Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 28.02.2015, 06:34:09
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pt. adventisti, ce anume inseamna concret sa te inchini lui Dumnezeu in duh si in adevar? Concret.
Exact cum scrie, ca să nu mai fiu acuzat de răstălmăcire. Trebuie să recunoști că închinarea la/înaintea/prin (alege varianta care ți se pare mai adecvată) icoane, moaște și cruci, este departe de idealul indicației divine. Nu este nici ”în duh” căci este în trupuri/obiecte și nici ”în adevăr”, căci iată ați demonstrat că nu contează adevărul înfățișării reale (ochi albaștri-ochi căprui).
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 28.02.2015, 06:35:06
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
adevar=adevarul lor. Ca unul ce am stat mai multi ani printre ei, respectarea sambetei e o chestiune de morala net superioara celorlalte porunci. Adica daca nu faci nimic sambata esti pe calea mantuirii, fie ca respecti sau nu celelalte porunci. Insa daca nu respecti ziua sambetei esti, cu siguranta pierdut, ai primit semnul fiarei.
Se vede treaba că statul ”mulți ani” (sincer, mă îndoiesc profund) printre ei nu a fost nici ”în duh”, nici ”în adevăr”, după perlele de mai sus. Măcar la nivel teoretic trebuia să înțelegi că nu e deloc așa. Dar acesta e deja alt subiect, să nu deviem...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 28.02.2015, 07:52:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cred că pe lângă reperele obișnuite în abordarea icoanei creștine (mă refer în primul rând la textul Biblic și la o mulțime de aprecieri/interpretări ale icoanei făcute de sumedenie de teologi binevoitori sau nu) ar merita acordată o mai mare atenție:
a) iconarilor, trăitorilor asceți iubitori de liniștire (isihie);
b) edificiului mai cuprinzător din care face parte icoana, anume Sfânta Liturghie.

Ignorînd aceste două "cuibare" germinative ale icoanei (ascetul isihast și Liturghia) riscăm să nu înțelegem nici zămislirea, nici autenticitatea, nici sfințenia, nici rosturile icoanei creștine... Ci să ne afundăm în polemici destul de obiectualiste și formale.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 28.02.2015, 08:15:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cred că pe lângă reperele obișnuite în abordarea icoanei creștine (mă refer în primul rând la textul Biblic și la o mulțime de aprecieri/interpretări ale icoanei făcute de sumedenie de teologi binevoitori sau nu) ar merita acordată o mai mare atenție:
a) iconarilor, trăitorilor asceți iubitori de liniștire (isihie);
b) edificiului mai cuprinzător din care face parte icoana, anume Sfânta Liturghie.

Ignorînd aceste două "cuibare" germinative ale icoanei (ascetul isihast și Liturghia) riscăm să nu înțelegem nici zămislirea, nici autenticitatea, nici sfințenia, nici rosturile icoanei creștine... Ci să ne afundăm în polemici destul de obiectualiste și formale.
Mare dreptate ai, frate. Stiu bine ca pe vremuri iconarii, sper ca si nowadays, tineau post aspru inaintea pictarii Domnului, Preasfintei Maicii Sale, si Sfintilor Arhangheli.
Adevarul e doar icoanele pictate in stil bizantin merg la suflet. Cele copte parca sunt facute de copii de grupa mijlocie, iar cele catolice, desi deseori superbe, prea seamănă cu niște fotografii.

