Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 09.10.2015, 20:59:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Teoria ta, sectara ca si a lui Emilian.

In Sf. Scriptura nu exista teoria ca "sfintii plang in Rai".

Daca ar fi cum spuneti voi, ar trebui sa planga o vesnicie pentru chinurile celor din Iad.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1112  
Vechi 10.10.2015, 08:36:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Haideți să vedem se spune Sfântul Teofilact al Bulgariei despre felon:

"Felonul acesta ce zice Pavel aicea e o îmbrăcăminte și cere să i-o aducă Timotei, care îmbrăcându-o, să nu aibă trebuință a lua dela altul, fiindcă dumnezescul Apostolul acesta totdeuna și pretutindenea poartă grijă și se păzește a nu avea trebuință a lua dela alții ceva, nici argint, nici pâne, nici haină ! Iar unii zic că felonul acesta era o prostire, întru care erau cărțile învechite; dar ce trebuință avea Pavel de cărți, în vreme ce el urma să se ducă către Dumnezeu în mucenicie ? Răspundem, că îi trebuia pentru ca să le lase hristianilor celor ce crezuse în Roma, ca să le aibă mângâere în locul lui Pavel. Poate că memvranele acestea aveau oare-cari învățături mai folositoare scrise decât cele în cărți și pentru acestea le cerea Apostolul cu mai mult dor".

Reproducerea este, evident, dintr-o ediție veche, de unde și limbajul arhaic (de pildă, memvrane în loc de pergamente).

Nicio mențiune despre felon ca veșmânt liturgic; este o haină, iar insistența cu care cere Pavel să îi fie adusă se explică prin aceea că nu vrea să se îndatoreze a lua o haină de la altul.

Cărțile și pergamentele, la fel - nicio mențiune că ar cuprinde texte liturgice, ci "învățături". Care urmau să fie "lăsate" ca "mângâiere în locul lui Pavel".
Minunat ! Mă bucur mult să văd că cercetezi.
Ăsta e unul din cele două citate care vroiam să le dau și eu.

Dacă iubim Biserica lui Hristos, privim cu ochi duhovnicești cuvintele Sfântului Teofilact al Bulgariei, nu gândim mai mult rațional, ci mai mult duhovnicesc, cu dragoste creștină nefățarnică.

Când privești cu ochi duhovnicești, acea haină nu e o haină oarecare, simplă și uzuală, de zi cu zi, care trebuia să o îmbrace Pavel, pentru că fiind atât de specială acea haină, o cere expres la ucenicul său Sfântul Părinte Episcop Timotei și nu avea trebuință de la altul de ea, adică nu vroia să primească felonul altui om, tocmai că e atât de specială, nu poate fi decât haină-veșmânt, altfel nu ar fi cerut-o așa insistent.

Dacă era o simplă pelerină, sau o simplă haină, nu ar fi cerut-o așa de special, ci își făcea alta, își fabrica, confecționa alta, că doar dexteritate de croitor avea, că a stat 2 ani cu făcătoriii de corturi, Acvila și Priscila.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Apare și posibila interpretare (pe care o regăsim și la Sf. Ioan Gură de Aur) că felonul menționat de Pavel ar fi putut fi un fel de învelitoare pentru cărți.
Aici te contrazic. Sfântul Ioan Gură de Aur, e Sfântul meu preferat cel mai de suflet, din primul mileniu creștin și citesc destul de mult din tâlcuirile Sfântului.

Deci al doilea citat pe care vroiam și eu să-l dau, pe lângă cel al Sfântului Teofilact al Bulgariei, e de la Sfântul Ioan Gură de Aur:

"Despre felon, Pavel vorbește aici ca de o haină, iar unii vorbesc de lădița în care erau cărțile. Dar de ce mai avea nevoie de cărți, dacă urma să călătorească către Dumnezeu? Mai cu seamă avea nevoie, ca să le încredințeze credincioșilor și să le aibe în locul învățăturii sale. Era firesc ca toți credincioșii să simtă atunci mare durere, mai ales cei de față, durere de moartea sa, cei care se bucuraseră de el până atunci. Felonul îl cere însă ca să nu fie luat de alții. Îl vezi pe Apostolul Pavel cât de multă vorbă face de acesta, spunând în altă parte, pe când grăia către cei din Efes: "Voi înșivă știți că mâinile acestea au lucrat pentru trebuințele mele, și ale celor ce erau cu mine. ...mai fericit este a da decât a lua" (Faptele Apostolilor 20, 34-35)".
(Sfântul Ioan Gură de Aur, Tâlcuiri la Epistola a doua către Timotei, editura Nemira, 2005, pag. 112-113.)

