Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2011, 15:44:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cand am facut acea afirmatie, am facut-o scrict pe acele citate. Nu am sarit cu nici o concluzie, din acest motiv am zis ca e necesar sa caut cartea sa o citesc de la inceput ca sa nu fac afirmatii pripite. Daca as fi fost sigura de aceste citate nu as mai fi pus "?" la titlu, nu credeti?
Capul meu zice ca nu e interpretata corecta, poate e o rautate, dar cred ca e mai putin important ce zic eu, e necesar sa vad ce zice autorul.
Din păcate nu am găsit niciunde cartea tradusă în română, așa că va trebui să mă credeți pe cuvânt în ceea ce privește conținutul ei, sau poate să rugați un coreligionar să citească fie versiunea în engleză fie pe cea în germană și să vă informeze.

Vă recomand însă o altă carte al lui Joseph Ratzinger, pe care o puteți găsi în librării: "Isus din Nazareth".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2011, 15:47:27
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Din păcate nu am găsit niciunde cartea tradusă în română, așa că va trebui să mă credeți pe cuvânt în ceea ce privește conținutul ei, sau poate să rugați un coreligionar să citească fie versiunea în engleză fie pe cea în germană și să vă informeze.

Vă recomand însă o altă carte al lui Joseph Ratzinger, pe care o puteți găsi în librării: "Isus din Nazareth".
Nu cred ca Papa ar face astfel de afirmatii, sa zguduie credibilitatea Bibliei. Dar, daca nu gasesc o traducere autorizata, nu pot decat sa va cred pe cuvant.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2011, 16:19:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Profesorul Ratzinger este, dimpotrivă, îngrijorat de o tendință "deconstructivistă" în biblistica la modă prin universități. Iată un excelent articol al lui pe această temă:
http://www.firstthings.com/onthesqua...etation-in-cri
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2011, 16:24:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vă recomand însă o altă carte al lui Joseph Ratzinger, pe care o puteți găsi în librării: "Isus din Nazareth".
Da, am citit-o, este intr-adevar foarte buna, merita banii si timpul din plin.

O diferenta intre protestanti, pe de o parte, si ortodocsi si catolici pe de alta, este ca ortodocsii si catolicii, desi perfect convinsi de autoritatea si autenticitatea Sf. Scripturi, nu o interpreteaza literal. De aseameana, Sf. Scriptura nu este singura sursa de invatatura si credinta, cum este la protestanti.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.02.2011, 16:48:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Profesorul Ratzinger este, dimpotrivă, îngrijorat de o tendință "deconstructivistă" în biblistica la modă prin universități. Iată un excelent articol al lui pe această temă:
http://www.firstthings.com/onthesqua...etation-in-cri
Vad ca este o trasatura generala, in explicatiile date de catolici, ca textul sa fie greu de citit. Desi inteleg, in mare parte, ce vor sa expuna, ma oboseste parcurgerea unui astfel de text. De exemplu, din ce ati dat dvs "But today, certain forms of exegesis are appearing which can only be explained as symptoms of the disintegration of interpretation and hermeneutics" (Dar astazi, apar anumite tipuri de interpretari care pot fi explicate ca simptome ale unei sfaramitari / dezintegrari de interpretare si hermeneutica."
Imi stimuleaza toti neuronii... (cred ca imi ia 2 zile sa citesc si sa si pricep textul)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.02.2011, 18:32:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Da, evident. Pe site-ul ala de unde si-a preluat informatiile dianagroza mai scrie ca Papa neaga prezenta reala a lui Cristos in Euharistie, si altele la fel de interesante. Si asta e adevarat.

Daca veti cauta mai bine, undeva mai jos, sunt sigur ca veti gasi si poza cu carnetul de mason al Papei.

Acuma, vorbind serios. Nu am citit cartea, nu stiu daca este tradusa in romana.

DAR !!!

Cititi inca o data citatul din primul post. Citatul exprima pozitia oamenilor de stiinta, nu pozitia personala a autorului.

Si cartea Isus din Nazaret, a Papei Benedict, tot asa incepe - cu diverse puncte de vedere care neaga adevarul istoric al unor relatari din Evanghelie, pentru ca mai apoi autorul sa demonteze aceste interpretari.
Dacă așa zice Erethorn, așa este. În cazul acesta nu mai are rost să vorbim pe tema asta, dacă totul e minciună.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.02.2011, 19:11:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră ați citit cartea, ca să vă lămuriți (sau măcar capitolul din care sunt scoase din context, în mod tendențios, citatele) ?
Nu m-am referit la cartea asta. Daca am gasit traducerile exacte in discutiile cu evolutionistii acestia dadeau mereu declaratiile Papei Ioan Paul II: "Astăzi, mai mult decât acum 50 de ani, cunoștințele științei moderne ne fac să concluzionăm că teoria evoluționistă este mai mult decât o ipoteză… Rezultatele cercetărilor științifice, nu raționate sau induse, ci întreprinse separat de savanți, constituie ele însele un argument major în favoarea acestei teorii."

Iar David Beyers, directorul executiv al Comitetului pentru Știință și Valori Umane din cadrul Conferinței Episcopilor Catolici, ar fi spus cu această ocazie: “Acesta este un pas important: Biserica și-a schimbat opiniile. Ieri, Biserica spunea că ești liber să accepți evoluția sau orice formă de creaționism. Astăzi Biserica declară că vom accepta evoluția care, în orice caz, există, de facto. Cine se mai îndoiește astăzi în Biserica Romano-Catolică asupra evoluției? Eu cred că nimeni."

Cautand acum pe net am gasit si in alte parti comentati la cartea prezentata aici: http://www.traditioninaction.org/Pro...Evolution.html
Desigur, e o carte dinainte de a fi Papa.

Dar nu cu putin timp in urma cineva care agreaza evolutionismul a deschis o conferinta despre afirmatiile Papei Ratzinger de curand: http://www.hotnews.ro/stiri-internat...intamplare.htm
Se pare ca acum papa e impotriva evolutionismului si asta e un lucru bun.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.02.2011, 21:07:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Catalin, daca tot s-a deschis topicul, va recomand sa cititi cartea care face subiectul topicului, va va edifica in ceea ce priveste opiniile actualului Papa despre raportul cunoastere-credinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa Benedict Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 243 30.06.2017 16:53:34
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 20:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Papa Benedict a facut parte din tineretu hitlerist mihailt Generalitati 50 18.10.2010 21:35:01
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06