Last edited by Barsaumas; 28.02.2015 at 08:17:56.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 28.02.2015, 08:20:45
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Nici nu a fost teren de dispută ceea ce spuneți dvs. mai sus. Probabil așa s-a și întâmplat ca în izolare sau în ritualul oficierii liturghiilor să se fi născut ideea icoanei. Chestiunea e că Hristos nu ne-a învățat nici izolarea de lume, El nici nu a oficiat liturghii, iar apostolii Săi asemenea. Monahismul, liturghiile și icoanele lipsesc cu desăvârșire din practica creștină a Noului Testament; ele fac parte dintr-un ciudat Al Treilea Testament probabil acea ”altă Evanghelie” de care amintea sf. ap. Pavel...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 28.02.2015, 10:24:26
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cred ca nu e bine sa anticipezi the worst case scenario in cazul lui Barsaumas. In cazul nimanui, de altfel. Mila lui Dumnezeu e nesfarsita si caile Lui, surprinzatoare.
Le-ai marturisit ulterior fostilor coreligionari despre Maica Domnului? Ce ti-au zis? Ca te-ai tacanit la cap? N-au incercat sa te impiedice?
Nu e anticipare, e doar teama! Doamne ajuta sa nu fie! Dar cand nu mai recunosti autoritatea mai-marilor Bisericii, te indrepti spre iesirea din Biserica. Vorbesc din proprie experienta: nu mai asculti de nimeni, esti asa cum Barsaumas admira la sectari sub autoritatea "auto-acceptata" a Bibliei.

Iti dai seama ca nu le-am spus de Maica Domnului: le-as fi dat un prilej in plus sa o huleasca! Dar nici nu cred ca s-a simtit lipsa mea printre ei, ca dovada ca nu prea m-au cautat nici ei: e la ei, intr-adevar, o partasie frateasca de Doamne fereste!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 28.02.2015 at 10:29:34.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 28.02.2015, 12:55:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Pentru ultima dată: nu este afirmaia mea, ci afirmaia Scripturii. Acum dacă pentru tine sfinii apostoli Ioan i Pavel sunt eretici, poi să te iei de mânuă cu colegul Igor...
Centesimuse, iar minți... :) Eu n-am spus că Sfinții Apostoli sunt eretici. Tu ești eretic, că iei din Biblie, numai ce îți place ție.

Pentru că așa ai fost învățat de ereticii neo-protestanți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #618  
Vechi 28.02.2015, 13:05:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Desigur. Însă e valabil doar pentru Ortodoxie, căci ea afirmă (respectiv voi afirmai) că cultul icoanelor ar reprezenta închinare în duh i adevăr. Din punctul meu de vedere, nu este deloc adevărat. Poate i numai pentru faptul că portretul nu corespunde adevărului - exemplu ochi albatri, ori căprui care pentru Illuminatu e amănunt ce ine de inspiraia i personalitatea pictorului. De fantezia lui în ultimă instană.
Și ce înseamnă pentru tine a te închina în duh și adevăr, cu evlavie și sfială?
Te-a întrebat și Alin B, și Delia, acum și eu, n-ai mai răspuns. Să știi că nu ne supărăm dacă nu răspunzi.
Nu ești obligat la nimic.

Dar nu judeca dacă nu poți înțelege. Respectiv, dacă nu înțelegi și nu accepți, nu simți și nu trăiești, că în Sfintele Icoane, este viu Dumnezeu și Sfinții Lui, și ne închinăm lor, deci lui Dumnezeu, în duh și adevăr, e opțiunea și alegerea ta, pentru care vei răspunde lui Hristos și Sfinților Lui, când vei fi judecat.

Iar iluminatu, nu reprezintă opinia Bisericii. El este un binecuvântat că a ieșit din erezii. Va moșteni cerurile. Dar tu, Centesimuse, te agăți de orice, ca să susții nimic.

Hristos trebuie reprezentat după un canon al picturii, se numește ermeneutica picturii creștine sau bizantine, sau răsăritene. Că de acolo, din răsărit, provine creștinismul.

Deci Hristos trebuie reprezentat, cu barbă scurtă, cu ochi căprui, tenul creol, că așa sunt oamenii în zonele acelea, nu fiecare după cum îl taie capul.

De acolo, din Răsărit, a ales Dumnezeu Tatăl să trimită și să ridice pe Hristos. Pentru că evreii, erau un popor nomad, fără țară, fără absolut nimic. Cei mai smeriți oameni de pe pământ, erau evreii.
Avraam, din Adam, era cel mai sărac și smerit om de pe pământ. Iar prin cei slabi, îi va rușina pe cei tari, spune Biblia.

