Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 13:30:45
alecram alecram is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Mesaje: 4
Implicit casatoria cu o persoana nebotezata

buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 13:43:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?
De regulă, preoții întreabă sau cer certificatul de botez. Dar dacă preotul nu face aceasta, presupunând că e botezată, e de datoria ei să spună aceasta.

Nu se poate cununa ortodox o persoană nebotezată. Pentru că botezul înseamnă unirea cu Hristos. Or, dacă nu ai împlinit aceasta, nu ești creștin și atunci nu ai cum să primești tainele Bisericii.

Dacă vrea să se căsătorească ascunzând faptul că nu e botezată face un grav păcat, mințind (prin omisiune) Bisericii.

Dacă numai mirele e ortodox, ar trebui să meargă la un preot, să se spovedească și chiar să vorbească de intențiile lui de căsătorie, cerând sfat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 13:46:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?
Cred ca ar trebui sa iei atitudine si sa nu taci!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 14:05:27
alecram alecram is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Mesaje: 4
Implicit

Ei doresc sa ascunda faptul ca fata nu e botezata.
Daca eu spun preotului mi-e teama ca o sa am probleme daca se afla ca am spus (porobleme cu mirii).
Chiar nu o preotii obligatia sa verifice lucrurile astea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 14:14:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
Ei doresc sa ascunda faptul ca fata nu e botezata.
Daca eu spun preotului mi-e teama ca o sa am probleme daca se afla ca am spus (porobleme cu mirii).
Chiar nu o preotii obligatia sa verifice lucrurile astea?
Te înțeleg. Ești într-o postură delicată. Încearcă să stai de vorbă cu ei și să-i convingi că e o mare greșeală să ia cununia drept o formalitate. Să nu se joace cu cele sfinte. Dacă nu cred în Dumnezeu și în Biserică, mai bine le este să nu se cunune în biserică, pentru că tot în păcat rămân.
Să nu o facă doar de ochii lumii.
De ce nu vrea fata să se boteze? Aparține altui cult? Dacă e așa, înseamnă că are totuși o frică de Dumnezeu, și atunci ar trebui să înțeleagă că nu e bine ce vrea să facă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 14:28:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă tot nu vor să te asculte, după ce încerci să îi convingi, va trebui să le spui, deschis, că dacă lor nu le e frică de Dumnezeu, ție îți este, și îl vei anunța pe preot. E o răspundere pe care o ai, pentru că altfel, știind ce au de gând, te faci complice cu ei și ai și tu păcat. Chiar dacă acum se vor supăra pe tine, peste un timp poate îți vor mulțumi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2011, 15:04:58
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Chiar dacă acum se vor supăra pe tine, peste un timp poate îți vor mulțumi.
Si chiar daca nu va vor multumi, macar stiti ca ati facut ce era drept inaintea lui Dumnezeu:) .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2011, 15:12:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Si chiar daca nu va vor multumi, macar stiti ca ati facut ce era drept inaintea lui Dumnezeu:) .

Iar noi stim ca am facut drept sa o sfatuim sa nu taca si sa se faca partasa la acest joc de-a Sfintele Taine...Nunta si Botezul nu sunt simple formalitati! Sa nu le fie spre osanda!

Dea Domnul sa gaseasca un preot "tipicar" care sa le ceara certificatul de botez!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2011, 15:14:03
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca depinde de relatia pe care o ai cu acele persoane. Daca sunt din familie e de datoria ta sa le convingi ca nu fac bine. Dar daca e vorba de vreun vecin nu stiu ce treaba ai avea sa-i ameninti ca spui preotului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2011, 15:29:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?


De vreme ce mireasa nu a fost botezata, inseamna ca nu crede in Hristos si implicit, nu stie ce inseamna Sfintele Taine – dintre care prima e Sf. Botez.

Iertati-mi va rog indignarea, dar nu inteleg pentru ce vrea mireasa o sfanta taina daca nu vrea sa aiba de-a face cu Daruitorul tainelor, ci doar cu cei ce se ocupa doar cu partea vizibila, ritualica a lor?

In toata povestea asta, ce rol are Hristos in Biserica dupa parerea dvs.? E un personaj si El pe acolo ca si vanzatorul de la lumanari? sau cum? Se poate face ceva fara stirea Lui?

Prin Sfanta Taina a Cununiei, Hristos-"daruitorul tainelor" le pune in chip mistic El Insusi pe cap celor doi miri cununile, coroanele regale. De aceea se numeste "cununie" - de la cuvantul cununa, coroana imparateasca.

Toate sfintele Taine au o parte vazuta si o parte nevazuta. Hristos Insusi e savarsitorul partii tainice, nevazute, iar preotii savarsesc doar partea sesizabila cu ochii si urechile trupesti. Insa partea cea mai importanta e cea sufleteasca, tainica, launtrica prin care Hristos ii uneste pe cei doi miri prin harul Lui cel nevazut.

Regele insusi al Universului e acolo in chip nevazut asteptand sa apara printul si printesa pentru a le pune coroanele.

Cum credeti ca ii poate pune miresei coroana de printesa daca in prealabil, ea nu si-a imbracat sufletul cu vesmantul Botezului, ci apare doar pe dinafara imbracata intr-o superba rochie de satin iar sufletul ii e in zdrente?

Cum isi imagineaza mireasa ca il poate face pe Rege sa nu observe ca are sufletul neinvesmantat in haina Botezului?

Cum crede mireasa ca isi poate lua cununa din mana Regelui si eventual sa se incoroneze singura?
Cum ar arata o printesa in zdrente dar cu coroana pe cap? Ar crede cineva ca e intr-adevar o printesa sau doar o impostoare care s-a furisat clandestin si pe cand Regele se uita pe fereastra, a luat coroana si a fugit ?

Daca mireasa tine neaparat sa sfideze pe cineva in Biserica, ii merge eventual sa o faca cu vanzatorul de la lumanari, femeia de servici, gradinarul, cersetorul de la poarta, dar nici intr-un caz, nu-i merge cu Hristos.

Last edited by delia31; 25.06.2011 at 15:35:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Nebotezata annika Botezul 11 05.11.2010 23:18:18