurilor viitoare. Tu, care esti chezasia pacatosilor, fii si pentru mine, pacatosul, o buna chezasie de pocainta si de mantuire!
La tine, dupa Dumnezeu, imi indrept toata nadejdea mea. Fii mie pururea o neadormita mijlocitoare iniantea Fiului tau, a Domnului nostru, Iisus Hristos! Intareste-ma in credinta ce o am catre El! imputerniceste-ma in dragostea Lui! Invata-ma sa te iubesc si sa te slavesc si pe tine, Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, preabinecuvantata Marie! Ma incredintez Atotstapanitorului tau acoperamant, Nascatoare de Dumnezeu, ma predau in mainile tale pentru toti vecii. Amin!

***
Preasfanta Fecioara, Maica lui Hristos, Dumnezeul nostru, cu smerenie ma rog tie: vindeca cumplitele patimi ale sufletului meu si daruieste-mi iertarea multelor mele pacate pe care le-am savarsit in chip nebunesc. Spurcandu-mi sufletul si trupul, vai mie, ce voi face eu, ticalosul, in ceasul acela, cand ingerii cei infricosati vor desparti sufletul de patimasul meu trup? Atunci sa-mi fii ajutatoare si calda statatoare inainte, caci pe tine te am zid tare si nebiruit eu, robul tau!

***
Stapana, nu indeparta pe robul tau, caci toata nadejdea mea, dupa Dumnezeu, spre tine o pun. nu te ingretosa de mine, necajitul si chinuitul de cele mai cumplite boli. Ci ca o Maica plina de mila, izbaveste-ma de mustrarile constiintei mele, potoleste furtuna gandurilor mele celor rele, stinge cuptorul poftelor si imblanzeste flacara trupului, aprinde in mine dragostea catre Fiul tau si Dumnezeul nostru. Pazeste-mi toate simturile, nu ingadui sa intre in inima mea nicio dorinta nebuna. Roaga-L pe Domnul sa-mi dea vreme de pocainta, ca sa nu ma taie securea mortii ca pe pomul cel neroditor si sa fiu aruncat in foc. Aprinde faclia cea stinsa a sufletului meu, imprastie intunericul faradelegilor mele si alunga prin mijlocirea ta negura poftelor mele, caci mult poate mijlocirea Maicii inaintea Fiului pentru cei care au o buna inclinare spre impacare. da-mi lumina pocaintei si du-ma spre ziua cand voi avea o inima zdrobita. da-mi sa ma indulcesc de darurile Fiului tau cele neajunse, negraite si nemarturisite in viata cea premeragatoare Cerului. Sa nu fiu lipsit, Preacurata Stapana, de implinirea nadejdii mele, ci sa ma invrednicesc in veacul de acum sa ma impartasesc neosandit cu sfantul si preacuratul Trup si Sange al Fiului si Dumenzeului tau, iar in veacul viitor, de cina cea dulce din ceruri si de veselia raiului in lacasurile sfintilor!
O, preabinecuvantata pururea Fecioara Maria! iubita Fiica a Tatalui ceresc, ma rog tie, fii mie, pacatosului, carmaciul meu, atata vreme cat inot in furtunoasa mare a veacului acestuia, iar mai ales, la sfarsitul vietii mele, sa ajung cu bine la limanul cerescului Ierusalim, unde te voi lauda si te voi ferici in vecii vecilor. Amin!

FINAL
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acoperamantul Maicii Domnului dorinastoica14 Diverse Sarbatori 17 01.10.2013 21:43:55
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Braul Maicii Domnului Marinela Rugaciuni 7 22.08.2011 09:39:14
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38