Cine nu cinstește Sfintele Icoane, nu le înțelege cultul prin care vine sfințenie, înseamnă că acel om, nu se supune Bisericii lui Hristos, care prin Sfântul Sinod al VII-lea ecumenic, a pus hotarul dogmei mântuitoare a Sfintelor Icoane față de erezie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.02.2015 at 14:50:55.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 28.02.2015, 15:32:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Exact cum scrie, ca să nu mai fiu acuzat de răstălmăcire. Trebuie să recunoști că închinarea la/înaintea/prin (alege varianta care ți se pare mai adecvată) icoane, moaște și cruci, este departe de idealul indicației divine. Nu este nici ”în duh” căci este în trupuri/obiecte și nici ”în adevăr”, căci iată ați demonstrat că nu contează adevărul înfățișării reale (ochi albaștri-ochi căprui).

Ai putea, te rog, cand nu ti se cere sa faci comparatii, sa muti reflectorul de pe cat de „gresit” fac ortodocsii si sa te focalizezi pe cat de „corect” va inchinati voi in duh si in adevar. Asta era intrebarea.

Concret, concret. Cum te inchini tu lui Hristos pentru a te conforma Scripturii ca „cei ce I se închină trebuie ca'n duh și'n adevăr să I se închine"?

La partea cu inchinarea in duh, inteleg unde bati, dar nu mi-e clar la partea cu inchinarea in adevar.
Care adevar? Adevarul ca Hristos e chipul vizibil al Dumnezeului celui invizibil, intra aici? De adevarul ca odata cu Intruparea, Dumnezeu are un chip, trebuie tinut cont atunci cand e vorba de inchinarea in duh si in adevar?
Daca da, cum? Daca nu, de ce?

Tu cum anume te inchini partii vizibile a lui Hristos?
Sau inchinarea in duh si in adevar, inclusiv acest adevar despre chipul Lui vizibil, le-a fost rezervata doar contemporanilor Lui spatio-temporali.

Pentru ne-contemporanii lui Hristos nu exista nicio modalitate de a I se inchina atat in duh, cat si in adevar, acest adevar ca are un trup vizibil cu un chip vizibil?

Astept raspuns nu despre cat de „rau” fac ortodocsii, ci despre alternativa pe care o considerati voi corecta. Da’ concret.

Despre akeiropita trimisa regelui Abgar al Edesei n-ai nimic de obiectat?
Sau n-ai citit postarea? Sau esti de acord cu ea?
Reply With Quote
  #620  
Vechi 28.02.2015, 16:16:43
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Concret, concret. Cum te inchini tu lui Hristos pentru a te conforma Scripturii ca „cei ce I se închină trebuie ca'n duh și'n adevăr să I se închine"?
Lui Dumnezeu mă închin în Numele lui Isus Hristos (Col.3,17), căci El este Mijlocitorul. Lui Hristos mă închin ca singurului Singurul Mijlocitor (1 Tim. 2,5), deci nu recunosc alți mediatori în actul închinării. Prin El am acces direct (Evrei 10,19) la Tronul Conducerii Divine. Mai ”concret” de atât, ce aș putea spune?

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
La partea cu inchinarea in duh, inteleg unde bati, dar nu mi-e clar la partea cu inchinarea in adevar.
Care adevar?
Bineînțeles adevărul Scripturii

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tu cum anume te inchini partii vizibile a lui Hristos?
Eu nu mă închin ”părții vizibile” a lui Hristos pentru că pur și simplu nu-L văd, este în Cer, nu e pe pământ [în mod vizibil, palpabil]. Dacă ar fi, sau dacă aș fi fost eu acum 2.000 de ani, cred că m-aș fi închinat asemenea lui Toma, mai sceptic fiind eu așa de felul meu...

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Despre akeiropita trimisa regelui Abgar al Edesei n-ai nimic de obiectat?
Sau n-ai citit postarea? Sau esti de acord cu ea?
Spuneam că sunt mai sceptic. Mai ales cu privire la istoriile care încep cu ”se zice că...”. Prefer varianta ”stă scris!”[în Scriptură desigur] - așa cum obișnuia Mântuitorul să zică.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde