Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2011, 15:15:06
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Ar fi o idee, sa caut cartea "Credinta si viitor", ca asa cred ca se traduce, ca sa vedem exact continutul.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2011, 15:30:40
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai exista acele pagini. Nu'sh exact in ce limba e (portugheza sau braziliana), insa inteleg sensul, care sunt traduse corect in romana.
Pai, Papa vede aceste pasaje ca un om de stiinta, nu ca om al bisericii. Asta inteleg si nu ca oamenii de stiinta zic.
Eu cred ca ar trebui sa fiti explicita.
1. Dati niste citate in limba romana iar pentru ele dati un link cu ceva scris in spaniola/portugheza
2. ulterior "cica" cartea ar fi fost tradusa si ne dati un link explicit catre un site care are titlul "cumplita ratacire a papistasilor de la Vatican", iar cel care are numele "garduldefier" are poza lui Corneliu Zelea Codreanu; citez din ceea ce afirma acest "gardul de fier":

"Cititi ce spuneau sfintii parinti ai ortodoxiei legat de Biserica Catolica.Ati inceput sa imprastiati niste erezii cumplite,noi,crestinii ortodocsi romani,nu putem lua parte la asemenea blasfemii.Papa de la Roma,pentru noi,este un ERETIC!!!"

Sfintii parinti ai ortodoxiei, asa cum ii considerati dumneavoastra, nu puteau spune nimic despre Biserica Catolica , pentru simplul fapt ca la ora aceea Biserica era una, dar pentru omul ignorant orice e bun ca argument, doar sa fie in favoarea lui.

In momentul in care imi veti spune care e nelamurirea dumneavoastra referitoare la vreo scriere a papei Benedict al XVI-lea, ma voi documenta si va voi spune. In acest caz va pot spune ca nu cunosc limba spaniola sau portugheza, iar daca aceasta carte nu a fost tradusa in romana, nu pot sti ce contine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2011, 15:38:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa fiti explicita.
1. Dati niste citate in limba romana iar pentru ele dati un link cu ceva scris in spaniola/portugheza
Exista deasupra traducerea in romana. Atentie!


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sfintii parinti ai ortodoxiei, asa cum ii considerati dumneavoastra, nu puteau spune nimic despre Biserica Catolica , pentru simplul fapt ca la ora aceea Biserica era una, dar pentru omul ignorant orice e bun ca argument, doar sa fie in favoarea lui.

In momentul in care imi veti spune care e nelamurirea dumneavoastra referitoare la vreo scriere a papei Benedict al XVI-lea, ma voi documenta si va voi spune. In acest caz va pot spune ca nu cunosc limba spaniola sau portugheza, iar daca aceasta carte nu a fost tradusa in romana, nu pot sti ce contine.
Inainte sa vorbesti intereseaza-te! Sfintii parinti pentru ortodocsi nu sunt doar cei care erau cand bisericile inca erau una. In aceasta categorie mai intra si altii. Asa ca ia-o cu frana la a numi pe cineva "om ignorant" si bazeaza-te pe textul dat, fara sa sari in sus. Ia exemplu de la domnul Erethorn.
Nelamurirea mea e evidenta, daca textul respectiv apartine Papei si daca afirmatiile ii apartin.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2011, 16:14:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ar fi o idee, sa caut cartea "Credinta si viitor", ca asa cred ca se traduce, ca sa vedem exact continutul.
Ar fi o idee foarte bună.

Iată un link către versiunea completă a cărții, în limba germană:

http://www.bilandia.de/multimedia/le...3466367535.pdf

Și aici, versiunea în limba engleză:

http://books.google.ro/books?id=csv9...page&q&f=false

Last edited by Erethorn; 05.02.2011 at 16:19:02.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2011, 16:23:04
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ar fi o idee foarte bună.