Deci dacă mai fericit este a da decât a lua, oare Pavel nu putea să-și dea felonul la alții?
Doar era o simplă haină, nu?
Dar n-a vrut să fie lăsat felonul la alții, cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur.
Și dacă "voi înșivă știți că mâinile (lui Pavel) acestea au lucrat pentru trebuințele mele și ale celor ce erau cu mine", atunci nu putea să-și facă altă "haină", deci alt felon?
Nu, nu putea.
Pentru că nu e o simplă haină, am spus deja, dexteritate avea, a stat cu făcătorii de corturi Acvila și Priscila. Tocmai fiindcă felonul nu e o simplă haină, nici o simplă pelerină, și tocmai pentru că îl pune conex și de nedespărțit cu cărțile și pergamentele "de învățătură" spun Părinții, eu sunt de acord căci și rugăciunile sunt învățături, atunci, deducem că Felonul lui Pavel, era veșmânt liturgic, așa cum au și astăzi preoții lui Hristos în Sfânta Mireasă a Sa, Ortodoxia: felon, epitrahil, stihar, mânecuțe, brâu.

Da, parțial sunt de acord că unele veșminte au fost încă din primul secol creștin, precum Felonul, iar celelalte veșminte care le avem azi în Ortodoxie: stihar, epitrahil, mânecuțe, brâu, au apărut mai târziu, în secolele 2 și 3, tocmai pentru a fi mai autentică slujirea lui Hristos din Biserică, atât în catacombe cât și la suprafață, când a primit libertate Biserica să fie mai apropiată slujirea față de veșmintele de slujire din Cortul Legământului și din Templu, veșminte care le aveau leviții evrei. Doar că ei aveau pietre prețioase veritabile, și fir de aur adevărat, iar noi azi, avem doar simboluri, făcute din plastic și fir din material textil, pentru că ceea ce contează e simbolistica, însăși lumea fiind doar simbolistică, că aici suntem "ca prin oglindă, ca prin ghicitură" (I Corinteni 13, 12)

Mai departe... cine vrea să considera Felonul o simplă haină și mai grav, o pelerină, n-are decât. Nu mie îmi dă socoteală pentru (ne)credința lui, ci lui Hristos și Sfinților care vor judeca toată lumea și care vor judeca și pe îngeri.

Dar eu și mulți ca mine slavă Domnului, considerăm Felonul ca fiind veșmânt liturgic, din motivele care le-am spus mai sus, foarte logice, argumentate, de bun simț, cred eu, spre slava Domnului și a Bisericii a cărui mădular sunt și eu, trup din trupul lui Hristos, cum spune același Pavel: "Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare fiecare în parte." (I Corinteni 12, 27) și nu sunt dat satanei, ca și ereticii: "Dintre aceștia sunt Imeneu și Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se învețe să nu hulească." (I Timotei 1, 20)

Dumnezeu să ajute pe mulți, pe cât mai mulți, să dobândiți cunoașterea Bisericii celei adevărate și vii, Ortodoxia și să faceți parte din ea, ca să vă puteți mântui.
Iar nouă tuturor (cine vrea) ce am scris, în micimea mea de suflet, să ne fie spre mântuirea mult dorită și spre dobândirea unei mai mari iubiri către Domnul Dumnezeu, Preacurata și Preasfânta Sa Maică, și ale tuturor Sfinților, Prietenii și Casnicii Împărăției Lui.

Iertați-mă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoria ta, sectara ca si a lui Emilian.

In Sf. Scriptura nu exista teoria ca "sfintii plang in Rai".

