Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.07.2012, 17:48:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vrei o sacoșă d'aia galbenă cu 'Eu votez Ion Ratiu președinte'? Și un balon?
Tu poate vrei o scatoalcă ca să te faci roșu ca să nu mai ai nevoie de bască sau de tricou roșu... uite o să areți cam așa , adică degeaba o să-ți areți dinții lipsă dacă mereu ironizezi tu pe aici dreapta sau stânga că eu sunt de stânga însă UCS nu e nicipedeparte USL. Nu ți-e rușine să ne tot iei în baloon?

Păi Rațiu a zis cam așa: ''sunt gata să-mi dau și ultima picătură de sânge pentru ca tu să ai dreptul ca să mă contrazici MRU''

Last edited by vsovivi; 05.07.2012 at 17:54:38.
  #172  
Vechi 05.07.2012, 18:17:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi Rațiu a zis cam așa: ''sunt gata să-mi dau și ultima picătură de sânge pentru ca tu să ai dreptul ca să mă contrazic''
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange, ca sa ai dreptul sa nu fi de acord cu mine" ( Ion Ratiu)
http://www.youtube.com/watch?v=hCUgCVJOULE chintesenta democratiei min. 1:37

Cand ma uit la imaginile astea din 1990, cu candidatii la Presedentie, imi dau seama ce diferenta enorma intre atunci si acum, cand doar se "porcaiesc", ce diferenta de clasa.

Last edited by ioanna; 05.07.2012 at 18:27:10.
  #173  
Vechi 05.07.2012, 19:01:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Reactii dure la Bruxelles: Romania in pericol sa fie suspendata din UE!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/reac...ue-990458.html
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #174  
Vechi 05.07.2012, 19:05:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Reactii dure la Bruxelles: Romania in pericol sa fie suspendata din UE!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/reac...ue-990458.html
Da' de unde.... Unde-ati mai vazut imperiu sa renunte de buna voie la o colonie?
  #175  
Vechi 05.07.2012, 19:06:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Tu poate vrei o scatoalcă '
Fara violenta!
  #176  
Vechi 05.07.2012, 19:06:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Opinie de cetatean batut de soare-n cap(ul gol)

Ma uitam,ca un pacatos,la televizor si am ramas mut de uimire cand am vazut descarcarea de patimi cauzata de ultimele evenimente politice(nu ca ar fi o noutate, painea si circul vor avea mereu adepti).Un balamuc general dar gandul mi-a zburat la timpurile Mantuitorului.Ce este acum la noi este frectie fata de cum era situatia in Tara Sfanta.Secte in conflict(fariseii vs saduchei), fanatici religiosi cu apucaturi violente(zelotii)impotriva romanilor, fanatici religiosi fara apucaturi violente dar impotriva tuturor(esenienii), saracie lucie,babilonie politica,putere aservita romanilor iar acestia,cu o mana de fier,striveau tot ce le statea impotriva.Nu cred ca aveai sansa sa gasesti pe strada doi oameni care se puneau de acord ce trebuia facut dar speranta generala era de venire a unui Mesia razboinic,un lider politic,un conducator jucator :) Si vine si Mantuitorul,fara armate,fara sustinere politica,fara bani si cu niste oameni simpli drept adepti.Pai daca erai evreu nationalist si plin de patima te apuca damblaua daca cineva-ti spunea ca EL este salvatorul tarii.Ma gandeam ca Hristos a avut si un zelot printre ucenici(Simon Zelotul)si poate,daca vroia,facea un mic pact de sustinere cu acestia,ca erau baieti radicali,gata sa iasa-n strada.Apoi poate se alia cu fariseii si il suspenda din functie pe Caiafa,care era saducheu.Ajuns la putere,in sens religios,ii vindea pe zeloti romanilor si facea o alianta politica cu irodienii,astia aveau banii, si uite asa ajungea presedinte,pardon,lider abil al poporului lui Dumnezeu.

Pa esenieni ii lasa-n opozitie ca sa nu zica lumea ca nu este un despot luminat si democrat :) iar cu romanii,un fel de sefi UE ai antichitatii,cadea la pace,cerea o comisie numita de Cezar,le taia din barci la pescari si din paturi la ologi,baga ceva bani in sefii fariseilor ca astia sa tina ocupata mintea prostului(tot le faceau toti plecaciuni prin piete)si ii manipula pe toti cum vroia,traia pana la adanci batrineti fara probleme,ucenicii erau guvernu' docil si noi toti ne duceam la dracu-n brate.

Problema noastra este dialogul cu domnu Pilat,un fel de trimis al FMI-ului de la Roma,dialog consemnat in Ioan 18,33-38.Zice Mantuitorul: ,,Împărăția Mea nu este din lumea aceasta"Poftim?!Adica nu dezbatere,nu conflict,nu o mica susanea politica?Pai a ranuntat la o posibila putere asa usor mai nenica?Da poate macar a fost interesat pe parcurs de starea politica,asta ne-ar mai linisti.N-a fost da noi suntem.Un amic carcotis imi spunea,cand ne uitam la firma la tv,: ,,Si ce vrei ma sa stea in biserica cand tara arde?"Mda,noi suntem zelotii,fariseii,multimea aduna la comedie,mai putin ce trebuie sa fim.Apropo,azi cand treceam spre casa am avut surpriza sa constat ca o mica bisericuta din apropiere era cu lacat pe usa.Cica cel ce statea acolo ziua sa pazeasca a plecat si atunci e deschisa doar cand este parintele acolo.Da nu cred sa protesteze cineva pt ca pe caldura asta cui ii arde de proteste pt o mica bisericuta pierduta-ntre blocuri?

Cele scrise mai sus reprezinta doar opinia personala a unui tampit batut de soare-n cap care nu a invatat lectia lu ,,Ce e val ca valul trece"Tratati-ma in consecinta.In filmu lu Scorsese Iuda ii reprosa lu Hristos la final tocmai ca nu si-a indeplinit vocatia,ca a preferat latura lumeasca si asa ne-a pierdut pe toti,in varianta lejer eretica a filmului.Sa-i multumim lui Dumnezeu ca in acest caz viata(lui Hristos)bate filmu(la ce ar fi putut sa se intimple daca era dupa mintea noastra).Oare Dumnezeu ma va intreba la Judecata cu cine-am votat...in viata spirituala? :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.07.2012 at 20:16:54.
  #177  
Vechi 05.07.2012, 19:37:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation D-ului vsovi sau vsovivi si amicilor lui !

Aceasta trebuie sa fie politica noastra :




Î
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #178  
Vechi 05.07.2012, 20:13:40
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Indiferența unora dintre voi cu privire la contextul politic este unul dintre motivele pentru care fiecare dintre cei care s-au perindat până acum pe la Parlament sau Guvern a furat cât a putut și a făcut ce-a vrut cu țara.
  #179  
Vechi 05.07.2012, 20:21:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aceasta trebuie sa fie politica noastra :




Î
sunt de acord cu tine
  #180  
Vechi 05.07.2012, 20:23:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Indiferența unora dintre voi cu privire la contextul politic este unul dintre motivele pentru care fiecare dintre cei care s-au perindat până acum pe la Parlament sau Guvern a furat cât a putut și a făcut ce-a vrut cu țara.
Nu este indiferenta.Si ucenicii Domnului,ca si noi toti,aveau apucaturi lumesti.Unii vroiau sa stea la dreapta si la stanga Lui si cand restu au auzit le-a crescut tensiunea,altii se certau intre ei care este mai mare intre ei,unul fura din banii adunati,altii certau pe cei ce vroiau sa aduca copii la Hristos,etc.Insa Domnul,in fiecare situatia,le aplica o metanoia a mintii orientandu-i in directia corecta,spirituala,asa cum stia doar EL sa o faca,bland sau aspru,delicat sau direct,dar ii punea pe linia(corecta)de plutire.Le intelegea neputiinta,a lor si a noastra,dar mereu le scurta timpu neintelegerii sensului corect,le limita devierea si ii punea sa inteleaga sensul corect.Toti ne preocupam de ce nu trebuie,sau de ce este orizontal si efemer.Poate doar sfintii sa fie altfel.Ideea este sa nu dureze mai mult si mai profund decat este cazul ca sa nu fim mai lumesti decat suntem,despre asta este vorba,nu despre indiferenta.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.07.2012 at 20:27:50.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18