Iată un link către versiunea completă a cărții, în limba germană:

http://www.bilandia.de/multimedia/le...3466367535.pdf
Sunt total depasita de acest link. Ori limba germana, ori hieroglife egiptene pentru mine este acelasi lucru.
Am sa ma interesez la biblioteci de aceasta carte, in alta parte nu stiu, ca pe internet sunt numai aceste pagini.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2011, 16:28:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu e nimic nou, unii catolici nu resping evolutionismul, fac o compilatie intre evolutionism si geneza (si nu numai catolici). Ma refer la cei din cler, ca altfel sunt si ortodocsi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2011, 16:36:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e nimic nou, unii catolici nu resping evolutionismul, fac o compilatie intre evolutionism si geneza (si nu numai catolici). Ma refer la cei din cler, ca altfel sunt si ortodocsi.
Dumneavoastră ați citit cartea, ca să vă lămuriți (sau măcar capitolul din care sunt scoase din context, în mod tendențios, citatele) ?

Pentru dianagroza - mesajul autorului este exact opusul celui pe care încearcă să-l prezinte site-ul de pe care ați pescuit citatele.

Autorul prezintă mai întâi toată suita de dubii pe care moderismul le ridică în calea credinței, și se întreabă cum mai poate rezista credința, inclusiv credința în adevărul Scripturii, în fața acestui asalt. Din această secțiune sunt scoase citatele și prezentate tendențios astfel încât să pară că exprimă poziția autorului.

Vă las cu întrebarea: Oare care este poziția autorului, exprimată în continuare ? Luați în calcul cine este acest autor și încercați să dați un răspuns în conformitate cu bunul simț.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2011, 16:39:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nelamurirea mea e evidenta, daca textul respectiv apartine Papei si daca afirmatiile ii apartin.
În mod cert textul respectiv nu aparține Papei. Dacă aparține profesorului Iosif Ratzinger ? Nu știu, profesorul a scris mult, iar eu am citit puțin din ceea ce a scris. Dar am citit tot ceea ce a scris papa Benedict, și anume două enciclice: "Dumnezeu este iubire" și "Iubire în adevăr".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2011, 16:41:27
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Autorul prezintă mai întâi toată suita de dubii pe care moderismul le ridică în calea credinței, și se întreabă cum mai poate rezista credința, inclusiv credința în adevărul Scripturii, în fața acestui asalt. Din această secțiune sunt scoase citatele și prezentate tendențios astfel încât să pară că exprimă poziția autorului.

Vă las cu întrebarea: Oare care este poziția autorului, exprimată în continuare ? Luați în calcul cine este acest autor și încercați să dați un răspuns în conformitate cu bunul simț.
Cand am facut acea afirmatie, am facut-o scrict pe acele citate. Nu am sarit cu nici o concluzie, din acest motiv am zis ca e necesar sa caut cartea sa o citesc de la inceput ca sa nu fac afirmatii pripite. Daca as fi fost sigura de aceste citate nu as mai fi pus "?" la titlu, nu credeti?
Capul meu zice ca nu e interpretata corecta, poate e o rautate, dar cred ca e mai putin important ce zic eu, e necesar sa vad ce zice autorul.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.02.2011, 16:44:18
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În mod cert textul respectiv nu aparține Papei. Dacă aparține profesorului Iosif Ratzinger ? Nu știu, profesorul a scris mult, iar eu am citit puțin din ceea ce a scris. Dar am citit tot ceea ce a scris papa Benedict, și anume două enciclice: "Dumnezeu este iubire" și "Iubire în adevăr".
Fostul cardinal Ratzinger e actualul papa, nu? Ma gandesc ca aceasta carte " Fé e Futuro" e scrisa de cineva, nu cred ca este inventie. Acum conteaza corectitudinea citatelor, e nevoie si de partea de inceput. Am sa caut aceasta carte tradusa in limba romana.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa Benedict Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 243 30.06.2017 17:53:34
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 21:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 16:20:47
Papa Benedict a facut parte din tineretu hitlerist mihailt Generalitati 50 18.10.2010 22:35:01
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06