Daca ar fi cum spuneti voi, ar trebui sa planga o vesnicie pentru chinurile celor din Iad.
Frate... frate; dă argumente; arată gândirea ta și argumentale tale; biblice, istorice, dogmatice, patristice; cele din ființa ta plină de iubire de Dumnezeu și de aproapele; și cu rugăciune ridică-te alături de Hristos și luptă. Luptă frate; alături de Biserică; contra domniilor, stăpâniilor și puterilor întunericului (Efeseni 6, 12)

Că nefăcând astfel, în lipsa de argumente și citate și versete și gândirea ta cea curată și plăcută Domnului în lupta contra întunericului, atunci eu te acuz pe tine, pe bună dreptate că ești sectar și ai o gândire protestantă.

Eu n-am spus că sfinții din Rai, și de lângă noi, atunci când vin lângă noi din Rai, cum a venit și Moise cu Ilie, alături de Hristos, la schimbarea la față, n-am spus niciodată că plâng pentru cei din iad. Pentru că cei din afara iadului nu au acces la ce se petrece înăuntrul iadului, cum spun Sfinții Părinți, ci între iad și Rai, este o prăpastie de netrecut, că altfel s-ar topi de durere, în dragostea lor cea mare, Sfinții din Rai, pentru cei ce sunt arși de respingerea iubirii lui Dumnezeu din iad.

Citește frate din Părinți, Sfinții îndumnezeiți, citește, înainte să deschizi gura preaplinului harului tău.

Ia seama ce faci frate... ce spui, cum ajuți turma cea mică a lui Hristos sau cum o smintești.

Hristos a înviat; frate.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 10.10.2015 at 09:31:46.
Reply With Quote
  #1113  
Vechi 10.10.2015, 13:49:23
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred sincer ca adevarul e intotdeauna la mijloc. Doar Dumnezeirea este Bine si Adevar la scara absoluta, fara pic de intuneric al coruptiei sau indoielii.
Reply With Quote
  #1114  
Vechi 10.10.2015, 21:16:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar si o haina de cult este inlocuibila, deci "logica" lui Emilian prin care cu disperare incearca sa demonstreze ca e haina de cult (pentru ca ar fi chipurile, de neinlocuit) e gaunoasa rau.

La fel si cu asa zisele "carti de cult", pe vremea respectiva nu exista nici macar "Noul Testament" ce sa mai zici de "carti de cult" insa chiar si asa, trebuie sa fi fost niste "carti de cult" tare unice (ceea ce le descalifica ca si carti de cult), altfel la fel de bine, puteau sa fie inlocuite.

Si uite asa mr. Emilian cu o avalansa de cuvinte goale incearca sa ne convinga ca a lui "talmacire" e mai valida decat cea a Sfântul Teofilact al Bulgariei prezentata de GMihai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1115  
Vechi 10.10.2015, 22:02:44
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoria ta, sectara ca si a lui Emilian.

In Sf. Scriptura nu exista teoria ca "sfintii plang in Rai".

Daca ar fi cum spuneti voi, ar trebui sa planga o vesnicie pentru chinurile celor din Iad.
Sfintii "plang" in Rai pentru fratii lor aflati in lupta cu diavolul...mijlocesc la Dumnezeu pentru cei ce se roaga lor,dar numai pana la Parusie.Dupa acest moment ,se separa definitiv oile de capre si fiecare va "merge" pe calea lui iar amintirile particulare terestre se vor volatiliza asa cum pruncul nu-si mai aduce aminte de ce "lovea" in burtica mamei cand era fat.Alta lume, alte coordonate.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1116  
Vechi 10.10.2015, 23:38:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Teologumena ta?

Totusi, asta cu brainwash -ul e cam spook...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1117  
Vechi 11.10.2015, 13:39:38
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teologumena ta?

Totusi, asta cu brainwash -ul e cam spook...

brainwash

... daca poti numi brainwash vederea lui Dumnezeu "faa catre faa" si absorbirea totala a atentiei catre El ...intr-un alt univers,alta etapa,alta...da e cam spook pentru mintea noastra cazuta.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 11.10.2015 at 13:42:14.
Reply With Quote
  #1118  
Vechi 11.10.2015, 22:05:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
amintirile particulare terestre se vor volatiliza
Asta numeam "brainwashing".
Sunt curios cine te-a facut sa inventezi asa teologumena.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
absorbirea totala a atentiei catre El
Asta mi se pare ca seamana mai degraba a "nirvana" budhista.
Omul a fost creat pentru a fi in comuniune si cu alti oameni, nu exclusiv cu Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1119  
Vechi 27.10.2015, 21:07:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar si o haina de cult este inlocuibila, deci "logica" lui Emilian prin care cu disperare incearca sa demonstreze ca e haina de cult (pentru ca ar fi chipurile, de neinlocuit) e gaunoasa rau.
Îți repet. Cu durere adâncă. Fie că crezi sau nu: tu n-ai nicio treabă cu Ortodoxia, pentru puțina ta smerenie, multa nesupunere, neascultare și mândrie exagerată deseori... Nu te judec, ci osândesc faptele cele cu roadă a întunericului minții tale, minte care stă la marginea prăpastiei ereziei (Efeseni 5, 11) Pentru tine, Biblia, e același lucru cu însăși cuvintele lui Dumnezeu, ca la protestanți, de parcă o stat Dumnezeu și o șoptit la ureche autorilor Bibliei, ce să scrie. :) De parcă Dumnezeu ar avea cuvinte și înțelesuri create, ce se rostesc și se arată în lumea mărginită, și Dumnezeu le rostește ca și noi, pentru noi... :)

În fine, trec peste moment, creștinii nu bagă cu tolceru' credință în căpșorul nici unui eretic sau nici unui mai slab credincios, ci caută să poarte neputințele.

Revin.
Dacă acea haină, pe care și Pavel o numește felon, cum și azi numim Felon, piesa din veșmintele preoților lui Hristos, cum aveau și preoții templului iudeilor în vechime, deci dacă acea haină, nu ar fi fost veșmânt liturgic cu adevărat, nu ar fi amintit-o Pavel, nu ar fi cerut-o așa insistent.

Ăsta nu-i argument al meu, e un fapt real, gândit logic, rațional, fără să apelez la credință.

Trebuie să fi complet ilogic în gândire, să crezi că dacă Felonul NU era un veșmânt liturgic, Pavel, totuși să-l fi menționat spre ai fi adus și totuși să-l fi cerut așa de insistent.
Ei bine, materiale textile avea, putea să-și facă alt Felon, nu? Putea. Dar de ce nu a vrut să-și facă alt felon? Fiindcă acel felon, nu-i o haină oarecare, nu-i o pelerină, nu e ceva obișnuit și uzual, că atunci nu l-ar mai fi cerut lui Timotei, ci acel Felon, e veșmântul liturgic, cu care Pavel slujea Liturghia. Ce Liturghie? Aia scrisă de Sfântul Apostol Iacov, prima liturghie creștină, care ținea 5 ore și pe care Sfinții 3 Ierarhi: Vasile, Grigorie și Ioan, au prescurtat-o, făcând-o la 2 ore.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel si cu asa zisele "carti de cult", pe vremea respectiva nu exista nici macar "Noul Testament" ce sa mai zici de "carti de cult" insa chiar si asa, trebuie sa fi fost niste "carti de cult" tare unice (ceea ce le descalifica ca si carti de cult), altfel la fel de bine, puteau sa fie inlocuite.

Si uite asa mr. Emilian cu o avalansa de cuvinte goale incearca sa ne convinga ca a lui "talmacire" e mai valida decat cea a Sfântul Teofilact al Bulgariei prezentata de GMihai.
Frățior... Dumnezeu te ajută, dar tu de ce respingi mereu ajutorul Lui?

Dacă acele cărți și pergamente, de care amintește Pavel, când cere Felonul, dacă acelea erau cărți și pergamente obișnuite, poate hârtii goale, putea să găsească altele, nu? Sigur că putea. Dar fiindcă acelea nu erau cărți și pergamente obișnuite și uzuale, și nu erau hârtii goale, ci avea rugăciunile scrise pe ele, avea Sfânta Liturghie scrisă pe ele, Liturghie pe care o practicau deja creștinii începând din Ierusalim, pe când Pavel îi prigonea și îi ucidea, când era Saul.
Acea Liturghie care am spus că ținea 5 ore, și era scrisă de Sfântul Iacov, același care a lăsat și o epistolă scrisă în Noul Testament. Pentru acelea erau de folos acele cărți și pergamente: pentru Liturghie, pentru slujbe, Utrenie, Vecernie, ierurgii, și altele. Nu putea sluji Liturghia aia de 5 ore, a lui Iacov, fără felon și fără să aibă propriu-zis, textele-rugăciune ale Liturghiei.

