Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2010, 23:35:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Pot anumite icoane sa dauneze?

In primul rand zic doar mica povestire:Am o matusa care cu multi ani in urma de cate ori scotea icoana la vedere,o punea pe perete sau pe masa etc.fata adica verisoara mea se imbolnavea de plamani sau cu digestia foarte urat.Cand o ascundea,o lua de la vedere fata nu se mai imbolnavea,cum o punea iar nebagand de seama nimic iar se imbolnavea fata.S-a intamplat de nenumarate ori.In final nu mai o scoate,tine in casa si fata nu s-a mai imbolnavit asa de major.Icoana aceea era primita.Este posibil sa fi fost un blestem sau mai stiu eu ce?De ce se intamplau toate acestea?Este posibil ca icoanele sau anumite obiecte religioase sa dauneze daca sunt puse un blestem sau mai stiu eu ce de la o persoana care apoi le daruieste?Exista aceasta posibilitate?Sunt foarte curios.Eu nu prea imi imaginez cum o icoana cu Dumnezeu sa faca rau,sa dauneze,bineinteles ca nu icoana in sine,Dumnezeu face rau ci vreun blestem,vraja,gand urat mai stiu eu ce.Voi ce credeti?Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2010, 00:05:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ar trebui sa iei de bune toate povestile..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2010, 00:37:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tiger, poate ca era un semn. Ati fost cu verisoara ta la un preot, sa ii citeasca niste dezlegari? Stii doar ca sunt persoane care, spre exemplu, nu pot suporta sa stea prea mult in biserica, sau care tremura cand ajung in biserica... ce vrei sa spui, ca biserica le dauneaza?! sper ca ai inteles ce vreau sa zic! Urgent duceti-o la niste molitve si dezlegari!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2010, 01:01:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

In primul rand ar trebui sa mearga la Spovedanie si sa ia Sf.Euharistie!!! Apoi sa se roage mereu in fata acelei Sf.Icoane, sa mearga la Biserica si numai asa va scapa de acea lucrare draceasca!
Satana nu accepta cinstirea Sf.Icoane, de aceea aduce chiar si boli asupra oamenilor ca sa se teama de ele si sa ii faca sa le urasca! Ii sperie chiar si prin sarutarea lor ca pot lua diferite boli! Sau ca Icoanele sunt SURSE de contaminare de boli!
Deci, in cazul verisoarei tale:
a) ori este lucrarea vrajmasului de a nu se cinsti Sf.Icoana in casa si duce lupta prin „aparitia” bolii, sau
b) fata umbla cu lucruri „ciudate” si prezenta Divina din Sf.Chip imprimat pe icoana, sa nu ii permita demonului sa se manifeste in libertate!!!

Unde este CREDINTA si CINSTIREA SF.ICOANE Dumnezeu LUCREAZA si nu lasa fatura Sa, sa piara in mana uratorului Zidirea lui Dumnezeu!!!
Mergi cu rugaciune si cu credinta la Maica Domnului si da-i Sf.Icoana sa o sarute si va lucra Maica Domnului sa nu i se mai intample ispite!!!

Fii binecuvantat!!!
__________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2010, 16:57:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
.Voi ce credeti?Multumesc
SIngurele icoane care dauneaza serios si chiar polueaza mediul sacru sunt Miile de kitchiuri care se vind in oras, cele nu numai prost pictate dar si prost desenate, dpdv al compozitiei. Prefer o reproducere buna a Sf Treimi a lui Rubliov decit sute de icoane ale "inovatorilor" moderni care le picteaza dupa cum simt EI
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2010, 19:08:29
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
SIngurele icoane care dauneaza serios si chiar polueaza mediul sacru sunt Miile de kitchiuri care se vind in oras, cele nu numai prost pictate dar si prost desenate, dpdv al compozitiei. Prefer o reproducere buna a Sf Treimi a lui Rubliov decit sute de icoane ale "inovatorilor" moderni care le picteaza dupa cum simt EI
subscriu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatuare - Intrebare cu privire la anumite simboluri TudorN Morala Crestina 73 22.04.2012 09:55:53
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Icoane cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 12.09.2010 20:14:53
icoane adelasibiu Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 11:28:01
Cand si cum se tin anumite posturi !!!!! vasiram2006 Rugaciuni 13 23.01.2009 08:34:56