Iar faptul că nu aveau Noul Testament, nu are nicio legătură cu Liturghia slujită de Pavel și de toți de după el, și nu are legătură nici cu Felonul și veșmintele bisericești, fiindcă Liturghia a fost înaintea Noului Testament, era practicată de creștinii înaintea scrierii Evangheliilor și Epistolelor. Dar ăsta-i alt subiect.

Vă doresc să scrieți aici pe forum, mereu cu simplitate, cu dragoste față de toți, cu blândețe nețărmuită și cu durere în inimă pentru neputințele oamenilor. Și cu măcar o simplă rugăciune, precum un: "Doamne miluiește", care să o aveți ca rugăciunea pogorâtă în inimă, să vă rugați neîncetat, cum ne învață Duhul Sfânt prin Pavel.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2015 at 23:14:47.
Reply With Quote
  #1120  
Vechi 28.10.2015, 15:39:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Îți repet. Cu durere adâncă. Fie că crezi sau nu: tu n-ai nicio treabă cu Ortodoxia, pentru puțina ta smerenie, multa nesupunere, neascultare și mândrie exagerată deseori... Nu te judec,
Incoerent si pervers, cum ne-am obisnuit :)
Mai intaii judeci un om si pe urma ii spui ca nu-l judeci.

Citat:
Dacă acea haină, pe care și Pavel o numește felon, cum și azi numim Felon, piesa din veșmintele preoților lui Hristos, cum aveau și preoții templului iudeilor în vechime, deci dacă acea haină, nu ar fi fost veșmânt liturgic cu adevărat, nu ar fi amintit-o Pavel, nu ar fi cerut-o așa insistent.

Ăsta nu-i argument al meu, e un fapt real, gândit logic, rațional, fără să apelez la credință.
Eroare:

1. E al tau si doar al tau, nimeni nu a mai venit cu interpretarea asta "geniala".

2. Este ilogic si irational.
Adica ce vrei sa zici, presupunand ca ar fi fost haine de cult, hainele alea de cult erau
unicat? Daca mergea in alta parte, nu gasea acolo alta haine de cult?

Imi pare rau pentru tine, dar disonanta ta cognitiva e mult mai profunda decat pare chiar si pentru cei care te cunosc cat de cat.

Citat:
Trebuie să fi complet ilogic în gândire, să crezi că dacă Felonul NU era un veșmânt liturgic, Pavel, totuși să-l fi menționat spre ai fi adus și totuși să-l fi cerut așa de insistent.
Singurul motiv pentru care putea sa-l ceara atat de insistent era faptul ca reperezenta ceva unicat, adica avea o incarcatura sentimentala.
Atat.

Citat:
Ei bine, materiale textile avea, putea să-și facă alt Felon, nu? Putea. Dar de ce nu a vrut să-și facă alt felon? Fiindcă acel felon, nu-i o haină oarecare, nu-i o pelerină, nu e ceva obișnuit și uzual, că atunci nu l-ar mai fi cerut lui Timotei, ci acel Felon, e veșmântul liturgic, cu care Pavel slujea Liturghia.
Geniule, si hainele de cult, tot "se fac". Se fac, se sfintesc si astea sunt.
Cu miile si zecile si sutele de mii.

Nu stai sa-ti vina una de la capatul pamantului.
Adica vrei sa zici ca n-ar mai fi slujit luni bune, pana nu ii venea haina, aia si nu alta? Serios, serios?


Citat:
Dacă acele cărți și pergamente, de care amintește Pavel, când cere Felonul, dacă acelea erau cărți și pergamente obișnuite, poate hârtii goale, putea să găsească altele, nu? Sigur că putea. Dar fiindcă acelea nu erau cărți și pergamente obișnuite și uzuale, și nu erau hârtii goale, ci avea rugăciunile scrise pe ele, avea Sfânta Liturghie scrisă pe ele, Liturghie pe care o practicau deja creștinii începând din Ierusalim, pe când Pavel îi prigonea și îi ucidea, când era Saul.
La fel si cu cartile de cult, sunt substituibile.
Singura explicatie pentru care le-ar fi vrut pe alea si nu altele, erau unicitatea lor.
Ori, cartile de cult nu sunt unice, cum bine stim.
Fiecare biserica le are.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde